https://www.duolingo.com/profile/brattomasz

JAK NAUCZYŁEM SIĘ ANGIELSKIEGO W 5 MIESIĘCY :)

Będę trochę się chwalił, ale jestem pewien, że moje rady mogą komuś się przydać. Zacząłem uczyć się angielskiego 5 miesięcy temu (w domu) od poziomu elementary, obecnie jestem od 2 tyg. na kursie w Anglii gdzie zakwalifikowano mnie do poziomu intermediate. Generalnie z każdym się tutaj dogaduje, czasem tylko są jakieś małe problemy na mieście :). W szkole spotkałem ludzi którzy uczą się w niej od 5 miesięcy albo i dłużej i są w wyższej klasie ale nie potrafią się tak płynnie komunikować jak ja. Stąd nabrałem przekonania jak ważne jest aby mieć dobrą metodę do nauki. A jeszcze dodam że pytają mnie w szkole jak to możliwe że tak dobrze mówię a nie znam gramatyki :). Poniżej przedstawiam moją metodę.

Na początek link do tej metody i gościa który ją wymyślił. Znajdziesz tam wiele jego bardzo cennych rad, ale najważniejsze jest 7 zasad (The 7 Rules). Warto wysłuchać ich wielokrotnie.

https://www.youtube.com/user/ajhoge

Fundamentem tej metody jest słuchanie i powtarzanie bardzo prostych materiałów (najlepiej rozumieć ok 90%), do tego bardzo przydatne są proste dialogi z napisami, znajdziesz ich wiele w internecie, najlepiej wybrać sobie to co cię najbardziej interesuje, poniżej wysyłam link do tego z czego sam korzystałem.

https://www.youtube.com/user/vantrungmai

Kolejny krok to uczyć się poprzez krótkie historie miłosne albo kryminalne w zależności kto co lubi:

https://www.youtube.com/watch?v=OK_p4ivU5Yw

https://www.youtube.com/channel/UCsIwBfFIeaT6sj9irRD151A

Ogromnie ważne jest aby uczyć się codziennie (przynajmniej 20 min.). Bardzo ważne aby nauka nie była ciężarem ale czymś pozytywnym! Dlatego warto szukać tego co interesuje i nie przeciążać się nigdy. Jeśli znudzi się słuchanie, należy przerzucić się na czytanie. Ważne aby kojarzyć naukę zawsze z czymś fajnym, aby nie wyrobić sobie złego sentymentu do niej.

Po ok. 2 miesiącach codziennej nauki zobaczysz efekty i to również będzie dla ciebie motywacją do dalszej nauki. Zachęcam wtedy aby kupić książki dla uczących się języka z płytą CD, na poziomie o przynajmniej jeden niższym od tego na którym się znajdujesz. Mi bardzo pomogły książki Agathi Christie na poziomie B2. Czytałem kilka rozdziałów i to samo później słuchałem, co nie rozumiałem wrzucałem szybko na google tłumacz. Dla osób wierzących również polecam czytanie Ewangelii, dialogi są proste i znane są opowiadane tam historie.

Ostatnia sprawa to oprócz umiejętności czytania i rozumienia usłyszanego tekstu to umiejętność mówienia. Jest na to kilka sposobów, jeden z nich proponuje w 7 zasadach Hoge. Według mnie nie ma lepszej metody jak rozmowa z kimś kto zna angielski. A więc raz w tygodniu min20 do max40minut. W takiej rozmowie chodzi o to abyś to ty mówił/a, rozmówca ma słuchać i najlepiej reagować tylko wtedy gdy nie rozumie co mówisz. Najlepiej starać się aby to była normalna rozmowa o czymś, a nie nauka.

powodzenia!

August 20, 2015

36 komentarzy


https://www.duolingo.com/profile/Piotr008

Super, że się chwalisz, nic tak nie motywuje jak przykład kogoś, komu się udało! Czyli jednak można, trzeba się tylko bardziej przyłożyć i wytrwać. Twoje motto, żeby naukę kojarzyć zawsze z czymś fajnym, to jest chyba sekret sukcesu, żeby nie znudziło! Dzięki, za linki, jak znajdziesz coś wartościowego to podziel się. Powodzenia w dalszej nauce.

August 21, 2015

https://www.duolingo.com/profile/jedrekm999

fajny jesteś Piotr008 :-}

January 5, 2017

https://www.duolingo.com/profile/Admin47

Nooooo...

January 23, 2017

https://www.duolingo.com/profile/cyberNat2000

prawda

June 1, 2017

https://www.duolingo.com/profile/laik_english

Dzięki za linki - oby się udało! :)

August 21, 2015

https://www.duolingo.com/profile/Akjamxy

Whay don't you write in English? You are simply very talented. Not everyone has such excellent scores... I've been studing for years but unfortunately I can't say that my English is well. But I think will be better in the future. Besides I can recommend you and everyone very great website: www.isel.pl. especially 1500 useful expressions.

August 23, 2015

https://www.duolingo.com/profile/brattomasz

piszę po polsku aby każdy dobrze zrozumiał :) Zresztą nie pisze najlepiej po angielsku : Proszę nie myśl że już znam ang. "very well" jestem na poziomie intermediate tzn. średnim. Dalej mam duże problemy aby zrozumieć TV czy radio. Jestem przekonany też, że talentu nie mam (żyje we Włoszech ponad 2,5 roku i dalej kiepsko mówię :) po prostu znalazłem dobrą medote (przynajmniej dla mnie), myślę że następne 5 miesięcy i wskoczę na poziom advance :)
Ps. thanks for the website!

August 24, 2015

https://www.duolingo.com/profile/Admin47

Super! Jak ty się tego tak szybko nauczyłeś?

January 17, 2017

https://www.duolingo.com/profile/piotrprusinski

Minęły dwa lata. @brattomasz Wskoczyleś już na advanced ?

September 4, 2018

https://www.duolingo.com/profile/Mrocznooki

Cześć,

mam pytania do fragmentu: " Zachęcam wtedy aby kupić książki dla uczących się języka z płytą CD, na poziomie o przynajmniej jeden niższym od tego na którym się znajdujesz. Mi bardzo pomogły książki Agathi Christie na poziomie B2."

Czy chodziło Ci o poziom niższy (jak napisałeś) czy wyższy? Bo skoro B2 to dla Ciebie poziom niższy, to znaczy, że jesteś na poziomie C1, czyli advanced. A napisałeś, że jesteś intermediate. Gdyby Ci chodziło o poziom wyższy, to by się zgadzało.

Czy mówiąc o literaturze na poziomie x masz na myśli lektury uproszczone (graded readery)? Czyli np. https://www.harpercollins.co.uk/9780007451555/the-man-in-the-brown-suit

February 17, 2016

https://www.duolingo.com/profile/Gazals
  • 1067

Aż sprawdzę te słuchanie prostych historyjek, co prawda jeden link już nie działa no ale. Nie wiem, miałem z 200 dni pod rząd na duolingo, próbowałem mieć wszystkie tematy na żółto, mam cos moze z 70% drzewka, no i powiem, że to kompletna nuda była, i weszło do głowy niewiele. Ten koleś z 7 zasadami, właśnie przesłuchałem 2 zasadę, nie uczyć się gramatyki :) i cóż począć z takim duolingo ;)

August 28, 2015

https://www.duolingo.com/profile/BarbaraZochowska

A.J. Hoge napisał książkę i nagrał tę książkę (on czyta) na temat jak się uczyć. Tytuł: "Effortless English". Dostępna w AMAZON. Od 2 miesięcy CODZIENNIE ok 21:00 naszego czasu (u niego ok. 12:00 w południe) nadaje kilkunastominutowe rozmowy poprzez PERISCOPE nt wymowy poszczególnych głosek czy słów, trudniejszych problemów z nauką czy po prostu idzie z telefonem po San Francisco i pokazuje miasto. Codziennie żywy język. Codziennie odpowiedzi na pytania "on line". Na jego stronie effortlessEnglishclub.com możesz dowiedzieć się jakie są dostępne kursy. Można go znaleźć również na Twitterze. Warto tematem zainteresować się, chociaż nie wiem jak BRATTOMASZ sobie poradził w 5 miesięcy z kursem od zera, bo tam nie ma słowa po polsku. Kursy są przeznaczone dla ludzi od poziomu średni niski do średni wysoki. UCZENIE SIĘ CZEGOŚ CZEGO NIE ROZUMIESZ NIE MA SENSU. MUSISZ ROZUMIEĆ SLUCHANY TEKST W PONAD 90% I SLUCHAĆ TEGO SAMEGO PRZEZ TYDZIEŃ. Słuchanie prostych historyjek jest OK, ale sens tej metody polega na uczeniu się podświadomościowym, dogłębnym, czyli to samo wielokrotnie codziennie przez co najmniej 7 dni. Takie proste dialogi mogą być nużące. Słuchanie podcastów jest bardzo pożytechne. ISEL jest świetny, ale znów zasada: codziennie kilka razy przez tydzień lub więcej. Jeszcze jest świetna nauka na You Tube "Learn English Through Stories " (Level 1 do 7). Czytasz książkę i jednocześnie słuchasz lektora. I oczywiście dobierasz sobie książkę z tego levela, który ci pasuje. A Duolingo nie jest nudny. Duolingo wymusza uczenie się równoległe pisania, czytania, "mówienia", i słuchania. Każda nauka polega na wielokrotnym powtarzaniu. Jeżeli to co robisz kochasz, to możesz to robić wielokrotnie. Zapytaj piłkarza jak często ćwiczy drybling czy strzelanie wolnych i czy mu się nudzi.

August 29, 2015

https://www.duolingo.com/profile/LUKIMAG

Dzięki :)

August 21, 2015

https://www.duolingo.com/profile/Nicolee2236

Ciekawe, ciekawe :)

August 21, 2015

https://www.duolingo.com/profile/paula78346

dzięki ! :)) !

August 23, 2015

https://www.duolingo.com/profile/Legatusdrakus

Dzięki, na pewno skorzystam !

August 23, 2015

https://www.duolingo.com/profile/chowaniec.inga

super

March 11, 2017

https://www.duolingo.com/profile/Piku516629

Dzięki:) Mam nadzieję że się mi przyda :)

April 25, 2017

https://www.duolingo.com/profile/Ania602908

moim zdaniem nie każdy potrafi nauczyć się anglika w 5 miesi ale fajnie że motywujesz

September 12, 2015

https://www.duolingo.com/profile/Mateusz697161

Hej, oczywiście że każdy potrafi coś, co potrafi druga osoba, wystarczy robić to samo albo i więcej, ponieważ nie trening czyni mistrza, a mistrzowski trening czyni mistrza. Nie ważne jak długo coś robisz, tylko ile razy to robisz. Trenuj, trenuj i jeszcze raz trenuj i pisze to do wszystkich, którzy to czytają. Ja prawie nie znałem angielskiego, w sumie słów znałem dużo, ale nie znaczeń ponieważ. Znamy dużo słów bo otacza nas język angielski, ale to i tak nie takie proste wszystko zapamiętać. Jednak moje postępy są niesamowite, a do pół roku moim celem jest mówić płynnie po angielsku. Powtarzam 100 słówek dziennie w tym 10 nowych. Do tego ćwiczę w duolingo i tłumaczę 10 minut filmiku po angielsku z napisami. I tak codziennie. Oprócz tego mam inne małe ćwiczenia np. słucham radia lub czytam teksty piosenek. No i bardzo ważne - uczę się nazw rzeczy w otoczeniu. Mam także subskrypcje na emailu od moich autorytetów w języku angielskim, czyli czytam teksty, które mnie interesują i czegoś uczą. Polecam wszystko na raz - mam konkretny rozpisany plan i zaznaczam czy wykonałem w danym dniu cel. Sprawdzam postępy poprzez rozmawianie w języku angielskim z innymi osobami. Aha, smsy też piszę ze znajomymi po angielsku, tak się dogadaliśmy. Pozdrawiam.

January 2, 2017

https://www.duolingo.com/profile/Malnexuhr666

Wypróbuję twój sposób. Mam nadzieję, że nie zawiedzie.

September 25, 2015

https://www.duolingo.com/profile/Amlieithydd

Niewiele nowego z metodami, ale gratulację :-) Ja sam znam dosyć dobrze angielski (przyszedłem tutaj poćwiczyć tłumaczenie, samo drzewko to dodatek), ale swój poziom osiągnąłem wieloma podobnymi do ciebie metodami.

September 29, 2015

https://www.duolingo.com/profile/Aga749025

a ja dzisiaj dopiero zaczęłam i bardzo mnie wciągnęło

October 10, 2015

https://www.duolingo.com/profile/Asachel

Dzięki za wskazówki zwłaszcza za wzmiankę o ewangelii.

December 30, 2015

https://www.duolingo.com/profile/brattomasz

Jeśli komuś te wskazówki pomogą to Chwała Panu! :)

July 13, 2016

https://www.duolingo.com/profile/br0d4
Mod
  • 1490

Szczęść Boże, Bracie Tomaszu! Myślałem, że Brat definitywnie zrezygnował z DL kilka miesięcy temu :)

July 13, 2016

https://www.duolingo.com/profile/brattomasz

dokładnie 10 miesięcy temu zrezygnowałem :) teraz wróciłem aby sobie trochę odświeżyć angielski. Głupio by było wszystko zapomnieć :) planuje pobyć tu 100 dni. Dzięki za "współstworzenie" takiego świetnego programu!

July 13, 2016

https://www.duolingo.com/profile/jedrekm999

:-}

January 5, 2017

https://www.duolingo.com/profile/konradc3

Barcie Tomaszu, fajny tekst , dziękuje

July 12, 2016

https://www.duolingo.com/profile/brattomasz

Powodzenia w nauce Konrad!

July 13, 2016

https://www.duolingo.com/profile/Admin47

Well done! Congratulations!

January 5, 2017

https://www.duolingo.com/profile/Admin47

jak ty to zrobiłeś? jestem pod wrażeniem! LIKE ;)

January 5, 2017

https://www.duolingo.com/profile/MFZSTAR

Nie sądzę, by można było tak szybko nauczyć się języka, ale kto wie... Może to możliwe.

August 4, 2017

https://www.duolingo.com/profile/Hildegarda380649

Ale taka nauka ma sens w Anglii, gdzie jestes i jestes zmuszony poslugiwac sie tym jezykiem.. Nie wierze, ze mozna sie nauczyc tego jezyka(takze innego) tylko korzystajac ze stron internetowych.. Ja jestem bardzo uparta i ambitna i znam wiele slowek ale ukladanie zdan to jest inna bajka. Potrafie powiedziec cos od siebie ale kiedy Anglicy rozmawiaj to lapie tylko pojedyncze slowa. Jeszcz dodam ,ze trzeba myslec tak jak mysla oni a to jets bardzo trudne. Bylam w Anglii wiele razy i podziwiam ich kulturalny sposob bycia. To co napisales nie dotyczy uczacych sie internetowo. Nie miej mi za zle ale taka jest prawda.

Pozdrawiam i przepraszam jesli popelnilam "byki" ale ten Apple zna tylko angielski.

February 10, 2018

https://www.duolingo.com/profile/kielbaska_cute

własnie zaczynam tę metodę, dopiero od miesiąca, ale widze efekty!!! dziękuję

October 27, 2018

https://www.duolingo.com/profile/Radek-Leszek

Dodałbym jeszcze bardzo zabawny serial z napisami dedykowany dla uczących się angielskiego "Extra English" https://www.youtube.com/results?search_query=extra+english+episode+1

February 10, 2019
Naucz się języka w zaledwie 5 minut dziennie. Za darmo.