https://www.duolingo.com/profile/PrzemoSuszcz

Pytanie do osób które znają...

Pytanie do osób dwujęzycznych, czy zauważyliście, że jak przestawiacie się na inny język to tak trochę stajecie się inną osobą ? Po 5 latrach uczenia się i mieszkania w Niemczech zauważyłem, że po polsku jestem bardziej leniwy, mniej zdyscyplinowany i rozrzutny. Po prostu mam inny charakter w zależności gdzie mieszkam i w jakim języku mówię. Moi znajomi mają tak samo.

a jak to jest u was ?

September 2, 2015

3 komentarze


https://www.duolingo.com/profile/brattomasz

To prawda. Język jest nośnikiem kultury, a to dotyka każdej sfery naszego życia i ma wpływ na nasze zachowania. To w jakim języku myślę rzutuje później na moje emocje, a także decyzje. Ja mieszkam od prawie 3 lat we Włoszech i widzę, że tam jestem bardziej pewny siebie, weselszy i otwarty na innych. Gdy mówię po angielsku też widzę, że staje się gadatliwy i śmiały. W Polsce nie raz łapałem "doła" albo czułem się onieśmielony przez sytuacje czy ludzi, już nie mówiąc że zazwyczaj byłem cichy i wycofany. To jak myślisz mówi o tym jakim jesteś człowiekiem.

September 2, 2015

https://www.duolingo.com/profile/PrzemoSuszcz

Dokładnie o tym mówię, tak samo decyzje zakupowe, inne towary kupuje w pl a inne w de, w de bardziej patrze na korzyść a właściwie stosunek korzyści do ceny, a pl bardziej jaka to marka.

September 2, 2015

https://www.duolingo.com/profile/br0d4
Mod
  • 1474

Ja mam inny charakter pisma gdy piszę po polsku, inny po angielsku, inny gdy po francusku. Chociaż są oczywiście podobne.

September 9, 2015
Naucz się języka w zaledwie 5 minut dziennie. Za darmo.