1. Forum
  2. >
  3. Konu: Troubleshooting
  4. >
  5. include ve contain

https://www.duolingo.com/profile/suleelus

include ve contain

bu ikisinin kullanımını açıklayabilecek biri var mı ? şöyle bir link gördüm ama anlamadım çünkü Türkçe değildi.

https://www.englishforums.com/English/IncludeVsContain/brqdcb/post.htm

September 20, 2015

14 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Astroloth

Aslında anlam olarak birbirine çok yakın oldukları için biraz karışıklık oluyor.

contain = içermek

include = dâhil etmek (olmak)

Sizin verdiğiniz bağlantıdaki cümleleri çevirirsem daha iyi anlaşılır sanırım;

Şişe su içerir.

Şişeye su dâhildir.

Et koruyucu (katkı maddesi) içerir.

Ete koruyucu dâhildir.

Pakete piller dâhildir. (Aldığımız ürünün içerisine piller de dâhildir. Yaşasın!)

Paket pil içerir. (Paket bir düzine -sadece- pilden oluşuyor.)

Faturanıza vergiler ve kargo ücreti dâhildir.

Faturanız vergi ve kargo ücreti içerir.

Not: Bağlantıdaki örneklere bağlı kalarak doğru kullanımları kalın, yanlış kullanımları da yatık yazıyla belirttim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Eğer bir hatam varsa lütfen beni düzeltin.


https://www.duolingo.com/profile/suleelus

teşekkür ederim ama anladığımı söyleyemeyeceğim çünkü verilen örneklerin İngilizce kullanımları böyle gerektiriyorsa da Türkçede böyle olmuyor. biz ekmeğe tuz dahildir ya da ekmek tuz içerir arasında fark görmekte zorlanıyorum. ben direkt olarak ekmek tuzlu derim böyle bir şeyi anlatmak için. ne dahildir derim ne de içerir. bu ikisini anlatmak için bu örnekler yetersiz kalıyor gibi geldi. hala kavramış değilim.


https://www.duolingo.com/profile/Astroloth

Sanırım buradaki problem şundan kaynaklanıyor; ekmek ile ilgili verdiğiniz örnekler zaten bizim kullandığımız cümleler değil. Yani dediğiniz gibi "Ekmek tuzlu." ya da "Ekmek tuzsuz.", " Ekmek tuzlu değil." deriz hep. Bu cümleler zaten "içermek" ve "dâhil" kelimeleri ile kullanılmıyor hiçbir zaman.

Aslında bizim türkçede kullandığımız "dâhil" ve "içermek" kelimelerinin geçtiği cümleler ile örneklemek daha mantıklı sanırım. Benim aklıma şimdilik bir örnek gelmedi ama gelirse yazacağım.

Yukarıdaki fatura ve pil örneği aslında en belirgin örnekler. Bir paket pil aldığınızda bunu include (dahil) kelimesi ile belirtemezsiniz cünkü paket zaten sadece pilden ibarettir. Paketin kartonundan ya da naylon kabından bahsedip "Aslında biz sadece bu naylon kabı 10 liraya satıyoruz. Buna piller de dâhil." diyemeyiz. Aynı şekilde "Faturanız KDV içeriyor." (contain) demeyiz. "Faturanıza KDV dâhildir." (include) deriz.

Contain kelimesi aslında content (içerik) kelimesinden türetilmiş sanırım. Uyduruyor da olabilirim şu an. (Bunu sizin verdiğiniz bağlantıda da biri söylemiş. Sonradan fark ettim.)


https://www.duolingo.com/profile/bekirdemir35

include: dahil etmek ( en yaygın kullanımı ) örn: The pollice had included the evidence in documents ( Polis delilleri dosyaya dahil etmişti. ) My mother includes her friend for trip ( Annem arkadaşını geziye dahil eder. )

contain: içermek örn: The newspaper contains different advertisements ( Gazete farklı reklamlar içerir ) That coffee was contained milk and some sugar. ( Kahve, süt ve biraz şeker içerirdi. )


https://www.duolingo.com/profile/suleelus

teşekkürler. verdiğiniz örnekler tatmin edici. sorun şu ki duolingoda tercih edilen örnekler fazlasyla kafa karıştırıcı. bu kelimelerle karşılaştınız mı burada bilemiyorum. ekmek tuz içerir falan türünden örnekler var Türkçe kullanımı düşünülmeden seçilmiş sanırım. yeni öğrenen kişiler için iyi örnekler değildi. biz ekmek tuzlu falan deriz yani. keşke farklı cümleler de olsaymış.


https://www.duolingo.com/profile/bekirdemir35

Selam Dualingo'nun kullandığı örnekleri anlam olarak fazla ciddiye alma.Orda sadece kelimelerin genel anlamını ve hangi zamanda kullanıldığını içeren cümleler var.


https://www.duolingo.com/profile/suleelus

ciddiye alıyorum . bence örnekler önemli. ama bazıları türkçe karşılıkları düşünülmeden yazılmış. inculude ve contain örneklerinde olduğu gibi. yani türkçe kullanımlara daha uygun şeyler seçilebilirdi. sizin örnekleriniz daha açıklayıcı olmuş bence.


https://www.duolingo.com/profile/bekirdemir35

Teşekkürler, katılıyorum size.Zaten cümleleri en yakın anlamıyla bile çeviri yaptığımızda dualingo kabul etmiyor.Herşey tam anlamıyla çeviri yapılamaz ki , ona en yakın anlam, duygu ve düşünceler kullanılır.En büyük eksikliklerden biri de bu.Kelimesi kelimesine çeviri yapmamız isteniyor.


https://www.duolingo.com/profile/suleelus

bunu öğretmeyi amaçladığı için yapıyor. bu konuda doğru davranıldığını düşünüyorum ancak burada bahsettiğimiz iki kelime için bizim de kullandığımız örnekler olmalıydı. ben biz ekmek tuzlu deriz derken cevaplarda bu olmalı anlamında demedim yanlış anlaşılsın istemem. biz "ekmek tuz içerir "demediğimiz için içermek sözcüğü öğretilirken bu örnek seçilmemeliydi demek istedim. yoksa birebir çeviri istemekte haklı buluyorum. dil öğrenirken, öğretirken bu oldukça önemli


https://www.duolingo.com/profile/bekirdemir35

ben size katılmıyorum.Çünkü İngilizce'de bir kelimenin birden çok anlamı olabiliyor.Kelimesi kelimesine çeviri yaparsanız aynı kelimeyi başka bir metinde gördüğünüz zaman sıkıntı yaşayabilirsiniz.Önemli olan anlatılmak istenen düşüncenin tam anlamıyla ifade edilmiş olmasıdır.


https://www.duolingo.com/profile/recceti

merhaba, to include ve to contain esanlamli iki fiildir birbirinin yerine kullanilabilirler. Soylemek isteginiz seyi nedir ona gore sozluk manasina bakip her ikisi de kullanilabilir.

'The bottle contains water.' cumlesini 'sise su ihtiva eder/icerir; 'The meat contains preservatives. ' cumlesini de ayni manada 'et ihtiva eder/icerir.' seklinde cevirebilirsiniz.

iyi aksamlar.


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

eş anlamlı değiller, benzer anlamlılar. Astroloth anlatmış zaten


https://www.duolingo.com/profile/suleelus

birbirinin yerine kullanılamıyorlarmış. sorun buradan kaynaklanıyor zaten.


https://www.duolingo.com/profile/recceti

ne demek istiyorsunuz mesela? bir ornek cumle yazar misiniz? Turkce de yazabilirsiniz.

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.