1. Forum
  2. >
  3. Temat: Duolingo
  4. >
  5. Jak się uczyć języka

https://www.duolingo.com/profile/BarbaraZochowska

Jak się uczyć języka

Dzisiaj chciałam polecić świetny blog językowy faceta, który doszedł do wniosku że nie ma zdolności językowych. Jest Amerykaninem polskiego pochodzenia, nazywa się Snopek. Jego rodzice ani dziadkowie nie mówią po polsku. Jego polskie korzenie są sprzed 100 lat. W szkole, jak większość uczył się hiszpańskiego, miał dobre oceny i ... nie umiał nic powiedzieć ani nic zrozumieć. Skąd my to znamy? Potem próbował nauczyć się rosyjskiego, ale również na kursach... i rezultat ten sam. Bo nauka w szkole i na kursach, to prawie wyłącznie gramatyka. Sam zdecydował i sam się nauczył języka przodków, czyli polskiego. Mówi świetnie. Napisał e-book nt jak się uczyć, bo przy okazji dużo zrozumiał. W e-booku jest kopalnia wiedzy praktycznej. Podobno jest ten e-book przetłumaczony na polski. Ja czytam po angielsku. Polecam stronę: http://www.linguatrek.com. I polecam również program ANKI, który on wspomina. Używam ANKI od kilku lat.

November 12, 2015

8 komentarzy

Sortowanie: najlepsze posty

https://www.duolingo.com/profile/ellatiene

Kilka razy byłam na tym blogu, ale że David Snopek pisze o nauce polskiego, to tylko zerknęłam tu i ówdzie w ramach ciekawostki. Zauważyłam też, że przestał go dalej pisać (a może ktoś coś wie o przenosinach?). Do e-booka nie dotarłam, więc skoro czytasz go, może mogłabyś napisać jakie daje rady odnośnie szybkiego i skutecznego opanowania języka obcego?

November 12, 2015

https://www.duolingo.com/profile/AC15_
November 13, 2015

https://www.duolingo.com/profile/ellatiene

Widzę, że na ciebie można zawsze liczyć, bo udzielasz się w wielu dyskusjach. Dzięki za dodatkowe linki.
PS Ładny streak

November 13, 2015

https://www.duolingo.com/profile/BarbaraZochowska

E-book ma kilkadziesiąt stron. Nie wiem ile, bo mam wersję na KINDLE, a tam nie ma stron, tylko % przedczytany. Więc ja przeczytałam 25%. Gdybym napisała w kilku zdaniach, to bym "ubiła" książkę. Poniżej skopiowałam, co David napisał o książce:

We wstępie piszę: Ten ebook jest dla tych, którzy ... ... spędzili już wiele lat na tradycyjnych kursach ale nadal nie potrafią zamówić nic w restauracji, ani oglądać filmu bez napisów, ani uczestniczyć w luźnej rozmowie z native speakerem. ... myślą, że takie kursy są za szybkie, za wolne albo za nudne. ... myślą, że nie mają talentu do nauki języków. (Ale prawdę mówiąc nie trzeba mieć talentu -- tylko dobre podejście!) ... chcą mieć kontrolę nad swoją nauką i uczyć się metodą, która im efektywnie pomoże w osiągnięciu swojego celu! Krótko mówiąc ta książka jest dla zwykłych ludzi, którzy chcą nauczyć się języka. Nie jest dla ekspertów językowych albo poliglotów. Jest dla większości nas, którzy próbowali bezskutecznie nauczyć się chociaż jednego języka obcego. Albo dla tych, którym już udało się nauczyć jednego ale proces był tak wolny albo bolesny, że szukają lepszego sposobu, żeby nauczyć się drugiego języka obcego.

Trzeba zasubskrybować blog, żeby dostać e-booka. Jest wybór: PDF, EPUB, MOBI, język polski, język angielski i audiobook - o tym ostatnim przekonałam się w tej chwili.

November 12, 2015

https://www.duolingo.com/profile/Kim_Dzong_Un

Ja zamiast Anki wolę memrise - według mnie to taka udoskonalona technicznie wersja Anki, choć z kursami wiadomo - i tam i tam znajdziemy perełki jak i tylko szkielety kursów.

November 12, 2015

https://www.duolingo.com/profile/BarbaraZochowska

Nie używam ANKI do kursów gotowych. Tworzę wyłącznie własny słownik ze słówkami, których nie znam, a które mam z podcastów albo z oglądania youtube, czy czytania książki. Wymowę słówek ściągam z FORVO. wtedy mam wszystko: słowo, pisownię wymowę i zdanie lub frazę. I wspomnienie z jakiegoś np. opowiadania. Często wklejam również grafikę do słów, które lubią mi uciekać z pamięci.

November 12, 2015

https://www.duolingo.com/profile/ellatiene

Dzięki za wątek.
W Memrise możesz dokładnie to samo zrobić co robisz dotychczas w Anki. Dodatkowo jeśli inni uznają ten kurs za ciekawy mogą zacząć dodawać do niego obrazy ze swoimi skojarzeniami. Jedyna różnica która przychodzi mi do głowy, to to, że z Anki moża korzystać offline.

November 13, 2015

https://www.duolingo.com/profile/Futbolowa

Ja również wolę tworzyć na Memrise własne kursy [akurat do nauki języka esperanto] niż korzystać z ANKI - ten program jest koszmarnie odpychający. Dawałam mu wiele szans, ale nie jestem w stanie zostać z nim na dłużej.

November 16, 2015
Naucz się języka w zaledwie 5 minut dziennie. Za darmo.