1. Fórum
  2. >
  3. Téma: English
  4. >
  5. "Which books are red?"

"Which books are red?"

Překlad:Které knihy jsou červené?

November 13, 2015

11 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/MilanKlter

a co věta: "jaké knihy jsou červené?"


https://www.duolingo.com/profile/widle

Na tu by vám každý odpověděl "Červené knihy jsou červené" a tvářil by se divně. Rozdíl mezi "jaký" a "který" se v některých kontextech trochu smazává, ale zrovna tady nevidím důvod je zaměňovat.


https://www.duolingo.com/profile/Jenda-48

Například Červená knihovna - románky dívčí, vydávené za 1. republiky, žluté knihy mám jednotlivé díly ČESKÉ ENCYKLOPEDIE, (tři díly), šedé 128 svazků Antické knihovny, zelené jsou knihy edice polovodičová technika, červenohnědé jsou knihy romány Julese Vernea edice Albatros, atd. Ottův slovník naučný rovněž dodržuje jednotnou barvu a vazbu, obecně vícedílné literární práce a slovníky mají tyto vlastnosti, dále ediční řady různých nakladatelství. Takže se domnívám, že vaše odpověď je poněkud mylná. Při vyhledávání v knihovnách se lrávě barva často používá pro rychlou orientaci.


https://www.duolingo.com/profile/Karoliina765050

Tvrdit, ze jeden druh knih je vzdy teto barvy a druhy druh tamte barvy a ze knihy teto barhy jsou vzdy tohoto druhu a knihy tamte barvy jsou vzdy tamtoho druhu, je holy nesmysl a krom toho, vase tvrzeni ani nejsou pravdiva. Nechte si googlem vyhledat obrazky pod heslem 'Jules Verne edice Albatros' a uvidite tu cervenohnedou.


https://www.duolingo.com/profile/Jenda-48

Asi jste špatně četla, nebo nepochopila uvedené sdělení. Tvrdit, ze jeden druh knih je vzdy teto barvy a druhy druh tamte barvy a ze knihy teto barhy jsou vzdy tohoto druhu a knihy tamte barvy jsou vzdy tamtoho druhu, je holy nesmysl.

Toto nikdo netvrdí. Jen říkám, že často se barva vazby či jeho druh se dá používat jako rychlý identifikační znak při vyhledávání knih. Diskuze vznikla na základě podivu nad možným dotazem na barvu knih. Takže například edice Antické knihovny, která měla mít 600 svazků má jednotný formát a šedou barvu obálky. To je v každé knihovně okamžitě poznat. A pokud se budete ptát neznalé osoby uvedené literatury, je docela pravděpodobné, že si třeba zapamatoval, kde jsou šedé knihy formátu cca A5, anebude reagovat když se zeptáte, jestli neviděl knihu Listy hetér, Antické válečné umění, nebo Hovory k sobě(Marcus Aurelius, Proměny(Ovidius). Mrzí mne, že jste pochopila moji připomínku způsobem, který jste zde uvedla.


https://www.duolingo.com/profile/Karoliina765050

Vidim, na zaklade ceho vznikla: reagoval jste na to, ze Widle napsala, ze na otazku 'Jake knihy jsou cervene?' by clovek odpovedel 'Cervene knihy jsou cervene' a tvaril by se divne, a ze v nekterych kontextech lze 'ktery' a 'jaky' zamenit, ovsem ona k tomu tady nevidi duvod.

Mluvilo se tedy v obecne rovine a proto vas text v teto diskuzi vyznel tak, jak jsem napsala: ze cervena barva prebalu by odkazovala konkretne na Cervenou knihovnu a seda konkretne na Antickou knihovnu, coz neni pravda: jakakoliv kniha muze mit cerveny obal a jakakoliv muze mit sedy obal (ergo neni cervena jako cervena a seda jako seda). A prestoze je pravda, ze stejny prebal knih jedne edice lze pouzit k rychlejsimu vyhledavani v knihovne, tento fakt je v diskuzi v obecne rovine ponekud irelevantni.


https://www.duolingo.com/profile/Jenda-48

Jenže vy jste uvedla slovíčko VŽDY a vícekrát a já říkám že lze. To se v mém textu vůbec nevyskytuje. Takové tvrzení bych nikdy nepoužil. Proto mne to vaše podání natolik překvapilo. Citace vašeho textu: Tvrdit, ze jeden druh knih je vzdy teto barvy a druhy druh tamte barvy a ze knihy teto barhy jsou vzdy tohoto druhu a knihy tamte barvy jsou vzdy tamtoho druhu, je holy nesmysl. Myslím, že další diskuze je zbytečná.


https://www.duolingo.com/profile/Karoliina765050

Mate pravdu, slovo VZDY nebylo namiste.


https://www.duolingo.com/profile/LenkaJedli2

No dobře a jak by se to projevilo v anglickém zadání? Jaké knihy jsou červené? a Které knihy jsou červené? Aby se dalo poznat, co se tím myslí a jak se to tedy má přeložit správně.


https://www.duolingo.com/profile/Olson12939

To není pravda. Myslím, že vůbec nikdo.


https://www.duolingo.com/profile/Jovi541347

Jak rozeznat knihy od krabic

Naučte se Anglicky za pouhých 5 minut denně. Zdarma.