https://www.duolingo.com/Aczura

The mysterious "-"

how do i use it? why do they have it? what does it mean?

it's been confusing me for some days now and i just can't figure out how to use it, why it's there or what it means?

3 years ago

2 Comments

https://www.duolingo.com/Ruslanzln

It is good question. But how to answer it in English, I don't know. ) So,

тире нужно ставить:

— если оно в предложении служит заменой словам «это», «а», «но». В таком случае тире позволяет избежать тавтологий: «Почему нельзя есть много конфет? Потому что это вредно. Лучше ешьте яблоки. Есть яблоки – полезно»;

— если тире может заменить один из членов предложения: «не влезай – убьёт!» — пишут на трансформаторных будках, и ни у кого не возникает вопроса, кто же может вас убить;

— в предложениях, где первая часть служит темой, а вторая – её расшифровкой: «горнолыжный спорт – отличный вид активного отдыха»;

— как обозначение расстояния или периода времени: «поезд Киев — Москва», «отопительный сезон (октябрь – апрель)»

— когда две части предложения противопоставлены друг другу: «не было у бабы хлопот – купила поросёнка»; — после перечисления, перед обобщающим словом: «телефон, ключи, сигареты – содержимое моего кармана»;

— там, где в устной речи ставятся логические паузы: «долго искал смысл жизни – да так и не нашёл»;

— при неожиданном исходе ситуации, при быстрой смене событий: «сыр выпал — и с ним была плутовка такова » ;

— для оформления прямой речи, вначале и в конце: «– За буйки не заплывать! – кричал спасатель купающимся»

And do not attach so much importance - even Russians don't know how to use this. ))

3 years ago

https://www.duolingo.com/Nuept
Nuept
  • 15
  • 10
  • 9
  • 2

There are lots of cases where you need to put the dash: 1) Between 2 nouns (usually. But second one can be other part of speech, not verb) if one of them works as a subject and another one as a predicate (there might be "это" before the predicate): Яблоко - это фрукт. 2) When you omit a word in a sentence (usually a verb and if you already said this word before): Мы были на даче, они - в городе ("We were in the countriside, they (were) in the city" - you omit "были" here). Я хотел купаться, петь и загорать, она - только спать ("I wanted to swim, sing and take sunbathes, she (wanted) only to sleep" - you omit "хотелa" here). 3) With suffixes -то, -либо, -нибудь and prefix кое- : кое-кто (somebody), что-то (something), кто-либо (anybody). NB: You dont have spaces around the dash here. This dash is a part of the word, it doesn't separate them. 4) In long sentences between two parts (each of them has a subject and a predicate(s), so they exist separetly as sentences) if second part explains or elaborates the first one, or second one is a concequence of the first one (NB: there is no conjunction between these parts): Я хотел в горы - мы пошли в горы ("I'd wanted to go in the mountains (hence) we went in the mountains" - The second part is a concequence). Не ходи туда - там медведи ("Don't go there (because) there are bears there" - the second one explains why you shouldn't go there, the second one is a reason of the first). 5) In direct speech: - Hi! - Hi! - he answered. "Я не хочу," - подумал он ('I don't want' he thought). NB: If you put direct speech after the author's words then it will be: Он подумал: "Я не хочу". 6) The period of time or distance between two points (you will see it in ads or notices): Поезд Москва - Владивосток (Train Moscow - Vladivostok). Here the dash means basically from smth to smth.

There are some other cases, but they are more rare, so don't mind them :) Hope it will help

3 years ago
Learn Russian in just 5 minutes a day. For free.