1. Forum
  2. >
  3. Konu: English
  4. >
  5. A/an Kullanımı

https://www.duolingo.com/profile/Nameless...

A/an Kullanımı

A/an Kullanımı Bu sözcükler tekil isimlerle birlikte ve herhangi, bilinmeyen bir ismi belirtmek amacıyla kullanılır.

“My daughter really wants a dog for Christmas.” cümlesinde “a” herhangi bir köpekten bahsetmektedir, bu köpekle ilgili hiçbir bilgi bilinmemektedir. “When I was at the zoo, I saw an elephant!” cümlesindeki “an” yine belirli olmayan, hayvanat bahçesinde bulunan herhangi bir filden bahsetmektedir. O an tek bir fil görmüş ve bundan daha sonra bir arkadaşımıza bahsediyoruz; bu yüzden isim tekil olduğu için “a/an” kullanıyoruz. İngilizce’de “a ve an” sözcüklerini ismin baş harfine, bazı durumlarda da okunuşunda ağızdan çıkan ilk sese bakarız.

a car an elephant an umbrella an hour (h sesini çıkarmadığımız için “an” kullanıyoruz.) a user (u sesini “yu” olarak çıkardığımız için”a” kullanıyoruz.) a university (u sesini “yu” olarak çıkardığımız için”a” kullanıyoruz.) Yazı içinde tarihten bir olaydan bahsederken bu olayın kısaltmasının başında a/an kullanırız. Dikkat edeceğimiz nokta “a ve an”i kullanırken çıkardığımız ilk sestir. Örneğin; An ICaP (ay), An MSDS (em), An SPCC (es). Gördüğün gibi ses, sesli harfle başladığı için “an” kullandık.

Introductory Composition at Purdue (ICaP) handles first-year writing at the University. Therefore, an ICaP memo generally discusses issues concerning English 106 instructors. An MSDS (material safety data sheet) was used to record the data. An SPCC plan (Spill Prevention Control and Countermeasures plan) will help us prepare for the worst. “A ve an” kullanımında bahsetmemiz gerek bir kural da öbeklerle ilgili. “A ve an” kelimeleri belirttiği gibi bu işi öbekler için de yapabilir. Bu durumlarda a ya da an oluşuna karar verirken öbeğin ilk kelimesinin, ilk sesine bakarız.

a broken egg an unusual problem a European country (ses “yu-ro…” şeklinde çıktığı için “a” kullanıyoruz.) Son olarak İngilizce’de bir grubun (meslek, milliyet, inanış) üyesi olduğumuzu anlatırken kullanacağımız kelimelerde, “a/an” de kullanmayı unutmamalıyız.

I am a student. (Ben öğrenci grubunun bir üyesiyim.) I am a Turkish-boy. (Türk milletinin bir üyesiyim.) Seiko is a practicing Buddhist. (Seiko Budizm öğreniyor ve o inanışın bir üyesi.) (https://gngr.wordpress.com/2009/10/13/ingilizcede-aan-ve-the-kullanimi-using-articles/) UMARIM FAYDALI OLMUŞTUR..

December 8, 2015

6 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/osmanliyaselam

çok faydalı olmuş teşekkür ederiz


https://www.duolingo.com/profile/Nameless...

Rica ederim faydalı olduysam ne mutlu...


https://www.duolingo.com/profile/smldmrts

teşekkürler faydalı bir konu anlatımı olmuş

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.