https://www.duolingo.com/Nameless...

Sayılabilen (countable) /Sayılamayan (uncountable)

Kendi dilimizde şu ana kadar hiçbir problem yaşamadığımız sayılabilen ve sayılamayan isimler, İngilizce öğrenen Türkler için biraz problem oluşturmaktadır. Türkçe düşünmeden İngilizce öğrenmeye çalışan herkes için ise bu konu oldukça kolaydır.

Sayılabilen (countable) isim dendiği zaman akla bir, iki, üç diye sayabileceğimiz isimler gelir. Sayılamayan (uncountable) isim dediğimiz zaman ise aklımıza bir, iki, üç diye sayamayacağımız isimler gelir. Örnek verecek olursa bir masa, iki masa, üç masa diyebiliriz. Yani masa sayılabilen bir isimdir.

Fakat bir su, iki su, üç su diyerek, suyu adet olarak sayamayız. Bir veya iki derken ya şişeden bahsediyoruzdur, ya da bardaktan. İşte İngilizce'de, suyun kendisi adet olarak sayılamadığı için su kelimesi sayılamayan isimlerdendir. Türkçe'de “Sular akıyor”, “Elektrikler kesik”, “Çaylar taze”, “Karlar eriyor” gibi cümleler kurabiliriz. Ancak İngilizce'de bu cümleler yanlıştır. İngilizler bu cümleleri, "Su akıyor," "elektrik kesik," çay taze" veya "kar eriyor," şeklinde söylemektedir. Asıl konu anlatımına geçmeden önce İngilizce öğrenen Türklerin en çok aklına takılan iki kelimeyi açıklayabiliriz. - "Bread" (ekmek) kelimesi sayılamayan bir isimdir. Çünkü ekmeğin boyutu ülkeden ülkeye göre değişmektedir. Türkiye'de bir ekmek dediğimiz zaman fırıncının uzattığı ekmekle, Hindistan'daki ve Amerika'daki farklıdır. Bu yüzden İngilizce'de ekmek kelimesi sayılamayan isim olarak geçmektedir ve başına bir somun, bir dilim gibi ifadeler eklenerek kullanılır. - "Money" (para) sayılamayan bir isimdir. Çünkü para sayarken, bir para, iki para, üç para diye saymıyoruz. Elimize gelen paranın birimi neyse ona göre sayıyoruz. Bu yüzden İngilizce'de para da sayılamayan bir isimdir. Fakat her kelimede böyle mantık da aranamaz. Çünkü bazı kelimeler vardır ki, sayılabilir veya sayılamaz oluşuyla ilgili hiçbir açıklaması yoktur. Aşağıdaki örnekleri inceleyin. - Fruit (meyve) ve vegetables (sebze) kelimelirini ele alalım. İngilizcede fruit (meyve) sayılamaz diye düşünülmekte ve vegetables (sebze) sayılır diye düşünülmektedir. - Furniture (mobilya) kelimesi mantıken sayılabilir diye düşünülmektedir ama sayılamaz diye kabul edilir. - Pea (bezelye) ve corn (mısır) kelimelerinin her ikisi de aynı tür olmakla birlikte pea sayılabilir isimdir, fakat corn sayılamayan isimdir. Bazı isimlerin ise hem sayılabilir ve hem de sayılamaz halleri vardır. - There is some noise in the room. (Odada biraz ses ( gürültü ) var.) - There are some noises in the room. (Odada ( bazı ) sesler var.) ► Sayılarla ifade edilebilen bireysel nesneler, yerler vb. “Countable” yani “Sayılabilen” olarak kabul edilirler.

Örnek: Pictures (resimler), books (kitaplar), houses (evler), birds (kuşlar), doors (kapılar), pencils (kalemler) …. ► Sayılabilen bir isim, hem çoğul hem de tekil yapılabilir: Örnek: a picture (bir resim), a book (bir kitap), an apple (bir elma) - veya çoğul - three pictures (üç resim), a lot of books (birçok kitap), a few apples (biraz elma) ► Hammaddeler, kavramlar, bilgiler v.b. gibi sayılarla ifade edilemeyen kelimeler-isimler ise “Uncountable” yani “Sayılamayan” olarak nitelendirilir. Örnek: intelligence(zeka), wood (odun), cheese (peynir), anger (öfke)…. Türkçe olarak düşünürsek, sayılamayan isimlerin mantığı şudur; bizler asla bir peynir, iki peynir, üç peynir biçiminde saymayız, bunun yerine ağırlık ölçüsüyle ya da içinde bulunduğu kabın sayısıyla peyniri sayarız; Örneğin, 1 kilo peynir, 300 gram peynir, 5 teneke peynir gibi… Özet olarak, sayılamayan isimler, ölçü birimleri vb. gibi şeylerle sayılabilir hale getirilirler. water (su) – a glass of water (bir bardak su) - two glasses of water (iki bardak su) cheese (peynir)– five slices of cheese (beş dilim peynir) Örneklerde de görüldüğü üzere, çoğul eki sayılamayan kelimeye değil ölçü birimine getirilmektedir. - There are some students in the garden. (Bahçede birkaç öğrenci var.) - There is some water in the pool. (Havuzda biraz su var.) SAYILAMAYAN İSİMLER İÇİN REFERANS LİSTE

Aşağıda sayılamayan isimlerin sınıfalandırıldığı bir liste bulunmaktadır, fakat unutmayınız ki daha bir çok sayılamayan isim burada yer almamaktadır. a) Benzer birimlerden oluşan Gurup isimleri: baggage, clothing, equipment food, fruit, furniture, garbage, hardware, jewelry, junk, luggage, machinery, mail, makeup, money, cash, change, postage, scenery, traffic, etc.. b) Sıvılar: water, coffee, tea, milk, oil, soup , gasoline , blood, etc..

c) Katılar : ice, bread, cheese, meat, gold, iron, silver, glass, paper, wood, cotton, wool, etc..

d) Gazlar : steam, air, oxygen, etc

e) Tanecikler : rice, chalk, corn dirt, dust, etc..

f) Soyut Kavramlar : beauty, luck, courage, fear, justice, etc..

g) Dil İsimleri : Turkish, English, German, etc..

h) Bilim Alanları : Chemistry, physics, Semantics, etc.

i) Spor Faaliyetleri: baseball, soccer, tennis, etc..

j) Aktiviteler(Gerunds): driving, shopping, swimming, etc..

k) Doğa olayları : weather, dew, fog, rain, snow, etc…

http://www.dersimizingilizce.com/ingilizce-countable-and-uncountable.html← Sitede tablolar var bu siteden yararlandım güzel anlatıyor bence sizde yararlanabilirsiniz :)))

3 yıl önce

5 Yorum


https://www.duolingo.com/Sefaalkan93

başarılı paylaşım.

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/Nameless...

Teşekkürler.

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/merDemirhan

değişik bir şey

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/Nameless...

Ama önemli :)

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/merDemirhan

video şekilli olanı olsa daha iyi olurdu

3 yıl önce
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.