1. Forum
 2. >
 3. Konu: English
 4. >
 5. Golden Rules: Pratice and Con…

https://www.duolingo.com/profile/Jon.Targaryen

Golden Rules: Pratice and Continuity - Altın Kurallar: Pratik ve Devamlılık

Merhaba arkadaşlar, ingilizce kelimeleri, kuralları veya cümle kalıplarını öğrenmeniz size muhakkak yarar sağlayacak ama bilgi birikiminizi taze tutabilmek ve ileri seviyelere çekebilmek için mutlaka pratik yapıp, devamlılık göstermelisiniz.

Ben ingilizce mi türkçe gibi akıcı duruma getirebilmek için uzun bir süredir çaba gösteriyorum. Ama pratik ve davamlılık konusunda yeteri kadar dikkatli olmadığım için şuan istediğim seviyelere ulaşamadım.

Bu uzun süreçte gözlemlediğim olumsuz durumlar;

 • Kelimeleri unutmak veya anlamlarını karıştırmak

 • İngilizce kelimenin türkçe anlamını biliyor olmana rağmen ingilizce cümle kuracağın zaman bildiğin o kelimenin ingilizcesini hatırlayamamak

 • Cümle kalıplarını karıştırmak (Nerede hangi cümleyi kullancağını karıştırmak)

 • İngilizceye özgü dikkat edilmesi gereken kuralları unutmak

 • Dinleme ile ilgili yaşanılan kelimeyi veya cümleyi anlayamama sorunları

 • Bildiğin şeylerde bile bazen translate ihtiyaç duymak (en kötüsü de bu) aaa ben bunu biliyordum ya damn it :)

Bu durumlar ile karşılaşmayı minumuma indirmek için neler yapılmalı;

 • Kelime bilginizi taze tutabilmek için en azından günde 5 dakika da olsa kelime egzersizi yapmak. (Yararlanabileceğiniz siteler aşağıdadır)

--- https://babadum.com/

--- http://www.kelimeegzersiz.com/

--- http://ingilizcekelime.org/

 • Dinleme ile ilgili yaşanılan sorunları azaltabilmek için yöntemler;

--- Youtube'den türkçe altyazılı ingilizce videolar izlemek. (national geographic belgeselleri veya ilginizi çekecek dini, siyasi, bilimsel videoları izlemek ve özellikle slow şarkılar çok yararlı olacaktır)

--- Youtube'den ingilizce videolar açıp türkçe anlamlarını anlamıyor olsanız bile dinlediğiniz cümleleri bir not defterine ingilizce cümle halinde yazmaya çalışmak (ingilizce cümleleri anlama seviyenizi geliştirdiğinizde bu yöntemi ingilizce cümleleri dinleyip not defterine türkçe çevirme olarak gerçekleştirebilirsiniz)

--- Türkçe altyazılı ingilizce film veya dizileri izlemek yararlı oluyor fakat diyalogların yavaş olduğu film veya dizileri tercih etmeniz anlamanız konusunda ilk aşamalarda daha fazla yararlı olacaktır. (Benim önerim film izlemekten daha çok dizi izlemeniz olacaktır bunun sebebi bir filmi 2 saat izlediğinizde içerisinde kullanılan kelime veya cümleleri 10-20 sefer duyacaksınız film devamlılık göstermediği için dizilere nazaran daha etkisiz kalmaktadır. İzlediğim dizilerde bazı kelime veya cümleleri o kadar çok duydum ki artık unutmam imkansız diyebilirim) İzlemenizi önerebileceğim bir kaç dizi aşağıdadır.

Game Of Thrones, The Walking Dead, Prison Break, Lost, Breaking Bad, Fringe, Dexter, Vikings, The Flash

 • İngilizce seviyenizi geliştirebilmek için en önemli detay;

Mutlaka yabancı dil bilen arkadaşlar edinmelisiniz ve sürekli pratik yapmalısınız. Çok iyi bilmiyorum diye çekinmeyin karşınızda ki kişilere ingilizce öğreniyorum dediğiniz zaman anlayış göstereceklerdir ve translete yardımı ile çok rahat bir şekilde konuşabilirsiniz. Bazen yardımcı olan insanlar ile bile karşılaşabilirsiniz. Benim bazı yabancı insanlar ile türkçe öğretmem karşılığı ingilizce öğretmeleri konusunda anlaşma yaptığım dönemler bile olmuştu. :)

İngilizce bilen insanlar ile iletişim kurabileceğiniz bir kaç platform;

 • Youtube veya sosyal medya platformlarından yabancı insanlar ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Eğer oyun oynamayı seviyorsanız yabancıların da içinde bulunduğu online oyunlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Google de 'web chat' veya 'live chat' gibi kelimeler ile yabancı sohbet platformları üzerinden iletişime geçebilirsiniz. (Ben genellikle yabancı sohbet sunucularında vakit geçiririm ve Türkiye den de çok fazla insan ile karşılaşıyorum türkçe veya ingilizce sohbetler yapıyoruz)

Not: Yukarıda yazdıklarım sürekli uygulamaya çalıştığım yöntemlerdir. Sizde uygulamayı alışkanlık haline getirdiğiniz zaman muhakkak sizede çok fazla yararı olacaktır. Konu biraz uzun oldu okuyan arkadaşlara teşekkür ederim. Herkese iyi çalışmalar..

December 20, 2015

11 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/MustafaBahadR

Yararlı bir yazı olmuş eline sağlık


https://www.duolingo.com/profile/MAysarOngel

ingilizce çizgi-roman'da okuyun. çizgi-romanlarda ki diyalogları çevirin. aktif bir dikkat yöneltilen şeyler daha kolay öğrenilir. öğrenirken sıkılmamanız gerekli.

christian bale is best batman ♥


https://www.duolingo.com/profile/majorkun

elinize sağlık çok iyi yazmışsınız ama benim katılmadığım bir nokta var ingilizce dizileri türkçe altyazılı izlemek yerine direk ingilizce altyazı olarak izlemek daha çok artı sağlar gibime geliyor.


https://www.duolingo.com/profile/Shodsor

Katılıyorum ancak İngilizce bilmeyen biri için Türkçe altyazılı filmler daha faydalı olur sanırım. Bunun yanında az çok İngilizce bilenler de bence İngilizce altyazılı filmleri tercih etmeliler.


https://www.duolingo.com/profile/Jon.Targaryen

Teşekkürler, bu konuyu yazmamda ki amacım yeni başlayan veya bir seviyeye gelmiş ama nasıl bir yol izleyeceği konusunda karar almamış arkadaşlara yol haritası niteliğinde bilgi vermekti. Kendi yaşadığım veya genel olarak yaşanılan olumsuz durumların neler olduğu ve nasıl aşılacağı konusunda başlıklar sundum. Her seviyeye hitaben bir yazı olduğunu belirterekten, dizi konusunda dediğinize katılıyorum fakat çok az ingilizce bilen birisininde türkçe altyazı olmadan anlaması zor olacaktır. Dizi konusunda en doğru cevap izleyecek olan kişinin seviyesine göre sırasıyla (Türkçe Altyazı>İngilizce Altyazı>Altyazısız İngilizce) şeklinde devam edilmelidir.


https://www.duolingo.com/profile/RGizem

Yararlı bir yazı çok saol


https://www.duolingo.com/profile/AdnanAlkan

teşekkürler sağolun


https://www.duolingo.com/profile/Smh3334

Tşklr bilgiler için


https://www.duolingo.com/profile/Keoma123

Teşekkürler. İlkokul+ortaokul'da 5 sene, lisede 4 sene,üniversitede 1 sene İngilizce dersi gördüm ama pratik yapma fırsatım hiç olmadı. İstanbul'da bir Suriyeli İngilizce soru sordu, dinlerken ve anlatırken akla karayı seçtim.


https://www.duolingo.com/profile/Jon.Targaryen

Rica ederim. Bende eğitim sürecim boyunca 8 sene İngilizce dersi gördüm, üstelik okuduğum dönemde bir çok derecem ve başarım olmasına rağmen sadece (tanışma/yol tarifi) gibi temel konularda bilgi sahibiydim. (Nasıl öğrendim? Nasıl karar verdim?) Eğitim seviyesi benden düşük olduğu halde benden daha iyi yabancı dil konuşan insanları gördükçe gerçekten kendime kızdım ve internet üzerinden çalışmaya karar verdim. (İngilizceyi gerçekten öğreneceğim!) düşüncesinden sonra süreklilik sağlayamadığım dönemler oldu ama şuana kadar iyi bir ilerleme kat ettiğimi düşünüyorum.

Senin gibi bir gün bende hastane de Suriyeli bir hasta yakını ile karşılaştım ilk günlerde hiç konuşamadık sadece bir kaç Türkçe kelime biliyordu. Üzerinden 5 gün geçti, bana Türkçe bir soru sordu. Bende cevap verebilmek için Türkçe - İngilizce kelime ve cümleler kullandım. Ortaya çok komik bir diyalog çıktı :))

Suriyeli: Sen İngilizce biliyor musun?

Ben: Evet, sen?

Suriyeli: Evet

Orada bulunan herkes: "Fatal Error" :D

Konuşabileceğimi asla düşünemeyeceğim (Suriye Savaşı, İlluminati, Din, Siyaset, Osmanlı Tarihi) gibi konularda 10 gün boyunca rahat bir şekilde konuşabildik. Sonra çocuğun bana dediği söz şu oldu (Bu hastanede kimse İngilizce bilmiyor, Tek sen İngilizce biliyorsun ve güzel konuşuyorsun) Şuan çocuk Çin'de yaşıyor nadiren de olsa konuşabiliyoruz. :)

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.