1. Forum
 2. >
 3. Konu: Duolingo
 4. >
 5. Hangi dilleri öğrenmek istiyo…

https://www.duolingo.com/profile/Pascowl

Hangi dilleri öğrenmek istiyoruz? (Anket Sonuçları)

Merhaba arkadaşlar,

Neredeyse 1 yıldan fazla süredir oylamaya açık olan bir anketimiz vardı. Bir çoğunuz Duolingo'yu uzun süredir kullanıyor olsa da, sisteme ios ve android uygulamaları üzerinden bağlanan arkadaşlarımız tartışma alanında açılmış konu başlıklarını göremiyorlar. Bu yüzden mobil kullanıcıların varlığını yok sayarsak ankete ciddi bir katılım sağlanması için bir süre beklememiz gerekti. Nihayet uzun bir süredir açık olan bu anket için artık sonuçları sizlerle paylaşmanın zamanı geldi.

Hemen belirteyim; şu an için İngilizce kursu bile yeteri kadar mükemmel değilken anket sonuçlarına yansıyan ve Türkçe üzerinden öğrenilmek istenen diğer diller için henüz yeterli seviyede incubator adayı olmadğının altını çizmek istiyorum. Şu an beta aşamasında (Almanca) ve kuluçka aşamasında olan (Fransızca, Rusça) yeni kurslarımız var ve geliştirilmeye devam ediyorlar. Bu kursların oluşturulmasında kimler ne kadar çaba göstermiş kurs detaylarında görebilirsiniz. Bu emeği gözardı etmemek gerekiyor, çünkü burada yüzclerce ya da binlerce insandan bahsetmiyoruz. Bunlar bir avuç gönüllü, ve çoğu Incubator alımı sırasında elenen onlarca insan arasından sıyrılıp ipi göğüsleyen kişiler.

incubator

Anket sonuçlarıyla ilgili bilgileri aktarmadan önce buradan her birine ayrı ayrı teşekkür edip şükranlarımı sunuyorum. Umarım 2016'da sizin gibi güzel insanların sayısı daha da artar.

DUOLINGO kullanıcıları İngilizceden sonra hangi dilleri tercih ediliyor?

En baştan belirtmekte fayda var; anket bir süre daha oylamaya açık kalacak, fakat artık elimizin altında ortalama bir veri tablosu oluşmuş durumda. Yaklaşık 1000'e yakın oy kullanıldı ve sırasıyla Almanca, İspanyolca, Rusça, Fransızca, Arapça, İtalyanca ve çok küçük bir yüzdeyle Portekizce listeye girmeyi başardı.

anket

Anket seçeneklerine eklenmemiş bir çok dil var elbette. Çince, Japonca ve Korece gibi asya dillerini bilerek eklemedim çünkü tek başında Çince bile Duolingo'nun öğretim altyapısını değiştirecek bir potansiyele sahip. Bu saydığım asya dillerine ait kursların İngilizce versiyonları bile uzun süredir beta aşamasındalar zaten. Bizzat ilerlemelerini Incubator sayfasından takip edebilirsiniz. Yani Türkçe'ye gelene kadar daha çook var diyebilirim.

Bunun dışında siteye dönecek olursak Duolingo'nun Tercüman Ol sayfası ve biriken lingotlarla ilgili hâlâ sıkıntıları olduğunu düşünüyorum. İngilizce üzerinden farklı diller öğrenirken bu sıkıntılar pek göze çarpmıyor fakat maalesef işler Türkçe'de pek öyle değil.

Arkaplan'da neler oluyor? (Teknik ve sıkıcı kısım)

Maalesef oyların 3/1'i geçersiz sayıldı ve elendi arkadaşlar. Toplam 1446 oyun 535'i, yani %37'si geçersizdi. Ayıkladıktan sonra net 911'e düştü. Gelen ilk 400 küsür oy tamamen benim iyi niyetimden, anket form'una zorunlu bir seçenek olarak e-mail girme opsiyonu getirmemiş olmamdan kaynaklandı. Bazı arkadaşlar üşenmemişler sağolsunlar, aynı dakika içinde yüzlerce kez aynı dile oy kullanmışlar. Peki e-mail opsiyonu işe yaradı mı? Evet, kısmen de olsa bu spam yapmayı çok seven arkadaşları biraz uğraştırmış oldum. Fakat yılmamışlar, azmetmişler, yüzlerce kez olmasa da biz onlarca kez yine kullanırız oyumuzu demişler. Gerçekten bu arkadaşlara sormak istiyorum; bu neyin kafası? Ne yaşıyorsunuz siz?

Dil öğrenirken çoğumuz mehter yürüyüşü yapıyoruz, 2 ileri 1 geri.

Bunun sitede oluşan Türk topluluğunun kendi kültürüyle bir ilişkisi var. Tartışma alanına girdiğinizde Tercümanlık sayfasındaki başlıklarla ilgili neredeyse açılmış hiç bir konu başlığına rastlamıyorsunuz. Neden? Çünkü yeni gelen arkadaşlar rahatlıkla sohbet tadında başlıklar açıp goy goy ortamı oluşturabiliyorlar. Ve ne yazık ki bazı arkadaşlar da bu başlıklara katılımcı olup bu boş içeriklere tek kelimelik yorumlar ekliyorlar. Hele başka yazarların el emeğe göz nuru yazılarını sonuna "alıntıdır" diye bile eklemeden açılmış konu başlıkları falan görüyorum bazen.. Sonra gördüklerimi anında uyarıyorum ya da içerik tamamen boşsa direkt temizliyorum. Ama neden? Neden benim moderatörlük görevim bu kadar vasat olmak zorunda oluyor. Ne demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi? Böyle şeylere hiç gerek yok. Yani bu bizle, kendi kültürümüzle alakalı. Bir yabancı'nın merak edip bu sayfalara geldiğini bir hayal edin. Türkçe hakkında neler düşünecek kim bilir. Ben bile anlamıyorum, neden açılıyor bu başlıklar diye düşünüyorum, bir de yeni yeni Türkçe öğrenen birini düşünün. Bu tür şeylerin oluşumuna zemin hazırlayan da biziz, sürekliliğine izin verip devam etmesini sağlayan da yine biziz.

Biliyorum gün içinde çok vaktiniz olmuyor sitenin bu alanlarını kullanmaya, ve olan bitenleri gözardı edebiliyosunuz. Fakat buradaki potansiyeli diğer hiç bir toplulukta şimdiye kadar görmedim. Memrise? Voscreen? Hepsi oldukça işe yarar şeyler ama çoğu moderatörlerle ve yöneticilerle bu kadar içli dışlı olma, iletişim kurma imkanı vermiyor. Burada biz bizeyiz. Birbirimize karşı daha dürüst ve gelişime açık bir ortam yaratmak bizim elimizde. Bunun farkına varlım ve bu topluluğun kalitesinin düşmesine izin vermeyelim. Kendi aramızda ve diğer topluluklarla kaliteli bir diyalog ortamı yaratırsak Duolingo da daha çok Türkçe anlar ve öğretir hâle gelecektir. Anket sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz lütfen bizimle paylaşın ve yeşil baykuşunuzu 2016'da daha çok sevip sahiplenin.

luis

Luis Von Ahn: What are your future plans for Duolingo?

 • Ekşi sözlük'te bir yazarın* açtığı anketi de inceleyebilmeniz için buraya link bırakıyorum.

Hepinize bol dil öğrenmeli mutlu yıllar!

December 31, 2015

11 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Lad2036

Dördüncü günümü doldurmadığım Duolingo'da yıllarımı geçireceğim gibi duruyor emeği geçen tüm büyüklerimin ellerinden öpüyorum.

Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum - Hz. Ali


https://www.duolingo.com/profile/nyxadriana

japonca olsa çok harika olurdu! :)


https://www.duolingo.com/profile/hilalim2

ispanyolca iyidir.


[aktif olmayan kullanıcı]

  gerçekten ellerine sağlık


  https://www.duolingo.com/profile/ziya4547

  Arapça iyi olur


  https://www.duolingo.com/profile/Boracasli

  İlk önce İngilizce konuşanlar için Arapça'nın açılması lâzım. Daha sonra belki Türkçe konuşanlar için de açılır. Ama Arapça konuşanlar için Türkçe'nin açılması mümkün, çünkü İngilizce konuşanlar için Türkçe kursu çoktan yayına başladı bile.


  https://www.duolingo.com/profile/--Raven--.

  Klingonca ogrenmek istiyorum. Klingonca biliyorum ama gelistirmek istiyorum


  https://www.duolingo.com/profile/dontcriticize

  Kürtçe olsa iyi olur öğrenmek isteyen çok kişi var ...


  https://www.duolingo.com/profile/Berkay5502

  ingilizce öğrenmek istiyorum bu sayfada %100 olarak çıkcam


  https://www.duolingo.com/profile/Esma3012

  Keşke hintçede olsa =)

  Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.