Duolingo, dil öğrenmek için dünyadaki en popüler yollardan biridir. En önemlisi, %100 ücretsizdir!

https://www.duolingo.com/Jon.Targaryen

Adverbs of Frequency (sıklık zarfları)

Merhaba arkadaşlar, Bu konuyu çoğunuzun bildiğini tahmin ediyorum ama yine de bilmeyen arkadaşlar vardır düşüncesi ile paylaşıyorum. Öncelikle en çok kullanılan sıklık zarfları nelerdir onları tanıyalım. <sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub>

• %100 Always (Her Zaman)
  • %80 Generally - Normally (Genellikle) - Usually (Genellikle/Çoğunlukla)
  • %60 Often - Frequently (Sık Sık)
  • %50 Sometimes (Bazen)
  • %30 Occasionally (Ara Sıra)
  • %20 Rarely - Seldom (Nadiren)
  • %5 Hardly Ever (Neredeyse Hiç)
  • %0 Never (Asla)

<sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub> Sıklık zarfları genellikle cümlede Zamir'den (I/You/We/They/He/She/It) sonra yer alır. Dikkat etmemiz gereken nokta ise olumsuz cümleler ile soru cümlelerinde ortaya çıkmaktadır. Bu durumu bir kaç örnek ile görelim. <sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub>

• I (do) always study English - Ben her zaman İngilizce çalışırım
  • You (do) usually study English - Sen çoğunlukla İngilizce çalışırsın
  • We (do) generally study English - Biz genellikle İngilizce çalışırız
  • They (do) often study English - Onlar sık sık İngilizce çalışır
  • He sometimes stud(ies) English - O bazen İngilizce çalışır
  • She rarely stud(ies) English - O nadiren İngilizce çalışır

<sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub> Yukarıda ki cümlelerin hepsi olumlu cümledir. (do) ile (does) görünmez haldedir bu yüzden parantez içerisinde varlığını göstermek istedim. (He/She/It) zamirlerinde ise (ies) ekinin (does) in kalıntısı olduğunu görmeniz için parantez içerisinde gösterdim.

• He (does) sometimes study English - He sometimes stud(ies) English

Aynıdır, (do) gibi (does) de olumlu cümlelerde görünmez ama fiile (s) (es) (ies) eklenerek bir kalıntı bırakır. Bu durum olumsuz cümleler ile soru cümlelerinde (don't) veya (doesn't)'ın görünür hale gelmesi ile ortadan kalkar. Aşağıda bu durumu karşılaştıralım. <sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub>

• I always study English - Ben her zaman İngilizce çalışırım (Olumlu)
  • I don't always study English - Ben her zaman ingilizce çalışmam (Olumsuz)
  • Do I always study English - Ben her zaman İngilizce çalışır mıyım? (Soru)
  • He always studies English - O her zaman İngilizce çalışır (Olumlu)
  • He doesn't always study English - O her zaman İngilizce çalışmaz (Olumsuz)
  • Does he always study English - O her zaman İngilizce çalışır mı? (Soru)

<sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub> Gördüğünüz gibi görünmez "do" olumsuz cümle ile soru cümlesinde ortaya çıktı. (He/She/It) zamirlerinde ise "does"'in kalıntısı olan (s) (es) (ies) eki olumsuz cümle ile soru cümlesinde "does" ve "doesn't" ın görünmesiyle kayboldu. <sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub><sub>~</sub> Son olarak "hardly ever" ile "never" kelimesi zaten olumsuzdur cümleye "don't" veya "doesn't" gelmese bile olumsuz yapar. Bu konuda kesinlikle dikkatli olun.

• I never study English - Ben asla İngilizce çalışmam

(Ben asla İngilizce çalışırım) YANLIŞTIR

• He hardly ever studies English - O neredeyse hiç İngilizce çalışmaz

(O neredeyse hiç İngilizce çalışır) YANLIŞTIR

Okuyan herkese teşekkürler. Kafanıza takılan, yanlış olduğunu düşündüğünüz veya ekleme yapmak istediğiniz detayları paylaşabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar.

2 yıl önce

2 Yorum

https://www.duolingo.com/krallazbb

bence iyi banada bu bilgileri paylaş

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/misskidrauhl13

başarılı

2 yıl önce