1. Forum
  2. >
  3. Topic: Polish
  4. >
  5. Completed the Polish tree!

https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

Completed the Polish tree!

I have been learning Polish here on Duolingo since the first day it was released and today I finished the tree. Thanks for this great course! I am glad that now I have finished this tree. But I still make some mistakes.

Uczyłem się polskiego na Duolingo od pierwszego dnia i dzisiaj zakończyłem drzewo. Dziękuję za ten wspaniały kurs! Jestem szczęśliwy, że teraz zakończyłem to drzewo, ale wciąż robię kilka błędów.

January 26, 2016

35 Comments


https://www.duolingo.com/profile/A_User

Gratulacje! That's quite the achievement! :-)


https://www.duolingo.com/profile/PonyDesu

Great job! But let me ask you where did you find the word "strom"? The tree is called "drzewo". :)


https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

Oh, I accidentally wrote the Czech (my native language) word for tree.. thanks for correcting me! "Drzewo" sounds like Czech "dřevo" and dřevo means "wood".


https://www.duolingo.com/profile/PonyDesu

drewno = wood; drzewo = tree

^^


https://www.duolingo.com/profile/alukasiak
Mod
  • 2620

Well done! Gratulacje! :)


https://www.duolingo.com/profile/RadhaTereska

congrats! that's quite an accomplishment - some say Polish is the hardest language to learn as an adult. I'm in level 9 - have spoken Polish all my life only with my parents as we immigrated to the states when I was 4 - writing is the hardest for me - but with duolingo I'm getting better each day!


https://www.duolingo.com/profile/YoungSpice94

Are you trying to re-learn it? If you spoke it all your life is this course just to refresh your memory, because it would seem like you know the language...


https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

I like learning languages and I have wanted to learn Polish since a long time ago


https://www.duolingo.com/profile/kiddo-depido

Me as well :) but I am learning Russian at the same time, and I don't want the languages that I've already learnt to become weak, so that slows me down a lot.


https://www.duolingo.com/profile/A_User

Same problem I have, only I've got Japanese and French thrown in. :-) And I might need to start Welsh soon, if I can't stop myself. :-)


https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

Welsh just came out :D


https://www.duolingo.com/profile/kiddo-depido

wow, right now? That's so amazing!


https://www.duolingo.com/profile/A_User

I saw. That's the problem. :-D


https://www.duolingo.com/profile/Linoonehat

you deserve it but I just started learning, I got experience from my mom but always I try to improve.


https://www.duolingo.com/profile/AngelaDuh

Dziękuję za kurs polskiego!!!


https://www.duolingo.com/profile/gingerninja3148

Wow! Congratulation! I have only reached the first checkpoint of the Polish tree but I'm not really focusing on it right now. You must've worked very hard as it is a difficult language.


https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

Thanks! It wasn't really difficult since Polish is a Slavic language just live my native language (Czech). Some things were harder though but if you are motivated to learn the language then nothing is hard


https://www.duolingo.com/profile/FiddlingFox

Congratulations!:)


https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

Thanks! / Dziękuję!


https://www.duolingo.com/profile/VasilVelchev

Bardzo dobrze!:)


https://www.duolingo.com/profile/Anna_Elsa_J.

Gratulacje! Życzę bycia coraz lepszym! :D Jeśli miałabym się do czegoś przyczepić, to dla mnie bardziej naturalne i "normalne" wydaje się powiedzenie "na Duolingo" niż na "Duolingu", but to nie jest "Duoling", tylko "Duolingo", a poza tym część obcojęzycznych nazw się nie odmienia, jak na przykład słowo "salami". Ale wszystko można zrozumieć, po prostu. Dodatkowo "tutaj" w tym samym zdaniu jest również odrobinę nienaturalne. A teraz czas na trochę wredną rzecz: przecinki. Sama mam czasem z nimi problem, ale są zasady to nauczenia na pamięć. Na przykład pamiętasz, aby dać przecinek przed "ale", a nie pamiętasz o napisaniu go przed "że". Ale nawet Polacy miewają z nimi problem, więc się nie martw ;) Mam nadzieję, że wszystko zrozumiałeś, a jeśli nie rozumiesz czegoś, pytaj, kto pyta ten nie błądzi ;)


https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

Dziękuję, zrozumiałem prawie wszystko :D Jednak jeszcze muszę się nauczyć wiele rzeczy, chociaż język polski jest podobny do języka czeskiego, to mój język ojczysty. Jeszcze chcę powiedzieć, że kilka słów w moim języku brzmi tak samo jak niektóre słowa polskie, ale nie zawsze mają identycznego znaczenia. Na przykład słowo "droga". W Czechach "droga" to "narkotyk". "Droga" ale brzmi podobnie słowu "dráha" a to znaczy "tor". Albo słowo czeskie "je", to po polsku "jest".


https://www.duolingo.com/profile/Anna_Elsa_J.

No tak, jak język jest podobny do naszego języka ojczystego, to łatwiej się go nauczyć, np. ja uczę się tu ukraińskiego i idzie mi znacznie łatwiej niż z niemieckim w szkole :) Niestety są też "fałszywi przyjaciele", czyli słowa-pułapki :/Słyszałam nawet, że słowa, które po polsku są "normalne", a po czesku wulgarne i na odwrót XD


https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

Prawda. Ja jestem w gimnazjum i uczymy się angielskiego i niemieckiego. Niemiecki jest łatwy dla mnie, bo już mówię po angielsku i oba języki to języki germańskie. Ale motywacja jest też bardzo ważna :D Jeśli się naprawdę chcesz nauczyć jakiegoś języka, będzie to łatwiejsze. Tak, fałszywi przyjaciele potrafią być powcipni, ale często nieprzyjemni dla człowieka, który nie zna prawdziwego znaczenia. Znam więcej takych słów :D


https://www.duolingo.com/profile/Vengir

„Szukam szczotki” to taki nieśmiertelny klasyk wśród fałszywych przyjaciół :)

No i „czerstwy chleb” także.


https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

Albo te: słowo czeskie "chyba" to po polsku "błąd", "zóna" (brzmi jako żona)= "strefa", "sklep" = "piwnica" ("piwnica" brzmi jako "pivnice" a to jest dom gdzie ludzie piją piwo :D"), "záchod" (brzmi jako zachód) = "toaleta", "řeč" (brzmi jako rzecz) = "mowa, język"


https://www.duolingo.com/profile/Anna_Elsa_J.

Też chodzę do gimnazjum (3 klasa) i też się uczę angielskiego i niemieckiego w szkole :) Moje oceny z angielskiego są w porządku i generalnie radzę sobie raczej dobrze. Ale niestety niemiecki to droga przez mękę, bo uczymy się głównie gramatyki (niemieckie zasady są dość... no wiesz jakie) albo uczymy się całej listy słów na pamięć, ale prawie w ogóle nie uczymy się rozmawiać :/ Poza tym , kto ma chęć na naukę na pierwszej czy ostatniej lekcji? Na pewno nie ja XD Do tego trafiła się nam nauczycielka-brzytwa/żyletka, zwana przez uczniów Messerschmidtem - przezwiska raczej nie powstają bez powodu (przepraszam jeśli coś źle napisałam). A fałszywi przyjaciele to czasem kupa śmiechu. W jakimś filmie, ktoś powiedział "Idę spać na dywanie", ale chodziło mu o kanapę XD Po jakiemuś, chyba rosyjsku "dywan" to "kanapa".


https://www.duolingo.com/profile/Bartosh_J

Polacy na samochód mówią wymiennie "auto". Na okulary też mówimy czasami "bryle", tylko że potocznie. ;)


https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

XD Ja jestem w 4 klasie, ale to by chyba była inna klasa w Polsce. Zrozumieć co człowiek mówiący po niemiecku mówi jest trudne dla mnie.. bo Niemcy mówią zbyt szybko. Gdy nauczycielka puszcza nam jakąś rozmowę dwoch Niemców tak ja myślę coś jako "eee.. nie rozumiem fińskiego" :D Ćwiczenie jest też bardzo ważne. Chciałbym ćwiczyć s kimś pisanie lub rozmawianie po polsku, jednak nie znam żadnych Polaków, więc nie mogę ćwiczyć :( Kilka słów w języku czeskim ma pochodzenie z języka niemieckiego. Na przykład "auto" (samochód), "kšeft" (słowo slangowe, pochodzenie z "Geschäft" lub "brýle" (die Brille, okulary).

Learn Polish in just 5 minutes a day. For free.