1. Forum
  2. >
  3. Konu: German
  4. >
  5. Fiil çekimi: Haben

https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

Fiil çekimi: Haben

Türkçede “sahip olmak” diye bir fiil olsa da “ben X’e sahibim”den daha çok “benim X’im var” dediğimizi unutmayın. Yani Türkçede “var” ile bir isim cümlesi kullansak da Almancada bunu belirtmek için bir fiil kullanıyoruz.

Unutmamanız gereken başka bir şeyse, haben fiilinin Akkusativ nesne alması. Örneğin "Ich habe ein Apfel" değil, "Ich habe einen Apfel".

Ayrıca araya belirli artikel girdiğinde durum değişiyor; o zaman fiil sahiplik değil yer bildiriyor. "Ich habe den Apfel" dediğimiz zaman, elma sahibi olduğumuzdan bahsetmiyoruz. Ortada belirli bir elma var, den Apfel, bu elmanın bizde olduğunu bilgisini veriyoruz. Mesela birisi biraz önce masada bir elma vardı, ne oldu ona? diye sorarsa, bunun cevabı "Ich habe den Apfel (Elma bende)" olur. Peki belirli bir elmanın bize ait olduğunu nasıl söyleriz diye mi düşünüyorsunuz? İşte o zaman başka bir fiil kullanıyoruz "Der Apfel gehört mir" (Elma bana ait/Elma benim)

Sahiplik belirttiğimizde her zaman belirsiz artikel (ein-) ya da çoğulluk olacağını unutmayın (eğer isim sayılamazsa hiç artikel olmaz)

January 26, 2016
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak Almanca öğren. Ücretsiz.