1. Forum
  2. >
  3. Konu: Troubleshooting
  4. >
  5. Türkçe bilenler için Almanca

https://www.duolingo.com/profile/deti1959

Türkçe bilenler için Almanca

Bu kursun şu günlerde henüz BETA aşamasında olduğunu biliyorum. Kursun tamamını bitirdim ve sonrasında bir rapor yazmanın gerekli olduğunu düşündüm. Amacım bu kursu dünya geneline sunmadan önce kaliteyi artırmak, hataları yok etmek. Bu kursu hazırlayan, emeği geçen herkese şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Gördüğüm Yanlışlıklar:

  1. En büyük hata, ki 2 testte gördüm, tek cümle ile tüm testin bitirilmesi. 21 soru tek cümle ile geçiyor. Tüm bu kursun en son testi, yani Fiiller-4'ün sonuncu testini "Wir beraten Sie gern." cümlesi ile bitirdim. Bu testlerde sorular karşımıza randomize çıkıyor sanıyorum. Eğer böyle ise 1-2-3 cümle ile doldurulan testlerde az sayıda cümle olduğu ortaya çıkıyor. Cümle sayısı bir an önce arttırılmalı.

  2. İki fiilli cümle yeterli sayıda var. 3-4 fiilli cümle için hemen hemen hiç örnek yok. Çok fiilli cümleler başlığı altında bu konu işlenmeli.

  3. Yan cümle bilgisi, ara ara sorulan örneklerle verilmeye çalışılmış. Halbuki, sadece "Yan Cümleler" başlıklı bir test gurubu konuyu daha iyi anlatır.

  4. Zamanlar öğrenildikten sonra verilen testler, öğrenilmeden önceki testler kadar basit. Almanca öğreniminde 8-9. seviyeye kadar çıktıktan sonra gelen cümleler hayal kırıklığı gibi. Örnek: Fiiller-4 / test 3'ten birkaç soru: "Wir verstehen.", "Er versteht.", "Bitte diskutieren Sie nicht."

Emekleriniz için tekrar çok çok teşekkürler.

February 1, 2016

4 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

bildirim için teşekkürler

bir: ilk konuda bahsettiğiniz şey bir bug, düzeltilmesi için programcılara iletilecek. bunun orada cümle olmamasıyla bir alakası yok bunu size daha önce de söylemiştim. Zaten teknik açıdan 1-2 cümleyle bir dersi bitirme iznimiz yok. Lütfen bu tip bug'larla karşılaştığınızda örneklerle beraber açıkça bildirin.

üç: ağacın yapısını değiştirmek mümkün değil (bunun için tree-editing fonksiyonu gerekiyor ve bu sadece ara ara bazı kurslara veriliyor).

iki ve dört: moderatörler cümle ekleyebilir, mevcut cümlelerdeki eksiklikler giderildikten sonra eklenebilir ama tabii buna daha zaman var.


https://www.duolingo.com/profile/Nisa1183

Haklısınız, ama moderatörler bir oradan bir buraya koşuyorlar; kısacası nereye bakacaklarını şaşırıyorlar. Duolingo'da sadece Türkçe bilenler için kurslar yok, eğer olsaydı; ben de bu kursun kusursuz olması gerektiğini düşünürdüm. Artık Duolingo, Korece bilenler için İngilizce gibi değişik kurslar da açıyor. Yani moderatörler birçok kursa bakmak zorunda kalıyorlar. Sadece moderatörler değil; bu kurslarda emeği geçen herkes.Bu yüzden bu kursun da birkaç eksikliğinin olması bence çok normal. Ayrıca sizin de söylediğiniz gibi, kurs henüz BETA aşamasında. Bu kursta emeği geçen herkesin emeğine sağlık. Hepsine teşekkür ediyorum.


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

dönüşlü fiiller 3. dersteki bug'ın düzellmesi lazım, test edin


https://www.duolingo.com/profile/deti1959

Amacım, Beta sonrası gerçek kursa geçmeden önce, kursumuzu daha da güzelleştirmeye yardımcı olmak. Eğer rahatsızlık veriyorsam özür dilerim. İyi niyetle yaptığımı bilmenizi isterim.

Tüm kursları ikinci kez tekrar ediyorum. Bu tekrarlarda tüm soru ve cevapları kaydediyorum.

  1. "Karşılaştırma" konusunda 11'er cümleden oluşan iki test var. Bu cümlelerde işlenen kelimeler sadece "groß" ve "klein". Halbuki konu "Karşılaştırma" olunca daha fazla örnek bulmak mümkün. Örnek vermek gerekirse:

"Porsche Ferrariden daha hızlıdır." "Gökyüzü bugün daha mavi/bulutlu" "Senden daha yaşlıyım" "Çocuklarımız için daha iyi bir dünya bırakalım" "daha yüksek" "daha güzel" gibi...

Ayrıca "en iyi", "en güzel", "en büyük" gibi örnekler de olmalı diye düşünüyorum.

  1. "Olumsuzluk" konusunda bir açıklama yapılması çok iyi olur. Çünkü "nicht" ve "kein" kullanımı kolay anlaşılabilir değil. Bunun için "İngilizce bilenler için Almanca" kursunu incelemek bir fikir verebilir.

Emekleriniz için tekrar çok çok teşekkürler ve saygılar...

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.