1. Fórum
  2. >
  3. Téma: English
  4. >
  5. "The doctors had discovered t…

"The doctors had discovered the problem."

Překlad:Lékaři objevili ten problém.

February 4, 2016

9 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/Xenda001

Lékaři nalezli (ten) problém. Lékaři zjistili (ten) problém


https://www.duolingo.com/profile/widle

"Nalezli" uznáváme. "Zjistili" je spíš "found out".


https://www.duolingo.com/profile/jenda48

"Doktoři přišli na ten problém." Je normální český překlad, v běžné lékařské praxi. Samozřejmě, když objevili, tak už jsou málem vědci. Tak se přimlouvám o zařazení uvedeného překladu do přijímaných. Objevy a objevovatele jsem dosud vždy chápal na jiné úrovni společenského žebříčku, což samozřejmě jako překlad rovněž přijímám.


https://www.duolingo.com/profile/MichalPole4

Lékaři ten problém objevili- být nemůže?


https://www.duolingo.com/profile/jenda48

A co "Lékaři odhalili ten problém", není to výstižnější?


https://www.duolingo.com/profile/tatka_
Mod
Plus
  • 2287

"The doctors had detected the problem."


https://www.duolingo.com/profile/Jenda-48

No tópře, tópře. Já se jen nějak s tím překladem ne a ne zcela ztotožnit asi proto, že objevení chápu jako zjištěni a popsáni problému, nikoliv jako zjištěni vlastní příčiny toho problému. Asi moje profesni deformace. Objevit něco je nalézt a popsat jev nikoliv a'priory pochopit jeho fungování. V případě lékařů ne že popsali pacintovu chorobu, nýbrž odhalili příčinu té choroby a pak lze či nelze nasadit ucinnou lecbu nebo je konstatováno, ze zatím neexistuje. To mne vedlo i k použití slova "odhalili" Detekovat pro mne znamená zejména způsob hledání již známého, byt skrytého. Odhalovat chápu jako zjišťování dosud neznámého, nepopsaného, neobvyklého. To mne vede například k rozlišení významu pátrat a hledat i kdyz se částečně překrývají.Ale na tom Duolingo nestojí a nepadá.


https://www.duolingo.com/profile/Honza45

Nechci dělat chytrého, ale tady asi je rozdíl ve významu slov detekovat (česky) a detect (anglicky, dle slovníku = objevit, odhalit, odkrýt, vypátrat). U slova discover slovník uvádí odhalit, odkrýt objevit, takže on v tom asi velký rozdíl nebude, spíše půjde o zvyklost v použití toho kterého slova. Já bych asi taky řekl nejspíš: doktoři přišli na ten problém.

Naučte se Anglicky za pouhých 5 minut denně. Zdarma.