1. Fórum
  2. >
  3. Téma: Duolingo
  4. >
  5. Uživatelské skripty - rozšíře…

https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Uživatelské skripty - rozšíření DuoLinga

Už nějakou dobu mám v plánu shrnout možnosti používání "userscriptů". Jedná se o kusy kodu, které fungují jako doplňky DuoLinga. Mohou lehce změnit uživatelské rozhraní či přidat nějaké funkce a tím zlepšit váš požitek z učení.

Jak konkrétně mi to může pomoct? ptáte se? Mnoha způsoby. Můžete si na úvodní stránce přidat lištu zobrazující počet naučených slov a chybějících XP do další úrovně. Můžete si výrazně zjednodušit přepínání mezi kurzy vycházejícími z různých jazyků. Můžete si posunout "konec dne" a splnit svůj denní cíl třeba ve dvě hodiny ráno teoreticky už dalšího dne. Můžete při cvičení na čas zastavit časomíru pro přečtení diskuze. A tak bych mohl pokračovat do haleluja. Pojďme tedy se na to všechno podívat blíže...

Tyto skripty mám vyzkoušené pouze pro použití na počítači a nevím či je možné je nějakým způsobem použít i na mobilu. Pokud to někdo víte, tak se rád nechám poučit. Každopádně bude potřeba něco lehce nainstalovat a tento doplněk bude poté funkční pouze v daném prohlížeči, kam jste ho nainstalovali, není to přenosné s vaším účtem.

Takže jak na to:

1) Používáte-li Mozillu, nainstalujte GreaseMonkey a používáte-li Chrome, nainstalujte TamperMonkey. Používáte-li jiný prohlížeč, třeba Explorer, tak si pořidte jeden z výše zmíněných prohlížečů.

2) Po nainstalování zvolte v tomhle programu možnost Nový uživatelský skript

3) Pojmenujte si ho a vložte text kodu daného doplňku, který jste si vybrali ze seznamu

Polooficiální seznam většiny uživatelských skriptů je k najití zde

Já z tohoto seznamu vypíchnu dva, které používám já:

  • DuoTweak - doplněk s velmi širokým množstvím funkcí od přepínání kurzů přes vlaječku vedle vašeho jména po možnost otevření sekci se seznamem všech dosud naučených slov, přičemž jednotlivé funkce lze vypínat a zapínat dle vaší libosti. K najití v seznamu lehce za půlkou.

  • XP-Progress bar - jak již zmíněno, přidá lištu se zbývajícím množství XP do další úrovně. K najití lehce před půlkou v seznamu.

To je asi ve stručnosti vše, máte-li dotazy či připomínky, tak neváhejte a sem s nimi.

February 14, 2016

10 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/tom13cz

Jen bych přidal svůj postřeh, třeba to někomu pomůže - zkoušel jsem několik prohlížečů a funkčnost duolinga v nich a jsou v tom drobné rozdíly. Asi nejpodstatnější rozdíl je v rozpoznávání řeči při používání mikrofonu, a pak v možnosti instalace doplňku pro používání uživatelských skriptů. Například Internet Explorer a Firefox nejsou tak citlivé při rozpoznávání řeči a nesnaží se poslouchat slovo od slova, což je výhodnější a při rozpoznávání hlasu jsou na rozdíl od Chromu použitelnější. V Chromu bylo o dos těžší projít přes mluvenou větu tak, aby jí systém uznal. Zkoušel jsem nastavovat i kvalitu záznamu mikrofonu v systému, ale ani to nepomohlo, faktem je, že je to sice atraktivnější, když se jednotlivá slova zabarvují nebo vypisují podle toho, jak je říkáme, ale přijde mi, že to moc nefunguje, ať se člověk snaží sebevíc. Takže jednodušší je použít Internet Explorer, nebo Firefox, který poslouchá malinko jinak a ta úspěšnost je tam o hodně vyšší, řekl bych tak 90%. Vím, že se tu někde psalo o tom, že je lepší mikrofon nepoužívat, ale mě to přijde jako dobrá zpětná vazba při čtení anglických textů, protože po přečtení si mohu svou odpověď poslechnout a porovnat s tou z duolinga (pokud se jedná o opakování cizojazyčných textů). Problém je když používáme Internet Explorer, že se nedají přidávat výše zmíněné uživatelské skripty, takže zbývá pouze Firefox, proto jsem udělal pokus, jaký další prohlížeč by se dal ještě případně použít.

Internet Explorer & Edge - nepodporuje uživatelské skripty, benevolentní rozpoznávání hlasu, při vypnutí vyhlazování hran písma v systému je písmo normální a dobře čitelné.

Firefox - podpora uživatelských skriptů, benevolentní rozpoznávání hlasu, při vypnutí vyhlazování hran písma v systému je ale písmo na stránkách kostrbaté.

Google Chrome - podpora uživatelských skriptů, náročné rozpoznávání hlasu, při vypnutí vyhlazování hran písma v systému je písmo normální a dobře čitelné.

Comodo Dragon - podpora uživatelských skriptů, benevolentní rozpoznávání hlasu, při vypnutí vyhlazování hran písma v systému je písmo normální a dobře čitelné, je založené na enginu Chromu, v podstatě se vzhledem a ani nastavením od Google Chromu moc neliší, pro instalaci podpory skriptů se použije stejný zdroj, jako pro Google Chrom, to platí i pro Flash a ostatní doplňky.

Avant Browser - tento prohlížeč obsahuje tři enginy pro zobrazování stránek (Ineternet Explorer, Firefox a Chrome), lehce se mezi nimi dá přepínat v pravé straně adresního řádku, kde je pak zobrazená příslušná ikonka. V podstatě to jsou všechny tři prohlížeče v jednom a podle nastaveného enginu se pak zobrazují stránky a musí stahovat příslušné doplňky pro daný engine. Bohužel s enginem Chrome se mi nepodařilo zprovoznit mikrofon a neustále to po mě chtělo, abych ho někde autorizoval, kde se to má udělat jsem nezjistil. Při použití enginu Firefoxu vše funguje, jen písmo je kostrbaté, pokud se vypne vyhlazování hran v systému. Skript jsem musel instalovat přes Možnosti - Rozšíření - Avant doplňky, poté kliknout na Přidat, dopsat nějaký název do prvního řádku, ostatní nechat jak je a do obsahu zkopírovat kód skriptu a vše potvrdit a pozavírat klikáním na Použít a Ok, pak dát Zobraz - Panel nástrojů - Panel rozšíření. Poté stačí kliknout po načtení stránky duolinga na ikonu námi vytvořeného tlačítka v tom nově zobrazeném panelu a skripty se načtou a začnou fungovat. Ale přijde mi to trochu krkolomné a prohlížeč spíš ocení vývojáři HTML stránek, protože jsou to v podstatě tři prohlížeče v jednom a je možné na každé záložce používat jiný zobrazovací engine.

SRWare Iron - podpora uživatelských skriptů, náročné rozpoznávání hlasu, při vypnutí vyhlazování hran písma v systému je písmo normální a dobře čitelné. Opět prohlížeč založený na eginu Chrome, takže všechny doplňky jsou stejné jako pro Google Chrome. Bohužel jsem měl problém s tím, že neustále lingo psalo, že nic neslyší a okamžitě vyhodnocovalo odpovědi jako špatné.

Sleipnir 6 - podpora skriptů nezjištěna, náročné rozpoznávání hlasu, při vypnutí vyhlazování hran písma v systému je ale písmo na stránkách kostrbaté, bohužel stejný problém s mikrofonem jako u prohlížeče SRWare Iron, více jsem nezkoušel, protože to nemělo smysl.

Vivaldi - podpora skriptů nezjištěna, náročné rozpoznávání hlasu, při vypnutí vyhlazování hran písma v systému je ale písmo na stránkách kostrbaté, bohužel stejný problém s mikrofonem jako u prohlížeče SRWare Iron, více jsem nezkoušel, protože to nemělo smysl.

Lunascape 6 - podpora skriptů nezjištěna, ale nejspíš ne, benevolentní rozpoznávání hlasu, při vypnutí vyhlazování hran písma v systému je písmo normální a dobře čitelné.

K-Meleon - podpora uživatelských skriptů nějakým způsobem nejspíš ano, benevolentní rozpoznávání hlasu, při vypnutí vyhlazování hran písma v systému je ale písmo na stránkách kostrbaté. Podle všeho je prohlížeč založený na enginu Firefoxu, ale při pokusu o instalaci doplňku pro přidávání uživatelských skriptů to hlásilo, že se jedná o špatnou verzi, která není určena pro tento prohlížeč a nešlo ji nainstalovat.

Safari - nefunkční, podle všeho vývoj tohoto prohlížeče pro Windows skončil a verze 5.1.7., která je asi poslední dostupná je již zastaralá a stránky duolinga se v ní vůbec nezobrazí.

Opera - podpora uživatelských skriptů (nutné použít rozšíření přímo pro Operu), náročné rozpoznávání hlasu, při vypnutí vyhlazování hran písma v systému je ale písmo na stránkách kostrbaté.

Maxthon Cloud Browser - podpora uživatelských skriptů nějakým způsobem nejspíš ano, náročné rozpoznávání hlasu, při vypnutí vyhlazování hran písma v systému je ale písmo na stránkách kostrbaté. Jedná se o prohlížeč založený na enginu Chromu, ale bohužel při pokusu o instalaci doplňku pro podporu vlastních skriptů to neustále psalo, že se jedná o zastaralou verzi prohlížeče, je tu ale možnost měnit User Agent identifikaci prohlížeče, takže pokud by někdo věděl jak, nejspíš by to možné bylo, otázka je, jak by to nakonec fungovalo.

Víc jsem netestoval, mým favoritem se stal prohlížeč Comodo Dragon (engine Chromu ale benevolentní rozpoznávání hlasu, i když je otázka jak tomu bude v dalších aktualizacích), pokud někdo nechce používat uživatelské skripty, vystačí i s Internet Explorerem. Instalace jak doplňku, tak samotného skriptu (zkoušel jsem pouze DuoTweak) je jednoduchá. Při instalaci skriptu stačí kliknout na tlačítko RAW a poté na tlačítko Instalovat a to je celé. Pak je ještě nutné obnovit stránku s duolingem. U ikonky doplňku je poté vidět červené číslo, které ukazuje, kolik uživatelských skriptů běží. Když se klikne levým tlačítkem myši na ikonku doplňku, tak poté stačí kliknout na daný skript a tím ho zakázat, nebo povolit, nebo kliknout na nabídku Řídící panel a v zobrazeném okně je možné skripty spravovat podrobněji.

Ovšem neberte to jako naprosto 100%, protože s každou aktualizací daného prohlížeče se může spousta věcí a jeho chování změnit, stejně tak nejsem pravidelným a znalým uživatelem těch všech prohlížečů, takže pokud má někdo k tomu nějaké připomínky, výhrady nebo doplňující informace, bude jen dobře když je přidá.


https://www.duolingo.com/profile/Takis007

Nějak mi to pořád nejde, co přesně znamená : Vložte text kodu daného doplňku?


https://www.duolingo.com/profile/Jamie08MD

Než začneš vytvářet nový skript v Tampermonkey, tak zmáčkni RAW na Githubu ( http://prntscr.com/a6psrd ). Udělá to spoustu práce za tebe, a pak už dáš jen instalovat.


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Jo, tot otázka, kde přesně to hapruje. Já jsem ted shodou okolností ty doplnky asi 3 dny po zveřejnění této diskuze sám znovu musel instalovat.

Zkusme to tedy nějak rozluštit. Když si v uvedeném odkazu seznamu doplnků kliknete na DuoTweak, dostanete se sem: https://github.com/Lifeshade/duolingo/blob/master/DuoTweak/DuoTweakRunner.user.js

Když kliknete na Nový uživatelský skript, vyskočí okno. Tam moc nezáleží co vyplníte, vyplňte to tak, aby vás to pustilo dál. Otevře se nové okno, kde jde psát kod. To ovšem nemusíte, stačí když tam zkopírujete ten kod z předchozího odkazu. Pozor, u Mozilly to po mě chtělo, abych nejdřív napsal něco ve stylu "Povolit vkládání", do té doby to neakceptovalo moje Ctrl+V.

U toho ProgressBaru je situace jiná. Protože když na něj kliknete, tak se stáhne soubor s koncovkou js (tedy java script). Normálně ho stáhněte. Ten je možné v tom kodovacím okně otevřít přes tlačítko Otevřít a najděte adresář, kam jste ten soubor uložili. Poté musíte zkopírovat jeho text a vložit ho do toho nového souboru.


https://www.duolingo.com/profile/Takis007

Tak u toho ProgressBaru jsem skončil v bodě Otevřít(soubor s koncovkou js) - píše mi to Chyba při běhu programu. Zato DuoTweak mi šel nainstalovat a když kliknu na Greasemonkey tak je tam dole zatrhnutý DuoTweak, ale na stránce Duolinga není nic na co bych mohl kliknout a něco nastavit...

Konečně jsem to zprovoznil, je to super. Hlavně ta možnost procvičování slov... Thak you very much :-)


https://www.duolingo.com/profile/LordHihi

Az dnes som zistil, ze existuju pre duolingo nejake skripty. Skusil som si ich nainstalovat, no ani jeden mi nefunguje. Vedel by mi s tym niekto poradit? Postupoval som podla navodov, ci uz tu alebo na strankach skriptov.


https://www.duolingo.com/profile/nueby

Duolingo nedávno přepsalo své stránky. Většina existujících skriptů bude vyžadovat úpravy.


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Zajímavé je, že moje dva nainstalované skripty stále jedou...


https://www.duolingo.com/profile/Jirka_A

DuoTweak mi na hlavní stránce nefunguje, na fóru ovšem jo. Čekám, jestli to někdo upraví, protože procvičování na čas je teď děs :-/


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Prosím, funguje dnes někomu DuoTweak skript? Nebo, nalezli jste někdo jeho funkční verzi?

Našel jsem funkční pouze tento doplněk do chromu:

https://chrome.google.com/webstore/detail/duolingo-vocabulary-manag/mglmcjokbicehcaojghjmhfjnaooffcd?utm_source=chrome-app-launcher-info-dialog

  • Vytvoří seznam již naučených slovíček s možností opakování. Bylo by to dobré, osobně potřebuji mnohem více překladů za ČJ do AJ, než je v Dolingu. Pro některá slova však není úplně ideální. Přínosem pro mne ale je.

Funkční praktické skrypty jsem však nenašel žádné.

Naučte se jazyk za pouhých 5 minut denně. Zdarma.