1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. Kabul edilmesi gereken altern…

https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

Kabul edilmesi gereken alternatif cevaplar hakkında

Merhaba Arkadaşlar! Öncelikle herkese mutlu güzel yıllar =) Yazdığınız cevabın doğru bir alternatif olduğunu düşünüyorsanız, yeni bir tartışma konusu açmak ya da cümle tartışmasına yazmak yerine, testin içindeyken sol alt köşede "problem rapor et"e tıklayıp "Benim cevabım doğru kabul ediliyor olmalı"ya tıklayın. Farklı problemleri de yine aynı yerden bildirebilirsiniz. Bu şekilde biz rapor edilen cümleleri çok daha kolay görerek değerlendirebiliriz, forumu okuyup, incubator'e gidip cümleyi bulup eklemenin ne kadar zaman kaybı olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Halbuki raporlara çok daha kolay bakabiliriz ve kabul edilirlerse size bir email gelir.

Tabii ki, eğer yazdığınızın doğruluğundan emin değilseniz ve tartışmak istiyorsanız "İngilizce" tartışmasına yazarak doğru olup olmamasının sebeplerini bizlerle ve diğer kullanıcılarla tartışarak öğrenebilirsiniz. İyi öğrenmeler!

January 2, 2014

21 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Dreulu

Ben DUO yu sıklıkla IOS uygulama üzerinden kullanıyorum. Problem raporu nasıl gönderebilirim.


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

maalesef iOSta rapor et tusu hala yok. Not alip, ekran görüntüsü vs alip benim duvarima yollayabilirsin


https://www.duolingo.com/profile/Dreulu

teşekkür ederim. ekran görüntüsünün de kabul olmasına sevindim. fakat yeni versiyonda IPHONE da duobot ve serbest test opsiyonlarının olmaması biraz heyecan azalmasına yol açabilir. sıkı bir duolingo propagandacısı olarak argümanlarımdan biri elimden alındı fakat kendim için uyanıklık yapıp İPAD de güncelleme yapmadım bununla ilgili bir gelişme olabilir mi?


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

teknik gelismelerden pek haberim yok maalesef. neden kaldirildi bilmiyorum, genelde test ediyorlar, muhtemelen yeterince kisi kullanmadi duello olayini, kulaga hos geliyordu ama


https://www.duolingo.com/profile/murattosan

Elimden geldiğince rapor bırakıyorum, umarım yardımcı olabiliyoruzdur. İyi çalışmalar.


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

teşekkürler. herkesin katkısıyla kurs çok daha güzel hale gelecek!


https://www.duolingo.com/profile/Gokhan_Atalay

Merhaba,açıklama için teşekkürler. İngilizcemin oldukça iyi olduğunu düşünmeme rağmen çok da kolay ilerleyemiyorum. Türkçe çeviri kısımlarında daha düzeltilmesi/ eklenmesi gereken birçok alternatif var. Nadir olarak da "yanlış" çeviriler olduğunu düşünüyorum. Selamlar.


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

Merhaba, eksiklik olması çok normal, biz aklımıza gelenleri mümkün oldukça yazdık ve 42 gün içinde koskoca kursu hazırladık. Doğal olarak bir anda bütün alternatifleri düşünmek mümkün değil. O yüzden zaten kurs şu an betada test aşamasında. Eksik gördüğünüz yerlerde rapor etme fonksiyonunu kullanırsanız, doğru olduğunu düşündüğümüz alternatifleri çabucak ekliyoruz zaten. Pek yanlışımız olduğunu sanmıyorum ama yine bunları da aynı şekilde rapor ederseniz inceleriz, gözümüzden kaçan şeyler olabilir elbette.

Daha kursun 4-5 gündür yayında olduğunu, bir senedir kullanılan Almanca gibi dillerde bile sürekli alternatif cevap eklendiğini lütfen unutmayın :) Özellikle Türkçe gibi esnek bir dilde alternatifleri bitirmemiz için yardıma ihtiyacımız var.


https://www.duolingo.com/profile/haliliklc

Merhaba selcen hanım yazışmalarınız çok eski neredeyse hepsi 4 sene önce, şuan hala duolingo da mısınız, bazı sorular eskisi kadar cevaplanmamış sanki


https://www.duolingo.com/profile/gagavuz

Şu seviye belirleme sınavı gibi olan şeyi yaptım ben de az önce, alternatif cevap sorunu beş-altı defa canımı yaktı. Özellikle Türkçeye çeviri sorularında çokça düşünüp cevaplamak zorunda kaldım. Ama buna da boşuna beta denmiyor. Elinize sağlık millet, teşekkürler!

Bir de şu Türkçe-İngilizce kursuyla İngilizce-İspanyolca kursunu aynı anda idare edebilsek, ayarlardan değiştirmek zorunda kalmasak ne iyi olacaktı. Tabii bu durumla ilgili merci siz değilsiniz, size denecek bir şey yok.

Her şey bir yana, Duolingo'nun tartışma bölümünde rahat rahat anadilimde bağıra çağıra yazabiliyorum. Heeeey!


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

umarım rapor etmişsindir bunları. dediğin gibi boşuna beta denmiyor :) O dediğin sorunu da çözmeye çalışıyorlar ama çok kolay değilmiş biraz zaman alacak.


https://www.duolingo.com/profile/gagavuz

Valla, galiba sadece birini rapor ettim, onda da ingilizce seslendirmede bozukluk vardı. Bundan sonra kaçırmamaya çalışırım :)


https://www.duolingo.com/profile/ProwlingParis

sistemin diline alışmak da biraz zaman alıyo tabi--neye izin verir, neyi tolere eder...

her ne kadar en yüksek merci olmasak da sorumlularla düzenli diresk temasındayız, Genel klasmandaki "Arayüz meseleleri" tartışmasının içine bu tarz şeyleri de yazmaktan kaçınmayın.


https://www.duolingo.com/profile/haliliklc

Bu site terkedilmiş izlenimi veriyor, tüm yorumlar çok eski ve cevap alınamıyor


https://www.duolingo.com/profile/Codesignist

Devrik cümleleri de alternatif cevap olarak iletmemizde bir sakınca var mı? Türkçenin devrik cümle konusundaki esnekliği malum. Tüm farklı cümlelerin kombinasyonu değerlendirilirse bazı çeviriler için fazlaca alternatif cevap yazmak gerekiyor. :)

Örneğin: Dün ona elma aldım. Dün ona aldım elma. Dün elma aldım ona. Dün aldım elma ona. Elma aldım dün ona. Elma aldım ona dün. Ona elma aldım dün. Ona elma dün aldım. Ona aldım elma dün. Ona aldım dün elma.

Tamam biraz da ben abartıyorum ama sonuçta günlük kullanımda önümüze ne gelirse pata küte söylüyoruz. Değil mi?


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

Mantıklı olanları edebilirsiniz, yani en azından yüklemin sonda olması gerekiyor, ama zaman belirteçleri nesneler vs esnek bir şekilde yer değiştiriyor Türkçede. Bunları zaten eklemeye çalışıyoruz, ama İngilizce'deki sıraya da mümkün olduğunca bağlı kalmaya çalışıyoruz. Mesela "I bought apples for her yesterday" cümlesi için "Ben dün ona elma aldım", "Dün ben ona elma aldım" ya da "Dün ona ben elma aldım" gibi alternatifler mantıklı şekilde ilerliyor. Ama "Aldım ben dün ona elma" gibi bir sözü yazılı dilde kabul etmemiz mümkün değil, zaten bunu eklemenin sonu da olmaz.


https://www.duolingo.com/profile/TCDilan

Teşekkürler senin sayende rapor etmeye başladım


https://www.duolingo.com/profile/meybus12345

neden her şeye birşey diyorsun


https://www.duolingo.com/profile/meybus12345

ama doğru söylüyorsun


https://www.duolingo.com/profile/meybus12345

çok yanlış kelime kullanıyorlar


https://www.duolingo.com/profile/BedrettinD5

Teşekkürler

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.