https://www.duolingo.com/Robbie1994

Karagül dizisinden bazı cümleler III ! ^^

1/ "Ben oğlumu uçurumun kenarında koydum, şimdi kim bilir hangi uçurumun kenarında." şimdi kim bilir hangi uçurumun kenarında." -> The subject of the sentence is it "onun"? (şimdi kim bilir (onun) hangi uçurumun kenarında." ? 2/ "Adı Kendal, soyadı belli değil, ama sizin bütün günahlarınızın askılığı Kendal. Asın gidin!.." Meaning of the sentence? 3/ "Yağmuru sevip ıslanmaktan kaçarsan… Güneşi sevip gölgeye sığınırsan… Rüzgarı sevip sakınırsan… O sevgiye sevda denmez…" Meaning of the sentence? 4/ "Kızım , diyen sesimi dinledim, ben dedim demesine de sen duymadın be kızım..." a/Meaning? b/diyen : Is it participle of demek? 5/ "Geçte karşısına seyret şimdi" Translation? 6/ Kadriye Ana açtı ağzını yumdu gözünü. An Idiom? 7/ Şamverdi olmadığını öğrenen Kendal'ı artık durdurmak imkansız! Why the subject in this sentence is in accusative (Kendal'ı ) and no in nominative case (Kendal)?

Thanks is advance!! :) ^^ ^^

2 years ago

1 Comment

https://www.duolingo.com/MeteUlku
MeteUlku
  • 25
  • 22
  • 13
  • 7
  • 1/ The subject of that sentence is "o" -- "Şimdi kim bilir (o) hangi uçurumun kenarında?" -- As you don't say "Which cliff's verge is his/her on?" instead of saying "Which cliff's verge is he/she on?".
  • 2/ "His/her name is Kendal, his/her surname is not definite. But all of your sins' strap is Kendal. Hang and go!"
  • 3/ "If you run away from to get wet whether you love the rain... If you take refuge in the shadow whether you love the sun... If you forbear the wind whether you love it... That love is not called as passion..."
  • 4/A "I listened to my voice saying "My girl", I said but you didn't hear, my girl."
  • 4/B Yes! Past participle.
  • 5/ "Cross into his/her/its face and watch now." - You could say it as "Karşısına geç/Geç karşısına (this one is some inverted) ve seyret şimdi." too.
  • 6/ Yes! It means "flew into a rage".
2 years ago
Learn Turkish in just 5 minutes a day. For free.