1. Fórum
 2. >
 3. Téma: English
 4. >
 5. Nová verze anglického stromu …

https://www.duolingo.com/profile/Voyta

Nová verze anglického stromu dovedností!

 • 1358

Greetings!

Je to tak, začali jsme pracovat na nové verzi stromu. Už víme několik věcí, které chceme přidat nebo změnit, ale moc rádi uslyšíme i váš názor! Tvorba nové verze stromu bude nějakou dobu trvat, takže na přemýšlení máte času dost.

Co můžeme dělat:

 • Vylepšit stávající dovednosti - přidat nová slova i věty.
 • Přidat úplně nové dovednosti - nové okruhy slovíček i podrobnější gramatiku.
 • Můžeme některé věty, slova i dovednosti odstranit - ale čím více, tím lépe.
 • Přesouvat slova nebo dovednosti do jiných částí stromu.

Co nemůžeme:

 • Kromě výše uvedeného v podstatě nic. Rozhodně nedokážeme změnit algoritmus tak, aby méně opakoval věty a častěji dával cvičení na překlad do angličtiny.
 • Nedokážeme přidat slovník s možností procvičování. (alternativou je Memrise)

Takže, chybí vám zde některá slovíčka nebo dokonce celé okruhy slovíček? Napadla vás nějaká hezká věta, kterou bychom do kurzu měli přidat? Není vám jasná některá z oblastí gramatiky a chtěli byste pro ní samostatnou dovednost? Zdá se vám, že by bylo lepší některé dovednosti učit dříve nebo naopak později?

Vítáme každý návrh, o který se s námi podělíte! Všechny návrhy odměňujeme lingoty!

Update 9. 6. 2016:

Vítám v týmu uživatele kysilkaj, s jeho pomocí budou práce na nové verzi stromu jistě postupovat mnohem rychleji!

Update 29. 6. 2016:

Práce na stromě probíhají v plném proudu. To (z našeho pohledu) úplně nejdůležitější máme skoro hotové - překopání začátku stromu tak, aby i úplným nováčkům dávaly smysl takové věci jako členy, nepravidelné množné číslo nebo tvorba záporu a otázek. Aktuální verze stromu v tomto ohledu bohužel selhává.

Protože bychom tento problém rádi vyřešili co nejrychleji, bude nových verzí hned několik. V té první tedy čekejte hlavně lepší rozmístění obsahu. Tuto verzi vydáme hned, jak bude hotová - kvůli aplikaci Duolingo pro školy se to pokusíme stihnout do začátku školního roku 2016/2017, neboť nechceme učitelům, kteří tuto aplikaci používají, způsobovat problémy.

Aby na nás nezanevřeli ani ti, kteří už kurzem prošli a rádi by dostali další dovednosti a slovíčka, i v prvním vylepšení stromu jich pár bude.

Update 23. 8. 2016:

Pokusili jsme se, nepovedlo se. Nová verze stromu do začátku školního roku nebude. Důvodů je hned několik:

 • I když jsme výuku průběhového času přesunuli hned na začátek stromu, ve zbytku stromu se věty v průběhovém čase vůbec nevyskytují. Proto si budeme muset dát práci s vytvořením stovek, ne-li tisíců vět, které budou průběhový čas učit.
 • S tím souvisí i potřeba odstranit z kurzu všechny věty, které bez průběhového času nedávají smysl, jako například „I eat an apple“. A že jich tam je.
 • Také potřebujeme vymyslet co nejefektivnější způsob, jak hned v úvodu kurzu vysvětlit používání přítomného prostého času. Zatím ho nemáme.

I kdybychom všechno tohle stihli a novou verzi stromu vydali před začátkem školního roku, moc byste si jí neužili. Před vydáním nové verze je potřeba ji otestovat na části uživatelů, což ukáže, jestli se nová verze osvědčuje lépe, než ta stará (takzvaný A/B test). A testování může nějakou chvíli trvat (nový strom kurzu němčiny z angličtiny se testuje už 4 měsíce).

Kromě toho, většina našeho týmu se aktuálně věnuje kurzu češtiny, takže trpíme lehkým nedostatkem pracovní síly. Pokud máte čas a vůli pomáhat s tvorbou stromu, pošlete nám přihlášku přes Inkubátor.

Nová verze se tedy odkládá, datum zatím nemáme jak odhadnout.

May 15, 2016

123 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/JJJJCZ

Myslím, že by mnoho pracujících lidí ocenilo, kdyby v duolingu byly i tyto okruhy:

 • Selection interview (advertisement, position, strengths, weaknesses, salary, ...)
 • Informační technologie (computer, printer, browser, ...Have you tried turning it off and on again, send emails, receive emails)
 • Práce (běžný den na pracovišti, telefonování, schůzky)

Prostě nejčastější věty z daných oblastí, ve kterých budou schované slovíčka k daným tématům.

Ideál by bylo kdyby to šlo koupit pak za lingoty, aby si to mohli vybrat pouze ti kdo to potřebují, třeba do práce nebo pro získání práce.


https://www.duolingo.com/profile/AkaCrafterCZ

Nice nápad! Konečně by mohlo být lehké a nové využití pro lingoty Like + lingot ;)


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Jee, tak to jsou super zprávy, to jsem nečekal minimálně dalšího půl roku až rok ne-li dva :-)

Za sebe teda hodím jenom pár rychlých bodů, co mě tedka napadá:

 • Představit přítomný průběhový čas někdy hned na začátku, snad hned po basics.

 • Vyjmout idiomy roztroušené po kurzu a udělat spešl okruh z nich. Buď za lingoty nebo ho umístit někdy ke konci kurzu.

 • Dát do úvodních frází i "Jmenuji se" a "Jak se jmenuješ". Ted to je snad až někde úplně na konci kurzu.

 • Na konci kurzu jsou asi zbytečně i modální slovesa.

 • Za zvážení by stál okruh zabývající se posunem časů/nepřímou řečí. Ted tu takové věty jsou roztroušené a uživatelé v nich často tápou. Problematičtější z nich by asi nebylo od věci vyřadit a do nového okruhu dát pár klasických případů, kde je ten posun jasný.

 • Co ted dělám ruský kurz, tak musím říct, že víc než 6-7 lekcí na okruh mi už přijde jako příliš moc. Za sebe bych doporučil větši okruhy rozdělit.

 • Vtipná/důležitá/vychytaná slovíčka na přidání mě ted bohužel nenapadají, na to jsem ten kurz dělal už asi příliš dávno.


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Průběhový čas a modální slovesa blíže k začátku kurzu už mám na seznamu úkolů. Zbytek jsou dost dobré připomínky, takže si je taky píšu a vracím jeden lingot (ne že bys ho potřeboval).


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Co se slovíček týče, tak me napadly tyto 2 okruhy:

Moderní technika (počítače, mobily) - slovíčka jako keyboard, mouse, screen, touchscreen, settings, loudspeaker, printer, copy machine, internet connection, download, browser, programmer etc.

Rozšířit slovní zásobu v domácnosti, možná některá slovíčka v kurzu už jsou, nekontroloval jsem to - tap, sink, bathtub, cupboard, shelf, table x desk, living room, staircase, pyjamas, roof, balcony, basement, bell etc.


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Díky, dám to na seznam návrhů.


https://www.duolingo.com/profile/jessie7171

Nevím jestli to tu už není, ale mě napadlo přidat třeba vojenství, více politiky a zdravotní péče. A co mi na duo hodně chybí jsou fráze, jako třeba: je mi špatně, bolí mě hlava, mám horečku...a jiné užitečné fráze.(zrovna mě nic dalšího nenapadá) Děkuji


https://www.duolingo.com/profile/lemgass

Souhlasím a možná i nějaké běžné obraty užitečné při cestování a pobytu v zahraničí (např odbavení na letišti, ubytování v hotelu, placení , ztráta dokladů zavazadel atp.)


https://www.duolingo.com/profile/jaro62

NEJAKÉ NAMETY NA VYLEPSENI 1) Přidal bych dovednost "orientace ve městě". Kde se co nachází, jak se kam dostat, zeptat se na cestu, vysvětlit cestu. Rozšířit dovednost cestování. Je toho tam žalostně málo. S tak chabou dovedností se nikam cestovat nedá. Přidat nakupování/objednávání/ubytování/v restauraci/telefonní rozhovory - všechno, co nezbytně potřebujete, když jedete někam na dovolenou. 2) Některé věty zejména na začátku jsou vyloženě hloupé. I s omezenou slovní zásobou a pomoci jednoduchých vět se dá mluvit o normálních věcech z běžného života. Věty typu: pavouk pije vodu, kachna jí ... (už nevím co) k ničemu nejsou. Spíš bych ocenil, kdybych po absolvování celého stromu Duolinga dokázal nějakému cizinci vysvětlit cestu kudy se dostane na nádraží, kde je směnárna, infocentrum, pohotovost, lékárna, taxislužba - a nemusel krčit rameny, protože si vybavuji hlavně že želva běží pomalu a sýr je pod slonem. :-) 3) Alespoň minimum gramatiky. Ze samotných vět se nedá vypozorovat, kdy se spíše použije will a kdy going to. Totéž platí i pro některé jiné dovednosti. 4) Bylo by skvělé, kdyby existovala možnost, abych při opakování mohl označit/vyřadit věty (alespoň dočasně), které už velmi dobře umím a nemusím se zdržovat jejich procvičováním. Namísto nich by systém mohl dosadit jiné věty náhodně vybráné k tématu. Tím bych se i při opakování mohl naučit trochu nového. 5) Jinak tento systém učení se slovíček po větách mi velmi vyhovuje. Je to méně náročné než šprtání se slovíček, zábavné, nenásilné a tím i efektivní. Jedna věc je mít slovní zásobu, jiná - umět ji poižívat. Učení se po větách je přirozenější. Absence slovníku mi nechybí. To je lepší několikrát zopakovat cvičení. Myslím, že jsem se za tři měsíce naučil mnohem více než v nějakém večerním kurzu za rok. Ještě to budu nějaký čas procvičovat, a pak se zamyslím, jak dál.

A to je vlastně ME PODEKOVANI ZA DUOLINGO It is perfect, thank you Škeřík


https://www.duolingo.com/profile/Zdenek007

Jen letmo mne napadá:

 • Nešlo by při příležitosti změny stromu opravit několikrát zmiňované "časování" přídavných jmen?

 • Šla by přidat lekce na procvičení nepravidelných sloves? Buď ve větách nebo přímo jako jednotlivá slovíčka. (otázka: "jít (3 časy)", odpověď: "go, went, gone")

 • Šlo by se více zaměřit na zdvořilostní fráze? (How are you. Nice to meet you. Let me introduce... See you later...) Buď jako běžné překlady vět nebo ideálně, což možná narazí na nemožnost hlubších úprav, jako dokončení dialogu. (otázka: "How are you? (odpověz)", odpověď: "Fine, thank you.")


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Jestli opravením "časování" přídavných jmen myslíte změnit název na "stupňování", to už jsem udělal. Bohužel taková změna se skutečně projeví až při vydání nové verze stromu.

Určitě se trochu zaměříme na to, jak efektivněji učit nepravidelná slovesa, ale takový typ cvičení nemáme k dispozici. Proto musíme najít způsob, jak to učit přes překlady.

Dokončení dialogu bohužel dělat nemůžeme, ale je zase možné, že se na Duolingu takový typ cvičení někdy objeví. Několik zdvořilostních frází už máme v dovednosti "Základní fráze", ale není špatný nápad udělat ještě jednu více zaměřenou dovednost.


https://www.duolingo.com/profile/Vlasta66

Co takhle např. zadání: "Doplňte chybějící čas pro sloveso jít: Go, Went, .. " a dole roletka s výběrem Gone, Walked, Ran? Šlo by tak udělat hodně kombinací, ale možná je varianta Zdenek007 jednodušší.


https://www.duolingo.com/profile/KateinaPil

Páni, je hezké vidět jak se i ta Česká verze rozrůstá. A to vaší zásluhou! Tady jsou některé návrhy a dotazy co mě napadly: 1) Za mě bych rozhodně šoupla někam hned na začátek, za basics (třeba do základních frází), věty typu "My name is...", "I'm from...." 2) Nějaká lekce zaměřená jen a pouze na idiomy by byla super! Ať už třeba za lingoty jako na jiných kurzech, to je jedno. 3) Třeba by se mohli zařadit i fráze typu "I've got a headache.", "My arm is broken." Etc. Nepamatuji si, že by byli v lekci o zdraví. 4) Do oblečení třeba nastrčit slovíčka typu "plain", "short-sleeved", "stripped" etc. 5) Teď možná lžu, ale nevybavuji si nějaké procvičování fráze "used to..." myslím, že by se mohla hodit. 6) Rozšířila bych lekci "modální slovesa" - podle mě jsou tu brána až moc okrajově 7) Roztrhnout lekci o přírodě a udělat k tomu novou, vlastní jen o počasí. - To je z návrhů asi tak vše co mě teď napadá. Ale mám i dva dotazy - Co se stane s našimi již hotovými pokroky po aktualizaci stromu? A na jak dlouho je planovaná ta aktualizace? (To neberte tak, že na vás spěchám, jen že se těším, jak to bude vypadat.) Děkuji vám moc, za vaši trpělivost s námi.


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Některé z návrhů už jsme do stromu promítli (akorát je do vydání nové verze neuvidíte), další jsou už v plánu, ale za zbytek návrhů děkujeme. K dotazům: vaše pokroky zůstanou. Některé dovednosti se ale budou ukazovat jako nedokončené, protože jsme do nich něco přidali. A pak se objeví některé úplně nové dovednosti. Pokud budete někde uprostřed stromu, budete muset všechny "nedodělky" dokončit, abyste mohla pokračovat. Datum aktualizace vám bohužel ani orientačně neřeknu, nějakou dobu bude primárně probíhat plánování stromu a sběr návrhů od uživatelů.


https://www.duolingo.com/profile/Daku_

A pokud mám celý strom dokončený, tak se mi nové dovednosti také nějak zobrazí?


https://www.duolingo.com/profile/Boj16

Zdravím. Předem děkuji za to že Duolingo existuje. Před rokem jsem neuměl anglicky pipnout, od dětství jsem se učil rusky. angličtina jaksi nebyla za mého mladí v kurzu. Pár postřehů ode mne. Učím se rok. když jsem po 200 dnech dokončil celý strom,začal jsem se docela nudit. Není problém udržet strom celý zluty. Problém je že hovořím plynně anglicky na 71% a stejně nejsem schopný mnoho říct. Měl jsem několik možností jazyk použít, s dílčími úspěchy. Začnu hovořit, a jak se tak nějak hovor odviji nemám najednou v hlavě nic. Chybí mi ucelenost frází v lekcích. V podstatě se učíme fráze bez ladu a skladu, věty které na sebe nenavazují, nedá se z nich složit příběh, rozhovor, prostě nic. Nebylo by možné fráze dělat jako ucelené rozhovory na témata např banka směnárna letiště nádraží hotel nakupování atd. Třeba jsem naposledy řešil jak říct ahoj rád jsem tě viděl. No vypadlo ze mě bye nice to see you, ok byla to moje hloupost, ty otazníky v očich té Američanky při loučení nikdy nezapomenu. Nevím je to jen můj nápad, ale jsem samouk který nemá možnost v rámci nějaké výuky vést smysluplný dialog, tak znám z Duolinga spoustu frází které se marně snažím ohýbat ale zatím mi to moc nejde.


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

I když by se Duolingo jistě rádo stalo jediným nástrojem, který potřebujete k naučení se cizího jazyka, zatím k tomu má velice daleko. V kurzu se probírají pouze základy, jeho slovní zásoba čítá něco málo přes 1500 slov (pro běžnou konverzaci by se hodilo alespoň 3000). Vždy doporučuji ke studiu přibrat ještě jeden nezávislý zdroj, například učebnici, a hlavně - pravidelně hovořit s rodilými mluvčími.

A hlavně po roce učení nečekejte nějaké zázraky. Angličtina mi trvala asi 10 let, než jsem mohl prohlásit, že umím plynně anglicky. Nicméně jsem k tomu neměl ani rodilého mluvčího, ani Duolingo, vy jste v podstatně lepší situaci. Ostatně i já už kombinaci "Duolingo-učebnice-rodilý mluvčí" používám u nizozemštiny a připadá mi, že po roce učení jsem tam, kde jsem byl v angličtině minimálně po 4 letech, možná dále.


https://www.duolingo.com/profile/Daku_

Otázka zní, kde sehnat rodilého mluvčího :-). Chodím na angličtinu, kde hodně mluvíme, ale lektor je čech.


https://www.duolingo.com/profile/Jitka709231

Také by se mi hodilo, kdyby mi někdo doporučil nějakou dobrou učebnici na rozšíření slovní zásoby. Já jsem se učila anglicky 4 roky ve škole před více než 40 lety-na tehdejší dobu myslím docela dobře, ale od té doby jsem ji skoro nepoužila (kromě dovolených). Duolingo mi pomohlo si vše znovu utřídit a zopakovat, určitě jsem v řeči mnohem pohotovější , rozumím lépe. Na "oprášení " znalostí je to výborné. Ale obdivuji ty, kdo se dokáží z Duolinga nově učit.


https://www.duolingo.com/profile/JanBo8

Neučím se jen z duolinga, v podstatě bez základních znalostí gramatiky by to byla jen hra která by omrzela ve chvíli kdy dožlutíš poslední okénko. Chápu duolingo jako doplněk výuky, musím říci hodne dobry doplněk výuky, ale uvítal bych skladbu vět které by na sebe logicky navazovaly, nic víc nic míň. Ono kdyžv duolingu děláte stale stejne chyby, ve chvíli kdy si to uvědomíte, je pro vas jednodušší učení té dané věci z učebnice. V tom vidím obrovskou sílu Duolinga. Teď jsem si všiml že odpovídám z jiného profilu. Ono je to tak, že když jsem se začal nudit tak jsem si celý strom zopakoval pod jiným profilem, dá se to zvládnout v jednom dni... Tudíž JanBo8 a Boj16 je jedna osoba.


https://www.duolingo.com/profile/jardanovk

Zkuste https://www.mondlylanguages.com/home (tématicky rozděleno, denní procvičování, týdenní lekce-souhrn), nebo http://www.voscreen.com (fráze z filmů), https://ororo.tv/en (celé filmy, seriály,etc) a http://playphrase.me (fráze z filmů v několika verzích).


https://www.duolingo.com/profile/pandulicka

Dobrý den, mě by se líbilo přidání dovednosti: FRÁZOVÁ SLOVESA a postupně rozšiřovat slovní zásobu už u stávajících dovedností.


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Dovednost "Frázová slovesa" již máme, ale bohužel nemá s frázovými slovesy moc společného. Její předělání tedy také máme v plánu. Jinak rozšíření slovní zásoby je naším cílem, spíše nás zajímá, která slova uživatelům v kurzu chybí.


https://www.duolingo.com/profile/Zdenek007

Pod frázová slovesa se podepisuji. Docela v nich plavu a uvítal bych, kdyby mi Duo pomohlo. :-)


https://www.duolingo.com/profile/Jitka709231

Já v nich také dost plavu, ono je jich tolik...Takže bych také uvítala rozšíření této části


https://www.duolingo.com/profile/Skraby

Maličkost, ale v mnoha případech mě nechtěně pomohla, tj. v nabízených alternativách odpověď s velkým písmenem (začátek věty) – už se mám čeho chytit bez přemýšlení. Možná by bylo vhodné nabízet odpovědi ve stejném možném gramatickém jevu – zamezit jednoduché vylučovací metodě. Jinak v pohodě a můj obdiv. Díky


https://www.duolingo.com/profile/widle

Možnosti bohužel generuje systém, s tím nic nenaděláme.


https://www.duolingo.com/profile/Honza45

Zdravím. pokud správně chápu, tak v předešlém příspěvku nešlo ani tak o možnosti výběru celých vět, ale spíš se týkal verze pro tablety, kde jsou u anglických vět k překladu nabízena v dolním řádku různá slova, a to, které je v dané větě správně na začátku věty, v té nabídce začíná velkým písmenem. Jinak obdivuji vaši práci a trpělivost. Přeji hodně zdaru.Díky.


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

V předešlém příspěvku šlo o dvě různé věci, odpověď mířila na tu druhou. Na první vám odpovím já zcela stejně, my s tím nic dělat nemůžeme. Možná se někdy dočkáte toho, že se vám budou slova nabízet bez toho, aby začínala stejným písmenem, ale na tom my zásluhu mít nebudeme.


https://www.duolingo.com/profile/JanLyko
Mod
 • 244

Přimlouvám se za bonusové dovednosti jako v jiných kurzech, jestli to technický stav frontendu dovolí. Idioms and Proverbs (například Slowly, slowly catchy monkey), Flirting (I would like to get to know you better), Christmas. Bonus skills podporují herní prožitek a hezky odpovídají na otázku "Co s lingoty?"


https://www.duolingo.com/profile/Sedlyn

Ahoj, mohu se pouze zeptat zda se na updatu stromu dovedností ještě pracuje? Nebo již upadl do zapomění? Vím, že je to spousty práce (pouze již dlouho nebylo žádné info ohledně pokroku).

Díky za skvělou práci! S.


https://www.duolingo.com/profile/DenisaKwap

Skvělá zpráva! Celý kurz mám hotový a příšel mi opravdu hodně jednoduchý, i když to bylo asi tím že jsem to dělala už jako dost pokročilá. Nevzpomínám si na zapojení rozdílů mezi minulým časem prostým a průběhovým, předminulým a minulým v jedné větě (to se týká i budoucích a ředbudoucích časů). Nějaká pomucka na pochopení kdy je to čas předminulý, kdy minulý, kdy minulý průběhový apod. (I was sitting on the chair and then looked out of the window. I grabbed my keys I had been looking for... ). Možná že to tam někde bylo, ale já si opravdu nepamatuju. Rovněž příkladové věty mi přišly hodně kostrbaté až robotické, chtělo by to větší přirozenost a plynulost.


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Na to si asi nevzpomínáte, protože průběhový čas máme až téměř na konci kurzu, v nové verzi bude spíše k začátku kurzu. Nicméně věty kombinující prostý i průběhový čas jsou dobrá připomínka, určitě se budeme snažit jich do kurzu zakomponovat co nejvíce. Co se týče strojových překladů, postupně se snažíme ty nejvíce kostrbaté překlady odstraňovat, ale jistá robotičnost v tom asi bude vždy, dokud budeme uznávat jen doslovné překlady (a to nehodláme měnit).


https://www.duolingo.com/profile/Daku_

Nevém, jestli český strom dělal jiný tým moderátorů, než anglický, ale pokud si dobře vzpomínám, někde v diskuzi se uvažovalo o jejich propojení. A právě proto, mne zaráží, že pokud se učím anglicky je vyžadovaný doslovný překlad. Ale pokud se učím česky už tento doslovný překlad vyžadovaný není. Myslím si, že by to v obou jazycách, mělo být stejné.


https://www.duolingo.com/profile/nueby

I was sitting in the chair and then looked out of the window. Kolik myslíte, že by tato věta měla platných českých překladů? O co mi jde: Tady proti nám stojí Duolingo jako takové, protože kdybychom se i přetrhali, složitější věty se nám na českou stranu do 3000 překladů těžko vejdou, zvlášť když naši uživatelé hledají všemožná synonyma pro každé slovo a přerovnávají věty na en faktoriál způsobů, a když jejich verze chybí, dají nám to rozhodně vědět.


https://www.duolingo.com/profile/Crosscut1

To je skvělé, moc díky, že jste vytrvali a stále se o Duolingo staráte, paráda, určitě to zabere spoustu času!! Taky bych se přimlouvala za přidání cvičení na fázová a nepravidelná slovesa a ze slovní zásoby vlastní jména (názvy států, jazyků, národností), vybavení domácnosti, zelenina a zvířata :)


https://www.duolingo.com/profile/YamanouchiCZ

Jsem rád, že dojde k přepracování stromu a přidání dalších slovíček, i když to bude pro mě znamenat více práce v Memrise. Měl jsem v plánu přidat další nepravidelná slovesa, některá mi tam hodně chybí, ale teď radši počkám na novou verzi, projedu ji a pak to celé překopám. Teď jsem pokusně zkusil přesunutí lekce a jde to, jen mi to zabere spousta času než se to vyladí k dokonalosti. Nevím, kdy tu bude nová verze stromu, ale nedostanu se k tomu dřív než v první polovině srpna, takže prosím o trpělivost.

Líbí se mi návrhy všech a hlavně Zdenka007. Myslím si, že by to šlo zakomponovat do okruhu, aby se na anglickou otázku odpovědělo anglicky, prostě místo české správné odpovědi se tam dá anglická nebo procvičování nepravidelných sloves. Přinejhorším to strčím do Memrise.

Chtělo by to doplnit více sloves, když se podívám sem, tak mi tady toho spoustu chybí a 1600 slovíček v Memrise se mi zdá pořád málo, stále tu chybí aspoň 1400 dalších jiných slov.

A nakonec nějaké základní vysvětlení k probírané látce, aby člověk nemusel hledat někde jinde.


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Návrhy Zdenka007 jsou fajn, ale spíš než snažit se cvičení na překlad přetvořit do procvičování nepravidelných sloves bych počkal, jestli s něčím takovým nepřijde Duolingo samotné. Stejně by nám to asi neprošlo.

Jinak o slovíčka z nové verze se nebudeš muset starat ještě dlouho, protože (jak jsem psal v posledním updatu) verzí stromu bude více. První z nich vydáme do konce prázdnin, ale pak jí budeme ještě mohutně upravovat. Než tak nějakou verzi prohlásíme za finální, může to trvat klidně rok, a nemá smysl, aby ses snažil dělat slovíčka pro každou dílčí verzi.

Vysvětlení k probírané látce píšeme, když máme pocit, že ta látka potřebuje vysvětlit, ale podle interních směrnic jim nemáme věnovat přílišnou pozornost, protože 80 % přístupů na Duolingo přichází z mobilních aplikací, kde vysvětlivky nejsou.


https://www.duolingo.com/profile/MartaTaylor

Ahoj. S chuti jsem se vrhla na slovicka ve vasem Memrise, ale uz me to odradilo. Nechapu system, kdy nekdy k podstatnemu jmenu date neurcity clen a jindy ne. Mluvim o pocitatelnych pods. jmenech v SG. A jsou tam i chyby (napr. spanelsky, spanelstina, Spanel). Omlouvam se, prosim, opravte to, rada bych pokracovala. Diky.


https://www.duolingo.com/profile/Veronikako636418

Dobrý den, níže několik uvádím několik návrhů, co zařadit do výuky.

 1. Myslím, že zajímavé by byly lekce, které by učili, opakovali a rozšiřovali znalost sloves, které se pojí s různými předložkami, kdy překlady jsou chybně tvořeny dle češtiny:

CHYBNĚ/SPRÁVNĚ I saw her on the street./I saw her in the street. I was by my grandmother./I was at my grandmother's. Stejně tak je vazba at the dentist's, at my friend's, at Peter's atd. Look on that girl/Look at that girl!

Atp.

 1. Dále by se mi také líbilo rozšiřování slovní zásoby slov, kde právě použitá předložka mění význam slova, jako je tomu například:

look - vypadat, dívat se look after - pečovat, starat se look forward to - těšit se na look for - hledat look out - dávat pozor look up - vyhledat (např. v seznamu)

Obdobně jsou na tom slovesa turn, take, atp.

Mohla by to být vždy konkrétní lekce, která by se mohla jmenovat "Sloveso LOOK" a různě v překladech bych studujícího nutila doplňovat některou z výše uvedených variant dle kontextu.

 1. Pro pokročilejší (tedy někdy ke konci výuky) bych uvítala lekce, které by mě při překladu nutily zvolit správný slovesný čas. Nyní je vždy v lekci pouze jeden čas, tudíž při překladu je to ulehčeno v tom, že např. vím, že budu používat sloveso v konkrétním tvaru. Pro naučení jevu je to jistě v pořádku, ale později v rámci opakovaní nebo rozšiřování vědomostí by bylo prospěšnější kombinovat věty v různých časech.

 2. Jedna z lekcí by mohla vyučovat opozita nebo antonyma.

 3. V poslední době také zjišťuji, že trochu tápu v problematice, kdy jsou ve větě dvě slovesa za sebou. Jde mi o příklady uvedené níže a o to, kdy, který použít.

I can ski. – sloveso v infinitivu bez TO I want to ski. – sloveso v infinitivu s TO I enjoy skiing. – sloveso v gerundiu (-ing) I talked about skiing. – slovesná vazba s předložkou

 1. Trochu také postrádám lekci, která by řešila opisy sloves - must ... have to atp.

Na závěr bych měla dva dotazy. Uvažuje se také o kurzu, který by vyučoval britskou angličtinu, která je v našich končinách poněkud častější než americká angličtina? Myslím v kombinaci, že jsem rodilý mluvčí v češtině a jejím prostřednictvím se učím angličtinu.

Existuje nějaký způsob, jak bych se mohla zapojit do spolupráce i když nesplňuji požadavky na přispěvatele/moderátora, tzn. nejsem bilingvní?

Jinak bych chtěla celému vašemu týmu moc poděkovat, protože vaše aplikace je skvělá. I když se člověk může vymlouvat, že nemá čas na docházení do nějakého kurzu nebo na to, aby večer vytáhl nějakou učebnici a studoval sám, tak duolingo toto boří. Každý den si najdu chvilku, kdy se zábavnou formou věnuji angličtině, mám radost z délky série a získaných lingotů a díky tomu častěji najdu chuť i k jiným formám studia. Patří vám velké díky!


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Dobrý den, děkujeme za vyčerpávající seznam nápadů, pokusíme se je nějak zpracovat.

Na dotazy odpovím: Ne, kurz britské angličtiny se na Duolingu pravděpodobně nikdy neobjeví, protože americká angličtina je obecně přijímána jako ta "normální". Rozdíly mezi nimi, pokud nepočítám výslovnost, jsou však celkem malé. Jednak jde o používání výrazu "have got" místo "have", jednak o používání britských variant slov, např. "biscuits" místo "cookies" nebo "chips" místo "fries" a jednak malé rozdíly v psaní slov, která se ale vyslovují stejně, jako "colour" místo "color" nebo "grey" místo "gray". Z mého pohledu by tedy byl kurz britské angličtiny celkem zbytečný.

A pomoci nám, stejně jako kterýkoliv další uživatel s alespoň částečnou znalostí angličtiny, můžete odpovídáním na dotazy u vět. Když nebudeme muset sami odpovídat na triviální dotazy od naprostých začátečníků, ušetří nám to čas, který můžeme věnovat užitečněji.


https://www.duolingo.com/profile/nueby

Díky. V AmE je see someone on the street úplně běžné, a ani v BrE to není chybně. Odkazy na diskuse v AJ tu a tam. Ngrams zde.

O kombinacích časů jsem se tady už zmiňoval. Např. větu I have been taking the subway since I was seven years old. nelze do tohoto kurzu přidat, protože by potřebovala víc než maximum povolených 3000 českých překladů. Tuto větu jsme ale přidali do vznikajícího kurzu češtiny z angličtiny, protože v tom směru lze překlad do češtiny zablokovat a vedlejší české překlady nechat prázdné.


https://www.duolingo.com/profile/Alchamei

Jen tak dál, toto učiní Duoligho ještě lepším programem. :-) Jinak většinu připomínek jsem zde již viděla, co mě napadá, je přepracovat lekci Gerundia, neboť většina vět zde jsou jen průběhové časy a není moc vysvětleno, co to znamená.

Rozšíření slovní zásoby už asi taky padlo, ale konkrétně třeba zeměpisná jména tu moc nejsou (jak se řekne kontinent, Evropa atd, nebo také jména států a jazyků).

Jinak by chtělo ke každému (hlavně nepravidelným) slovesu doplnit časování (tady si nejsem jistá, jestli už to tak není - jestli ano tím líp).

A pak takové detaily jako přejmenování lekce Deteminer atd.


https://www.duolingo.com/profile/YamanouchiCZ

Přidal jsem do Memrise přibližně 70 států, chybějící kontinenty a pár jazyků (přijde mi to zbytečné vypisovat všechny, ale pokud bude zájem, tak to tam doplním taky).


https://www.duolingo.com/profile/jessie1717

Myslím že by nebylo naškodu to časem doplnit, co mě ale víc v tuto chvíli vážně trápí je absence zvukové stopy ve více jak čtvrtině kurzu. Mohl by Jste s tím něco prosím udělat v brzké době? Pokud nemáte dost času (a já vím moc dobře že času není nikdy dost) jsem ochotná Vám ráda s doplňováním zvuku pomoci! ps. samozřejmě bych ale potřebovala odkaz na místo ze kterého berete tu zvukovou stopu, předpokládám že nejspíše z Forvo.

Moc Vám děkuji! ;)


https://www.duolingo.com/profile/YamanouchiCZ

Omlouvám se za opožděnou reakci, byl jsem mimo republiku. Co se týče zvukové stopy v Memrise, tak na tom nedělám já, ale MegatronSK, který s tím už asi sekl. Když ještě bylo funkční fórum u kurzu, tak tam dával adresy, odkud bral zvukovou stopu. Jedno z nich bylo Forvo.com a druhé z nějaké stránky online text to speech, kde se napsalo slovo a vytvořila se mp3, která se pak stáhla do počítače a v Memrise se to u každého slovíčka načítalo do databáze. Předem upozorňuji, že je to docela pracné. Důvod, proč na tom nedělám já, je, že nemám žádnou zvukovou kontrolu nad výslovnosti a byl bych nerad, kdyby to bylo kvůli mně špatné. Jestli máte nadále zájem s tím pomoct, můžu si Vás přidat mezi přispěvatele. Abychom to tady dále neplevelili, tak bych radši pokračoval v diskuzi Biflování slovíček.


https://www.duolingo.com/profile/pabouk

Díky moc za vaši práci na Duolingu!

V komentářích jsem viděl spoustu dobrých nápadů pro nový strom. Co bych hodně uvítal (a neviděl jsem), je nová dovednost na procvičování určitých a neurčitých členů s různými výjimkami a procvičováním počitatelných/nepočitatelných podstatných jmen, použitím členů podle role podstatného jména ve větě, vysvětlením (na první pohled) sporných případů apod. Tato dovednost by mohla být možná někde v polovině stromu.

Sice je v celém stromu mnoho vět, kde si člověk tyto věci do určité míry procvičí, ale mít je na jednom místě a ideálně i s doplňujícím vysvětlením by bylo skvělé.


https://www.duolingo.com/profile/Bobr21

Ahoj, ještě mne tak napadá, že jsem tady nenarazil na vazbu „use to“, případně „being/getting used to“, která se (pokud vím) celkem používá. A myslím, že by se dalo udělat více lekcí na modální slovesa, protože ta prý Čechům dělají největší problémy. (Např. přechody do opisných forem be able to, be allowed to, have (got) to.)


https://www.duolingo.com/profile/nueby

Pro jistotu jsem se podíval, a zdá se, že máte pravdu. Sloveso USED (TO) stávající strom učí jen v lekci 4. "Slov. min.", větou When I was a child I used to have a blue backpack. pro nové slovo used (takže je i pochybná interpunkce). Zbývající dvě věty pro ono slovo v té lekci jsou obyčejné (I used my suitcase. I used it only once.) Protože Duolingo považuje nové slovo za poprvé naučené, když uživateli předvede jednu větu to slovo obsahující, je velice možné, že mnoho uživatelů v té lekci vůbec USED TO neuvidí. V pozdějších dovednostech se USED TO objevuje ještě pětkrát, ale vždy v souvislosti s výukou jiného nového slova, takže zase vůbec není jisté, jestli je Duolingo uživatelům ukáže. Stálo by asi opravdu za to USED TO přidat do modálů, a někde mít rovněž TO BE USED TO, aby lidi na ten rozdíl mezi obyčejným USED a těmi dvěma USED TO zaručeně narazili.

Opisů modálů se ten problém týká taky, třeba ABLE TO se poprvé objevuje víceméně jen jako obyčejné ABLE s dvěma jinými větami bez toho TO, a dokonce na té větě troskotá tolik uživatelů, že ji asi Duo vůbec neukazuje (aby se zavděčilo uživatelům). A v dalších dovednostech se ABLE TO zase neobjevuje systematicky, takže je jeho výuka věcí náhody.

Myslím se i tady projevuje to, že původní anglicko-španělské stromy byly dělané narychlo a s minimem plánování i pro ty dva jazyky, natož pak s ohledem na jejich možné využití jako šablon pro jazyky jiné.


https://www.duolingo.com/profile/pssochor

Já bych v určitých okruzích kladl důraz na takové ty typické věty, které v dáne situaci může člověk použít, hlavně tedy v zahraničí. Aby si zajistil ubytování, objednal si v restauraci, zarezervoval si letenky, zeptal se na cestu atd.... Nástřely okruhů : "In a/the city" (orientace ve městě, pojmenování různých míst), "Accommodation" (booking, hotel, podlaží, byt, dům, nájem, spolubydlící). Dále mě napadá třeba i okruh "Holiday" (Vánoce, den díkuvzdání, velikonoce).


https://www.duolingo.com/profile/vitakovan

Zdravím, rád bych se zeptal jak pokračuje nová verze stromu?


https://www.duolingo.com/profile/nueby

Tým pro výuku angličtiny se teď hlavně věnuje údržbě stávajícího kurzu a já hlavně tvorbě opačného kurzu. Dlouhodobí uživatelé zdatní v obou jazycích a dostatkem volného času se mohou zkusit aktivně zapojit. (Voytův hlavní příspěvek obsahuje odkaz na Inkubátor kurzů, kam se zájemci mohou zkusit přihlásit.) Ostatní si budou muset pasivně počkat.


https://www.duolingo.com/profile/Jonas70626

Přál bych si dovednost lidského těla třeba za lingoty. př limbs, tissues, muscles, cells, bones, etc.


https://www.duolingo.com/profile/jiinaatavov

jestli by to šlo přidat vlastnosti lidí


https://www.duolingo.com/profile/Zdenek007

Nejsem si jistý, jestli to už v diskusi nepadlo:

Celkem běžně používaná je například formulace "have something done", případně "have somebody do something". Nestálo by za to udělat na to lekci?


https://www.duolingo.com/profile/JANA668459

Nebylo špatné přidat někam k začátku okruhy Počasí a Lidské tělo. Možná by taky měla být rozšířena slovní zásoba u zvířat. A taky by se měly přidat na začátek čísla.


https://www.duolingo.com/profile/koblize_k

Hezký den, nevím, zda to třeba nebylo již řečeno, ale co přidat bublinu (bubliny) z lékařství, s první pomocí, s hlášením, co se kde stalo (nehoda) apod.? nějaký okruh na tento způsob není určitě k zahození :-)


https://www.duolingo.com/profile/hirudin

Je to velká škoda, že stále není nová verze k dispozici. Určitě je nás hodně, kdo bychom ji rádi využili. Nutno ale poděkovat i za tu stávající.


https://www.duolingo.com/profile/Kotitkum

To je skvela zprava!


https://www.duolingo.com/profile/Kolasice

Zdravím, chci se jen zeptat, jestli někdy v budoucnu přibude možnost samostatně procvičovat slovní zásobu. Všimla jsem si, že některé kurzy mají v horní liště "words".


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Taky zdravím, lišta se slovníkem bohužel není v naší kompetenci. Krátce byla dostupná i pro tento kurz, ale pak navždy zmizela. Je možné, že se někdy objeví, ale nespoléhal bych na to. Naštěstí jsou slovíčka v procvičovatelné formě na Memrise.


https://www.duolingo.com/profile/petra.prostejov

Pěkný den, mám rozstudovanou angličtinu B1+ (na Cambridge PET) na online jazycích. Tady mám aktuálně úroveň 8, 12. den. Po testu jsem začínala na 32% plynule, teď jsem na 43% plynule. Kurz se mi líbí, piluju tu detaily jako že před soap a dinner není neurčitý člen, líbí se mi nácvik výslovnosti a poslechu. Na druhou stranu mě zaráží, že když jsem začínala na 32%, tak jsem procházela slova jako "victim" (za X let učení se angličtiny jsem neznala a nepotřebovala) a při 42% se učím banality jako castle a spoon, což jsou slovíčka, která jsou už v angličtinách pro děti. V kontrastu s tím jsou slovíčka jako foundation (pro mě opět nové slovíčko, které jsem doteď nepotřebovala). Je to tedy pro mě mix naprosto začátečnických slovíček s pokročilými. Tím, že jsem tam, kde jsem, nemůžu hodnotit celý kurz a jeho obsah, takže to, co zmíním, v kurzu možná je: - smysluplný mi přišel třeba kurz od Infoa, kde se řešily věty jako: "Let me introduce myself", "It is not your fault", "I´m pleased to meet you," "I´m sorry to bothering you" (nevím, jestli to nemám s chybami ;-) ). Na online jazycích je hodně slovíček, např. spousta slovíček na nálady a vlastnosti, "likes and dislikes" - annoying, sociable, slovíčka jako I´m keen on, I´m fond of, I don´t mind / I don´t care, deligted, pleased, calm, glad (možná něco z toho je čistě british english, nevím), feel embarrassed (about), be fed up with, upset, angry, furious,... Přijde mi, že tady tak do hloubky slovíčka nejdou. Samozřejmě je otázka, jaká úroveň je cílem tohoto kurzu. Zatím mi přijde, že nižší než ta B1+, na kterou se chci dostat. Ale možná se mýlím právě proto, že jsem kurz neprošla celý. K B1+ patří i fráze jako neighter, eighter, neighter - nor atd. Ještě nerozumím tomu, že jedna z diskutujících, která prošla celý kurz, má psanou úroveň 11 a proti tomu tu jsou lidé s úrovní 25. Myslela jsem, že úroveň souvisí s tím, kolik toho člověk projde, tedy, že na konci jsou všichni na stejné úrovni...


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Dobrý den, pokusím se odpovědět na všechny dotazy. Víme o ne zcela ideálním rozložení slovíček v kurzu a pokusíme se pořadí jejich učení optimalizovat. Procentuelního hodnocení si nevšímejte, není moc vypovídající. Cílem kurzu by podle interních směrnic měla být minimálně úroveň B1, která zatím asi odpovídá našemu kurzu, při dalším prodlužování kurzu jí ale doufám lehce zvýšíme. A uživatelská úroveň souvisí jen s množstvím nasbíraných XP, tedy level 25 mají jen ti, kteří tu studují už hodně dlouho. Já jakožto moderátor kurzu mám úroveň jen 13, jednoduše proto, že zde angličtinu nestuduji. Strom mám ale už dávno hotový.


https://www.duolingo.com/profile/petra.prostejov

Děkuji za odpověď. Je otázka, jak se úrovni B1 přiblížit. Podle mě je to na jedné straně záležitost gramatiky, na druhé straně slovní zásoby. Gramatiku sem asi nacpat jde, se slovní zásobou si nejsem jistá. Mám zafixovanou (možná mylnou) informaci, že na slušné domluvení se je potřeba alespoň 4000 slovíček. Nevím, možná to tak není. Pokud ano, tak si nejsem jistá, že sem jde takovéto množství narvat. Otázka je, jaká slovíčka se vyskytují v kurzech na příslušnou úroveň. Přijde mi, že je rozdíl mezi tím, co člověk potřebuje na testy, kde se hraje na slova jako foundation, victim, introduce, athough atd. a mezi tím, co by člověk potřeboval ve skutečném životě - když půjde v zahraničí do restaurace, tak se mu bude víc hodit rozsáhlejší slovník ohledně jídla a jeho přípravy (roasted, boiled, fied, backed,..), když bude Au pair a půjde s dítětem do Zoo, využije širší zásobu názvů zvířat atd. Na druhou stranu, v tomto kurzu bych rozsáhlou slovní zásobu podstatných jmen (zvířata, jídlo,...) nečekala. Za smysluplnou slovní zásobu považuji třeba slovíčka k letišti (departure hall, arrival,...), slovíčka k zaměstnání (zaměstnanec, zaměstnavatel, smlouva, podepsat, sick days,...). Pro praxi třeba i slovíčka spojená s cestováním - aby se člověk zorientoval v prospektu cestovky (amazing valley, sunrise restaurant,...). Přídavná jména jako amazing, excellent, perfect a jejich rozlišení,...


https://www.duolingo.com/profile/nueby

Rozlišení příbuzných slov vás láká i za cenu odmítnutí podobné odovědi?


https://www.duolingo.com/profile/petra.prostejov

Hm, to asi ne, pokud je v daném kontextu slovo použitelné, to máte pravdu...


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Jestli si dobře vzpomínám, slovní zásoba 3000 slov znamená, že člověk rozumí 98% běžné komunikace. Jinak díky za další tipy na slovíčka.


https://www.duolingo.com/profile/VeraKopfin

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je další průběh, když jsem na diamantové úrovni, zůstanu tam už napořád nebo jsou další možnosti? Děkuji


https://www.duolingo.com/profile/JiriDr

Ahoj, chci se zeptat kolik slov, různých slovíček obsahuje tento kurz, zdali je celý kurz stále stejný, jako věty a slova, nebo dochází v průběhu k rozšiřování, když má člověk hotový strom a stále se dál učí.


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Učí se zde asi necelé dvě tisícovky slov, bohužel čísla jsou dost zkreslená, protože varianty slov (např. eat, eats, eating) se počítají samostatně. Bude jich tedy o něco méně. S vydáním nové verze stromu určitě přidáme nová slovíčka, průběžně je přidávat nemůžeme.


https://www.duolingo.com/profile/1002540650

Chybi mi vysvetleni k jednotlivym lekcim, mluvnice.


https://www.duolingo.com/profile/annanj

Ak by to bolo možné, nedávajte chytáky. Proti alternatívnym odpovediam nemám námietky, práve naopak.


https://www.duolingo.com/profile/widle

Co si představujete pod takovým chytákem? Jestli myslíte to, že některé věty mají jiný význam, než když si je člověk "přeloží" po jednotlivých slovech - i to je potřeba znát, jinak se člověk daný jazyk nenaučí.


https://www.duolingo.com/profile/Merrien2

Moc se těším


https://www.duolingo.com/profile/petrtaurus

Nevím jestli to tady již nezaznělo, ale bude v "duolingo" nějaká možnost lepšího procvičování tvorby trpného rodu? Děkuji.


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Nezaznělo, ale víme o tom, že je potřeba.


https://www.duolingo.com/profile/nick-duolingo

Z mého poledu by se mi líbila možnost ve stromu pokračovat dvojím způsobem pro představu : 1. typ-sbírám ovoce - možnost dělat kurs kdekoli, tedy vybírat si co se chci právě učit, ne být omezen postupností. 2. typ - poznávám strom - vyplnit jej celý. Tedy spíše přístup jako křížovka.


https://www.duolingo.com/profile/nueby

Strom je orientovaný graf, a cvičení z pokročilejších úrovní předpokládají znalost slovíček úrovní předchozích. Proto se nová úroveň odemkne až po absolvování všech dovedností předcházející úrovně. Jedině pak omezíme zbytečné zmatky. Jestli už všechna slovíčka umíte, vyhledejte si, jak odemknout celý strom. Fígl spočívá jako obvykle v manipulaci URL.


https://www.duolingo.com/profile/nick-duolingo

uvítal bych možnost vypnout procvičování na hodiny. Po zakoupení se hlásí při každém procvičování a bylo by dobré mít možnost zapnout a vypnout si ji na přání .


https://www.duolingo.com/profile/widle

Na způsoby procvičování bohužel nemají tvůrci kurzu vliv, to je věc systému.


https://www.duolingo.com/profile/Jitka709231

Přece nikdo nikoho nenutí cvičit na čas... Ale je fakt, že to přecházení z jedné lekce na druhou je trochu zdlouhavé... To cviční na čas je náhodou fajn , body přibývají úplně jiným tempem. Ale když si člověk myslí, že jeho odpověď je správná a hlásí to chybu, hrozně to zdrží...A také při jakékoliv pochybnost má člověk smůlu...podívat se do diskuse hned ukončí úspěšně rozjetou pasáž..


https://www.duolingo.com/profile/nick-duolingo

právě že po zakoupení procvičování to nejde vypnout.


https://www.duolingo.com/profile/pandulicka

Zdravím. To je divné... Já to mám tak, že když kliknu na jakoukoli dovednost a dám vpravo "posílit dovednosti" tak se mi tam objeví ta sovička, která říká Procvičujte a porazte hodiny, ale pod tím jsou dva tlačítka "Procvičovat bez měření času" a "Spustit měřené procvičování". Takže mezi těmi dvěma tlačítky si jen vyberu, co zrovna chci. Vy to tam tak nemáte?


https://www.duolingo.com/profile/nick-duolingo

taky zdravím. Mám. Ale před zakoupením mám pocit mne tyto dvě tlačítka neobtěžovaly. Šlo mi právě o odstranění tohoto zbytečného kliknutí. Pro někoho fakt možná prkotina :-)


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Jednu možnost máte. Nainstalujete si Greasemonkey nebo Tampermonkey (záleží na prohlížeči) a pak nainstalujte skript Duolingo: Refund Store Items. To vám umožní časové procvičování vrátit a získat zpátky lingoty.


https://www.duolingo.com/profile/Jana976539

Dobrý den, jsem věčný nováček, ale v práci AJ potřebuji. Přimlouvala bych se za slovíčka z bussines english.


https://www.duolingo.com/profile/Beata1995

viem ze by to bolo mozno narocne, ale keby sa dalo privitala by som aj slovensky jazyk, lebo v tom ceskom robim vela chyb zbytocne, len preto ze nepoznam cesku gramatiku (ucim sa anglictinu, pomocou cestiny) ... ale aj tak dakujem :D


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

To by, bohuzel, neslo. Tedy do te doby, nez se najde slovensky tym, ktery zpracuje separatni verzi ve slovenstine. My, stejne, jako vy cesky, slovensky 'mluvime', ale delame tam stejne mnozstvi chyb, jako vy v cestine. Nebyli bychom schopni vytvorit prijatelnou verzi kurzu ve slovenstine. Nehlede na to, ze obcas veta ve slovenstine je gramaticky spatne v cestine a najednou by je kurz uznaval. Prinasi to s sebou proste celou radu problemu a technicky neuskutecnitelnych zadani.


https://www.duolingo.com/profile/jist6

Je aktuálně nějaký plán, kdy by nová verze mohla být k dispozici např. do konce roku, v Q1/2017, ...? Díky za informaci


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Bohužel, žádný plán není. Strom je aktuálně rozpracován a i když je jeho zveřejnění otázka dvou kliknutí, v momentální podobě by se spíše jednalo o zhoršení oproti aktuální verzi, protože jsme zatím udělali jenom část plánovaných změn. Kromě toho je potřeba ho před vydáním otestovat, což není v naší režii a jak se dozvídáme od ostatních týmů, může to někdy trvat opravdu dlouho.


https://www.duolingo.com/profile/jist6

Kdyby byla možnost pomoci, rád pomohu


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Jak jsem již napsal v posledním updatu, pokud chcete pomáhat, podejte si přihlášku přes Inkubátor.


https://www.duolingo.com/profile/jessie1717

Tak trochu k slovní zásobě ale i k větám, kvůli naprosto neočekávané situaci jsem zjistila že v kurzu chybí nějaký okruh pro nastávají či jsoucí maminky, nebo taky lekce pro babysitting. Co se týče vět mám namysli třeba takové věty jako: Dítě potřebuje přebalit, pohlídáte mi dítě atd....nejlepší by taky bylo aby tam byla nějaká dětská slovní zásoba jako jsou hračky či dětské zdrobmělinky jako sluníčko, medvídek, atd. Samozřejmě by se mělo jednat o volitelnou lekci. Děkuji moc.

ps. nejvíc mě pobavilo že přebalit dítě se řekne change the baby.


https://www.duolingo.com/profile/David565649

Já bych z nových okruhů uvítal DOPRAVU (popis dopravní situace, navedení na cíl, jak popsat kde jsem) a POLICII (kontrola, ztráta dokladů, loupež, aj). Tím by se pěkně rozšířila témata cestování a místo. Hodně cestuji a rád bych se naučil nové obraty a slovíčka, která by mě jinak nenapadla. Co myslíte?


https://www.duolingo.com/profile/vitakovan

Uvítal bych více poslechu a nasledného překladu do češtiny.(bez možnosti vidět psanou větu) Nebo nějaká poslechová cvičení i s možností zpomalení vyslovnosti. Zřejmě to je však technicky nemožné. Přeju hodně zdaru.


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Ano, tak to jsou přesně ty věci, na které nemáme vliv :-)


https://www.duolingo.com/profile/Bobr21

Možná nejsem úplně standardní uživatel, ale uvítal bych lekce na ostatní typy tvoření množných čísel, než je to přidání -s (antenna -> antennae, focus -> foci, crisis -> crises). Dále by se mi líbila lekce na pořadí přídavných jmen. (Proč se třeba říká „big red apple“, ale „red big apple“ zní špatně?) Zkrátka něco pokročilejšího.


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Lekci s nepravidelným množným číslem už v nové verzi máme hotovou. Slouží však jen k tomu, aby si uživatelé všimli, že se množné číslo občas tvoří jinak, než jen přidáním -s. Pokud by vás to zajímalo, budou v ní tato slova: sheep, fish, sandwiches, mice, potatoes, tomatoes a strawberries. (lekce je na stejném místě, jako lekce Plurály v aktuálním stromě, proto jsme do ní dali jen slova, která už v tu chvíli studenti znají - něco jako antennae zatím nemá smysl).

Lekce na pořadí přídavných jmen podle mě není potřeba. Česky taky neřeknete "červené velké jablko", proto by to nikoho nemělo napadnout ani v angličtině.


https://www.duolingo.com/profile/jessie1717

V souvislosti k současnému politicko válečno terosticko katastrofickému stavu světa mě napadly další slovíčka která bych rozvrhla na: 1. Živelné katastrofy přírodního a lidského původu 2. Terorismus

Tady je pár slovíček k tématu Živelné katastrofy přírodního a lidského původu: evakuace, evakuační plán, nouzové zavadlo, hasiči, dobrovolní hasiči, varování, hrozba, silné deště, silné bouře, sněhová bouře, námraza, ledovka, povodně, sesuv pudy, tornádo, tajfun, příboj, zemětřesení, otřesy, dotřes, tsunami, výbuch sopky, zranění, pohřešovaní, havárie (letecká, (chemická, třeba v továrně).

Tady je pár slovíček k tématu Terorismus: Terorista, nálož, výbušnina, únos, únosci, unesení, rukojmí, výkupné, policie, zásahová jednotka.

Doufám že toho nechci moc ale přijde mi že takové věci člověk vidí tak často ve zprávách že by mohli mít vlastní kapitolu i tady. Omlouvám se že Vám přidělávám tolik práce, kdybych Vám mohla nějak pomoci tak to ráda udělám. Děkuji :-)

ps. možná by to měla být spíš volitelná lekce za lingotyO_O


https://www.duolingo.com/profile/nueby

Díky, budu myslet "nahlas". Práci nepřidáváte, protože když na tak specializovaný tématický okruh nebudou mít dobrovolníci v inkubáturu čas, práci prostě nevynaloží. Je to tady vše o prioritách. Posunout určitou oblast vpřed mohou i sami uživatelé, když promyslí a podělí se o rozvinutější informace. Jak ty informace rozvinout se pokusím vysvětlit pohledem pod pokličku.

Ve vašem případě se jedná o řadu českých termínů, pro které musejí být zvoleny hlavní anglické překlady. Předpokládejme, že by to bylo jako plnoprávná dovednost, ne jako bonus, protože bonusy budou mít extra nízkou prioritu. Pak tedy je nutno identifikovat nová anglická slovíčka, která vytvoří jednotlivé lekce té katastrofické dovednosti. Uživatelé dokážou strávit tak šest lekcí na dovednost, každá tak o šesti nových slovech. Dejme tomu identifikujeme 40 anglických slov pro celou dovednost. Pro každé z těch 40 nových anglických slov bude potřeba naťukat minimálně 3 anglické věty, které mohou použít slova z předcházejících řádků stromu (ve vztahu k pozici naší katastrofické dovednosti) a případně nová slovíčka z dané lekce a předcházejícíh lekcí té nové dovednosti. Aby se uživatelé nenudili a zároveň se něco i naučili, ty 3 věty musí mít praktický smysl, a já bych odhadoval by se měly podobat větám ze skutečných zpravodajství. Tedy dejme tomu 120 vět.

A teď zádrhele. Každá z těch 120 anglických vět bude muset být přeložitelná do češtiny, včetně všech rozumných synonym a slovosledů, přičemž nesmí počet překladů překročit 3000. Tohle rozhodně není triviální záležitost. Dokonce bych řekl, že v odhadu zvládnutelnosti překladů zvolené věty je hlavní rozdíl mezi zkušeným a nezkušeným přispěvatelem. Jeden z těchto českých překladů dané anglické věty bude muset být vybrán jako hlavní česká věta, a pro tuto českou větu je pak zpravidla nutno vytvořit cvičení na uživatelsky mnohem obtížnější úkol, zpětný překlad do angličtiny. I ten se musí vejít do 3000 překladů. Říkám zpravidla nutno, protože zpětný směr cvičení lze zablokovat, a uživatelé tu kterou větu nikdy nebudou muset překládat do angličtiny. Což pochopitelně poněkud omezuje užitečnost dovednosti. Zpětný překlad, tedy do angličtiny, zpravidla není tak náročný na počet jednotlivých překladů, ale pro domorodé Čechy je náročnější o to, že nás ty anglické možnosti nenapadají až tak přirozeně.

To je v kostce vše.


https://www.duolingo.com/profile/jessie1717

Děkuji za možnost nahlédnutí pod pokličku.


https://www.duolingo.com/profile/Mi.lek

Hezký den,

vůbec jsem nenarazil na přítomný průběhový čas, jsem nyní "již" u času předpřítomného. Je chyba na mé straně?


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Ne, chyba je na straně těch, kteří kdysi dávno tvořili první kurz angličtiny, pravděpodobně pro mluvčí španělštiny. Ti se rozhodli, že se o průběhovém čase jen tak letmo zmíní na konci kurzu. Bohužel jejich strom se dodnes používá jako šablona pro další kurzy angličtiny, proto tento neduh zdědil i náš kurz. Do příští verze stromu to však bude opravené.


https://www.duolingo.com/profile/Mi.lek

Tak chyba je i na mé straně, myslel jsem, že je již nahraný. :-)

Díky za odpověď.

Nevím zda ve stromě je či je navrženo: - tvorba přídavných jmen ze sloves: annoy >>> annoyed, annoying

-tvorba příslovcí z přídavných jmen bad >>> badly

A určitě existují i jiná "tvoření", o kterých nemám ani páru. :-)

 • použití much, many, a lot
 • použití some, any a neurčitého členu

https://www.duolingo.com/profile/Mithril1991

Já bych přidal okruhy na užší témata, jako je třeba economy, medicine, politics, apod. Prostě víc prohloubit ty základy, které už zde jsou.


https://www.duolingo.com/profile/Lukasmaste

Dobrý den/ahoj Duolingo jsem právě objevil a je super děkuji všem kteří se na něm podílejí. Myslím že je to skvělá aplikace. Nějak mi však uniká proč by se vytváření obsahu měl někdo věnovat zdarma ve svém volném čase i když ho za to obdivuji a velice děkuji. Zeptal jsem se tedy na MŠMT jestli podobné kurzy nějak podporují, případně podporu plánují. Pravděpodobně to bude k ničemu, ale třeba když se na něco podobného zeptá i pár dalších z vás ledy se pohnou ;)

Zkuste to prosím také na mail kancelar@msmt.cz Jinak možná by to mohlo zajímat i nějakou VŠ jako například bakalářka či diplomka.

Dobrý den

Na základě zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů žádám MŠMT o informace. Podporuje či plánuje MŠMT podporu výuky cizích jazyků prostřednictvím chytrých zařízení (mobilů, tabletů apod.)? Pokud podporuje, či plánuje podpořit prosím uveďte v jakém formátu (pro jaký typ zařízení, v jakém čase) podpora bude. Pokud nepodporuje ani neplánuje podpořit zváží MŠMT vytvoření kurzu v nějakém otevřeném prostředí (např. kurzy na http://www.duolingo.com dostupné pro zařízení se systémy iOS, Android, Windows, dostupné zdarma online, nebo jiné obdobné)?

Doplňuji, že žádost o informaci musí obsahovat: Jméno a příjmení žadatele adresu trvalého pobytu (případně adresu pro doručování, liší-li se od ATP) Datum narození Inormaci že jde o žádost dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím uvedení povinného subjektu, od kterého tuto informaci požadujete.

Přeji příjemný den ;)


https://www.duolingo.com/profile/widle

Je to pěkný nápad, ale pozor: Duolingo není až tak "otevřené", jak naznačujete. Pro uživatele je sice zdarma, ale vytvořit kurz nemůže jen tak každý, kdo je tomu ochoten věnovat čas - samotné Duolingo se rozhoduje, kterým kurzům dá šanci. Pokud by vytvoření kurzu zastřešila nějaká instituce, pravděpodobně by to mělo větší naději než náhodná sbírka dobrovolníků, ale i tak se Duolingo může rozhodnout, že jsou pro ně zatím důležité jiné jazykové kombinace.


https://www.duolingo.com/profile/MaxaPov

Na Vašem programu už pracuji velmi dlouho, došla jsem 2. dubna 2017 na úroveň 20 a pracovala jsem na postoupení na 21. Bohužel nevím co to způsobilo, ale hodilo mě to na úplný začátek na úroveň 10. Byla jsem na 70 % plynulého vyjadřování. Neznám způsob, jak bych se napojila k tomu, co jsem už vypracovala. Tu nízkou úroveň je pro mě primitivní a nemám čas to dělat znovu. fotomaxapisova@gmail.com


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
 • 1358

Většinu stromu můžete přeskočit, úroveň 21 vám však už nikdo nevrátí.


https://www.duolingo.com/profile/zorka.13

Můžete, prosím dát dovednost "věci" víc dopředu? Teď jsem jí začala dělat a všechna slovíčka už umím. A navíc ta slovíčka jsou docela důležitá.


https://www.duolingo.com/profile/nueby

Dovednosti nejsou vzájemně nezávislé, takže přesuny na jiný řádek automaticky znamenají extra práci bez záruky, že se cokoliv zlepší. Závislost souvisí s tím, že nelze ve větě použít slovo, které se ještě neučilo.


https://www.duolingo.com/profile/jerysek

čísla dát blíž k začátku


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

Dobrý den, ráda bych se připojila k poděkování všem dobrovolníkům, kteří se snaží Duolingo vylepšit. Vskutku úctyhodná práce! Omlouvám se také za své mnohé připomínky k českému překladu vět. Není to nic osobního. Mám jazyk český moc ráda, tož mne ony otrocké překlady mnohdy zvedají ze židle. Kdysi dávno jsem se učila anglicky (s úspěchem téměř vše zapomněla) a učila jsem se z učebnice The Cambridge Englisch Course. Lekce jsou zde tematicky rozděleny a mně to připadá logické. Začíná se lekcí SEZNAMOVACÍ další PRÁCE (kam patří i věk, stav apod.) - PEOPLE - PLACES - HOME a tak dále. Myslím, že by to mohla být dobrá inspirace. Pokud zde nelze vytvořit dialogy, mohla by alespoň v okně přijít česká věta k přeložení, kupříkladu: "Jak se máš?" (How are you?) a hnedle za ní opět česká věta k přeložení: "Mám se dobře, děkuji." (I am fine, thank you). Byla by v různých obměnách. I v záporu. Popřípadě přidat další slovíčka (very, well, hello, hi, see you, ...).


https://www.duolingo.com/profile/jabiza

Nový okruh: porodnictví:-), jak z pohledu nastávajících maminek, tak pro porodní asistentky. Děkuji


https://www.duolingo.com/profile/Daku_

Nevím jestli není pozdě, ale líbily by se mi idiomy, různá přísloví a tak podobně.


https://www.duolingo.com/profile/Andrea855965

Pridávam sa k zamilovaným do duolinga :) Chcela som sa opýtať, či neuvažujete o rozšírení tém. Padlo tu už plno návrhov, ale ani jeden čo by sa hodil mne. Teda, mne sa hodí úplne všetko, ale hodila by sa aj téma "VARENIE" - určite nie som jediná, ktorá surfujem a hľadám nové inšpirácie a čím ďalej, tým viac vyskakuje zahraničných receptov (i díky pinterestu :)) Díky moc za zváženie ;)


https://www.duolingo.com/profile/LiS0407

Napsala jsem tady: ( https://forum.duolingo.com/comment/34839008 , protože jsem nevěděla, kam to mám napsat): "Prosím, nedalo by se v tématu Cestování učit porozumění různým cedulím, nápisům, instrukcím - zákazům a příkazům na letištích, mluveným instrukcím v letadle a upozorněním pracovníků security atd... Některé se přece musí často opakovat. Co mi pomůže, když budu znát větu "plavu v mléce" nebo "ten slon je zelený".. Srandičky jsou fajn, ale někdy člověk před odletem nemá tolik času, aby došel až na konec. Takže by mě spíš zajímalo pocket empty, estimated, second flay, boarding time, departure, altitude, lavatory, liquids in ziplock... prostě něco použitelného v současné realitě. Děkuji. Ale i tak moc děkuji." Něco jste mi i odpověděli, ale dávám to ještě sem, když je tu řeč o námětech.

Související diskuse

Naučte se Anglicky za pouhých 5 minut denně. Zdarma.