1. Forum
  2. >
  3. Konu: German
  4. >
  5. Almanca hatalar

https://www.duolingo.com/profile/berkayln

Almanca hatalar

Almancanın beta aşamasında olduğu çok bariz. Çalışmak istiyorum buradan yalnız çeviriler yanlış ya da eksik yapılmış. Almancada bir kelime birden fazla ve farklı anlam içerebilir. Ama burada belirli kalıplardan dışarı çıkılmamış. Dilin asıl konuları olan Nebensatzlara neredeyse hiç değinilmemiş diyebilirim. Programda ise en küçük eksiği yanlış sayıyor. Bunları yazılımsal hata olarak kabul edebiliriz ancak düzeltilebilir şeyler olduğundan böyle kalması çok büyük bir eksiklik.

Kısacası Almancanın betadan normal sürüme geçmesi aşamasında acaba gözle görünür bir değişiklik olacak mı bekleyeceğim. Umarım betayı hazırlayan çevirmen/dil bilimci arkadaşlar değişir.

May 29, 2016

6 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

eksiklik olmasi gayet normal, alternatif ceviriler tek tek elle giriliyor. Almanca kursu icin gonullu sayisi cok az, ve basvuran neredeyse hic yok. Iki dile de hakim olanlar gonullu olarak basvursun ve kursu gelistirsinler. Duolinonun isleyisi boyle.


https://www.duolingo.com/profile/dermaan

aslında ara bir destekleme platformu oluşturulabilir. her iki dili hakim olmasada önerilerde bulunan ya da bu konularda araştırıp katkı sağlayabileceklere de fırsat verilmeli. ara platform dedim. onların önerileri bir bilen tarafından onaylanmadan sisteme dahil edilmez sadece.


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

zaten her kullanici ara destek. herkes "rapor et" tusuna basarak yardimci olabilir


https://www.duolingo.com/profile/dermaan

henüz aktif olmayan kurslar için de bu yapılabilir. mesela almanca bilenler için türkçe başlatıldığını düşünelim. her iki dili mükemmel düzeyde bilmiyor olsada orta derece katkı bulunmak isteyenlere de fırsat verilerek çok daha hızlı şekilde böyle bir kursun oluşturulması sağlanabilir.


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

o çok mantıklı olmuyor maalesef. Çünkü bir dili iyi bilen birisi için diğerlerinin hatalarını düzeltmek, baştan yapmaktan daha zor/daha çok zaman erektiren bir şey. Açıkçası bu kursa katkıda bulunanlar arasında zaten Almancası çok iyi olmayanlar vardı, o yüzden hatalar mevcut. Umarım yakında iki dile de iyi hakim olan ve vakti olan yeni gönüllüler katılır


https://www.duolingo.com/profile/Can_Toktas

En küçük eksikler kabul ediliyor zaten. Yanlış yazdıysan bir kelimeyi neredeyse doğru olarak gösteriyor. Beta adı üstünde beta, hatalı sürüm. Görülen her türlü hatayı bizler raporladıkça onlar düzeltecektir. Bir kelimenin birden fazla anlamı varsa onu alternatif cevap olarak ekliyorlar normalde. Eğer ekli değilse bunuda raporlayıp alternatif cevap olmalı diyebilirsin.

Onun dışında artık dilin hangi gramer konuları öğretiliyor bilmiyorum. Bahsettiğiniz konunun orta seviyenin üstü bir konu ise zaten öğretmelerine gerek yok (çünkü sadece orta seviyeye getiriyor bizi Duo. Geri kalan her şey bizim çabamıza bağlı.)

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak Almanca öğren. Ücretsiz.