Duolingo, dil öğrenmek için dünyadaki en popüler yollardan biridir. En önemlisi, %100 ücretsizdir!

https://www.duolingo.com/br.bora

İlk tanışma 10. seviye

Merhabalar. Duolingo ile bugün tanıştım. Böyle bir oluşumu bulduğum için çok şanslı hissettim kendimi. İngilizcem ne çok kötü ne çok iyi diye düşünüyorum. Yazılı olanı anlamam çok iyi, yazmam biraz daha aşağı ve konuşmam ise ingilizcede en kötü olduğum nokta diye düşünüyorum. Çünkü hiç konuşma pratiğim yok bundan dolayıdır sanırım. Duolingo içerisindeki seviye tespit sınavını yaptım ve 10. seviye olduğumu 2300 küsür puanla birlikte bana söyledi. Direk tıp dersinden başlattı beni. Bu durum için sizler ne söylersiniz? Yani nasıl yorumlayabiliriz bunu? Tüm bunlara rağmen ben dil ilerlemesini sıfırladım en baştan başlamanın yararlı olacağını düşündüm. Duolingo ağacını birkaç kez bitirdikten sonra nasıl olacak merak ediyorum değişimimi. Ayrıca yazımın başında belirttiğim gibi yazılı olanı okuma iyi derece, yazma orta derece ve konuşma kötü diyebileceğimiz bir durumda. Bunu geliştirmem için sadece duolingo şimdilik yeterli mi yoksa başka şeylerde önerir misiniz duolingo ile birlikte? Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Umarım hepimiz bol bol dil öğreniriz. Fazladan bileceğimiz dilin hiçbir zararı olmaz. Şu 60-70 yıllık ömrümüzde boş boş gitmeyelim kendimizi iyice donanımlı hale getirelim. Bu hem hayattan aldığımız zevkide arttırır tüm dünya ile daha iyi iletişim halinde olacağımızdan dolayı.

2 yıl önce

14 Yorum


https://www.duolingo.com/emredeniz07
emredeniz07
  • 25
  • 15
  • 10
  • 5
  • 3
  • 2

Başarılar ... Hoş geldiniz :)

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/bir.dost

memrise ile kelime ezberleyebilirsin.. sadece duolingo yetmez. sana sadece çekirdek bir kazanım elde ettirir.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/zomanski

şu kelime ezberi olayını bırakın, lisede öğretilmiş ezberci sistem kafasından bir kurtulun, çalıştığınız dile ait kültürel öğeler (film, oyun, kitap, dizi) üzerinden kelimeler öğrenmeye çalışın. tarihi karakterlerin isimleri değil bu ezberleyesin. dil anlamaya dayalıdır boş ezbere değil. o yüzden 20 yaşında ingilizcesi nevaryuyla kısıtlı adam çok etrafta. çok sıkmayın kendinizi akışına bırakın, öğrenmek istediğiniz dil konusunda merakınızı alevlendirin, bir dizide, filmde duyduğunuz kelimeyi altyazıyla bağdaştırın. araştırın. emin olun ki boston, new york sokaklarında kitaplarda ve sorularda ki gibi diyaloglar geçmiyor.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/bir.dost

burada sadece "ezber kavramı"nı değindim. türk eğitim sistemi vs bunlar başlı başına ayrı konular. ezber kavramında bile ezbere konuşuyoruz :) ezber hıfz etme zihinde tutma demektir. uygulanan zihin tutma (ezber) yöntemlerinin yanlışlığı doğrulu apayrı bir konu..

duolingo, memrise, busu vs bunların hepsi farklı yöntem ve teknikler uygulayan birer ezber programıdır. ezberlemek kavramsal olarak kötü negatif birşey değildir. bunun ile alakalı ezber kelimesi bilinçli olarak galatlaştırılmadan önceki sözlüklere bakarsanız daha iyi anlayacaksınızdır.. Şu anki türkçemizde bilinçli olarak negatif bir anlam yüklenmeye çalışılmaktadır. itibarsızlaştırılmaktadır. nedenini de aşağıda yazdım.

http://www.ingilizcekamus.com/ingilizce-turkce-sozluk-12964.html

http://www.lugatiremzi.com/buyuk-osmanlica-sozluk-madde-1357.html

http://www.lugatinaci.com/osmanlica-turkce-sozluk-madde-1051.html

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/zomanski

sanırım anlatamadım. salt ezberden bahsediyorum. "ezber"den değil. bahsettiğim kültürel kaynaklar bir çeşit hafıza kaydı sunar çünkü.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/bir.dost

Ezber ile uygulama farklı birşeydir. Tavsiyelerine katılıyorum. Bazı noktalarda doğru yazmışsın fakat ezberin anlamı zihne kayıt etmektir. Her ne yaparsan yap yaptığın şey ezberlemektir. Sadece ezberleme yöntemin farklıdır. Burada kavram tartışması doğurmak istemem lakin ülkemizdeki ezber kelimesine olan düşmanlık ideolojik nedenlerle doğmuştur. Herşeyin yeri ayrıdır. Yıllarca ben de bu ideolojik saçmalık yüzünde ezberlemicem anlayacam falan filan hikayeleri ile zaman kaybettim. halbuki taa ortaokul döneminde ezberlediğim ingilizce kelimeleri hala çok iyi hatırlıyorum.. Duolingo bile şu an bir ezberletme programıdır. bilimsel yöntemlerle bir kelime cümle insan zihnine nasıl kaydedilir yıllardır araştırılıyor ve o yöntemler kullanılarak yazılımlar geliştiriliyor. Mesele zihne kaydetmek. Hızlı ve kolay bir şekilde hatırlanır hale getirmek. Bunun nasıl olduğu adının ne olduğu kimsenin umrunda değil. en kısa zamanda ve hızlı bir şekilde hafızaya tekrar hatırlanacak şekilde yerleştirebilmektir. Ben bunun adına ezber derim, bir başkası da tekrar etmek der. veya repeat der.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/zomanski

ve zihne bu kelimeleri yerleştirmenin en iyi yolu onları pratikte, alanlarında görmektir. kastettiğim bu idi. ben ingilizceyi okulda hiç çalışmadan oyunlar ve filmler sayesinde öğrendim ve şu an ingilizce konuşmaları anlayabildiğim gibi diyaloğa da girebiliyor ve gazete okuyabiliyorum. bunun yanında internette tanıştığım ana dili ingilizce olan veya ingilizce bilen insanlarla olan konuşmalarım da beni çok ilerletti. kendi tecrübem üzerinden konuşmak istedim. türkçe de maalesef ezber kelimesi salt ezberlemek anlamına geldiği için salt ezber konusunda kimseye tavsiye etmiyorum. değindiğim nokta salt ezber yerine pratik üzerinden zihne kaydetmekti.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/bir.dost

Doğru bir yöntem uygulamışsın. ve pratik tabiki önemlidir. bol bol tekrar gerektirir. Türkiyede ilkokula başladığımız andan itibaren genel bir ezber karşıtlığı var. Bunun nedeni ezber yapmanın iyi kötü olması değil. Zihinlere bir tür ezber modeli aşılarlar ve bu çok kötü derler. Bu genel eğitim politakasıdır. 1940ların 1950 lerin din düşmanlığının bugüne gelmiş mirasıdır. Ezber eşittir kuran ezberlemek. hıfz etmek. Hafızlık yapmak. sureleri ezberlemek.. hafızaya kaydetmek vs olarak algılanır. aslında meselenin özü kuranı kerim ezberlemeye karşı zihinlerde negatif subminal bir mesaj yerleştirmektir. halbuki hafız kelimesi ile hafıza kelimesi aynı köktendir. Zihne yerleştirme işlemidir. Senin bunu nasıl yerleştirdiğin yol yöntem ve teknikler sana kalmıştır. bugün yüzlerce hafızaya yerleştirmeye yönelik bilimsel metotlar var. memrise da bu yöntemlerden üretilmiştir. başarılar dilerim

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/zomanski

tam tersine okul sistemi ezberi dayatır ve ezberlemeye zorlar, tarihte, matematikte, coğrafyada, ingilizcede, kimyada, fizikte bu böyledir ve bunu eğitim sistemi için gerekli gibi aşılar, bu kötüdür diyerek yapmak için değil. böyle şeyleri politikaya bağlamak yerine eksikleri görmek gerekir. yol başka eğitim sistemlerini türk eğitim sistemiyle karşılaştırmaktan geçer. ayrıca örnek alınacak sistemler amerikan, ingiliz değil, finlandiya, isveç, japonya gibi ülkelerin sistemleridir. bu uluslararası eğitim sıralamasıyla sabittir.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/bugi_bugi06

Öncelikle hoş geldiniz Bora bey, Duolingo'ya bende yeni başladım sayılır. Her çalıştığımda geliştiğimi hissediyor ve mutlu oluyorum çünkü: Kendi ana dilimizden başka diller öğrenmeyi çok istiyorum. Ama bir şey fark ettim Duolingo'da. Çok kolay seviye atlıyoruz. Buradaki birçok konuyu ilkokulda,lisede ve üniversite hazırlık sınıflarında aylarca anlatıyor sevgili hocalarımız. Sekiz yıldır İngilizce dil eğitimi görüp, çok az İngilizce öğrenen biri olarak şaşırdım. İnşallah doğru yoldayız dır. Size başarılar diliyorum Bora bey. İyi günler... :)

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/pexxar

bunun dışında ingilizce konuşmanı geliştirmek için gospeaky önerebilirim. güzel sitedir

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Safakoks

Aramıza hoş geldin, umarım gelişimine yardımcı olur bu site.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Shredder96

İngilizce'de intermediate seviyesindeyim. Sınavlarla birlikte duolingo oyununda ingilizce kısmını tamamladım. Demek oluyor ki , bu uygulamadan upper-intermediate ve üstü bir seviye ingilizce eğitimi beklememek lazım

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/zomanski

kardeşim, ingilizce konuşma becerisini geliştirmenin en iyi yolu ingilizce konuşan bir arkadaş edinmekten geçer. internetten dili ingilizce olan, ingilizce konular konuşabileceğin arkadaşlar edinmeye çalış

2 yıl önce