1. Forum
 2. >
 3. Konu: English
 4. >
 5. "The" meselesi

https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

"The" meselesi

Her İngilizce öğrenen Türk'ün kafasını en çok karıştıran şey the, yani belirli harfitarif, bilindik bir nesneden bahsederken kullanılır. Kafamızı karıştırmasının sebebi tabii ki dilimizde tam olarak karşılığı olmaması. Ama aslında, cümledeki “nesne”de kullaınıldığı zaman dilimizde bir karşılığı var, “ismin belirtme hali”. Örneklerle kullanıldığı yerleri ve çevirileri özetlersek:

1 “ismin –i hali” durumu. yani cümledeki nesnenin belirli bi nesne olması:

 • The men eat apples: Adamlar elma yer (Herhangi bir elma)
 • The men eat the apples: Adamlar elmaları yer.
 • The men eat the apple: Adamlar elma yer. (Belirli bir elma, karşımızdaki hangi elmadan bahsettiğimizin farkında)

(Türkçede bazı fiiller ismin -e halini gerektirdiğinden bu durum orada geçerli değildir "I look at the mirror" ya da "I look at a mirror" ikisi de "aynaya bakarım" şeklinde çevrilebilir. ama nesne tekilse a ya da the'dan birinin kullanılması gerekir)

bazılarınızın kafası çok karışmış. yukarıda yazdığım şey cümlenin nesnesi için geçerli. halbuki "belirtili özne" diye bir şey yok. yani özne "The dog ...." olduğunda tabii ki de "Köpeği...." diye çevrilmez. Öznenin -i eki alması bize belirtili olduğunu mu gösterir? Hayır! Birine ait olduğunu gösterir (Onun köpeği - His/Her dog).

2 Belirli, daha önceden bahsettiğimiz bir özne olması durumu:

My mother was sick yesterday. I called a doctor. The doctor arrived soon and gave her some medicine. (Burada bir önceki cümlede doktordan bahsettiğimiz için 3. cümledeki “doktor” belirli hale gelir, the kullanmak şarttır.)

3 ..have/has the…” cümleleri

En çok kafa karıştıran cümleler bunlar, çünkü “the” girince araya Türkçedeki cümlenin yapısı tamamen değişiyor. Bunu da örnekle açıklamıştım daha önce:

 • Should we buy some plates for Selcen? (Selcen için tabak alsak mı?)
 • No, the girl has plates. (Hayır kızın –Selcen’in- tabakları var)

 • Where are the plates we bought yesterday? (Dün aldığımız tabaklar nerede?)

 • Selcen has the plates. (Tabaklar Selcen’de. Selcen’in tabakları var yanlış!)

ek: peki ya belirli bir nesnenin birini ait olduğunu söylemek istersek ne kullanacağız? o zaman "possessive pronoun" yani iyelik zamiri kullanmalıyız. yani "the plates are hers" ya da "the plates are Selcen's" ya da "the plates belong to Selcen".

4 the yı her zaman kullanmamız gereken yerler

 • doğayla ilgili, evrende bir tane olan şeyler. örneğin: the world , the moon, the sky, the sun, the North pole, the universe gibi

 • yine bir tane olan, özel coğrafi yerler için. örneğin: the Alps, the river Rhine, the Black Sea, the Pacific Ocean

 • Birleşik devletlerden ve impratorluklardan oluşan ülkeler: the United States of America, the United Kingdom, the United Arabic Emirates, the Ottoman Empire

 • topluca bir gruptan bahsetmek için: the Turkish (Türkler), the rich (zenginler), the Öztürks (Öztürkler yani Öztürk ailesi)

 • sıralama sayıları: the first, the fifth, the tenth

 • müzik aletleri: the piano, the violin

5

church ( kilise ), mosque ( cami ), hospital ( hastane ), prison ( hapishane ), school ( okul ) gibi kelimeler, bina olarak düşünülüyorsa the kullanılır ama iş/ibadet/eğitim gibi amaçlarla gidildiğinde the kullanılamaz. Yani cuma günü camiye namaz kılmaya gidiyorsanız “I go to mosque”, ama Sultan Ahmet Camii’ne turist olarak gidiyorsanız “I go to the mosque” kullanılır.

February 1, 2014

230 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

aklınıza gelen başka kuralları/örnekleri paylaşmaktan çekinmeyin!


https://www.duolingo.com/profile/pis_zagor

Selcen hanım size çok teşekkür ederim çok güzel açıklıyor ve anlatıyorsunuz. Sayeniz de bir çok şeyi net bir şekilde öğreniyorum.


https://www.duolingo.com/profile/erdemoflaz

haklısın the meselesini anlamıyordum şimdi iyi anladım


https://www.duolingo.com/profile/memo44414

The aslında çok basit bir durumu ifade eder. Şöyle ki ''man' dediğin zaman ''adam'' dır ama sadece herhangi bir adamdır. Ama ''The Man'' dediğinde orada belli bir adam var ihtimal onu tanıyorsundur ya da en azından gördüğün belli bir şahıstır. Arapça'daki Elif Lam harfitarif'i gibi. Adından da anlaşılıyor Harfi Tarif. Zaten Duolingo'da da ''The harfitarifini unuttunuz'' diyor The ile ilgili yapılan yanlışlarda. Yani adamı tarif ediyorsun Yani tanıyor ve tanıtıyorsun.


https://www.duolingo.com/profile/hey1231

valla her şeyi yazmışsın yazıcak bi şey mi kaldı :))


https://www.duolingo.com/profile/velevelevele

sana sadece "thanks" diyorum başka hiçbirşey demiyorum selcen:))


https://www.duolingo.com/profile/3DResimler

Siz adminsiniz ama ingilizcede 10 da kalmışınız daha neden öyle ? :-(


https://www.duolingo.com/profile/Irokih

Sade ve anlaşılır anlatımınız için çok teşekkür ederim Selcen hanım. Maddi durumum müsait olduğunda uygulamanıza bağışta bulunacağım.


https://www.duolingo.com/profile/saint341

☻ Diğer yazılar :

NEED / HAVE TO / MUST / BE SUPPOSED TO / NECESSARY farkları . https://forum.duolingo.com/comment/43013691

TO TAKE VE TO GET : ALMAK / ARASINDAKİ FARKLAR https://forum.duolingo.com/comment/43044507

TO : YÖN BELİRTİR /....İÇİN.... / THE :BELIRTIR/VURGU YAPAR BİR DAHA ASLA KARIŞTIRMAYACAKSINIZ !!! https://forum.duolingo.com/comment/36939084

"A/AN/ANY/ANYBODY/ANYTHING/THE" v.s ARTIK KARIŞTIRMAYACAKSINIZ. https://forum.duolingo.com/comment/43081771

☻ → 


https://www.duolingo.com/profile/cihangircesur

Son paragrafın mantığı galiba şu: Söz konusu binalar günlük yaşam içerisinde kullanıldığında onu kullananlar için her gün görüle görüle sıradanlaşmış bir yer haline gelmiştir, fakat turist vb kişiler için ''ilk kez'' görülüyor, bu yüzden iş/ibadet/eğitim/sağlık için gidenlerden ayrı olarak daha özel bir hale geliyor. (Bu bir tahmindir.)


https://www.duolingo.com/profile/blaxis94

Daha çok şunun gibi: Türkiyede yaşayan müslümanlar cuma günü "Ben camiye gidiyorum" dediğinde camiye namaz kılmak için gittiği anlaşılır. Fakat bir amerikalı turist size "I go to the mosque" dediğinde ibadet için değil,gezip görmek için gittiğini anlarsınız.


https://www.duolingo.com/profile/Creptics

konuda da anlatmışsınız da ben yine de ekliyim dedim. ''The'' aynı zamanda superlatives dediğimiz kıyaslama cümlelerinde de kullanılır. mesela 'İstanbul Türkiyenin en büyük ilidir' derken genel bi kıyaslama yapıyoruz ve bunu belirtmemiz lazım. bu yüzden 'Istanbul is the biggest city in Turkey' deriz. bu sadece superlative için geçerlidir. biraz ileri seviye olduğu için kafa karışmasın diye fazla girmiyorum konu içine. Ama böyle de bi kullanımı mevcut


https://www.duolingo.com/profile/MAysarOngel

Bildiğim kadarı ile birden fazla anlamı olan bir sözcüğün tek bir anlamı kastediliyorsa başına 'the' getirilir.

örn; the matrix.

matrix'in pek çok anlamı var.

biy. dokuların arasını dolduran cansız sıvı ortam. mat. matris sayı dizilimi. anat. ana rahmi. bilg. tanımlanamayan bilgisayar programlarının tümü.

örn. the mask.: olası herhangi bir maske değil, özellikle tek bir maskeden söz ediliyor.

örn. the lord of the rings. : olası herhangi bir yüzüğün herhangi bir efendisi değil. belirli bir yüzüğün belirli bir efendisi.

yanlışım varsa kusura bakmayın.


https://www.duolingo.com/profile/EnisX

the 'yı şunun gibi düşünün daha kolaylık sağlar........ hani o var ya..., hani şu bildiğimiz... Did you see that dog? .... look! the dog is in the backyard


https://www.duolingo.com/profile/pasanak

Bu konu anlatımlar hoşuma gitti. Kafamda takılıp kalıyordu bazı meseleler. The gibi mesela. Belirtme hali eki anlamını sezmiştim ama yine de tam emin olamıyordum. Bir de Türkçe Öğretmeni olunca insan ister istemez her yapıyı Türkçedeki gramer yapılarıyla eşleştirmeye çalışıyor bu da biraz sıkıntı yaratıyor. Çünkü farklı dil yapıları olması nedeniyle uyumsuzluklar yaşanabiliyor. Çoğullar tekiller meselesindeki gibi :) Emeğinize sağlık


https://www.duolingo.com/profile/boldsirrobin

“I go to mosque” pek denmez ama arada sırada gördüm.


https://www.duolingo.com/profile/Aleyna547

Ben camii ye gidiyorum değil mi bu?


https://www.duolingo.com/profile/senseix

Hocam sizin anlatımınız emin olun gramer kitaplarından daha başarılı, sağolun.


https://www.duolingo.com/profile/Berkaynar

Tüm İngilizce çakralarımın bir bir açıldığını hissediyorum. Tişikkirlir dıyılıngı. Tişikkirlir Sılcın hınım.


https://www.duolingo.com/profile/RuaaDiri

"Cats is animals." "The cats drink milk." Örnek çözerken rastladım. Birinci cümlede 'the' kullanılmayıp, ikinci cümlede kullanılmasının sebebi ne acaba?


https://www.duolingo.com/profile/boldsirrobin

"Cats are animals" denir, çünkü belirli kediler degil, butün kedilere kastediyoruz. "The cats drink milk" desek, belirli bir kedi grubu söz konusudur. Sadece "Cats drink milk" desek, "Genelde kediler süt içer" demek istiyoruz.


https://www.duolingo.com/profile/RuaaDiri

Teşekkür ederim. 'The German', 'The tiger' gibi tekil isimlerle kullanırsak ta o türün tamamını kastettmiş oluyormuşuz sanırım. Çok karışık.


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

bu millet isimleriyle ilgili bir keresinde bir arkadaş daha sormuştu ve o zaman Barış'la düşündük taşındık ve hiçbir yerde yazdığını görmesek de, örneklerden yola çıkarak, "-ch, -sh veya -ese" ekiyle yapılmış, okunuşları ş,ç,s ile biten millet isimlerine -s gelmiyor , diğerlerine geliyor. çünkü ses olarak tuhaf olur öbür türlü

 • the Americans, the Germans, the Hungarians, the Italians, the Bulgarians, the Indians, the Kurds, the Arabs, the Greeks, the Turks, the Swedes, the Iraqis, the Israelis, the Kazakhs
 • the Dutch, the French, the Turkish, the Spanish, the Chinese, the Japanese, the Swiss (istisna the Czechs, çünkü sondaki ses ç değil k)

https://www.duolingo.com/profile/boldsirrobin

Evet, ama onlar çok nadir. Mesela bir belgeselde "The tiger is a solitary hunter" duyabilirsin. "The German" denebilir, ama kullağıma biraz komik gelir. Sanırım eskiden daha çok kullanılırdı.


https://www.duolingo.com/profile/seyma_k

teşekkürler çok saolunnnn:D


https://www.duolingo.com/profile/altlejant

Bir de "of" 'un (preposition) kullanımında zorluk mevcut. "eye of the tiger" , "the eyes of the tiger" , "the book of life" vs.


https://www.duolingo.com/profile/XXX_001

The hiçbir şey ifade etmez ve Türkçeye çevirilemez. the bird ile bird kelimelerinin anlamı aynı yani kuş....


https://www.duolingo.com/profile/Ahmet1122

çok doğru ayrıca bana da lingot verseniz gitmiyo ben denedim lingot verene lingot verilir :D


https://www.duolingo.com/profile/ADYavi

arkadaşlar lütfen teşekkür ve ne kadar bu çalışmaların faydalı olduğu ile ilgili kısa yada uzun teşekkür, tebrik gibi mesajlarınızı buraya yazmayın. koşuşturmacalar içerisinde böyle imkanlardan da faydalanmaya çalışıyoruz. fakat belki biri faydalı bir şeye dikkat çekmiştir diye tüm yorumları okuyoruz ve çoğu zaman elimiz boş kalıyor. lütfen kişisel mesajlarınızı kişilerin kendilerine yazın.inanın koşuşturmacalı bir hayatta benim gibiler için çok kayıp yaşanıyor.


https://www.duolingo.com/profile/aliarslan409469

Kadın lingot zengini bari bize biraz verse.


https://www.duolingo.com/profile/zneel

başarılı bir anlatım


https://www.duolingo.com/profile/NineTheme

"He has the books" dersem doğru mu bu kapsamda ?


https://www.duolingo.com/profile/gunayk1995
 1. maddeye bakın :) Belirli, daha önceden bahsedilmiş kitaplar hakkında konuşuyorsanız, evet doğrudur.

https://www.duolingo.com/profile/celebiyuksel

Türkçesi "Kitaplar onda". Bu cevabı vermek için daha önce birinin size, "Where are my books" demesi lazım. Siz de kitapların olduğu kişiyi göstererk "He has the books" dersiniz.


https://www.duolingo.com/profile/yunusemreisik7

açıklama için teşekkürler :)


https://www.duolingo.com/profile/mkemal

Mükemmel bir anlatım olmuş. Teşekkür ederim. Rich sözcüğünün çoğul hali yine rich midir? -s eki almaz mı yoksa normalde riches olur ama belirtili durumda the rich mi olur tam çözemedim. Bu konuda da bir arkadaşımız aydınlatırsa memnun olurum. Teşekkür ederim.


https://www.duolingo.com/profile/gunayk1995

"Rich" kelimesi sıfattır, isim değil. O yüzden çoğulu yoktur. Birden fazla kişinin zengin olduğunu söylemek isterseniz, bunu fiille ifade edersiniz. "They are rich" dersiniz mesela.

"Rich" kelimesinden türetilmiş "riches" diye bir kelime vardır, ama bu kelime "rich"in çoğulu değildir; "wealth" kelimesiyle aşağı yukarı aynı anlama gelir, zenginlik veya servet demektir. Örnek kullanım:

"No reliable methods exist of speedily accumulating riches." >>> "Çabuk bir şekilde servet/zenginlik biriktirmenin güvenilir bir yolu yoktur."

Arada biraz vocabulary de vereyim dedim :D İyi çalışmalar!


https://www.duolingo.com/profile/aykutex

teşekkürler kafa karıştırmayan öğretici bir açıklama olmuş.


https://www.duolingo.com/profile/EnesAytepe

Benimde en şaşırdığım noktaydı bu. zaten bölüme 2. kere başlayınca hata yapmamaya gayret ediliyor. Teşekkürler !


https://www.duolingo.com/profile/TAHA_YAZICI

gerçekten çok temiz bir anlatım tarzı, teşekkürler.


https://www.duolingo.com/profile/adnankafali

Beğendim çok güzel açıklama verdim lingot'u. Tesekkurler


https://www.duolingo.com/profile/CemSafak

Şu the göllere gelir gelmez ülke ismi sıradağlar falan yazarmısınız??


https://www.duolingo.com/profile/asligul02

çokkkk teşekkürler sizin sayenizde en çok karıştıdığım konuları öğreniyorum bana çok yardımcı oluyorsunuz tekrar teşekkürler :):):):):):):):):):):):):):):)


https://www.duolingo.com/profile/farukkaya.54

Selcen hanim 3. Pointte Selcen has the plates cumlesinin cevirisi selcenin tabaklari var seklinde neden ceviremiyoruz


https://www.duolingo.com/profile/boldsirrobin

"Selcen'in tabakları var" = "Selcen has plates"/"Selcen's got plates." ("The" yok).


https://www.duolingo.com/profile/farukkaya.54

neden the yok peki ?


https://www.duolingo.com/profile/boldsirrobin

Çünkü tabaklar belli değil. Herhangi tabaklar olabilir. "Selcen has the plates" desek, "O tabaklar Selcen'de" demek.


https://www.duolingo.com/profile/ADYavi

Bir longot verdim ama- 's got -kısmını anlamadım.


https://www.duolingo.com/profile/jimlonesna

Çok teşekkürler.


https://www.duolingo.com/profile/oztrlknur

Çok iyi oldu :)


https://www.duolingo.com/profile/Avzer

teşekkürler selcen hanım ışık kaynağımız olmanızın daimi olması temenisiyle :)


https://www.duolingo.com/profile/mutlu82

paylaşım için teşekkürler, çok açıklayıcı ve anlaşılır olmuş.


https://www.duolingo.com/profile/serhatgokhan

Super. Teşekkürler.


https://www.duolingo.com/profile/Attalos_o7

Teşekkürler Selcen Hocam.Anlatım tarzınızı beğendim.


https://www.duolingo.com/profile/elobilgi

evet kafamda ki karışıklık dağıldı... Tşk.


https://www.duolingo.com/profile/unlu209

çok sağolun selcan hanım


https://www.duolingo.com/profile/sunkenpearl

selcen hanım, çok teşekkürler. örneklemeleriniz ve açıklamanız çok anlaşılır . emeğinize sağlık.selamlar


https://www.duolingo.com/profile/asligul02

çok teşekkürler çok yardımcı oldu :)


https://www.duolingo.com/profile/aleynakucuk

çok teşekkür ederimm sayenizde konuyu anladım :D


https://www.duolingo.com/profile/lovelika2

ben de şaşırıyorum nerede kullanılcak nerde kullanılmayacak şaşırıyorum


https://www.duolingo.com/profile/taylosele

cok cok cok saol canim kitabdan bile guzel anlatiyorsun:))


https://www.duolingo.com/profile/MuratCetiner

1-The men eat apples: Adamlar elma yer (Herhangi bir elma) 2-The men eat the apples: Adamlar elmaları yer.

Selcen hanım, 1. kelime de apples elma olarak geçiyor.Ama çoğul eki elma da değil mi ? Mens olmucak mı mantık olarak ? 2. kelimede de sadece men yazıyor ama adamlar olarak geçiyor.Anlayamadım tam yardımcı olur musunuz ?


https://www.duolingo.com/profile/-Yusuf-

Men ingilizcede adamlar demek zaten, ayrıca ''s'' takısı koymanıza gerek yok. Tekil olan man (adam) dır. Ve birinci cümlede apples yazılmış, çünkü adamların yediği 1 (bir) tane elma belirli bir elma değil. Mesela ''Dünyadaki adamlar elmaları yer'' yerine ''Dünyadaki adamlar elma yer'' gibi düşünebilirsin.


https://www.duolingo.com/profile/cuneytoktay

Man - Adam, Men - Adamlar. Man kelimesi "irregular" (düzensiz) bir kelimedir çoğulu -s takısı ile yapılmaz, kelimedeki ünlü harfi değiştirerek yapılır. Irregular plurals ayrı bir konu olarak işlenebilir, o yüzden burada detaya girmeyelim. Ekleme: Selcen Hanım o konuya da el atmış (maşallah) https://www.duolingo.com/comment/1432522


https://www.duolingo.com/profile/RGurkan

açıkladığınız için teşekkürler


https://www.duolingo.com/profile/BetulayM

Teşekkürler, the konusunda kafam karışıktı yardımcı oldu baya :)


https://www.duolingo.com/profile/ppervin

the yerine başka bir kelime de yazıyorduk sanki!


https://www.duolingo.com/profile/cuneytoktay

the yerine başka kelimeler de yazabilirsiniz, ama aynı anlamı vermez. örneğin, "the apple" yerine "my apple", "your apple", "this apple"... gibi.


https://www.duolingo.com/profile/yagmur101

çok teşekkürler çok işime yaradı


https://www.duolingo.com/profile/ArdaIlayda

çok yararlı oldu, teşekkür ederiiim!


https://www.duolingo.com/profile/snurerkose

süpersin çok teşekkür ederimm bizi aydınlatmaya devam edersen çok sevinirimm..


https://www.duolingo.com/profile/nur.emine

aynen ben olsam bu kadar yazmaya üşenirim hakkınız ödenmez çok teşekkür ederim


https://www.duolingo.com/profile/Zulu_English

bende diyom niye anlamıyorum bu konuyu bir türlü thank youu! :))


https://www.duolingo.com/profile/ykpumt

Kafamı karıştıran bir konuya açıklık getirdiniz teşekürler. :)


https://www.duolingo.com/profile/rssems

Teşekkürler, ben de en çok 'the'da problem yaşadığımı farkettim, umarım zamanla daha da oturur kafamda.


https://www.duolingo.com/profile/sevdezeynep

selcen hanım çok teşekkürler harika anlatmışsınız.


https://www.duolingo.com/profile/Canzgrhan

teşekkürler kafamı karıştıran sorunlardan en önemlisini açıklamışsın


https://www.duolingo.com/profile/ayrikdiss

Gayet açık ve net bir şekilde anlatmışsınız teşekkürler :))


https://www.duolingo.com/profile/venice77

selcen sen dil mi okuyorsun süpersin


https://www.duolingo.com/profile/erengursoy

gerçekten çok eğitici bir çalışma.Teşekkürler.


https://www.duolingo.com/profile/fatmanurumm

gerçekten çok tesekkürler arkadas olsak ya


https://www.duolingo.com/profile/sultangelmez

beğendim çok güzel olmuş


https://www.duolingo.com/profile/ercnkrkmz

nasıl kullanılıyor bu meret ya ,


https://www.duolingo.com/profile/abykrt

teşekkür ederiz.


https://www.duolingo.com/profile/erkan_020

türkçe dilbilgisi yetersiz olunca tam oturmuyor ama eline sağlık hepsini anlayamasam da faydası oldu...:)


https://www.duolingo.com/profile/GnalAtilla

teşekkürler emeğiniz için çok faydalı oldu.


https://www.duolingo.com/profile/esma312

mrhba size yni ktldm


https://www.duolingo.com/profile/1903elif

doğru söylemişsin ingilizcen iyi herhalde iyiyse mesaj bırak


https://www.duolingo.com/profile/zehraozel

bencede herseyi yazmissin harika olmus :)


https://www.duolingo.com/profile/zehraozel

bencede harika olmus


https://www.duolingo.com/profile/AylinSenol

the ne demek? İngilizce bir kelime olan the Türkçe'de; "Belirli durumlarda isimden önce kullanılır: The mail hasn´t come yet. Posta henüz gelmedWhere´s the school? Okul nerede? Which of you´s the boss? Hanginiz patron? The more I get to know them the better I like them. Onları tanıdıkça daha çok seviyorum" anlamına gelmektedir.


https://www.duolingo.com/profile/zehraozel

the kelimesinin bir anlami o daha dogrusu sen sesli sozluk veya zargana yazarsan sana guzel bir anlatim sekli cikacagindan eminim :))


https://www.duolingo.com/profile/muratca61

Güzel açıklama.


https://www.duolingo.com/profile/eromerx

Thanks. That was illuminating.

Like this; imam, the imam :)


https://www.duolingo.com/profile/bestanyam

wowww .'the 'yı daha önce hiç bu kadar detaylı görmemiştim .ayrıca çok çok teşekkür ederim .anlattıklarınız çok işime yarayacak


https://www.duolingo.com/profile/pudican

Bilgiler icin cok tesekkürler, cidden faydali oldu bana


https://www.duolingo.com/profile/fth39

Arapçada ki ''El'' takısı ile aynı görevi görüyor.


https://www.duolingo.com/profile/huseyin2014

keşke bu kısımları android uygulamasından da okuyabilsek:(


https://www.duolingo.com/profile/demirelifsude

Vallahi helal olsun bunu yazdığın için. Benim elim kopardı :D


https://www.duolingo.com/profile/AdemGne2

sen bu işi biliyorsun :D


https://www.duolingo.com/profile/_Ahmet_

bizi aydınlattığın için saolasın


[aktif olmayan kullanıcı]

  Aslına bakarsanız Türkçe de bunun bir karşılığı var o da "işbu" mesela "işbu sözleşme" şeklinde bir şeyi belirtmek için kullanılmaktadır. Günlük hayatta kullanılmasa da hukuk dilinde halen kullanımdadır.


  https://www.duolingo.com/profile/eftalgezer

  İşbu resmi evraklarda evrakın kendine atıfta bulunmak için kullanılır ve İngilizce karşılığı "present"dır.


  https://www.duolingo.com/profile/miladiyne

  saol selcen hanım saolllllllllll


  https://www.duolingo.com/profile/YaseminYav1

  thank you very mach


  https://www.duolingo.com/profile/10419057052

  Selcan hanım çok güzel bir site


  https://www.duolingo.com/profile/10419057052

  Çok güzel yazdın Selcan hanım


  https://www.duolingo.com/profile/oguzha1108

  selcan abla ii anlatıyosun saol


  https://www.duolingo.com/profile/ege.altug

  açıklama gayet güzel olmuş ellinize sağlık


  https://www.duolingo.com/profile/EmreTurker1

  Programda " The milk" gördüm bu yanlış olmaz mı ?


  https://www.duolingo.com/profile/eksalansali

  anlamayanlara çok güzel bir konu


  https://www.duolingo.com/profile/eksalansali

  teşekkür ederiz çok güzel şeyler anlatıyorsunuz


  https://www.duolingo.com/profile/edagxltezel

  bu çok karışık birşey sizin sayenizde öğrenebildim sağolun


  https://www.duolingo.com/profile/edagxltezel

  çok teşekkürler çok işime yaradı çok sağolunnn


  https://www.duolingo.com/profile/WhyCoolWT

  Güzel Bir Yere Deyinmişsin Eline Sağlık...


  https://www.duolingo.com/profile/Busra4835

  ''I go to the school'' şeklinde öğrendik hep, kastedilen eğitim olmasına rağmen bu doğru bir kullanım mıdır peki?


  https://www.duolingo.com/profile/zaman12

  5 çok iyi olmuş


  [aktif olmayan kullanıcı]

   12314654 ben malım


   https://www.duolingo.com/profile/bekirmutlu

   iyi günler ingilizce öğrenmeye yeni başladım.Nereden ve nasıl başlamam gerekir. etkin kaynak olarak yalnızca interneti kullanabiliyorum.Bu konuda önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.


   https://www.duolingo.com/profile/XXX_001

   Bana çevirilmek istenen cümle veya kelimeleri sorabilirsiniz!! Ayrıca beni takip edip sorularınızı sorabilirsiniz!!.......


   https://www.duolingo.com/profile/gokcekbkts..

   bene the ingilizcede bir sözcüğün önüne gelerek o sözcüğün somut olduğunu belirtir. bence böyle =)


   https://www.duolingo.com/profile/katy_1234

   selcen_öztürk sen duolingo kurucularındanmısın? yoksa başka dilleri öğrenmek isteyen bir kişimi...


   https://www.duolingo.com/profile/TheDifference771

   sizi çok seviyoruz selcen abla çok tşk bu konu için ♥


   https://www.duolingo.com/profile/TheDifference771

   selcen ...çok güzel olmuş ♫♫♫


   https://www.duolingo.com/profile/Hasan_Taha

   sağ olun şu the meselesi çok kafa karıştırıyordu


   https://www.duolingo.com/profile/almancareis

   emeğinize sağlık :)


   https://www.duolingo.com/profile/didem9494.

   Bir hesapla türkçe-ingilizce , ingilizce- ispanyolca öğrenebiliyor muyuz?


   https://www.duolingo.com/profile/edagxltezel

   Selcen hanım rica etsem içinde dışında önünde arkasında vb. konusunu da anlatırmısınız.


   https://www.duolingo.com/profile/uarslan

   useful information.. thanks for your write.


   https://www.duolingo.com/profile/UmutSinav

   Açıklamalar gayet başarılı teşekkürler.


   https://www.duolingo.com/profile/nurdemirbas

   Hmm... demek ki öyleymiş,yani bir takı,değil mi?Anlamı yok... ;)))))


   https://www.duolingo.com/profile/MUSTAFAAKYILDIZ

   "The" meselesini; çok okuyarak, dinleyerek,alıştırma yaparak ve yazarak ancak anlayabiliriz/öğrenebiliriz.


   https://www.duolingo.com/profile/hmerveozcan

   Bilgilendirme için çok teşekkürler, gayet net anlatılmış...


   https://www.duolingo.com/profile/loveviolettayla7

   anlamadım ki paylaşayım what dedim yani canıkom


   https://www.duolingo.com/profile/Buse850494

   teşekkür ederiz


   https://www.duolingo.com/profile/TS_betul33

   teşekkürler çok güzel anlatıyorsunuz :) :)


   https://www.duolingo.com/profile/work2468work

   çok güzel olmuş ellerinize sağlık beğendim


   https://www.duolingo.com/profile/TalhaKyc

   Teşekkür ederiz Selcen.Eline sağlık.


   https://www.duolingo.com/profile/sinancndr

   bu kadar güzel anlatan hiç olmamıştı. teşekkürler,


   https://www.duolingo.com/profile/Poyrazlar

   Selencen öztürk sayesinde bu konuyu anladım eskiden yuvasına girememiş bi kişi gibiydim ama siz onu oturttunuz


   https://www.duolingo.com/profile/MelisaKalaba

   Anlamaya başlamıştım ama Selcen ve tabak meselesinden sonra kafam yine karıştı. Ne biçim şey bu the ya! Telaffuzu da ayrı mesele. Dı mı yoksa di diye mi okunuyor hala çözemedim.


   https://www.duolingo.com/profile/bengisugamze

   AMA BENCE THE MESELESI O KADAR KOLAY YANI ZOR DEĞİL AMA YINE DE TESEKKUR


   https://www.duolingo.com/profile/umitkutlar

   teşekkürler bir kaç meseleyi hallettik


   https://www.duolingo.com/profile/izmitli75

   Thank your sharing, it is very helpful for me


   https://www.duolingo.com/profile/Bahar802

   Çok teşekkür ederim. Benim için güzel bir tekrar niteliğindeydi.


   https://www.duolingo.com/profile/3DResimler

   Çok güzel anlatmışınız Teşekkürler.


   https://www.duolingo.com/profile/BARIS_KARAMAN

   Sn. Selcen_Ozturk çok teşekkür ederim. Bence en zor kurallardan biri olan "the" ifadesi kafamda biraz daha şekillendi sayenizde.


   https://www.duolingo.com/profile/AliBakmaz

   süper bir program çok güzel ve keyifli teşekkürler.


   https://www.duolingo.com/profile/VeysiKara

   İngilizce Dilbilgisini İmece Usulü İle Bir Araya Getiriyoruz.

   https://www.duolingo.com/comment/12700236


   https://www.duolingo.com/profile/Nisa1183

   Çok zor bir konu. Ben belirli nesnelere the koymuyorum; belirsizlere koyuyorum. Doğru mu?


   https://www.duolingo.com/profile/sumeyyegurkan

   Çok güzel anlatılmış.Teşekkürler...


   https://www.duolingo.com/profile/CneytAkifOkumu

   Teşekkürler işime yarayacak bu


   https://www.duolingo.com/profile/AbdulazizOku1

   Thank you very much :)


   https://www.duolingo.com/profile/Joel.M.

   Bu konuyla alakası yok ama ben anasayfadaki derslerin hepsini bitirdiğimde rahat ingilizce konuşabilir miyim


   https://www.duolingo.com/profile/Nisa1183

   Çok teşekkürler emeğinize sağlık İngilizce'de en takıldığım konu bu... Sayenizde tüm konuyu net bir şekilde anladım.


   https://www.duolingo.com/profile/ahmet1455

   Kolay anlaşılır ve güzel bir şekilde anlatmışsınız teşekkürler


   https://www.duolingo.com/profile/erbilen

   Teşekkürler hemen bunları okumam lazım :)


   https://www.duolingo.com/profile/hassssan

   where are you from ı am from ardahan but ın


   https://www.duolingo.com/profile/hassssan

   ❤❤❤ hasan


   https://www.duolingo.com/profile/enesCLB

   çok faydalı olmuş teşekkürler


   https://www.duolingo.com/profile/Rftyklmz

   Şimdi mesela hapise giriyorsak I am going to prison ziyarete gidiyorsak I am going to the prison for my friend doğru mudur?


   https://www.duolingo.com/profile/muzoca

   İpuçları ve notlar açıklamasında "sayılamayan belirsiz bir şeyden (su gibi) bahsederken de hiçbir şey getirmeyiz." yazıyordu."Bread" sayılamayan olduğuna göre "The men eat the bread." cümlesinde neden The var.


   https://www.duolingo.com/profile/muzoca

   Yanlışımı gördüm.Dikkat eksikliği.


   https://www.duolingo.com/profile/nazeninistanbul

   selcen abla bu şekilde her konuyu atsan herkes ingilizceyi veye diğer dilleri bilir/öğrenir


   https://www.duolingo.com/profile/CemTuran

   ÇOK TEŞEKKÜRLER :D


   https://www.duolingo.com/profile/bsquar3

   bu dili nasıl öğrenmeliyiz kuralları türkçe okuyarak olmuyor ?


   https://www.duolingo.com/profile/bsquar3

   ama yardımcı olmak için sarfettiğiniz emek muazzam teşekkürler


   https://www.duolingo.com/profile/NergisTAYL

   Merhaba Güzel açıklamalarınız için çok teşekkürler. Lütfen yardımcı olmaya devam edin.


   https://www.duolingo.com/profile/DilaraNur9009

   Ben hiç THE yı kullanmadan yazıyorum


   https://www.duolingo.com/profile/omer_kurt

   abi soru sorarken ilk basta (aren't you) derken nasil oluyo


   https://www.duolingo.com/profile/aysel813558

   çok teşekkür ederim selcan hanım sayenizde çok şey öğrendik .


   https://www.duolingo.com/profile/Headpotter

   pek anlayamadım ama yinede desekkurlar


   https://www.duolingo.com/profile/Funda306156

   Ben uygulamanızı bu gün keşfettim ve gerçekten çok beğendim. "The" ile yaptığınız açıklamalar gerçekten işime yarayacak. Teşekkür ederim.


   https://www.duolingo.com/profile/Theflashfan

   Dil kurslarının ilk kısımda (temeller 1-2) ip uçları veriliyor elbette ama sadece onlarla yetinilmiyor.Bu açıdan moderatörlerin açtığı dil bilgisi konularını oldukça faydalı buluyorum.

   Başa tutturulmuş "Dilbilgisi" konusundan bu tür öğretici başlıklara ulaşabilirsiniz.


   https://www.duolingo.com/profile/rain852535

   Güzel açıklama olmuş. bende anlamamıştım. şimdi anlaşıldı.


   https://www.duolingo.com/profile/HASAN624947

   Soru cümlelerinden sonra a an yada the geliyormuydu


   https://www.duolingo.com/profile/HamdiEB

   Açıklamanız ile daha anlaşılır oldu benim için, umarım uygulayabilirim. Teşekkürler.


   https://www.duolingo.com/profile/RanaEymen

   Teşekkürler, güzel anlatılmış


   https://www.duolingo.com/profile/aliseyfikyncoglu

   Harikasın @Selcen_Ozturk çok iyi anladım. Teşekkürler.


   https://www.duolingo.com/profile/Mehmet183847

   Çok teşekkür ederim... İlk defa bu konuda tatmin edici bir makale okudum.


   https://www.duolingo.com/profile/Irokih

   Pek kural tanımaz birşey ama çözeceğiz.


   https://www.duolingo.com/profile/Irokih

   Pek kural tanımaz birşey ama çözeceğiz.


   https://www.duolingo.com/profile/HseyinBal2

   Tank You werymuch


   https://www.duolingo.com/profile/AhmetKurttt

   Aga bir şey soracağım bizim bu dili kapmamız için illa şu dil bilgisini çözmemiz lazım mı? Benim Türkçe'de de dil bilgim çok iyi değil zamirmiş, dolaylı bilmem neymiş bende yok


   https://www.duolingo.com/profile/aliseyfikyncoglu

   Wonderful. Thanks Selcen


   https://www.duolingo.com/profile/ertugrul001

   burada selcen bilinen bir kişi. o nedenle selcendeki tabaklar derken the plates diyebilirsiniz. örnekte is grandfather var. bilinen bir kişi değil. bilinmeyen bir kişide de bilinmeyen bir pasaport yok mu


   https://www.duolingo.com/profile/gulcin.tar

   Güzel bilgiler. Teşekkürler.

   Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.