Duolingo, dil öğrenmek için dünyadaki en popüler yollardan biridir. En önemlisi, %100 ücretsizdir!

https://www.duolingo.com/yokasd666

of ve in/on/at ne kadar kelime kapsar

Açıkcası ben of ve in vb. şeyleri kendinden sonra gelen kelimeyi kapsayacak şekilde öğrenmiştim fakat ardından bunun yanlış olduğunu öğrendim örneğin of yanına tek kelime gelirse ona anlam veriyor ama bir kaç kelime gelirse bu sefer son gelene veriyor gibi sanırım. Açıkcası bu pek tek başına olduğu zaman pek sorun değil bir cümlenin ortasında filan kullanıldığı zaman of'un ve in/on/at'ın kaç tane kelimeyi kapsayacağını bilemiyorum. Sanırım soruyu doğru düzgün anlatamadım fakat elimden gelen bu.

2 yıl önce

1 Yorum

https://www.duolingo.com/ersinturac

Bunu duolingodan bir arkadaş paylaşmıştı bir göz at derim.

At/in/on kullanım yerleri farklıdır. IN: Genel anlamıyla, çevresi (çoğu kez üstü de) kapalı bir ortamın içinde demektir. I’m in the car: Arabanın içindeyim. He is in the classroom: Sınıfın içindedir. Kıtalar, ülkeler, eyaletler, kentler vb. ile kullanılırken yer belirtir. My friend is in Germany: Arkadaşım Almanya’dadır. Im in İstanbul: İstanbul’dayım. She is in Africa: O Afrika'dadır. Hal ve durum göstermede kullanılır. She is in trouble: Başı beladadır. Otomobil için in kullanılır. (in the car, in the taxi, in a honda) Im in the car: Arabanın içindeyim.

ON: Üzerinde üstünde anlamında kullanılmaktadır fakat söz konusu olan şey mutlaka bir zemine temas ediyor olmalıdır. The apple is on the table: Elma masanın üstündedir. (Buradan anlamamız gereken elmanın masanın üstünde durduğu ve masayla temas halinde olduğudur.) The Picture is on the wall: Resim duvardadır. (Resim duvara asılmıştır.) Taşıtlar söz konusu olunca, içinde yürüyebileceğimiz büyüklükte taşıtlar için ON kullanılır. (on the bus, on the train, on the ship) Im on the bus: Otobüsteyim. She is on the train: O trendedir. Bisiklet, motorsiklet ve at vb. hayvanlara biniş durumu için ON kullanılır. He is on a motorcyle: O bir motosikletin üstündedir. “Sağda, solda" ifadeleri için ON kullanılır. (on the right, on the left) The house is on the right way: Ev sağdadır. "Telefonda, radyoda, televizyonda" ifadeleri için ON kullanılır. I’m on the telephone: Telefondayım.

AT: IN ve ON kullanmayı gerektirmeyen durumlarda bir şeyin kesin ve ayrıntılı olmayan yerini gösterir. at the bus stop, at the station, at the airport, at the back, at the store etc. Adres verirken, eğer bina numarası veya sokak numarası veriliyorsa, AT kullanılır. Eğer numara olmadan yalnızca sokak ismi veriliyorsa, ON kullanılır. I live at the 5th street. 5. Sokakta otururum. He lives on Geçit Street.

2 yıl önce