"שים את הנייר בפה של הגולם."

Translation:Put the paper in the golem's mouth.

August 5, 2016

7 Comments


https://www.duolingo.com/FaizalZahid

During the Middle Ages, passages from the Sefer Yetzirah (Book of Creation) were studied as a means to create and animate a golem, although there is little in the writings of Jewish mysticism that supports this belief. It was believed that golems could be activated by an ecstatic experience induced by the ritualistic use of various letters of the Hebrew Alphabet forming a "shem" (any one of the Names of God), wherein the shem was written on a piece of paper and inserted in the mouth or in the forehead of the golem.

From Wikipedia .

August 17, 2016

https://www.duolingo.com/JewishPolyglot

או כתוב "אמת" על המצח שלו

August 5, 2016

https://www.duolingo.com/AdamReisman

Why is everyone downgrading every comment you make? I don't get it.

November 25, 2016

https://www.duolingo.com/JewishPolyglot

נראה לי שלצערי הרב, יש כמה אנטי-שמים ויהודים ששונאים את עצמם על האתר הזה

November 25, 2016

https://www.duolingo.com/joelnaqqar

קודם כל, לא חושב ש"אנטי-שמים" קיימים פה בשביל ללמוד עברית, כאילו, איזה משוגע יבוא לפה רק לדבר רע על היהודים או משהו כזה? אין להם משהו יותר טוב לעשות בחיים? דבר שני, כולם downgrades את התגובות המצחיקות או אם הן לא קשורות לנושא, ואני גם לא יודע למה. אז אל תידאג. אני למשל, אני downgrade רק התגובות השליליות שלא עוזרים לנו ללמוד באוויר חיובי, וגם התגובות של האנשים שלא למדו בחיים איך להעריך את העבודה הטובה של אחרים. Don't let anybody get you if you know you're not doing something wrong buddy!

July 19, 2017

https://www.duolingo.com/AdamReisman

Joel, you are a good man.

July 19, 2017

https://www.duolingo.com/joelnaqqar

Haha thanks Adam! I just felt that I need to point those out. Oh and let me tell you that I appreicate your input very much on all the lessons, and that your answers are very thorough and straightforward!

July 19, 2017
Learn Hebrew in just 5 minutes a day. For free.