1. Forum
  2. >
  3. Konu: English
  4. >
  5. merak ettiğim bir konu var, a…

https://www.duolingo.com/profile/emrebartin

merak ettiğim bir konu var, aslında herkesin merak ettiği

Arkadaşlar öncelikle herkese iyi çalışmalar... İngilizceye küçük yaşlarımda ilgi duymazken büyüdükçe lazım oldu :) Bende arayışlara girdim, başlangıç seviyesini alabileceğim bir kursa gitme planım var. Bu siteyide bakınırken buldum. Yardımsever bir ortam olduğunu gördüm. Duolingo üzerinden pratiklere başladım. Bende şimdi size sormak istiyorum, bu ingilizce düşünme meselesi nedir? İngilizce nasıl düşünebiliriz? veya ingilizce düşünmezsek ne olur? İngilizce düşünmek için, içinde bulunduğumuz durumu kafamızda mı canlandırmamız lazım? Birde bana bu ingilizce cümleleri hep tuhaf gelmiştir nedenide Türkçe gibi olmayışından dolayı sanırım. Bize göre tabiri caizse tarzanca oluyor :) Bu tarzanca cümle yapısında, anadilimiz Türkçe sonuçta, biz nasıl ingilizce düşünüp doğru cümleleri kurabileceğiz? Pelin batu mu neydi? Televizyona çıkıyordu, ingiliz edebiyatı okumuş ve şiivesi bile değişmiş artık. Bizimde ingilizce düşünüp ingilizce yorumlama yeteneğimizin gelişmesi için ingiliz edebiyatı falan mı okumamız lazım? Bu sorunun cevabını merak ediyorum

February 10, 2014

5 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

Doğru söylemek gerekirse bunun en önemli yolu İngilizce öğrenirken Türkçe düşünmemek, Türkçe üzerinden öğrenmemek. Kendi kursumuza laf ediyorum gibi oldu biraz ama gerçekler öyle :)

Sanırım Türkiye'de bir çok öğretmen İngilizce anlatırken Türkçe kullanıyor ki bu oldukça yanlış. Bizim zamanımızda gerçekten Anadolu Lisesi diye bir şey varken İngilizce öğretmenleri ilk günden itibaren tek kelime Türkçe etmezlerdi, en basit seviyedeyken bile her şeyi basit bir İngilizceyle ya da çizerek anlatırlardı. Böyle olduğu zaman hiç dilleri kıyaslamıyor insan, gerçekten "İngilizce düşünebiliyor"

Bunu en çok bu kursta öğrenenlerin sorularına cevap verirken farkettim. Çünkü daha önce hiç "I have plates" ve "I have the plates" in Türkçedeki çevirilerinin yapısal olarak bu kadar farklı olduğunu ya da genel ifadelerde Türkçede tekilken İngilizcede çoğul olduğunu düşünmemiştim.

Her ne kadar burada Türkçe üzerinden öğretiyor olsak da, bu Türkçede niye böyle İngilizcede niye böyle diye düşünmeyin, İngilizcedeki yapıyı kavramaya ve algılamaya çalışın. "Bağzı" arkadaşlar gibi bunu fazla düşünmekle kalmayıp gelip tamamen doğru İngilizce cümlelerin altına "ama bu çoq sachmaaa" yazmayın, saçma diye bir şey yok, her dilin, özellikle tamamen farklı dil ailelerinden gelen dillerin yapıları bambaşka, olduğu gibi kabullenin :)

Tabii ki diğerlerinin de belirttiği gibi bol bol okumak dinlemek konuşmak yazmak lazım. Dinlemek kısmı kolay ve zevkli aslında: asla Türkçe altyazılı dizi/film seyretmeyin. Onun yerine başlangıçta dili çok ağır olmayan bazı şeyleri (mesela sit-com ların çoğu) İngilizce altyazıyla izlemeye çalışın. Baktınız anlamaya başladınız, onu da kaldırın. Okumak için de aynen sseveceğiniz tarzda kitaplar bulun okuyun. Konuşmak elbette daha zor, çünkü bunun için sizinle konuşacak insan lazım ama sanırım bunun içni de siteler var. Yazmak açısından da lang8.com gibi siteleri kullanabilirsiniz. Orada yazdığınız metinleri diğerleri düzeltiyor siz de böylece öğreniyorsunuz.


https://www.duolingo.com/profile/boldsirrobin

Rahat olun - zamanla İngilizce cümleler kendi kendine aklınıza gelmeye başlar. Tabii ki İngilizce konuşma fırsatı varsa, daha kolay olur. Duolingo sadece temel gramer ve kelimeler öğretir, kullağınızın alışmasın için daha çok dinlemek ve konüşmak gerekecek.


https://www.duolingo.com/profile/itaylanbkr

oku, yaz, dinle, konuş... belirli bir yol katettikten sonra anlayacaksın 'ingilizce düşünmek' ne demekmiş. çünkü bunları yapmadan edinilecek bir yetenek değil. kolay gelsin


https://www.duolingo.com/profile/demetelmas

umarım hızlı bir şekilde öğreniriz

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.