https://www.duolingo.com/Straw_Berryy

Yabancı Şarkı Söylemek İsteyenler İçin - Kolay Yabancı Şarkılar, ve Yabancı Şarkı Söylemenin Yararı

Merhaba arkadaşlar! ^.^ Bu yazımda sizlere, farklı sitelerden bilgi edinerek yazdığım yazıyı paylaşacağım. Öncelikle konumuz: Yabancı şarkı. Arkadaşlar belki siz de yaşamışsınızdır, ilk İngilizce (veya başka bir dil) öğrenilirken kelimeler uydurularak söylenir. (ben yaşadım çünkü :D) Ben de bu yüzden, kelimesi kolay olan şarkılardan söylemek isteyen olur diye, böyle bir fikir akıl ettim. Hazırsanız okumaya başlayın! :)

ŞARKILARLA VE MÜZİKLE İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN HARİKA TAVSİYELER

1- Şarkıları bulmak için doğru yere gidin.

Youtube ve Vimeo gibi video paylaşım sitelerini araştırabilirsiniz ama sitemizde de hatırı sayılır şekilde İngilizce Öğrenme Şarkıları mevcuttur. Geniş müzik video arşivleri bulunur ve hatta bazılarında şarkılar için İngilizce altyazı yer alabilir. Üyelik gerektiren Spotify tek kelimeyle fantastiktir, zira içinden dinleyebileceğiniz muazzam bir seçkiye sahiptir. Neyin trend neyin popüler olduğunu görmek için de faydalıdır. İngilizce bankası gerçek-dünyaya ait videolarla İngilizce öğrenmek için harika bir yoldur. Çok çeşitli eğlenceli videolar, müzik videoları ve film fragmanları içinde mevcuttur. Dolayısıyla size uygun öğrenme materyallerini bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

2- Doğru şarkıları seçin.

Sevdiğiniz müziği seçin. Eğer gerçekten müzikten zevk almıyorsanız şarkılarla İngilizce öğrenmenin bir manası yoktur. Bu doğrudan sıkıntıya yol açar. Doğru dili kullanan müziği bulun. Çok kolay olmayan ama çok da zor olmayan ve günlük olarak kullanılan bir dil olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir başka konu bazen şarkıcılar sesleri açık bir şekilde telaffuz etmezler. Bu yüzden heavy metalin başlangıç için muhtemelen en iyi yer olmayacağını söyleyebiliriz. Anlamayı ve zihinde canlandırmayı kolay bir hale dönüştüren bir hikayeye sahip şarkıları tercih edebilirsiniz. Eğer sıfırdan başlayan bir öğrenen iseniz çocuk şarkılarını dahi tercih edebilirsiniz. Pop müzikle başlayın ve sonradan diğer türlere geçin. Pop müzik çoğunlukla aşk ve ilişkiler üzerinedir. Bu nedenle şarkılardaki kelimeler sıklıkla yinelenirler. Bu da anlamak ve öğrenmek için iyi bir niteliktir. Diğer müzik türlerine geçtiğinizde daha geniş bir kelime grubunu öğrenmek için daha çeşitli müzikler dinleyebilirsiniz.

3- Altyapınızı kurun ve şarkı sözlerini anlamak için kelime desteği edinin.

Sadece müzik dinleyerek İngilizce öğrenebilse çok hoş olurdu. Pratikse ise, şarkı sözlerini anlamak için bir miktar zaman harcamanız gerekir. Yani bir altyapı çalışması gereklidir. Şarkı sözlerini kendi başınıza anlamaya çalışmak yerine bu süreci hızlandırmak için aşağıdaki kaynakları kullanabilirsiniz:

Lyrics ve metrolyrics gibi şarkı sözü arşivi sitelerini kullanabilirsiniz. Youtube’tan sevdiğiniz şarkınızın şarkı sözlü versiyonlarını izleyebilirsiniz (popüler şarkıların neredeyse hepsinin aynı zamanda şarkı sözlü versiyonları da bulunmaktadır – arama yaptırırken ”lyrics of …….yazabilir ve aratabilirsiniz). Böylelikle hem sevdiğiniz şarkıyı dinlersiniz hemde öğrenmeniz ilerler.

4- Şarkı sözlerini ve kelimeleri çalışın

İçeriği kavramanın yanı sıra kelimeleri düzenli bir temelde gözden geçirmek de önemlidir. Şarkıları kelime kelime parçalara ayırın ve her bir kelime üzerinde ustalaşın ki o kelime artık sizin kelimeniz olsun.

5- Şarkıyı söyleyin.

Dinleyenlerin önünde olmadığınız sürece dünyadaki en kötü şarkı söyleyen kişi olmanız önemli değildir. Bu yüzden eğer müzikal yeteneğe sahip değilseniz endişelenmeyin. Şarkı söylerken mükemmel olmaya aldırmadan yüksek sesle şarkıyı söylemeye çalışmalısınız. Bu ağzınızın doğru şekli benimsemesini ve şarkının ritmiyle birlikte hareket etmesini sağlayacaktır.

6- Hafızanızdan şarkı söylemeye çalışın.

Bir süre sonra şarkıyı ezberlemeye başladığınızı fark edeceksiniz. Bu noktada bir sonraki büyük sıçrayışa hazırsınız demektir-şarkı sözüne bakmadan şarkıyı söylemeye çalışmak. Bu çalışmanın ardından günlük konuşmalarda bu kelimeleri daha rahat kullanıp daha iyi telaffuz edebildiğinizi göreceksiniz.

7- Aralıklı olarak gözden geçirin.

Bir sonraki şarkıya geçmeden önce şarkının öğrenilmesini tamamlamak zorunda değilseniz. Esasen, şarkı konusunda kendinizi rahat hissettiğinizde bir sonrakine geçebilirsiniz. Ve aradan yeterli bir süre geçtiğinde şarkıya geri dönebilirsiniz. Buna aralıklı tekrar denir ve sadece bir kerede mükemmelen öğrenmeye çalışmaktan daha etkin bir öğrenme şekli olduğu kanıtlanmıştır.

8- Öğrendiklerinize ekleyeceğiniz yeni müzikler bulun.

Bu belki de en zorlu aşamadır. Öğrendiğiniz her yeni şarkı tamamen yeni kelimeler ile öğrenmekte olduğunuz kelimelerin doğru bir dengesine sahip olmalıdır. Kelimelerin üst üste gelme seviyesi sizi motive edecektir ve bir önceki öğrenmenizden de en yüksek derecede yararlanmanızı sağlayacaktır.

Eğlenin ve keyfini çıkarın! Müzik evrensel bir dildir ve hepimizin keyif alıp kendimizle ilişkilendirebileceği bir şeydir. Her gün İngilizce şarkılar dinlediğinizde göreceli bir kolaylıkla ne kadar İngilizce öğrendiğinizi görüp şaşıracaksınız. Dil öğreniminizi müzik dinleme ve yüksek sesle şarkı söyleme gibi eğlenceli aktivitelerle birleştirdiğinizde ikinci bir dil öğreniyor olduğunuzu dahi unutacağınıza emin olabilirsiniz.

ŞİMDİ İSE, EZBERLENMESİ KOLAY ŞARKILARDA SIRA :)

1- ŞARKI: The Beatles – And I Love Her

I give her all my love That’s all I do And if you saw my love You’d love her too I love her She gives me ev’rything And tenderly The kiss my lover brings She brings to me And I love her A love like ours Could never die As long as I Have you near me Bright are the stars that shine Dark is the sky I know this love of mine Will never die And I love her Bright are the stars that shine Dark is the sky I know this love of mine Will never die And I love her

2- ŞARKI: Fools Garden - Lemon Tree

I'm sitting here in a boring room, it's just another rainy Sunday afternoon. I'm wasting my time, I got nothing to do. I'm hanging around, I'm waiting for you, But nothing ever happens - and I wonder.

I'm driving around in my car, I'm driving too fast, I'm Driving too far. I'd like to change my point of view. I feel so lonely, I'm waiting for you, But nothing ever happens - and I wonder.

I wonder how, I wonder why yesterday you told me 'Bout the blue blue sky and all that I can see is just A yellow lemon tree. I'm turning my head up and down I'm turning, turning, turning, turning, turning around. And all that I can see is just another lemon tree.

Sing: dah...

I'm sitting here, I miss the power, I'd like to go out, Taking a shower, but there's a heavy cloud inside my head. I feel so tired, put myself into bed, where nothing ever Happens - and I wonder.

Isolation - is not the good for me. Isolation - I don't want to sit on a lemon tree. I'm steppin' around in a desert of joy. Baby anyhow I'll get Another toy and everything will happen - and you'll wonder.

I wonder how, I wonder why yesterday you told me 'Bout the blue blue sky and all that I can see is just Another lemon tree. I'm turning my head up and down I'm turning, turning, turning, turning, turning around And all that I can see is just a yellow lemon tree.

And I wonder, wonder I wonder how, I wonder why yesterday you told me 'Bout the blue blue sky and all that I can see And all that I can see And all that I can see is just a yellow lemon tree.

3- ŞARKI: Lykke Li - I Follow Rivers

Oh I beg you, can I follow Oh I ask you why not always Be the ocean where unravel Be my only, be the water and I’m wading You’re my river running high, run deep run wild [Chorus] I I follow, I follow you deep sea baby I follow you I I follow, I follow you, dark boom honey I follow you He a message, I’m the runner He’s the rebel, I’m the daughter waiting for you You’re my river running high, run deep run wild [Chorus-Nakarat] I I follow, I follow you deep sea baby I follow you I I follow, I follow you, dark boom honey I follow you You’re my river running high, run deep run wild I, I follow, I follow you deep sea baby, I follow you I, I follow, I follow you, dark boom honey, I follow you I, I follow, I follow you deeps sea baby, I follow you I, I follow, I follow you, dark boom honey, I follow you [Repeat till end] I, I follow, I follow you deeps sea baby, I follow you I, I follow, I follow you, dark boom honey, I follow you

Evet arkadaşlar şarkı önerilerim bu kadar. ^^ Az oldu kusura bakmayın. Ama önerdiklerimden en çok "Lemon Tree"yi öneriyorum. İngilizce'ye yeni başlayanlar için, özellikle de yabancı şarkı söylemek isteyenler için ideal bir şarkı. Ayrıca buna da mutlaka bakın :) : https://www.youtube.com/watch?v=XAFS43NKFag

Yararlandığım sitelerin linkleri:

http://www.davutkara.com/dersler/telaffuzu-soylenmesi-kolay-ingilizce-sarkilar

http://www.azlyrics.com/lyrics/foolsgarden/lemontree.html

http://ingilizcebankasi.com/sarkilarla-ve-muzikle-ingilizce-ogrenmek-icin-8-harika-tavsiye/

UMARIM BU YAZIYI BEĞENMİŞSİNİZDİR ARKADAŞLAR. UMARIM FAYDALANIRSINIZ. :) Yorucu olmadı da değil hani, ama paylaştığım şey yararlıysa neden güzel olmasın? :) GÖRÜŞÜRÜZ ARKADAŞLAR!! ^^

Not: Yazı bana ait değildir KESİNLİKLE! Hepsi alıntıdır! Linkleri verilmiştir!

2 yıl önce

12 Yorum


https://www.duolingo.com/UmutTurker

Teşekkürler.Emeğinize sağlık.Umarım herkes için faydalı olur.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Straw_Berryy

Ben teşekkür ederim. Umarım öyle olur.. :) ^.^

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/icenavy

Güzel bir yazı olmuş. Şarkıların yeni bir dil öğrenmedeki payı inkar edilemez. Bizler de ilkokula başladığımızda şarkılarla ders anlamında Türkçeyi öğrenmeye başlarız, kelime haznemizi genişletiriz, kısacası hem eğleniriz hem öğreniriz. Ben de şarkılardan yararlanarak İngilizcemi pekiştirmeye çalışıyordum ama bir yol haritam yoktu, teşekkürler.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Straw_Berryy

Bir şey değil. Faydalı olmama sevindim.. ;))

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/efsan1907

Bunu yazana kadar canın çıkmıştır. Ama çok iyi olmuş :))

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Straw_Berryy

Zor olmadı değil hani.. :D Ama olsun, işinize yaraması beni sevindirdi. :)

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/ahmetyavuzselim
  • 25
  • 19
  • 14
  • 12
  • 7
  • 6
  • 2

Teşekkürler.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Straw_Berryy

Bir şey değil. :))

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/elifzeynep123

Teşekkür ederim çok faydası oldu .

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Straw_Berryy

Ne demek. :)

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/samileren

Teşekkürler,Emeğinize sağlık gerçekten çok iyi :)

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Straw_Berryy

Rica ederim... :]

2 yıl önce
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.