https://www.duolingo.com/ismayilHas

Telafüzü nasıl öğreniriz

Arkadaşlar ben birçok kelimelerin çevirisini biliyorum. Mesaj olarak konuşabiliyorum ama hiçbir şekilde telafüz edemiyorum. Bunu nerden hangi sitelerden geliştire bilirim? Speaking olayımı nerden geliştire bilirim. Bol bol konuşma gerek biliyorumda bunu sağlayacak bir site biliyormusuz? Başka önerileriniz varsa lütfen söyleyin. Duolingo gibi çok sitelerde oldum hepsindede ingilizce kelimelerin çevirilerini öyrenebildim yalnızca. Bi türlü konuşamıyorum. Grammer bilmiyorum onanmıdır anlamadım(

2 yıl önce

14 Yorum


https://www.duolingo.com/oatopcu
oatopcu
  • 15
  • 11
  • 9
  • 8
  • 3

İngilizce film ve dizileri izlerken kelimeleri özümse. Kendi kendine onlar gibi telafuz etmeye çalış. Veya duolingo da İngilizce kelimeleri tekrar tekrar dinle. Bu şekilde telafuzu halladersin. Konuşmanı akıcı hale getirmek için ise İngilizce anadili olan kişiler ile konuş. Konuşmaktan korkma, eğer biliyorsan emin ol rahatlıkla anlıcak ve konuşucaksın. Önerim British English öğrenmen.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/ismayilHas

Teşekkür ederim

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Straw_Berryy

Site falan bilmem ama alt yazılı yabancı dizi izlemeni tavsiye ederim. Gerçekten grameri geliştirmekte çok faydası var... :)

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/ismayilHas

Teşekkür ederim))

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/_NIRVANA_

Sana bir önerim olacak...:)))Eğer kelime kelime çevirecek isen Redhouse diye bir marka var orada ingilize-türkçe kısmında ingilizce kelimeden sonra parantez içinde nasıl telafüz edeceğin yazıyor.
Mesela; cat: (ket):kedi gibi... Umarım işinize yarar... <^.^>

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/ismayilHas

Teşekkür ederim. Fakat siteyi bulamadım link verirmisiz

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/_NIRVANA_

Eğer bana diyorsanız o bir sözlük markası :)))))))))))))))

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/ismayilHas

Şuan yurt dışındayım Türkiyede değilim malasef(

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/arzat1700

ben profiline bakmadım. avrupada filansın diye düşündüm. Önce dizi ve filmlerle başla. Özellikle ingilizlere ait olsun. Çünkü onlar ingilizceyi daha düzgün konuşuyor. Alt yazı olanları tercih et. Yani ingilizce alt yazıda olsun. Çünkü bu şekilde dinlerken " bu böyle mi telaffuz ediliyormuş" diyeceğin kesin. Birde second life tarzı gerçek insanlarla konuşabileceğin oyunları tavsiye ederim. Dünyanın her yerinden insanla bir kulaklık ve bilgisayarla konuşabilirsin. Sonuçta karşılıklı konuşmak bu işin özü.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/arzat1700

Yurt dışındasın ve nasıl telaffuzumu geliştiririm diye mi soruyorsun? Birilerini bul ve konuşmaya başla bir haftada kulağın ve dilin alışır.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/ismayilHas

Yani o kadar akım yok dimi)))) Burda İngilizce bilen bir Allahın kulu yok.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Nur2120

Buradan kelimelerin telaffuzlarını dinleyebilirsin: http://tr.forvo.com/

Konuşma konusunda yardımcı olamayacağım malesef. O tarz bir site hakkında bilgim yok.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/asyatmr80

Şöyle; İngilizce telaffuz konusu, bana kalırsa İngilizce eğitiminde önem derecesi olarak son sıralara kalabilecek bir konudur. Yani İngilizce çalışmalarınızda öncelik vermeniz gereken aktiviteleri önem sırasına göre sayarsak, dinleme, konuşma, kelime bilgisi, gramer çalışmaları diye devam edebiliriz. Sonuçta İngilizcede önemli olan, duygu ve düşüncelerimizi ifade edebilecek kadar (derdimizi anlatacak kadar) konuşabilmek ve duyduğumuz İngilizceyi anlayabilmektir. Akıcı İngilizce konuşabildiği halde telaffuzu çok iyi olmayan bir çok başarılı örnek vardır. Mesela bence Acun Ilıcalı böyle bir örnektir. Ancak İngilizce öğrenirken, telaffuzu da geliştirebilmek ayrı bir avantaj olarak sayılabilir. Bunun için ben size kendi uyguladığım bir kaç teknik söylemek isterim. Telaffuzun iyi olmasının temelinde taklit kabiliyetimiz yatar. Yani duyduğumuz kelimeleri aynen söylemeye çalışarak telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. İngilizce filmlerde dizilerde duyduğunuz, hoşunuza giden replikleri taklit etmeye çalışın. Bu teknik çok faydalıdır. İngilizce telaffuz çalışmaları yaparken bir aynanın karşısında çalışmak faydalı olabilir. Biraz tuhaf ve komik bir ifade olacak ama şunu da söyleyeyim. Telaffuz çalışırken ağzınızı burnunuzu yamultarak çalışın

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Shodsor
Shodsor
  • 23
  • 11
  • 5
  • 5

Podcast falan dinle, kelimelerin telaffuzuna dikkat et ve kesinlikle sesli olarak tekrar et.

2 yıl önce
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.