Duolingo, dil öğrenmek için dünyadaki en popüler yollardan biridir. En önemlisi, %100 ücretsizdir!

https://www.duolingo.com/msafayksl

LYS5 için ne yapmalıyım

Ben LYS 5 sınavına hazırlanıyorum ve alt yapım da var Duolingo' daki kelimelere falan da çalışıyorum, buranın bana çok faydası oldu ancak daha da geliştirmem için ve sınava kadar çok iyi olmam için ne yapmalıyım?

1 yıl önce

5 Yorum


https://www.duolingo.com/Nur2120
Nur2120
  • 10
  • 8
  • 2
  • 23

Öncelikle YGS'ye çalış. Gerçekten. Fen bile yapmaya çalış. Sadece Türkçe ve sosyal çözme. Matematik ve fen bilimleri kısmı seni çok öne çekecektir sıralamada. Dil kısmını herkes çözüyor çünkü.

Onun dışında gramerinin iyi olması gerek. Detay gramer bilmen senin için faydalı olacaktır. Paragraf tamamlama, paragraf çeviri, cümle çeviri vs. bu sorular hep o küçük detaylardan soruyor çünkü. O soruları da iyi oku ayrıca çok benziyor birbirine cevaplar çünkü :D Okulda kullandığın bir gramer kitabı vardır alanın dilse, yoksa bir tane al bence. Bana sorarsan Azar'ın kitapları çok iyidir, zaten herkes onu tavsiye eder, bilir. Eski baya çünkü. Nerede yaşıyorsun bilmiyorum, eğer İstanbulsa ikinci elini bulursun çok rahat .

Preposition soruları oluyor. Onları çok iyi bilmen gerek. Kelime çalışmak için kitap alabilirsin, yds için, lys5 için yayınlar falan var onlardan biri işini görür diye düşünüyorum. Ayrıca kelimeri ingilizce-türkçe ezberlemektense, ingilizce sözlükten öğrenmeye çalış. Akıllı telefonun varsa Merriam-Webster'ın uygulamasını indir ve o orda dursun mesela. Bilmediğin bi kelime çıkarsa ordan bakıp anlamaya çalış. Kullanım yerini bilmek sana yardımcı olur. O kelimeyle kullanılan preposition nedir, hangi adverblerle kullanılır vs. Collocation sözlüğünden buna bakabilirsin. Önceki senelerin sorularını çözmeyi ihmal etme. Ne tür sorularla karşılaşacağını kendin çözersin ondan sonra zaten.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi çalışmalar.

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/msafayksl

Yazın için çok teşekkürler! :))) Ygs konusu aklımı karıştırdı sadece lys5 puanım önemli değil mi benim için yani ygs yi geçmem yeterli diye biliyordum

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/Nur2120
Nur2120
  • 10
  • 8
  • 2
  • 23

Ygs yerleştirme puanına yine de etki ediyor, lys5 puanı ile yerleşemezsin. Dil 1, Dil 2, Dil 3 puanları yerleştirme puanlarıdır ve bunlarda Ygs + Lys 5 in yüzdelik etkisi vardır. Yani ygsyi geçmen lys 5 e girmen için yeterli ama ygsden aldığın puan lysye göre daha az da olsa yine de etkiler toplam puanını. Mesela internetten şimdi baktım, Dil 1 için Türkçe %15, Matematik %6, Sosyal %9, Fen%5 ve Yabancı Dil (ki lys5 olur) %65 diyor. Dil 2 nin vs. değişir bu oran. Ygsye önem vermeyip sadece lys de çalışabilirsin ama sıralamada ygssi yüksek olanlar önüne geçebilir. Ben dil sınavına çalışmadan girdim (70 net civarı) ama ana alanım mf olduğu için ygs puanım iyiydi ve yüksek bir sıralama yaptım dilde 2015te.

1 yıl önce