1. Forum
  2. >
  3. Konu: German
  4. >
  5. Almanca-Türkçe Ağacını Tamaml…

https://www.duolingo.com/profile/kamilfirti

Almanca-Türkçe Ağacını Tamamladım :)

Herkese merhaba,

Benim gibi, 80'lerin sonu 90'ların başında çocuk olanlar hatırlayacaktır. Anadolu Lisesi Sınavı ilkokuldan sonra yapılırdı. Öğrenim dili İngilizce olan liselerde de ortaokulda seçmeli Almanca dersi verilirdi. Almancayla tüm ilişkim "Lern Mit Uns" kitabından aklıma kazınmış birkaç kalıptan ibaretti. "Ich bin dreizehn Jahre alt."

Sonra Ekşi Sözlük'te görüp Duolingo'yla tanıştım. İyi ki de tanışmışım. Evet, belki Duolingo tek başına, bir dili enikonu öğretmiyor fakat sağlam bir temel oluşturuyor. Bir dil öğrenirken referans alınabilecek kaynaklardan biri olduğu kesin.

Genele vurduğumuzda hâlâ yolun başında olduğum çok açık ama başlangıçtaki seviyemle şu anki durumum arasında muazzam bir fark var diyebilirim. Duolingo'yla tanışmadan önce Almanca metinlere tamamen yabancıyken şimdi -en azından- bir metnin neyle alakalı olduğunu çıkarabiliyorum. Cümle yapısını az çok anlayabiliyorum.

Ağacı tamamladıktan sonra yapmayı düşündüklerim:

1- İngilizce dilinden Almanca kursunu tamamlamak, 2- Bir ya da birkaç gramer kitabını baştan sona bitirmek, 3- Özellikle Amerikan üniversitelerinde German Studies bölümlerindeki akademisyenlerin derli toplu çalışmalarını görüyorum; o çalışmalarla gramer eksiklerimi tamamlamak, 4- Youtube üzerinden videolar izleyerek listening eksiğimi gidermek.

Geliştirmem gereken çok şey var. Bu bağlamda ileri seviye Almanca için sizin de tavsiyeleriniz olursa memnuniyetle dinlerim.

Vielen Dank!

October 17, 2016

16 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/ylmzrgn

Öncelikle Duolingo'dan kaptığın almanca seni bir yerlere götürür demiyorum ama bir yola çıkmak için aldığın bilet olarak görebilirsin ve bu yolculuğunda almanya olsun burada geneli temel olmak üzere bir çok bilgi ediniyoruz bunları bir de uygulamak gerekiyor çevrende bu dili konuşan insanlar varsa eğer onlarla muhatabı artırmanı tavsiye ederim ve Almanya'ya gidip bu dili aklına kazıya bilirsin son olarak da tebrik ederim dili bitirdiğin için :) ben 4 sene Almanya'da kaldım fakat ufak tefek ja,nein seviyesin de bir Almancam var güzel gayret tebrikler başarılar :)


https://www.duolingo.com/profile/kamilfirti

Teşekkür ederim.

Yıllar önce Interrail yaptığım zaman Almanca konuşulan coğrafyada (Almanya, Avusturya, kısmen Macaristan) bir hafta kadar zaman geçirmiştim. O dönem aklımda olmadığı için ne öncesinde ne sırasında ne de sonrasında Almancaya yönelik bir girişimim oldu. Dili geliştirmenin en efektif yolu elbette doğal ortamında bulunmak fakat bunun için de makul bir süre gerekiyor. Çok zor. Belki burada masa başında çalışmaların sonrasında kendimi test etme maksatlı olarak bir seyahate çıkabilirim. Ya da zaman içinde insanlarla Almanca diyaloğa girebileceğim bir application geliştirilir, onu kullanırım. Belki de vardır bile... Bunlar için şimdilik erken. Step by step devam etmek en iyisi.

Tekrar teşekkürler Yılmaz. :)


https://www.duolingo.com/profile/SerapVural

Merhaba kamilfirti. Öncelikle film dizi önerilerim olacak. dizi olarak deutschland 83 , unsere mütter unsere väter bunlar aklıma gelenler. film olarak dass boot. film ve dizi izleyecek çok zamanım olmadığından bu önerilerim biraz sönük kalacak ama sana grammer konusunda yardımcı olacak kaynaklar söyleyebilirim .Kelime dağarcığını geliştirme rehberi hacettepe yayınlar bu kitap sayesinde kelime dağarcığını geliştirebilirsin ı, yds lys 5 almanca erdem kabulut yds sınavlarına girmeyi düşünüyorsan iyi bir kaynak olacak, her yönüyle modern almanca dursun zengin kitap içeriği çok güzel ama ben tasarımını pek sevmedim içindeki alıştırmaları bazen ayrı bir kağıda yazman gerekiyor kitapta cevaplar için boşluklar bırakılmamış , ve biraz basit gelebilecek ama beğendiğim bir grammer kitap olarak da almanca dilbilgisi alıştırmaları eyüp zengin.

dinleyerek ve izleyerek öğrenebileceğin bir site olarak deutsche welle sitesi deutsch lernen bölümünden seçim yaparak istemediğin kadar kelime grammer bilgisi öğrenirsin. Duyduğunu anlama ,okuduğunu anlamada da yardımcı olacak güzel bir kaynaktır. şimdilik aklıma gelenler bunlar. umarım faydalı olabilmişimdir.(yazım bu şekilde devam ediyordu.)


https://www.duolingo.com/profile/barisist

Zamanında İngilizceyi hiç sevmeyen birisi idim, sonra üniversite yıllarımda orjinal film ve dizi indirmeler ve onları türkçe altyazılı izlemeler sırasında (-ki günde 3-4 film izlediğim olurdu) İngilizce öğrenmek gibi bir niyetim olmasa da kulağım İngilizceye o kadar doymuştu ki, ilk girdiğim kpds'de A aldığımda çok şaşırmıştım.

Almanca durumum aynen kamilfirti gibi, Anadolu lisesi Almancası seviyesinde. İngilizcede yaptığımı Almanca'da yapmaya çalıştım ve bir sürü foruma yazdım, "Türkçe altyazı ile izleyebileceğim orjinal dili Almanca olan dizi/film öneriniz var mı?" diye. Şimdi deutschland 83 , unsere mütter unsere väter önerilerinizi görünce çok mutlu oldum ve teşekkür etmek istedim, umarım bunlara altyazı da bulabilirim.

Başkaca dizi/film önerileriniz olursa onlar da çok memnun eder, herkese iyi çalışmalar...


https://www.duolingo.com/profile/kamilfirti

Serap önerilerin için tekrar teşekkür ediyorum. Tabii ki faydalı oldun. Hepsini dikkate alıyor ve kaydediyorum.


https://www.duolingo.com/profile/SerapVural

Aklıma geldikce notlar düşerim. Dilbilgisi için eyüp zenginin kitabı çok iyidir. Temelini onunla atabilirsin. Bende neredeyse bütün almanca dilbilgisi kitapları var. Tavsiyem kitapları almadan önce görüp incelemen. Alıştırma konusunda çoğu dilbilgisi kitabı yetersiz kalıyor. İstersen Almanca kaynaklarda var temel oluşturduktan sonra anlayabileceğin düzeydeler.


https://www.duolingo.com/profile/burak995

Merhaba. Kamilfirti, öncelikle seni tebrik ediyorum. Benim almanca ile ilgili tek problemim, çekimleri birbirine karıştırmak. Almanca hocamız, "çekim tablosunu ezberleyin yeter" demişti. Lakin ezber olayı bana ters geldiğinden, ben çekimlerin tamamını pratik yaparak öğrendim. (örnek çözerek) Bu web sitesinde benim en çok aradığım özellik, konu anlatımı örneğin. Yoksa denildiği gibi, bu web sitesi temel atıyor, gayet kalıcı bilgileri hafızada tutabiliyorsun. Ancak yine denildiği gibi, ileri seviyelere taşımıyor. benim sana bir tavsiyem olacak diğer arkadaşlar gibi... Bizim almanca hocamız, gençliğinde, henüz almanca ile hiç alakası yokken, alman şarkıları, dizileri, filmleri izleyerek, dilin neredeyse konuşma kısmını öğrenmiş. Daha sonra derslerini almaya başladığında kolayca her şeyi anlamış, öğrenmiş. Maalesef pek yardımcı olamadım ama benim görüşlerim bu kadar... @SerapVural schritte (hueber) serisine ne diyorsun? Onlar hakkında yorumunu çok merak etmekteyim. her ikinize, kocaman sevgiler.


https://www.duolingo.com/profile/SerapVural

merhaba . Burak995 schtitte (heuber) https://www.hueber.de/media/36/srp1-portfolio.pdf buradan incelediğim aynı kaynak ise alt yapı oluşmasında güzel bir kaynağa benziyor. ben heuber kaynaklarını çok yararlı buluyorum aynı zamanda onun delfin kitabını bitirmiştim. heuber 'in internet üzerinden ulaşabileceğiniz yeni şeyler öğrenebileceğiniz bir sayfası da mevcut. https://hueber.de/shared/uebungen/delfin/lerner/uebungen/index.php buraya girip eğlenerek online übungen yapabilirsiniz. a 1 a 2 seviyesinde grammatik geschichten ayşe aral kitabını inceleyebilirsiniz hikayeler var içinde ve grammer kullanımları. Ayrıca çekimlerle ilgili bir sorununuz olduğunda bu siteden yararlanabilirsiniz. http://konjugator.reverso.net/konjugation-deutsch-verb-mein.html .Çekimler pratik ile oturur ancak. sürekli alıştırma çözmelisiniz. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. sanırım sorunuzun cevabından çok başka şeylerden bahsettim .:) yinede umarım faydalı olabilmişimdir.


https://www.duolingo.com/profile/burak995

Alâkanız için teşekkür ederim :) Ben schtitte serisini kullanmaktayım.. Bahsettiğiniz kaynakları inceleyeceğim. :) viele danke :)


https://www.duolingo.com/profile/kamilfirti

Arkadaşlar, notification gelmediği için yazdıklarınızı geç fark ettim. Yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim. Önerileriniz çok kıymetli, hepsini not ediyorum.

Bu arada İngilizce dilinden Almanca ağacını tamamladım az önce. Büyük ihtimalle aynı dil ailesinden ve daha da özelde ikisinin de Cermen dili olması hasebiyle İngilizce üzerinden çalışmanın daha kavratıcı olduğunu fark ettim. Şimdiki aklım olsa zannediyorum direkt olarak İngilizce üzerinden çalışırdım. Yine de Türkçe üzerinden çalışmış olmanın kazandırdıklarını inkar edemem.

Bu başlık altında gelişimimi ve gelişimim için izlediğim yolları zaman zaman paylaşırım. Her daim önerilerinize açık olduğumu tekrarlamak istiyorum.


https://www.duolingo.com/profile/smurfino

Hallo, ben de önce Türkçe- Almanca başlayıp sonra İngilizce-Almanca devam ettim. Eğer iyi seviyede İngilizce'niz varsa kesinlikle daha kolay kavrıyorsunuz meseleyi. Bu arada İngilizce alıştırması da yapmış oluyorsunuz, İngilizceniz de gelişiyor :) Bahsedilen dizi ve filmlerin yanı sıra, youtube'daki Almanca öğrenimi videolarını tavsiye ederim.

Bir youtube kanalı olan Easy German özellikle başarılı (https://www.youtube.com/channel/UCbxb2fqe9oNgglAoYqsYOtQ). Sokaktaki insanlarla kısa röportajlar yapıyorlar, maksat Almanca öğrenenlere sokak Almancası örnekleri sunarken, Almanya hakkında da küçük bilgiler vermek. Videoların en iyi tarafı İng. altyazılı olması, böylelikle daha önce de belirttiğim gibi iki dilli bir alıştırmaya dönüşüyor ve takibi kolay oluyor. Youtube'da böyle zilyon tane video ve çeşitli kanallar var. SmarterGerman da bunlardan biri.

Herkese bol alıştırmalı günler! Tschüs!


https://www.duolingo.com/profile/satyagraha4

merhaba, ben burayı bugün keşfettim. kurcalarken bu yazınızı okudum. ich bin dreizehn jahre alt ı görünce yazmadan edemedim, benim de lisede öğrendiğim almancadan sayılar dışında aklımda sadece ich bin fünfzehn jahre alt kalmış :) hayır yaşım da 15 değildi o zamanlar 17 idim ama aklımda o kalmış ilginç :) dediğiniz gibi mükemmel seviyeye getirir mi bilmiyorum yeniyim şuan ama çko faydalı olacağı kesin. daha önce pek çok site gördüm fakat bunun içlerinde (en azından şimdilik) en iyisi olduğunu söyleyebilirim. bir de keşke arapça olsa çok iyi olacak onu da sıkıştırayım araya.


https://www.duolingo.com/profile/stargamer16

Merhaba arkadaşım,bence kütüphanelerden de yabancı dil bölümünden kitap okuman faydalı olacaktır.biraz kısa yorum olmuş olabilir, ama yararlı olmasını umuyorum.ben Almanya'da yaşıyorum ve pek çok siteye baktım.aralarında en iyisi bu(daha dün keşfettim)inşallah öğrenmende yardımcı olmuşumdur


https://www.duolingo.com/profile/AlvarezBalanta

ingilizce üzerinden çok daha kolay öğreniliyor bence cümle yapısı benzer çünkü


https://www.duolingo.com/profile/fundathesailor

Güzel, ben de Anadolu Lisesi'nde Almanca'yı ek dil olarak öğrenmiştim. Şu anda bir gramer kitabıyla, DuoLingo'da sindirerek ilerliyorum.

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak Almanca öğren. Ücretsiz.