Duolingo, dil öğrenmek için dünyadaki en popüler yollardan biridir. En önemlisi, %100 ücretsizdir!

https://www.duolingo.com/kamilfirti

Almanca-Türkçe Ağacını Tamamladım :)

Herkese merhaba,

Benim gibi, 80'lerin sonu 90'ların başında çocuk olanlar hatırlayacaktır. Anadolu Lisesi Sınavı ilkokuldan sonra yapılırdı. Öğrenim dili İngilizce olan liselerde de ortaokulda seçmeli Almanca dersi verilirdi. Almancayla tüm ilişkim "Lern Mit Uns" kitabından aklıma kazınmış birkaç kalıptan ibaretti. "Ich bin dreizehn Jahre alt."

Sonra Ekşi Sözlük'te görüp Duolingo'yla tanıştım. İyi ki de tanışmışım. Evet, belki Duolingo tek başına, bir dili enikonu öğretmiyor fakat sağlam bir temel oluşturuyor. Bir dil öğrenirken referans alınabilecek kaynaklardan biri olduğu kesin.

Genele vurduğumuzda hâlâ yolun başında olduğum çok açık ama başlangıçtaki seviyemle şu anki durumum arasında muazzam bir fark var diyebilirim. Duolingo'yla tanışmadan önce Almanca metinlere tamamen yabancıyken şimdi -en azından- bir metnin neyle alakalı olduğunu çıkarabiliyorum. Cümle yapısını az çok anlayabiliyorum.

Ağacı tamamladıktan sonra yapmayı düşündüklerim:

1- İngilizce dilinden Almanca kursunu tamamlamak, 2- Bir ya da birkaç gramer kitabını baştan sona bitirmek, 3- Özellikle Amerikan üniversitelerinde German Studies bölümlerindeki akademisyenlerin derli toplu çalışmalarını görüyorum; o çalışmalarla gramer eksiklerimi tamamlamak, 4- Youtube üzerinden videolar izleyerek listening eksiğimi gidermek.

Geliştirmem gereken çok şey var. Bu bağlamda ileri seviye Almanca için sizin de tavsiyeleriniz olursa memnuniyetle dinlerim.

Vielen Dank!

15
1 yıl önce

14 Yorum