1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. Yabancı Dil Öğrenmenin "En Pr…

https://www.duolingo.com/profile/deepandchilly

Yabancı Dil Öğrenmenin "En Pratik" Taktikleri

Yabancı dil öğrenirken tüm dünyayı sınıfınız gibi kullanabilirsiniz. Biraz istekli, biraz yaratıcı, biraz da keşfetmeye hazır olun, yeter! Başlarda çok kolay olmayacak, buna kendinizi hazırlayın. Ama pes etmek yok. Yeterli ve düzenli tekrar, azim ve kararlılık bu yolda en büyük yardımcınız. Bir de aşağıdaki taktikler…

DİNLEME ve ANLAMA

· Dinleme egzersizi yapın: Bebekler “anne-baba” demeden önce yaklaşık bir sene boyunca yorulmadan, sıkılmadan çevrelerini dinlerler. O halde siz de yabancı bir dil öğrenirken o dilde şarkılar dinleyin, videolar ya da filmler izleyin. Anlamaya çalışmayın. Sadece o dilin seslerine ve fonetiğine alışın, yeter.

· Sınıf egzersizleri: Derste arkadaşlarınızın ve öğretmenin kurduğu cümleleri iyi dinleyin ve basit-zor ayırt etmeksizin bu cümleleri içinizden tekrar edin.

KONUŞMA

· Sesli okuma yapın: Dil öğrenmede sessiz okuma pek etkili değildir. Metinleri sesli olarak okuyun. Böylece ağız kaslarınız bu dilin seslerine alışır.

· Değiştirin: Kısa ve standart bir cümle belirleyin; daha sonra kelimelerin yerine yeni kelimeler bulun. Özneleri değiştirebilirsiniz mesela: “I am going; You are going…” Nesneleri de değiştirebilirsiniz: “I buy a car; I buy a CD…”

KELİME ÖĞRENME

· Yaratıcı olun: Odanızdaki ya da evinizdeki eşyaların üstüne yabancı dilde isimlerinin yazılı olduğu sticker’lar yapıştırın. Her görüşünüzdeki sesli olarak kelimeyi okuyun. Artikeli varsa ya da maskülen/feminen ayrımının olduğu bir dilse bunları da mutlaka yazın.

· Konsept haritası oluşturun: Büyükçe kağıtlara yeni kelimelerle ilgili konsept haritaları oluşturun. Kelimenin tekil/çoğul halini, eş anlamlısını, zıt anlamlısını, onunla türetilen kelimeleri yazın. Akla getirdiği imajın resmini çizin.

· Kelime defteri edinin: Yeni öğrendiğiniz kelimeleri yazacağınız bir kelime defteri hazırlayın. Kelimeleri buna düzenli olarak geçirin. Defteri istediğiniz yerde, istediğiniz zaman açıp kelimeleri tekrar etme şansı elde edersiniz. Yıllar sonrası için de harika bir yatırım olacaktır.

OKUMA

· Kelime kelime okumayın: Okuma öncesi hazırlık yapın. Okuma parçasıyla ilgili soruları gözden geçirin. Sonra metni baştan sona bir kez okuyun. Yeterli olmazsa ikinci kez okuyun. Okuma sırasında sözlük kullanmayın, cümlenin ya da paragrafın genelinden kelimeleri anlamını sezmeyi deneyin. Belli bir kelimenin çok sık tekrarlandığını fark ederseniz ve anlamını da kestiremediyseniz sözlüğe bakabilirsiniz.

· Ders kitabınızla yetinmeyin: Seviyenize uygun hikaye kitapları, romanlar okuyun. Başlangıç düzeyindeyseniz, çocuk kitaplarını tercih edebilirsiniz. İnternette öğrendiğiniz yabancı dilde hazırlanmış siteleri ziyaret edin. Bu yolla birçok yeni kelime öğrenebilirsiniz.

· Şarkı sözleri: Yabancı dildeki şarkı sözlerinin metinlerini bulup bunları okuyun, isterseniz ezberleyebilirsiniz de…

YAZMA

· Farklı alfabeler için ekstra çalışma yapın: Japonca, Arapça gibi dillerin alfabesi Latin alfabesinden farklıdır. Harflerin ve kelimelerin doğru ve eksiksiz yazımı için defalarca yazma yoluyla egzersiz yapmalısınız.

· Değiştirerek yazın: Sadece kelimeleri değil, cümleleri tekrar tekrar yazın. Böylece cümle yapı ve kalıplarına daha çabuk alışırsınız. Ayrıca kelimeleri farklılarıyla değiştirip yeni cümleler de yazabilirsiniz.

TEKNOLOJİYİ KULLANIN

· Teknolojik araç-gereçlerden her şekilde faydalanın: IPod, MP3, CD vs. eşyalarınıza yabancı dilde şarkı, metin gibi materyalleri kaydederek evde, arabada, yolda kulaklığınızla birlikte, gece yatmadan önce bunları dinleyin. İnternetten yabancı dilde gazete ve dergileri okuyun, hobileriniz ve ilgi alanlarınızla ilgili sitelerde araştırma yapın.

ÇEVRENİZİ ve ALIŞKANLIKLARINIZI YABANCI DİLE ADAPTE EDİN

· Merkezleri araştırın: Yabancı dil merkezlerini, enstitüleri, ofis ve kütüphaneleri ziyaret edin. Bunlara üye olun. British Council, Fransız Kültür Merkezi, Cervantes Enstitüsü, Goethe Enstitüsü aklıma gelenler…

· Günlük olarak çalışın: Haftada bir gün 7 saat çalışmaktansa, her gün 1 saat çalışmak daha verimlidir. Bunu her gün yaptığınız spor, okuduğunuz gazete gibi günlük bir alışkanlığa dönüştürün.

· Ders kaçırmayın: Dersleri kaçırmadan takip edin. Olur da derse gidemezseniz mutlaka en az bir öğrenciden neler öğrenildiğinin bilgisini ve notlarını alın.

· Yanlış yapmaktan korkmayın: Kendi dilimizi kullanırken bile hata yapıyoruz, yabancı bir dilde elbette yapacağız. Bunları fark edip düzeltmek öğretmenin işi. Siz hatalarınızı bir daha yapmamaya istekli olun, yeter.

· Arkadaşlarınızla birlikte çalışın: Arkadaşlarınızla ya da bu dili bilen bir tanıdığınızla egzersiz yapın. O dilde konuşun, basit ifadeleri ana dilinizi kullanmadan bu dilde söyleyin. Birbirinize kelimelerin anlamlarını sorabilir, fiil çekimlerini birlikte yapabilirsiniz.

· Kendinize zaman verin: Kelimeleri hatırlayamadığınızda, cümleleri anlamadığınızda ümitsizliğe kapılmayın sakın. Dil, zamanla ve beyinde yeni bağlantılar yapıldıkça gelişir. Bu bizim kontrol edemediğimiz, kendi kendine gelişen bir süreçtir. Bu durumda düzenli çalışmak ve gerisini zamana bırakmak başarının en önemli garantisidir.

YURTDIŞINA ÇIKIN

· Dili konuşulduğu yerde öğrenin: Work, turistik gezi, arkadaş-akraba ziyareti, eğitim amaçlı MBA vs. yollarla yurtdışına giderek dili konuşulduğu ülkede öğrenebilirsiniz. Özellikle pratik konuşma ve iletişim kurma açısından çok kısa sürede olumlu sonuçlar alırsınız. Çünkü orada o dili konuşmaya mecbursunuz, başka çareniz yok!

!NOT: Yazı bana ait değildir arkadaşlar. İşte linkiii :) - http://www.gencgelisim.com/v2/kategoriler/57-ogrenme/2016-yabanci-dil-ogrenmenin-en-pratik-taktikleri-.html

Zevkle okumanız ve yararlanmanız umuduyla....;))

October 21, 2016

29 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Ifkfjfjgkfjkf

Çok teşekkürler çok güzel olmuş hepsinin devamını bekliyoruz


https://www.duolingo.com/profile/wise_angel

Teşekkürler! Çok güzel bir paylaşım. ^^


https://www.duolingo.com/profile/deepandchilly

Beğenmenize çok sevindim. :)))


https://www.duolingo.com/profile/Ifkfjfjgkfjkf

Yukarıda söylediğim gibi hepsinin devamını bekliyoruz.


https://www.duolingo.com/profile/Ifkfjfjgkfjkf

Yani böyle yazıların devamını


https://www.duolingo.com/profile/deepandchilly

Gerçi ben yazmadım bu yazıyı ama sizlerin işinize yarayacak güzel bilgiler paylaşmak hoşuma gidiyor...;)


https://www.duolingo.com/profile/icenavy

Güzel bir yazı olmuş yine. Kelime öğrenme kısmındakileri hiç denememiştim. Eğlenceli olacağa benziyor, kesin deneyeceğim. Teşekkürler :)


https://www.duolingo.com/profile/deepandchilly

İşinize yaraması çok mutlu etti beni... :D


https://www.duolingo.com/profile/North_Face_

Write a diary on foreign language what you want to learn. Listen podcasts from your phone. Talk with yourself. Read news from your phone. That's easier said than done :)


https://www.duolingo.com/profile/bhelinn

Exactly! :D But these are (mostly) basic things... ^^


https://www.duolingo.com/profile/asyatmr80

Harika olmuş bravo çok sağ ol işime yaradı bayıldım devamını bekliycem.


https://www.duolingo.com/profile/deepandchilly

Ahhah çoook sevindim! :D :)


https://www.duolingo.com/profile/Puthinatorr

tek kelimeyle I LOVE İT.....çok yararlı bir paylaşım.THAAANX.


https://www.duolingo.com/profile/SeymaOlgun1

Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler :)


https://www.duolingo.com/profile/Socratos

Güzel bir makale olmuş. Paylaştığınız için teşekkür ederiz.


https://www.duolingo.com/profile/deepandchilly

Teşekkürler. Benim için büyük bir zevk! :)


https://www.duolingo.com/profile/deepandchilly

İşinize yaradıysa ne mutlu bana... :)


https://www.duolingo.com/profile/ArasArasCo

Yararlı tavsiyeler için teşekkürler! Eğer ana dili olan İngilizce eğitmenlerle konuşma pratiği yapmak isterseniz Cambly oldukça yararlı, onu da eklemek istedim: www.cambly.com


https://www.duolingo.com/profile/ebaba2

Güzel taktikler thank you


https://www.duolingo.com/profile/Ahmetmit1

yabancılarla birebir pratik yapmak ciddi mantıklı. English Ninjas 'ı tavsiye ederim : https://goo.gl/YjMCqU


https://www.duolingo.com/profile/BARAHM3

çok teşekkürler geröekten işe yarıyor


https://www.duolingo.com/profile/BARAHM3

çok teşekkürler eline saşlık telafuz da çok işime yaradı


https://www.duolingo.com/profile/YakamozTer

Tercüme yapmak da dil öğrenmenin başka bir yoludur. https://www.yakamoztercume.com/tr

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.