1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. Okul ortamında 5 6 sene de öğ…

https://www.duolingo.com/profile/FurkanAkyol

Okul ortamında 5 6 sene de öğrenemedigimi 1 gün de öğrendim galiba

Çok iyi bir site olmuş gerek genel kullanım gerek anlatım tarzı ve uygulamalarıyla okul ortamında öğrenemedigim basit konuları 3. aşamadı öğrendim ki okul ortamında anlatılan ingilizce bunun yanında hiç kalıyor emeği geçen herkese teşekkürler

February 16, 2014

24 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Esenkaya20

gerçekten de öyle 8. gündeyim en azından kendimi ifade edebilecek düzeydeyim saati bile soramıyordum:) ne acıdır ki para verip ingilizce kursuna bile gitmiştim


https://www.duolingo.com/profile/eelma

Merhaba, uzun süre önce yazmışsınız ve şuan 12.seviyede görünüyorsunuz, birşey sormak istedim, hiç bilmiyordum demişsiniz, şuanda seviyeniz nedir ve duoLingo'nun bundaki başarı payı nedir?


https://www.duolingo.com/profile/Esenkaya20

Şu an okuma ve yazma konusunda fena sayılmam. bütün zamanlarda (edilgen cümleler, aktarmalı cümleler ve relative pronoun olan cümleler hariç) tatmin edici cümleler kurabiliyorum veya basit bir hikayenin büyük bir kısmını anlayabiliyorum. ama dinleme konusunda yetersizim, konuşma kısmında ise resmen çuvallıyorum :) buraya kadar olan kısımda duolingo'nun payı ise tabiki fazla ama kesinlikle yetersiz. Şöyle anlatayım: kelime ezberletme ve pratik yapma konusunda bence rakipsiz (kelime ezberlemek için ekstra ezberleme programları da kullanıyorum), çalışmaya teşvik etme konusunda çok iyi duolingo'yu bırakırsanız diğer yerlere zaten girmiyorsunuz ve tabiki hemen unutma aşamasına geçiyorsunuz. Nette anlatılan konular genelde sabit ama burda bi sorunla karşılaştığınızda soruna özel yanıt alıyorsunuz ki can alıcı noktalardan biri bu bence, basit veya detaylı farketmeksizin anlamadığım bir yer olsa tartışma kısmına yazdığımda genellikle yardım eden birileri oluyor. Yetersiz olduğu kısımları: Herşeyden önce konu anlatımı yok ben birine sabaha kadar relative pronoun pratiği yaptırsam konuyu anlatmadan o kişi kesinlikle anlamaz bence. İlk başlarda bu işin çok kolay olduğu izlenimi veriyor. zorlaştıkça konu anlatımı olmadığı için birden bire klasik ben bu işi gene yapamayacağım hissi oluşturuyor( Çalışmayı bırakan arkadaşların seviyelerine dikkat ederseniz hemen hemen aynı seyivede olduklarını görürsünüz, o kırılma anında aman dikkat). Pratik yaptımız cümleler "Aşçı garsonun önünü kesti, Kışın sıkçadır" vs vs... genelde günlük hayatta kurmayacağımız gereksiz cümleler. Bütün bunlar kişisel düşüncelerim olmakla beraber 72 gün seni aldatmasın bazen sırf seri bozulmasın diye basit bir dersi hemen yapıp çıktığım zamanlar oldu, eminim siz veya başkası 72 gün devam etse kesinlikle çok daha fazla yol katederdiniz.


https://www.duolingo.com/profile/Atilla216742

Dil öğrenmek azim ve kararlılık istiyor. Yılgınlığa düşmemek lazım. Dilin getireceği kazanımları düşündüğünüz zaman bu kazanımları elde etmek için harcadığınız zamanın çok da fazla olmadığını göreceksiniz. Ayrıca yapacağınız çalışmayı zevkli hale de getirebilirsiniz. Kendi deneyimlerimden hareket ederek söylüyorum: Dili mümkün olduğunca öğrendiğiniz dilin anlatımlarını öğrenmeye çalışarak yapın derim. Türkçe ve İngilizce farklı iki dil olmasından kaynaklanan öğrenim güçlükleri taşıyor. Bazen anlaşılmaz, kendi dilinizde kullanmadığınız/kullanılmayan cümle yapılarıyla karşılaşınca da "bu da böyle olmaz ki" dememek gerekiyor. Öğrenene kadar geri dönüşler yaparak tekrarlamaktan geri kalmamak lazım. Her geri dönüş kesinlikle öğrendiğiniz şeylerin hafızanıza kazınmasına neden oluyor. Çeviri yapmak da başlı başına bilgi düzeyinizi arttırmaya yardımcı oluyor. Baştan biraz zor bile gelse denemekten çekinmemek gerekli. Başkalarının yaptığı çevirileri de gözden geçirerek çeviri becerinizi arttırabilirsiniz.


https://www.duolingo.com/profile/eelma

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Dediklerinize katılıyorum ki sanırım ilerledikçe daha da katılacağım. Zaten tek başına DuoLingo'dan çok şey beklemek hata olur, olmasa dahi yetersizlik hissederiz. Ben aynı zamanda Rosetta Stone eğitim seti kullanıyorum ve eşdeğer götürmeye çalışıyorum eğitimimi iki programda da. Aynı zamanda farklı kitaplardan da çalışıyorum. Tabi şöyle birşey var; ben tamamen öğrenmek istiyorum, profesyonelleşmek üzere.. Günlük konuşmalar, aktiviteler, turistik geziler amaçlı konuşmalar ve orada kısa vadeli yaşamak için kullanmak üzere diyaloglar üretebilecektir DuoLingo'da buradaki arkadaşlar. İlerisi için senin de dediğin gibi farklı şeylerle desteklemek gerek. Dinlemeyi geliştirme konusunda pimsleur var ki onu önerebilirim, her yerde dinleyebilirsiniz bu setteki konuşmaları. Kesinlikle çok faydalı ve önerilen bir program. Fiyatı uçuk gelebilir, açık söylemek gerekirse ben para verip almadım. Çünkü duoLingo'nun yaratıcısının konuşmasında söylediği gibi zengin olmayanların alamayacağı düzeyde fiyatlar belirliyorlar ki bir set sizin için yeterli olamayacağından birden fazla sete odaklanıyorsunuz, bu da amerika istatistiklerindeki gibi kişi başı bir dil için 1500 € aylık harcamaya varabiliyor. Yine de imkanınız varsa çeşitli yollardan edinip, internetten warez edinmek yerine firmasından satın almanızı gönülden tavsiye ederim.


https://www.duolingo.com/profile/keremb

aynen lanet olasıca öğretmenler sadece 40 dk dolmasını sağladı....


https://www.duolingo.com/profile/bk_tr

öğretmenlerden çok öğretim sistemi hatalı.. öğretmenlere hakaret etmek en kolayı


https://www.duolingo.com/profile/Boracasli

Suç neden öğretmende olsun ki. Eğitim sisteminin düzelmesi gerekiyor... Öğretmenlerimizi de bizi de hazmediyorlar.


https://www.duolingo.com/profile/Elifirem1309

haklısın eğitim sisteminde sorun var sen ne kadar çok dil biliyosun bunları gerçekten biliyor musun?


https://www.duolingo.com/profile/keremb

sadece sistemi suçlayamayız birçok öğretmen girdiği dersi dahi bilmiyor. müfredata uyan kaç öğretmen var sanki


https://www.duolingo.com/profile/rhmnyzgn

Bizim öğretmenimiz herkesle ilgilendiğinden yeterince ilerleyemedik belki ama öğrettikleri kalıcı oldu bende. Eğitim sistemi, kardeşim bunların öğretilmesi lazım der, nasıl yapılacağına dair metodu öğretmene bırakır, özverili olanları kendi stilini geliştirir.


https://www.duolingo.com/profile/AbdulazizOku1

keremb Senin kafana o 40dakikada hiç bişey girmemiş anlaşılan. Öğretmenlerimizin hakkını yiyemeyiz. Onlar ellerinden geleni yaptılar


https://www.duolingo.com/profile/serdaro81

Eskiden bir ingilize ben serdar demek için my serdar dediğimi hatırlıyorum :D


https://www.duolingo.com/profile/Dunedainn

Koca koca kitaplar aldım,internetten dakikalarca video izledim hepside çok sıkıcıydı.Sonra programlara yöneldim ama onlarda hep yanı şeyleri tekrardan başka işe yaramadılar.Duolingo gerçekten farklı. Okuma,anlama yazma hepsini bir arada eğlenceli bir şekilde veriyor...


https://www.duolingo.com/profile/AbdulazizOku1

Duolingo gerçekten çok güzel bir uygulama . Süper diyorum . Bu uygulamadaki şeyleri okullarda öğrenemedim. Ama bu uygulamayla bilmediğim çoğu şeyi öğrendim.


https://www.duolingo.com/profile/Elifirem1309

bende daha yeni başladım ama ümitliyim .5.sınıftayım 2 senedir öğreniyorum ingilizceme iyide diyemem kötüde ama çok kolay bir şekilde öğreniyorum bitirince ingilizce lazım olan bir iştede çalışabilirim kim bilir ki? ingilizce dünyanın ortak dilidir öğrenin ve öğretin herkez bilsin ingilizceyi tabii diğer dillerde lazım oluyor gerekli ama ingilizce kadar değil.

<pre> İNGİLİZCE OLMAZSA OLMUYOR.EY TÜRKİYE! İNGİLİZCEYİ ÖĞREN </pre>

https://www.duolingo.com/profile/belgzar0

haftalık ders saatlerimizin hepsini çeviremediğimiz metinleri sorgulamakla geçirdik çok üzücü


https://www.duolingo.com/profile/zeliii

YDS'ye girden oldu mu burda almancaya mesela


https://www.duolingo.com/profile/EfeMetehan2

Gerçekten haklısınız galiba.Fakat ben özel eğitim aldığım için çok zor olmuyor.


https://www.duolingo.com/profile/HakanCanOn

aynen burası çok iyi ben de ingilizce üzerinden ispanyolca öğreniyorum baya faydalı oldu

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.