https://www.duolingo.com/asyatmr80

Hızlı İngilizce Öğrenmenin 5 Temel Yöntemi

İngilizce Konuşularak Öğrenilir: Evet, İngilizce konuşmak demek İngilizce öğrenmenin yolundasınız demektir. Türkçe konuşmaktan hiç bıkmadınız, sıkılmadınız. Hergün konuşuyorsunuz. Çünkü hayatınızı onunla yaşıyorsunuz. Türkçe konuşmaya hem mecbursunuz, hem de seviyorsunuz. O yüzden Türkçe sizinle birlikte yaşayan bir dildir. İngilizce de öyle! Özne yüklem, gramer yapısı, “tense”ler falan derken işin içinde kaybolup duruyor insanlar çoğu za1man.

Biraz gülümsemeniz için argo konuşacağım affedin lütfen: Bir Amerikalı duysa sizin bütün “tense”leri bildiğinizi “oha” der! :) Çünkü kendisi bilmez; hatta hiç işi olmaz. Ya da İngiltere sokaklarından herhangi birilerini alsanız sorsanız İngilizce dilbilgisinden birçok kuralı bilmez. Benim ‘abartmak’ kelimesinin İngilizcede nasıl yazıldığını bilmeyen İngiliz arkadaşlarım vardı, düşünün. Hem de cahil değil, okumuş ve meslek sahibi kişiler. Yani şunu söylemek istiyorum; bu olabilir, ayıplanacak bir şey sayılmaz. Ama bizim kadar İngilizce dilbilgisini – grameri bilmeyen o insanlar hepinizin konuşmak istediği gibi bir İngilizce konuşuyor. Çünkü “konuşuyorlar”. İngilizceyi yaşıyorlar.

Misal; Kardeşim susamışsın ve su isteyeceksin; gramerle ilgilenir misin? “I wonder if you could give me some water please?” diyemesen bile “water, please?” der kurtulursun en azından. Haksız mıyım?1

Gramer öğrenmeyin demiyorum. Gramer elbette bu işin temeli ve de gerekli. Ancak gramer tek başına sizi İngilizce konuşturmaz diyorum. Kuralların içinde boğ1ulmayın diyorum. Türkiye’de çok iyi gramer bilen, İngilizce ders notları gayet güzel olan ama yabancı biriyle 2 dakika sohbet edemeyecek durumda olan belki de binlerce insan var.

Tamam, buraya kadar anlaştık sanıyorum. Konuşacağız, konuşarak öğreneceğiz. Peki, nasıl konuşacağız, neler yapacağız?

İşte Size Hızlı ve Etkili İngilizce Öğrenmenin 5 Temel Yöntemi  

 1. Okuyun  

Hem de çok okuyun. Elinize ne geçerse okuyun. İngilizce kitaplar, gazeteler, dergiler okuyun. Hiç zorunuza gitmeden çocuk hikayeleri anlatan öykü kitaplarından alın. Bu tür kitaplar çocukların anlayacağı türden basit ve anlaşılır cümlelerle yazıldığından size çok yardımcı olacaktır. Çok okumak birçok kelimeyi defalarca görmek demektir. Bu da sizin kelime dağarcığınızı geliştirir.

 1. Sözlük Kullanın  

Ama hangi sözlük? Çift dilli (Türkçe – İngilizce ve İngilizce – Türkçe) sözlüklerden vazgeçin. Onlar sizin çok fazla işinize yaramaz ve tembelliğe yol açar. İngilizce öğrenenler için basit açıklamalı İngilizce – İngilizce sözlükler var. Onları kullanın.

 1. Dinleyin  

Ben geceleri yatarken bile uyuyuncaya kadar walkmanimle (bizim zamanlardan kalma bir cihaz :) ) BBC London ve V.O.A. (Voice of America) radyolarını dinlerdim. Evet, hiç anlamadan! Aylarca hiçbirşey anlamadan da olsa dinledim. Arada tanıdık bazı kelimeler yakaladığım zaman sevinçle gülümsüyordum kendi kendime. CNN ve BBC kanallarını ve bulabildiğim tüm yabancı kanalları sürekli takip ediyordum.

Siz de öyle yapın. Anlamasanız dahi sürekli dinleyin. Bu kulak aşinalığı sağlar ve telaffuzunuzu geliştirmeye çok yardımcı olur. Tekrar tekrar duyduğunuz kelimeleri giderek tanımaya başladığınızı fark edersiniz.

 1. Yazışın  

İngilizce içerikli forumlarda dolaşın, yorumlar yazın, sorular sorun. Hatta arkadaşlar edinin ve messenger veya facebook üzerinden sohbet edin. Karşılıklı konuşmaya göre yazışarak konuşmak çok daha rahattır. Cümlelerinizi düşünerek kurarsınız ve utanmazsınız. Harika pratikler de yapmış olursunuz.

 1. Ve Konuşun  

İnsanlarla İngilizce konuşmaktan çekinmeyin. Sokağa çıkıp karşınıza gelen ilk turistle geyik muhabbetine başlayın demiyorum. Arkadaşlarınızla, ailenizle denemeler yaparak işe başlayabilirsiniz. Msn den görüştüğünüz yabancı arkadaşlarınızla kameralı sohbetlere geçiş yapabilirsiniz. Başlarda biraz utanabilecek olsanız da giderek rahatlayacaksınızdır ve diliniz de çözülmeye başlayacaktır.

Ne olursa olsun konuşmak gerekiyor. Konuşmaktan asla çekinmeyin. Kimse sizden “perfect” ingilizce beklemiyor; sonuçta yabancı bir dil konuşuyorsunuz. Elbette konuşarak öğreneceksiniz ve ilerlemenizi fark ettikçe sevineceksiniz. Bu da seviyenizi daha da ilerletmek için size müthiş bir moral – motivasyon sağlayacak..

Dilediğiniz konuda bana soru sorabilir ve danışabilirsiniz. Memnuniyetle ilgilenir, cevap veririm. İletişim için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazıdan memnun kaldıysanız aşağıdaki Facebook, Twitter, Google+ vb paylaşım butonlarından tek bir tıkla paylaşarak  memnuniyetinizi gösterebilir misiniz lütfen? Katkı sağladığınız için çok teşekkürler

Asyatmr80

2 yıl önce

30 Yorum


https://www.duolingo.com/Straw_Berryy

Yazı sizin mi? Güzel olmuş... :)

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/asyatmr80

Teşekkürler :)) Lovatic misiniz?

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Straw_Berryy

Sanırım bana soruyorsunuz. :D Lovatic değilim ama bazı şarkılarını dinlerim, tatlı bir kız severim yani kendisini.. :))

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/asyatmr80

Hmm bende ben ama Lovaticim

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/asyatmr80

Arkadaşlar lütfen emeğime saygı durarak argo kelimeler kullanmayalım teşekkür ederim.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/WECANMAKE

guzel yazi. hevesi kirilan insanlari tesvik eden turden.

ama sizin dediginiz kelime ezberleyerek dil ogrenme anadil icin daha dogru. zaten anadilimizi oyle ogreniriz. belli bir yastan sonra da sizin dediginiz gibi dil ogrenmek bir bebegin anadilini ogrenmesinden oldukca zordur. gramere gomulmemek lazim elbette ama tamamen de kelime ezberleyerek vs de ogrenilemez dil. neden derseniz, cunku boyle bir dil ogrenme programi icin ogrenilmeye calisilan dil disinda hicbir dile maruz kalmamak lazim. beyin ona gore kendini kanalize eder, noronlar ona gore yol olusturur. ama iste ingilizce'ye tam adapte olmusken arada birkac turkce kelime edince o sihir bozulur gider.

bunun yasla ilgisi var daha cok. yoksa dediginiz yontemle de ogrenilir ama oldukca izole bir sekilde ingilizce calismak lazim. mesela [http://youtu.be/MFzDaBzBlL0] surada bir adam var, bisiklet gidonunu ters ayarlayip beyninin ona adapte olmasini saglamis zamanla. ama bu zaman icinde hic normal gidonlu bisiklete binmemis. belli bir sure sonunda ters bisiklet gidonuna gore sekillendirdi noronlarini ve vucudu da ona gore tepkiler verdi ama bir kez normal gidonlu bisiklet surunce tekrardan unuttu gitti o calismalarini. dikkat ceken nokta ise oglunun kendisinden daha hizli bir sekilde alismasi oldu ters gidona.

yani boyle temelsiz ve rastgele bir yontem oldukca emek istemesine ragmen bir anda da unutulabilir. onun yerine temeli saglam bir ogrenme yontemi ile daha uzun vadede calisilip dil ogrenmek daha mantikli bana gore.

sen kimsin, kac dil biliyorsun, bilirkisi misin sen derseniz, bir turkce biliyorum. zaten o yuzden buradayim. sadece dusuncelerimi yazdim. :)

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Socratos

doğal dil öğrenme yöntemi izlemek gerekiyor: listening, speaking, reading, writing. okullarda yapılmayanı yaparak grameri sona bırakmalıyız. bu nedenledir ki okulda ingilizce gramer öğrenen bizler, tatilde öğrenenler kadar konuşamıyoruz :)

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/ALPERENCMZ

yani ingilizce gramer değilde kelime ezberlense de olur mu

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/asyatmr80

Bana göre olur çünkü ben ortaokul 6.sınıfa gidiyorum ve ingilizce öğretmeni bize"kelime defteri" diye bişey aldırdı ve kelimeleri ezberletip quiz yapıyor bizi ve sınıftaki ve diğer sınıftakiler bunun sayesinde çok başarılı herkes 90 üstünden alıyor :))

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/ALPERENCMZ

bence saçma neden diye sorarsan ingilizceyi zaten genelde iş için öğrenilir ve iş için öğrenilen iglizcede gramer olmalı evet bazı insanlar yabancı insanlarla konuşabilmek için öğrenirler onlar için doğru fazla gramer gerekmez

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/asyatmr80

Evet doğru fazla gramer gerekmez hatta belki hiç gerekmez ama insanlar çoğunlukla iş için değil çoğunlukla gezmek için kullanırlar şudur nedeni: Tüm dünyada öğretilen yabancı diller arasında ilk sırayı alan dil tartışmasız Ingilizce‘dir. Ve yine birçok ülke eğitim programlarını hep daha etkin bir dil eğitimi verebilmek adına titizlikle belirler. Peki neden bu kadar ülke ve kurum İngilizce eğitimini bu kadar ciddiye alıyor? Neden İngilizce Öğrenmeliyiz? İşte başlıca sebepler:

 1. Ingilizce en yaygın kullanılan yabancı dildir. Tüm dünyadan farklı insanlar bir araya geldiklerinde yine bu dili kullanarak anlaşırlar. Yeryüzünde neredeyse her 5 kişiden biri İngilizceyi konuşabilir veya anlayabilir.

 2. Artık pek çok sektörde İngilizceyi akıcı bilmemek büyük bir eksiklik olarak görülmektedir. Şirketler ve kurumlar birkaç dile hakim olan adayları tercih etmektedirler.

 3. Diplomasinin, bilimin, turizmin ve gelişen teknolojinin ortak dilidir. Bu alanlarda da etkin olabilmek adına bu dile hakim olmak gerekmektedir.

 4. İngilizceyi bilen bir kişi birçok farklı ortamda ve ülkede çok rahatlıkla ve tercümansız anlaşabilmektedir. Ve daha özgüvenli bir şekilde hareket etmektedir.

 5. İngilizce dünyada 53 ülkenin anadilidir. Ve birçok ülkenin ikinci olarak öğrettiği ilk yabancı dildir.

 6. Akıcı bir dil yabancı şirketlerde çalışma, yurtdışında görev alma ve yurtdışıyla iş yapmada size sayısız imkan sunar.

 7. İngilizce eğlencelidir. İngilizce olarak hazırlanan kitapları, şarkıları, filmleri ve televizyon programlarını evinizin rahatlığında dinlenmek amacıyla bile değerlendirebilirsiniz. Eğlenirken dahi İngilizce çalışmış olmak gibi bir avantajı değerlendirmemek olmaz.

 8. İnternette yayında olan websitelerinin %85’i İngilizce hizmet sunmaktadırlar. Uluslararası forumlardan ve diğer platformlardan aktif bir şekilde faydalanmak için bu dile ihtiyaç duyulacaktır.

 9. Yurtdışındaki yabancıların birkaç dilde akıcı oldukları gerçeğini düşündüğümüzde bir an önce İngilizceyi öğrenip enerjimizi diğer diller için kullanmamız gerekmektedir.

 10. Yurtdışında eğitim veren bir üniversitede okumak veya yüksek lisans, doktora yapmak için İngilizceye hakimiyet istenmektedir. Ayrıca yabancı dergilerdeki makalelerin ortak dili de İngilizcedir. Eğitimin uluslararası boyutunda başarı için iyi bir İngilizce, elimizi güçlendirecektir.

 11. Diğer birçok yabancı dille kıyaslandığı zaman İngilizce öğrenilmesi kolay olan diller arasında kendisine üst sıralarda yer bulur.

 12. İngilizce ve tüm yabancı diller hafızayı kuvvetlendirerek unutkanlığın azalmasını sağlar. Bilimsel çalışmalar bu konuya özellikle dikkat çeker.

 13. Çevreniz genişler ve dünyanın birçok yerinden meslektaşınız veya arkadaşınızla birlikte ufkunuzu daha da açabilirsiniz.

 14. Bir dili öğrenmiş olmanın verdiği özgüvenle çok daha farklı çalışmalara atılabilirsiniz

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan İngilizce öğrenmeye çalışıyor. Neden sizce?

İngilizce 54 ülkenin ve 400 milyon kişinin  ana dili. Yabancı dil olarak ise bir milyara yakın insan İngilizce öğreniyor ya da konuşuyor. Kısacası İngilizce bir dünya dili. İngilizce öğrenmek için sayısız sebep var ancak biz yine de birkaçını sayalım. En sade haliyle neden İngilizce öğrenmeliyiz sorusunun cevabı: 

İngilizce öğrenmek kendinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri. Eğitimde İngilizce

İngilizce tartışmasız eğitimin dili. Dünyanın en itibarlı okulları İngilizce eğitim veriyor. Dünyanın en tanınmış akademik dergileri İngilizce yayın yapıyor. En yeni, en güncel kitaplar her konuda İngilizce olarak basılıyor.  Yani yeni beceriler kazanmak, yeni bilgiye erişmek için İngilizce şart. Dahası günümüzün en büyük bilgi kaynağı olan internette temel kaynaklar İngilizce. Mesela Vikipedi’de 4.4 milyon tane İngilizce makale var.

İş dünyasında İngilizce

Eğitim de olduğu gibi iş dünyasının dili de İngilizce. İngilizce bilen çaycı ilanlarının gelmesi yakındır. Sürekli küreselleşen, ticarette sınırların kalktığı bir dünyada iletişimin aracı dili İngilizce. Uluslararası konferanslar, fuarlar, sergiler, iş toplantıları da İngilizce. İngilizce iş hayatında mesafe kat etmenin,  kariyerinizde yol almanın temel taşlarından biri çünkü hem iş bağlamında öğrenmeyi hem de farklı diller arası iletişimi mümkün kılıyor. Eğer mesleki yeterliliklerinizin yanı sıra iyi seviyede İngilizce biliyorsanız çok uluslu şirketlerde ya da ülke dışında çalışmak gibi seçenekleriniz var.

Sanat, kültür, eğlence dünyasında İngilize

İngilizce sanat, kültür ve eğlencenin dili aynı zamanda. İster Hollywood ister Bollywood sevin, dünya sinemalarında en çok ilgi gören filmlerin çoğu İngilizce. Dahası İngilizce pek çok kaliteli dizi var. Üniversite yıllarında Lost, How I Met Your Mother, Friends, Dexter, Breaking Bad, Big Bang Theory ya da Avatar izlemeyen çok az insan tanıyorum.

İngilizce sizi küresel bir vatandaş yapıyor. Kendi ülkenizin sınırlarını aşıp dünya konjonktürünü görmenize imkân tanıyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin İngilizce, yeni ülkelere ve kültürlere köprünüz oluyor.

Sözün özü

İngilizce öğrenin; öğrenmenin ve iletişimin dayanılmaz hazzını yaşayın. Pişman olmayacaksınız!   

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz Sorusuna Ziyaretçilerimden Cevaplar

Hüseyin Demirtaş ile İngilizce ziyaretçilerine “Neden İngilizce öğrenmeliyiz, bunun bizim için avantajları ve dezvantajları nelerdir” diye sordum. Cevaplar şu şekilde:

Can

İngilizce öğrenme sebebim ise: İngilizcenin evrenselliğinden olsa gerek; neredeyse her konuda sınırsız kaynak sunuyor ve bilgiyi ham, işlenmemiş olarak elde edebiliyoruz. Dedikleri gibi “knowledge is power.”

Ebru

Kendim için öncelik iş ve mesleki gelişimime olan katkısı. Şöyle ki; iş hayatında İngilizce biliyor olmanın katkısı tartışılamaz bu ilk önceliğim. Uluslararası bir dil olması da apayrı bir durum. Özellikle çeşitli konularda ki makalelerin hepsi İngilizce. Kursa katılmadan önce tüm makaleleri Google’dan çeviriyordum tabi ne kadar doğru çeviriyorsa oradan okuduğum kadarıyla bilgi edinebiliyordum. Simdi ise durum farklı artık hepsi olmasa bile birçoğunu okuduğumda Google çeviriden daha iyi anlıyorum tabi benim kurum daha elemantary. Ayrıca film, dizi, kitap vb. durumlarda Türkçeye henüz çevrilmemiş kitaplar var onlara ulaşmakta apayrı bir zevk. Her dil, din, ırktan insanlarla iletişime geçme düşüncesi bile heyecan verici. Çünkü Dünya’nın her yerinde kullanılan bir dil. Hem kişisel gelişim, iş hayatındaki ilemeye katkısı hem sosyal hem de entelektüel gelişime etkisini göz önüne aldığımızda neden İngilizce öğrenmiyoruz sorusunu sormak bence daha makul olacaktır

Şunlar alıntıdır: Can

İngilizce öğrenme sebebim ise: İngilizcenin evrenselliğinden olsa gerek; neredeyse her konuda sınırsız kaynak sunuyor ve bilgiyi ham, işlenmemiş olarak elde edebiliyoruz. Dedikleri gibi “knowledge is power.”

Ebru

Kendim için öncelik iş ve mesleki gelişimime olan katkısı. Şöyle ki; iş hayatında İngilizce biliyor olmanın katkısı tartışılamaz bu ilk önceliğim. Uluslararası bir dil olması da apayrı bir durum. Özellikle çeşitli konularda ki makalelerin hepsi İngilizce. Kursa katılmadan önce tüm makaleleri Google’dan çeviriyordum tabi ne kadar doğru çeviriyorsa oradan okuduğum kadarıyla bilgi edinebiliyordum. Simdi ise durum farklı artık hepsi olmasa bile birçoğunu okuduğumda Google çeviriden daha iyi anlıyorum tabi benim kurum daha elemantary. Ayrıca film, dizi, kitap vb. durumlarda Türkçeye henüz çevrilmemiş kitaplar var onlara ulaşmakta apayrı bir zevk. Her dil, din, ırktan insanlarla iletişime geçme düşüncesi bile heyecan verici. Çünkü Dünya’nın her yerinde kullanılan bir dil. Hem kişisel gelişim, iş hayatındaki ilemeye katkısı hem sosyal hem de entelektüel gelişime etkisini göz önüne aldığımızda neden İngilizce öğrenmiyoruz sorusunu sormak bence daha makul olacaktır

Çünkü kendim yazamam çünkü bu yalan olur

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/uzmanbenim

hadi bu yazıyı yazan arkadaş açıklama için bu kadar zahmet etmiş eline sağlık bu yorumda bu kadar uzun yazanlar erinmeden nasıl yazmış hayret ediyorum o kadar yazıyı İngilizce yazsa oturrarak alkışlıcam neyse bende muhalefet olmıyayım güzel açıklamışsınız ıngılızcenız ıyıse ıletısım kuralım soyledıklerınızı sızınle paylaşarak geliştirmek istiyorum tabi sizde kabul ederseniz :) #asyatmr80

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/zahraya

güzel,faydalı bir açıklama olmuş,teşekkürler...

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Aykut_Bulut

Güzel bir paylaşım, emeğinize sağlık.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/loranayyy

Güzel yazı

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Shodsor
 • 23
 • 11
 • 5
 • 5

Kopyala yapıştır için teşekkürler.

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/emredeniz07
 • 25
 • 15
 • 10
 • 5
 • 3
 • 2

Teşekkürler...

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/emre0505488

sağol

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/Dark.lady

tşk

2 yıl önce

https://www.duolingo.com/YahyaKaraogulari

Bu yazı şahsıma aittir. 2013 yılında yazılmış ve isteveyap.com adlı web sitemde yayınlanmıştır. (http://isteveyap.com/hizli-ingilizce-ogrenmenin-5-temel-yontemi/)

1 Ağustos 2017 tarihine kadar kaynak ve link paylaşılmaması ya da yayından kaldırılmaması durumunda, yazıyı kendi adıyla paylaşan şahıs tespit edilerek, şahıs ve web sitesi hakkında yasal takip ve telif hakkı işlemleri gerçekleştirilecektir. Bilgilerinize, saygılarımla.

Yahya Karaoğulları isteveyap.com

1 yıl önce
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.