1. Fórum
  2. >
  3. Téma: English
  4. >
  5. Chyby při vyhodnocování

https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Chyby při vyhodnocování

Tento příspěvek je reakce na desítky, ne-li stovky, příspěvků typu: "Napsal jsem přesně to samé, jako je správná odpověd, jenom bez otazníku na konci/s malým písmenem na začátku/bez háčků a systém mi to vyhodnotil jako špatně. Jakto?"

Proč se to stalo? Pojďme si tedy projít pár hlavních příčin a co se s tím dá dělat:

1) Jaký to byl typ cvičení?

Bylo to cvičení na překlad? Nebo to bylo cvičení s reproduktorem? Pokud to bylo cvičení s reproduktorem, tak MÁTE NAPSAT ANGLICKY CO SLYŠÍTE. Nebyli byste zdaleka první, kteří větu zcela správně přeloží do češtiny, ale vyhodnoceno to bude jako špatně, protože jste nesplnili úkol - napsat anglicky co jste slyšeli. V tomto případě je trochu matoucí, že po červeném vyhodnocení vidíte správný český překlad, který může být klidně do puntíku stejný, jak to, co jste napsali.

2) Bylo to v aplikaci nebo přes prohlížeč?

DuoLingo má 2 základní verze, přičemž verze v prohlížeči je ta původní a ta lepší - stabilnější, zajímavější, bohatší na funkce. V tuto chvíli je pro nás kritické to první kriterium - stabilnější.

Již mnohokrát jsme zaznamenali případ, že se někdo ptá "A proč nemůže být takovýto překlad - xxxxx" a odpověd překladatelů byla - "Tento překlad ale uznáváme už několik měsíců. Neměl jste tam někde překlep?" Načež se uživatel dušuje, že opravdu neměl.

Co se v tuto chvíli stalo? Došlo k něčemu, co my tady v českém DuoLingu nemůžeme nijak ovlivnit - chyba softwaru, někde, nějaká. A k těmto chybám dochází právě v aplikaci mnohem častěji než ve webové verzi (ale i tam se to samozřejmě může stát). Každopádně my především (ale ne jenom) z tohoto důvodu doporučujeme aplikaci spíš nepoužívat a když už DuoLingo v mobilu, tak raději přes prohlížeč.

3) Diakritika, interpunkce a velká/malá písmena

Systém by měl vždy přijímat slova i bez diakritiky a bez interpunkce. Pokud vám systém opravil slovo kvůli chybějícím háčkům/čárkám/otazníkům/rozdílům mezi malými-velkými písmeny, tak se stala jedna ze dvou věcí:

Chyba systému, co s tím viz bod Co s tím?

A/B test - DuoLingo je proslulé mimojiné i svými AB Testy. To znamená, že uživatele náhodně rozdělí do dvou skupin a provede nějaký pokus, například - jedné malé skupině zrychlí degradaci znalostí slovíček kuproti zbytku. Tedy když se naučíte nějaký okruh, tak vám mnohem rychleji přestane být zlatý a musíte tedy mnohem častěji dovednosti opakovat. No a tento pokus DuoLingo nechá běžet nějakou dobu a pak vyhodnotí, jaký to mělo vliv na žáky.

A kolik si myslíte, že na vás těchto testů běží souběžně? 3, 4, možná 8? Ne, jsou to desítky, možná se to blíží i ke stovce (většina těch testů je ale rozdělená zvlášt pro web, iphone a android, tím se ten počet navyšuje. Typicky platí, že nejvíc těchto testů bývá na Applovských produktech. Proč, to se ptejte provozovatelů v Americe :-) A některé testy mají vliv třeba jenom pro jazyky píšící azbukou nebo tak něco).

Zpátky k naší diakritice - byl tu jednu dobu AB test, kdy to části uživatelů právě na smartphonech odmítalo uznávat slova bez diakritiky. Naštěstí to tehdy trvalo ani ne měsíc, než to zarazili, ale kdo ví, kdy se pro podobný test Duo rozhodne znovu.

4) Chyba ve správné odpovědi

Je možné, že někde bude chyba i ve správné odpovědi - že ve správné odpovědi jsou dvě mezery za sebou nebo tam mezera mezi slovy naopak chybí. Pak by snad mělo stačit použít tlačítko "Ohlásit problém" a do okýnka pořádně popsat, co se vlastně stalo a co je potřeba opravit.

Co teda s tím?

Takže měli jste cvičení na překlad, napsali jste "toto je muj spravny preklad" a systém vám to vyhodnotil červeně s tím, že správná odpověď má být "Toto je můj správný překlad!"

Bohužel s tím nemůžeme udělat moc. To, co ale udělat můžeme, je že můžeme chybu nahlásit provozovatelům do Ameriky. K tomu ale potřebujeme důkaz - potřebujeme, abyste v danou chvíli udělali printscreen, nahráli ho někam na internet (imgur, dropbox, ulož.to, co vám vyhovuje) a poslali nám pak do diskuze odkaz na tento obrázek. Není to bohviečo, ale je to to nejlepší, co se s tím v danou chvíli dá dělat. Holt nežijeme v perfektním světě a občas se někde nějaký šotek objeví.

PS: Cvičení typu "Vyber VŠECHNY správné odpovědi."

Občas mívají noví uživatelé problém i s tímto typem cvičení - je dána věta a k ní jsou 3 možnosti překladu a úkolem je, jak je již zdůrazněno v nadpisu, zatrhnout všechny správné odpovědi. Vybrat jenom jednu nestačí. Většinou by to mělo být vcelku jednoduché poznat, které jsou správné a které ne. Někdy to ale chce být opatrný, občas bývá rozdíl i v jednom jediném písmenku a může se stát, že ho člověk přehlédne.

November 10, 2016

3 komentáře

https://www.duolingo.com/profile/JanLyko
Mod
  • 147

V poslední době pozorujeme zvýšený výskyt chyb na straně serveru v časech, které jsou na grafech https://status.duolingo.com/ vidět jako zuby. V Pittsburghu pracují na nápravě. Pro uživatele je v takovou chvíli nejlepší Duolingo přerušit a vrátit se k němu za hodinu.

September 28, 2017

https://www.duolingo.com/profile/Jenda-48

Je dobré si to i znovu přečíst. Faktem je, že asi přibývá chyb, které zde nebyly zmíněny. Pokusím se popsat chyby, na které jsem narazil. 1. Správná odpověď je označena za chybu. Já je už hned nahlašuji. O dva další kroky v témže cvičení dostanete opět původní úkol. Já tu první odpověď mám zkopírovanou, vložím ji a je to OK. Prostě první překlad Duo nebere, druhý, tentýž, je OK. Opakuje se to náhodně, v různých okruzích témat. 2. Vynechávání osobních zájmen v pozici českého podmětu je tak na 95 % v pořádku, vědomě je vynechávám, tak to testuji. 3. Pokud si pustíte test v původním programu, máte výhodu, že Duo jako program VÁM NEPOČÍTÁ JAKO CHYBU, ŽE MÁTE NAPSAT TO CO SLYŠÍTE, MÍSTO PŘEKLADU. Duo vás na to pouze upozorní a ponechá úkol k opakování řešení. To beru jako fér od programátorů. V prohlížeči je to chyba vždy. 4. Některá slova nemají přípustných více překladů, typický příklad je "spring". Že se nepřipouští "pramen" a "pružina" (a to nemluvím o slovesu) mi docela vadí. 5. V jedné zprávě Dua bylo k vyzkoušení tlačítko pro vyzkoušení jiného, širšího výběru vět k překladům. Proč to tlačítko nelze umístit jako volbu do všech kurzů? Za sebe mohu říci že jsem jej používal, ale už tu zprávu nemám. 6. Vadí mi, když si nastavím ke studiu více jazyků, nemám možnost vidět splnění stanoveného penza za každý jazyk samostatně. Zatím je to vždy kumulovaně. To mi docela vadí. 7. Tak to by mohlo zatím stačit. Třeba na to někdo zareaguje

September 18, 2018

https://www.duolingo.com/profile/ChovMart

Co se týče neuznání věty, která je přitom označena jako hlavní překlad...

Nemám to ověřené přímo na nějakém síťovém prvku (router a spol.), ALE mám podezření, že dojde k výpadku sítě při vyhodnocování na straně serveru a proto se vaše odpověď označí jako chybná. Pokud je mé podezření správné, tak je to zcela jistě chyba na straně logiky aplikace, které by měla v takovém případě napsat, že došlo k problému při spojení a nabídnout uživateli možnost to přerušit nebo zkusit znovu.

Takže typický případ. Pracujete v Duolingu na mobilu a dojde k výpadku připojení k vašemu routeru ( Access pointu ) - aplikace vám napíše, že vaše odpověď je chybná, pak se připojení obnoví a Duolingo zase vesele funguje.

January 29, 2019
Naučte se Anglicky za pouhých 5 minut denně. Zdarma.