https://www.duolingo.com/profile/Can530327

Tercüman Ol'a İsyan (Admin'lere)

Saygıdeğer site yöneticileri;

Neden bu siteye üye herkes her koşuldan faydalanamıyor. Örneğin Tercüman Ol bölümü neden bize kapalı? Ya da mesela bir arkadaşım Lingotlarıyla ek bazı dersler açabiliyorken bizde neden Lingotslar ıvır zıvır işlere yarıyor. Biz bu sitenin üyesi değil miyiz? Belki eski üyelere açık olup bize kapalı olan daha nice sistem var? Sonradan üye olanlar neden 2. Sınıf üye kabul ediliyor. Dil öğrenmek için çeviri yapmak önemli değil mi? Ben yana yakıla çevirecek metin arıyorum internette. Bu sistemi burada açsanız bize de, biz de yaptığımız çevirileri başkalarının kontrolü altına soksak!

Ben de bu sitenin bir üyesi olarak bu imkanlara ulaşmak istiyorum. Taraflara duyurulur!

November 13, 2016

7 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

öncelikle, Türkçe kısmının moderatörü olsam da, bu sitenin çalışanı değilim, yani bu konuda bir sorumluluğum yok. Ama sitenin asıl yöneticileri Türkçe konuşmadığından buna cevap verebilirim sanırım. Yani "duyurulur!" dediğiniz, isyan ettiğiniz insanlar sizi duyamaz.

Sitenin ilk "iş modeli (business model)" tercüman ol kısmında gerçek metinlerin çevirisinin yapılmasıydı. Ama bu işlemedi. Zamanla aslında bu kısmı kullanan kullanıcı sayısının da çok az olduğu farkedildi. Aslında kullanıcıların %80i falan telefon uygulamalarını kullanıyor ve tercüman ol'la falan uğraşmıyor. Yöneticilerin söylediğine göre, bu alanın "bakımıyla" vs uğraşmak zor. O yüzden yavaş yavaş kaldırıyorlar bu alanı. Zaten "yeni" kurslar için yok. Muhtemelen bir süre sonra herkesten kalkacak.

Çeviriden de önemlisi yazmak bence. Bunun için kısa da olsa bir şeyler yazmayı deneyip düzeltilmesi için lang-8.com'a yüklemenizi öneririm.

Arkadaşınızın lingotlarla açtığı dersler sanırım çalıştığı dille alakalıdır. Bazı kurslar için böyle ek dersler var, bazıları için yok. Yani siz de o kursu yapsanız siz de açarsınız. Mesela İngilizce bilenler için Almancayı açın siz de göreceksiniz.

Kolay gelsin!

November 13, 2016

https://www.duolingo.com/profile/WECANMAKE

birazcik hakli buldugum bir isyan. lady selcen de aciklamis, turkce yazarak bir seye ulasilamaz bu konuda. ingilizce olarak site adminlerine yuklenmek lazim. tercuman ol meselesi icin.

ikinci konu da, belirtildigi gibi ek dersler dillere gore degisiyor. ben de ilk geldigimde isyan etmistim ama sonra ogrendim.

ceviri icin ise tatoeba.org sitesini onerebilirim. metin olayi yok ama cumle olayi var ve cok zevkli. bagimlilik yapiyor.

November 13, 2016

https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

yani İngilizce yüklenseniz de pek bir şey olmaz, zaten ingilizce forumda sürekli dile getirilen bir konu ama umurlarında değil

November 13, 2016

https://www.duolingo.com/profile/WECANMAKE

benim anlamadigim tercuman ol'un neden yavas yavas kaldirildigi. luis'in ted konusmasinda duolingo'nun asil amacinin insanlara dil ogretip interneti cevirtmek oldugu soyleniyor. tercuman ol tamamen kaldirilacaksa sitenin o "dil ogren bana ceviri yap" ticari politikasi yerini tek tarafli hizmete mi birakiyor? bunu mu anlamaliyiz?

November 13, 2016

https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

evet, o konuşma çok eski zaten. ilk başlarda denendi oradan ticari çevirilerin yapılması, bazı cnn ve buzzfeed metinleri ispanyolcaya falan çevrildi. Ama olmadı. Zaten kolay iş değildi, trolllerle dolu internette bu tip bir şey yapmak mümkün görünmüyor. Yani çok kısa sürede tercüman ol (immersion) kısmının ticari olarak kullanımından vazgeçilmişti zaten.

para kazanmak için artık duolingo test center https://englishtest.duolingo.com/ var, bir de telefon uygulamalarında artık çok az da olsa reklam olacakmış

November 13, 2016

https://www.duolingo.com/profile/WECANMAKE

buyuk hayal kirikligi olmustur onlar icin de ama en azindan projeyi kokten kapatmamislar, pro uyelik falan cikarmamislar. azicik reklam da bir sey degil.

tskler aciklama icin.

November 13, 2016

https://www.duolingo.com/profile/Shodsor

Site önerisi için teşekkürler. Böyle bir şey arıyordum.

November 15, 2016
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak Almanca öğren. Ücretsiz.