1. Forum
  2. >
  3. Konu: English
  4. >
  5. i bet kalıbı

https://www.duolingo.com/profile/ersinturac

i bet kalıbı

“I bet” kalıbı, Türkçe’de “eminim”, “olmalı” veya “kesin” demeye benziyor.

Örneklerle daha iyi gösterebilirim.

Diyelim biri sana, bu hafta sonunu Paris’te geçireceğiz dedi. Sen de bu kişiye “eminim çok eğleneceksiniz” veya “Kesin çok eğleneceksiniz” demek istedin. İşte burada “I bet” kullanılır ve bu cümle “I bet you’re going to have a lot of fun” şeklinde söylenir.

Birkaç örneğe daha bakalım.

Diyelim biri sana “ We played football for 3 hours” dedi. Buna karşılık “I bet that you are very tired” dediğinde, “Eminim çok yorgunsundur” veya “Çok yorgun olmalısın” demiş oluyorsun.

Diyelim biri sana “I haven’t eaten for 8 hours” dedi. Buna karşılık “I bet that you’re really hungry” dediğinde, “Eminim gerçekten açsındır” veya “Gerçekten çok acıkmış olmalısın” demiş oluyorsun.

Bu kalıbı birinin söylediği bir şeye karşılık olara kullanmak zorunda da değilsin. Bir şeyden emin olduğunda bunu belirtmek için de kullanabilirsin.

  • I bet Mert took the pen – Kesin Mert kalemi aldı
  • I bet he saw you yesterday – Kesin dün seni gördü
  • I bet we are going to lose – Kesin kaybedeceğiz

Dikkat Etmen Gereken Noktalar

Bu kalıp sadece “I bet” şeklinde kullanılıyor çünkü sadece kendi düşüncene yönelik bunu söyleyebilirsin. Dolayısıyla “He bets” ,”we bet”, “they bet” gibi ifadeler hatalı oluyor.

Fakat “You bet” kalıbına dikkat etmeni istiyorum. You bet şeklinde bir kalıp var ve bu “I bet” kalıbından farklı durumlar için kullanılıyor.

Bununla karşılaşırsan, I bet kalıbıyla karıştırmanı istemiyorum. “You bet”, birinin söylediği bir şeye karşılık “kesinlikle” gibi bir tepki vermek istediğinde kullanılıyor. Mesela:

“Are you coming tonight?” sorusuna karşılık “You bet” dersen, “Kesinlikle” demiş oluyorsun. Bu “I bet” kalıbından farklı bir kullanım ve ikisini karıştırmaman önemli.

Olumsuz Cümle Kurmak

Son olarak “I bet” kalıbıyla olumsuz cümle kurmaya bakalım. Bu kalıbı olumsuz olarak kullanırken “I don’t bet” gibi bir şey demek hatalı oluyor. Kalıp hiç bir zaman değişmiyor. Dolayısıyla olumsuz cümle “not” kelimesi yardımıyla kurulur.

  • I bet he isn’t going to come – Kesin gelmeyecek
  • I bet he won’t call you – Eminim seni aramayacak veya Kesin seni aramayacak
  • I bet he won’t finish the work – Kesin işi bitirmeyecek

http://etkilipratikingilizce.com/

November 17, 2016

4 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/0o0o0o0oo

I bet iddiasina girerim demektir. Bu kadar karıştırmaya gerek yoktu


https://www.duolingo.com/profile/SIDDIK25

güzel açıklama . teşekkürler.


https://www.duolingo.com/profile/ahmtbrkrz

teşekkürler bilgi için.

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.