1. Forum
  2. >
  3. Konu: English
  4. >
  5. Nedir bu Collocation?

https://www.duolingo.com/profile/ersinturac

Nedir bu Collocation?

Neden "Çay koydum" deriz ama "Çay serdim" veya "Çay yerleştirdim" demek tuhaf gelir?

Veya "üniversite kazanmak" deriz ama neden "üniversite hak etmek" veya "üniversite almak" hatalı oluyor?

Bu aslında çok önemli bir nokta ve farkında olmak İngilizce öğrenmek açısından kilit bir rol oynuyor.

Bunlar kelime gruplarıdır ve İngilizce'de bunlara "collocation" deniyor.

Nedir bu Collocation?

Collocation aslında kelime öğrenmek açısından çok önemli. Hatta "kalıp öğrenme" olayı buradan geliyor.

Collocation bir kelimenin belli başlı diğer kelimelerle sık kullanımıdır.

Mesela biz Türkçe'de "Kafadan atarız". Kafadan fırlatmayız, kafadan yollamayız veya kafadan göndermeyiz. İşte bu bir çeşit "Collocation".

Biri "Kafadan attım işte" dediği zaman tuhaf gelmez ama "Kafadan fırlattım işte" derse bir tuhaflık hissederiz. Bu kişinin Türkçeyi sonradan öğrendiğini bile düşünebiliriz.

Veya "O noktada yollarımızı ayrıdık." cümlesi normal gelirken, "O noktada yollarımızı böldük" veya "Yollarımızı parçaladık" cümlesi kulağımızı tırmalıyor. Çünkü bu söylemi bu şekilde pek duymayız.

Bunun gibi şeyler İngilizce'de de var. Hem de çok var. Örneğin İngilizce'de sınava girmek " To take an exam" demek. "To grab an exam", "To enter an exam (Türkçe'de böyle deriz)" veya "To do an exam" değil.

Ya da "izin" kelimesine bakalım. Bu İngilizce'de "permission" demek. Bunu bir kelime listesinden ezberlediğini varsayalım ve "Bugün izin alırım" demek istediğini düşünelim.

Bu cümleyi "I will take permission" şeklinde kurma olasılığın yüksek olacaktır. Evet karşı taraf ne demek istediğini anlayacaktır, bunda bir sorun yok, fakat "Permission" kelimesi "take" ile değil "get" ile kullanılır. Yani doğrusu "I will get permission" olmalı.

Bunu teker teker kelime ezberleyerek bilme ihtimalin sıfır ve böyle şeylerin moralini bozması olası. Ama artık durumun ne olduğunu ve sorunun sende olmadığını biliyorsun o yüzden moral bozmak yok =)

"Collocation" öğrenmenin düşmanı kelime listelerinden kelime ezberlemektir. Örneğin "take" kelimesini öğrenip geçmek yeterli değil. Take ile birlikte kullanılan onlarca kalıp var. (Take a taxi, Take an exam, Take your time, Take a break, Take a look …)

Bir gün "take" kelimesini öğrenip ertesi hafta "look" kelimesini öğrendikten sonra "to take a look" kavramını kendi kendine anlayamadığı ve kullanamadığı için üzülenler ve "bu iş bana göre değil", "ben dil öğrenmede başarılı değilim" hatta "kendimi salak gibi hissediyorum" demeye başlayanlar oluyor.

Problem bu kişilerde değil sadece bütün resmi görecek şekilde çalışmamalarında. O yüzden sürekli dinlemek, okumak ve "gerçek" içeriklere maruz kalmak çok önemli. Gramer çalışmak ve listelerden kelime ezberlemek işin küçük bir kısmı.

Peki collocationlar nasıl öğrenilir?

1) Farkında ol

Collocationları öğrenmenin ilk adımı farkında olmak. Böyle bir şeyin olduğunu ve bunlara dikkat etmen gerektiğini bilmek çok önemli. Bu kısmını zaten hallettik =)

2) Collocationlara da kelime gibi davran

Bu tür yapılarla karşılaştıkça onları kelime olarak gör ve bir bütün olarak öğren. Kullanırken de bir bütün olarak kullanman sana zaman kazandıracak, anlatmak istediğine yoğunlaşmaya yardımcı olacak ve İngilizcenin kulağa çok daha doğal gelmesine yardımcı olacak.

3) Okumaya ve dinlemeye vakit ayır

Gerçek içerikleri okumaya ve dinlemeye vakit ayır. Tekrar tekrar kullanılan kalıpları gördükçe bunları not al ve öğren.

Bu çok önemli. Eğer okuma ve dinleme çalışmaları yapmazsan, collocationları fark etmek ve öğrenmek zor olacaktır.

4) Tekrar edebileceğin bir sistem kullan

Bu öğrendiklerini bir yere kaydet ve düzenli olarak tekrar et. "Anki" gibi ücretsiz bir programdan yararlanabilirsin. Bu tür programlar bütün tekrar etme işlemini senin için otomatik olarak ayarlıyor. Tek yapman gereken her gün programı açmak ve girmiş olduğun kelimeleri programın sana verdiği sırayla tekrar etmek.

5) Sabret ve tekrarla

Bu uzun bir süreç ve öğrendiklerini sürekli tekrar etmen gerekiyor. Bunu ne kadar vurgulasam az.

Collocation tipleri

Evet, şimdi sık kullanıan bazı collocation tiplerine bakalım. Bunlara bakarak collocationların çeşitli şekilleriyle ilgili biraz daha bilgi sahibi olacaksın ve ne araman gerektiğini biraz daha iyi bileceksin =)

1) Adverb + Adverb( zarf ) collocation

Örneğin;

• Eagerly await (heyecanla beklemek) / Excitedly await değil.
  • Perfectly fine ( gayet iyi / hiç sorun değil) / Flawlessly fine değil.
  • Totally amazed ( Çok şaşırmak gibi bir anlama geliyor ) / Completely amazed değil.

2) Adjective - Noun ( Sıfat - İsim) collocation

Bu collocation sıfat ve isimden oluşuyor. Örneğin,

• Rich history ( Zengin tarih ) / Wealthy history olmaz.
  • Heavy traffic ( Yoğun trafik ) / Intense traffic değil.
  • Strong wind ( Sert Rüzgar ) / Powerful wind değil

3) Verb - Noun ( Fiil - İsim ) collocation

Bu belki de en sık karşılaşacağın collocation türü. Örneğin,

• Make a mistake ( Hata yapmak ) / Do a mistake değil.
  • Take a seat ( Oturmak )
  • Break the ice ( Ortamı yumuşatmak / insanların birbirleriyle kaynaşmasını sağlamak )

4) Verb - Adverb ( Fiil - Zarf ) collocation

Son olarak Verb - Adverb collocationlarına bakalım;

• See clearly (Düzgün görmek )
  • Wait patiently ( Sabırla beklemek )
  • Agree completely ( Tamamen katılmak / Ör: Sana tamamen katılıyorum )

Sonuç olarak collocationların farkında olmak çok önemli ve bunları öğrenmek İngilizcenin kulağa çok daha doğal gelmesini sağlayacak.

Sık kullanılan collocationlara buradan ulaşabilirsin

Burak Öztürk

November 22, 2016

2 Yorum

https://www.duolingo.com/profile/WECANMAKE

ingilizcenin can sikan, en sacma konusu bana gore. dilin zaten matematikten yoksun oldugu bir gercek. istisnai olarak bircok sey var icinde. ana dilbigisel kurallari mi ogrenecek yeni ogrenen kisi, yoksa zamanla o ulusun kendi kendine var ettigi bu dilin dilbilgisine uymayan seyleri mi ogrenecek? bu turkcede de var tabii, o da sacma. ama burada onemli olan yeni dil ogrenenlerin de bu kaliplari ogrenmesinin zorunlu gibi gorulmesi. ingilterede falan yasamayacaksak ogrenmemiz sacma.

cunku ingilizcenin gelecek yuz yil icinde neredeyse tum dunyanin bilecegi bir dil olmasi durumunda her ulke ve bolge kendi agzini yaratacaktir zaten. kaldi ki daha simdiden iki tane ingilizce bile var, abd ve uk. dil ogrenmek o dilin yaratici ulusunu da tanimak ister tamam ama bu ingilizce gibi evrensel olmus bir dil olmamali bana gore.

kisisel olarak bu konuda her duyarli dil ogrencisini bireysel protestoya cagiriyorum. collocation konusunu boykot ediyorum burada. bir kisi bir kisidir.

-gelecegin esperantisti

https://www.duolingo.com/profile/ersinturac

Yapmakta ısrar ettiğimiz şey giderek kolaylaşır. İşin doğası değiştiğinden değil, bizim yapma yeteneğimiz geliştiğinden der waldo emerson abimiz..çalışmaya devam

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.