Duolingo, dil öğrenmek için dünyadaki en popüler yollardan biridir. En önemlisi, %100 ücretsizdir!

https://www.duolingo.com/Parthurnax

İngilizce Kelime Öğreniyorum Ama Cümle Kuramıyorum

Nasıl Cümle Kurarım

3
1 yıl önce

8 Yorum


https://www.duolingo.com/sorumsuzz

1- Türkçe düşünme, İngilizce düşün.

2- Bol bol İnilizce dinle. Hem sadece ses, hem ses ve Türkçe altyazı, hem de ses ve İngilizce altyazı.

3- Acele etme. Bir dil 3 - 5 ayda öğrenilecek bir şey değildir. Tam olarak belirginleşmesi için en az 1,5 yıl gerekir. Sonrasında da öğrenecek çok şeyimiz olacak muhakkak. Ama 1,5 yılda altyazısız dizi seyredip, günlük gazete okuacak kıvama gelebiliriz.

4- Kendini sürekli İngilizce'ye 'maruz bırak' ( Bu ifadeyi seviyorum. Buraya cuk oturuyor)

5- Günde yirmi dakika sesli okuma yap. Anlamasan bile yap. Kitap gazete ne bulursan oku.

6- Bir not defteri tut. Günlük hayatta kullandığın basit cümlelerden başlayarak günde beş tane cümleyi defterine 'doğru şekilde' İngilizce yaz. Yazmaktan maksat aklında kalsın diye. Zaten yazarken o sende yerleşecek. Tekrar bakma gereği duymayacaksın.

7- Kelime değil cümle ezberle.

8- En önemlisi, konuşacak, pratik yapacak birini bul ve onunla hem mesajlaş hem de konuş. Bu kişi çok iyi İngilizce bilmse de olur. Senin seviyende olsa dha iyi olur hatta.

2
Cevap ver31 yıl önce

https://www.duolingo.com/WECANMAKE

cok guzel ozetlenmis olay. ben de dediginiz gibi calisiyorum. soruyu soran arkadasa yardimci olacagini dusundugum birkac seyi de eklemek isterim nacizane.

1) denildigi gibi ingilizce bir metni okurken bir yandan da turkceye cevirmek resmen izdirap gibi. zaten bir dil diger dile tam cevrilemez, arada mutlaka anlam sapmalari vs olacaktir. o yuzden ingilizce bir metni okurken ingilizce dusunmek cok buyuk bir esik bence. bunu yaptiktan sonra bana ek motivasyon gelmisti.

2) extr@ english adli 30 bolumluk dizi var, cok sey anlamasam da izledim ben. oradan gunluk konusma kaliplarini falan az cok kavradim, kelime telaffuzlarini ogrendim. ilk bolumlerde bir sey anlamiyordum ama son bolumlerde en azindan bolumun icerigini, konusunun ne oldugunu cozdum. tabii bu dediklerimi ingilizce altyaziyla yaptim. ted talks ve bbc haberleri de dinlenebilir.

4) evet, kendini surekli ingilizceye maruz birakmak onemli bence de. son bir aydir durmadan calisiyorum ve artik ruyalarimda test cozuyorum, uyurken koyunlari ingilizce olarak sayiyorum ve hizli sayma becerimi kendimce gelistirdigimi dusunuyorum.

5) anlamasak bile okuma yapmak gercekten onemli. isitsel zeka kadar gorsel zeka da onemli. 1 ay boyunca gunde 1000 kelimelik bir ingilizce metin okursak artik asina geliyor o cumle yapilari vs. farkinda olmadan taniyoruz artik nerede of nerede in nerede the nerede who geliyor. bunun icin onerim readlang.com sitesidir. bir suru okumalik icerik var. ustelik uzerine gelince kelime anlami da veriyor. pro uyelik alinca tam cumle cevirisi veriyor ama uyeliksiz olarak da istedigimiz kadar okuyup tek tek kelime anlami goruyoruz. sozlugu de guzel.

6) yazmak da onemli denildigi gibi. deftere yazmak klavyeyle bilgisayara yazmaktan bilek hareketlerinin aliskanliklarinin daha ust seviyede olmasi sebebiyle onemli. ama bilgisara da yazsak pek sorun degil. misal ben memrise.com'u oneririm. orada uzunca bir kelimeyi okuyorum, sonraki soruda unutuyorum. ama sonra bana kelimeyi yazdiriyor. yazarken baska bir sey fark ediyorum. heceleyerek ve vurgulayarak okuyorum. o an kelimeyi tanimaya basliyorum. yazmak gercekten onemli.

7) kelime yerine cumle ogrenmek daha mantikli olabilir. cunku kelimeler tek basina akilda kalici olamayabiliyor. ama cumlede ornekle ogrenirsek hem dilbilgisini kavrariz hem de kelimenin akilda kaliciligi artar. bunun icin tatoeba.com adli site turkce ve enfestir.

4
Cevap ver11 yıl önce

https://www.duolingo.com/Parthurnax

Teşekkürler, Deniyeceğim Dediklerinizi

2
Cevap ver1 yıl önce

https://www.duolingo.com/emredeniz07
emredeniz07
 • 25
 • 15
 • 10
 • 5
 • 3
 • 2

Güzel öneriler...

1
Cevap ver1 yıl önce

https://www.duolingo.com/.BlueBooks.
.BlueBooks.
 • 14
 • 12
 • 10
 • 8
 • 6
 • 3

Kelimenin sadece Türkçe anlamına bakmak yerine cümle içinde nasıl kullanıldığına da bakın. Şu siteler yardımcı olabilir: Fraze , Tureng

Ayrıca kalıp halinde kullanılan ifadelere bakmaya çalışın ve internette sık kullanılan İngilizce ifadeler diye küçük bir araştırma yapın bence.

0
Cevap ver1 yıl önce

https://www.duolingo.com/deniz659356

yabancı youtuberlar izle istersen önerebilirim

0
Cevap ver1 yıl önce

https://www.duolingo.com/Ahmetmit1

En güzeli birebir cümle kurman ve yabancı biri ile konuşman. Ben 2 aydır English Ninjas ile anadili ingilizce olan bireylelrle pratik yapıyorum.Gayet memnunun: https://goo.gl/YjMCqU

0
Cevap ver10 ay önce

https://www.duolingo.com/Okan569976

Pratik yapmadan, Türkçe düşünerek ve çok az tekrarla zaten cümle kuramazsın.

0
Cevap ver5 ay önce