1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. Duolingo, incubator, moderatö…

https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

Duolingo, incubator, moderatör, contributor vs

1. Duolingo nedir? Bu sitenin sahibi/çalışanları kimdir?

Duolingo ücretsiz dil eğitimi verirken, internet diğer dillere çevirmeyi amaçlayan, Prof. Luis von Ahn ve öğrencisi Severin Hacker tarafından kurulmuş bir sitedir. 30 Kasım 2011’de kısıtlı kullanıcıya açık olarak test aşamasında çıkıp, 19 Haziran 2012’de halka açılmıştır. Duolingo çalışanları ve daha detaylı bilgi için şuraya bakabilirsiniz: https://www.duolingo.com/info Duolingo ilk başta İngilizce bilenler için Portekizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Portekizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, İtalyanca bilenler için çalışanlarına İngilizce kurslarını hazırlatıp çıkarmıştı.

2. Incubator (Kuluçka Makinesi) nedir? Contributor (Katılımcı) ve Moderatör nedir?

9 Ekim 2013’te, yeni diller eklenmesi için Incubator (Kuluçka makinesi, incubator.duolingo.com) ortaya çıktı. Kuluçka makinesi diller, iki dile hakim gönüllüler tarafından karşılıksız olarak hazırlandı/hazırlanmaya devam etmekte. Her dil kursu için başvuranlar arasından Duolingo ekibi ilk önce iki moderator seçer. Bu moderatörler kursun bir kısmını yaptıktan sonra diğer başvuranlar arasından katılımcılar seçip onlara işleyişi öğretip kursu beraber yapmaya devam edebilirler. Şu ana kadar gönüllüler Türkçe, Flemenkçe, Rusça, Macarca, Rumence ve Lehçe bilenler için İngilizce, ve de İspanyolca bilenler için Portekizce ve Fransızca kurslarını hazırladılar. Şu anda bu kursların tamamı Beta'da yani test aşamasındadır. 12 yeni dil kursu da kuluçkada hazırlanmakta. Sürekli yeni kurslar eklenmekte.

3. Kuluçkanın içi neye benziyor?

Bunu şurada anlatmıştım ama İngilizce olarak: https://www.duolingo.com/comment/1579388

4. Türkçe bilenler için İngilizce kursunu kim hazırladı?

Türkçe bilenler için İngilizce kursunun moderatörleri Barış Obdan ve Selcen Öztürk, katılımcıları da Gülbin Yaşar (goobles) ve Cansu Gör (suejhe). Bunun için şuraya da bakabilirsiniz: https://www.duolingo.com/course/en/tr. Kursu hazırlayanların tamamının anadili Türkçe olup, hepsi İngilizceye hakimdir. Hiçbiri gerçek hayatta öğretmen değil ama İngilizce hayatlarının bir parçası. Kursu hazırlayanlar bu kursu 42 günde karşılıksız, gönüllü olarak hazırlamıştır. Hala da gönüllü olarak kullanıcıların sorularına cevap vermeye çalışmakta, raporları gözden geçirerek kursu daha iyi hale getirmeye çabalamaktadırlar.

5. Katkıda bulunmak için ne yapabilirim?

Yapabileceğiniz en iyi şey kursu hazırlayanlara yardımcı olmaya çalışmak. Şikayetlerle ortalığı meşgul etmek yerine yararlı raporlar verip değerlendirilmelerini beklemek. Bildiğiniz konularda diğer kullanıcıların sorularını cevaplamak. Her zaman saygılı olup kurallara uymak, uymayanları sakin bir dille uyarmak (https://www.duolingo.com/guidelines). Etrafınıza duyurup bu ücretsiz uygulamadan daha fazla insanın yararlanmasını sağlamak.

6. Türkçe bilenler için diğer diller eklenecek mi?

İki dili de iyi bilen gönüllüler olursa neden olmasın? Ayrıca şurada bir tartışma mevcut: https://www.duolingo.com/comment/1733245

GÜNCELLEME: Tartışma Moderatörü Nedir?

Kursu yapan moderatörlere ek olarak, tartışma forumunu modere etmek/düzenlemek için forum moderatörleri aktif kullanıcılar arasından seçilebilir. İlk tartışma moderatörümüz omercito!

February 22, 2014

17 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Esenkaya20

Moderatör ve katılımcılara teşekkürler. Karşılıksız emek saygıyı hakediyor


https://www.duolingo.com/profile/elobilgi

Evet yaklaşık 2 haftadır Duolingo ile Türkçe-İngilizce çalışıyorum gayet memnunum. Siteyi sevdim ve bu sitede emeği geçen moderatör, incubatör, contributor arkadaşlara memnuniyetimi, saygılarımı ve selamlarımı sunuyorum.


https://www.duolingo.com/profile/nazmunver

Emeği geçen moderatörlere teşekkürlerimi sunuyorum. Sağolun.


https://www.duolingo.com/profile/ttopaloglu52

Gayretleriniz için size çok teşekkür ederiz.Sanırım bir ay kadar sonra sizlere her konuyu ingilizce yazabileceğim.Oğluma bir şey sorduğum zaman lütfen cevap alabiliyorum.Bu artık bende bir hırs oldu.Her şey için teşekkürler.


https://www.duolingo.com/profile/usufuanik

Eğer alım varsa tartışma moderatörlüğü için aday olmak isterim.


https://www.duolingo.com/profile/ozibal

Emeği geçen herkese teşekkürler. Gerçekten çok güzel hazırlanmış ve faydalı.


https://www.duolingo.com/profile/unaloktem

Emeği geçen herkesin eline koluna sağlık.


https://www.duolingo.com/profile/FatalFalcon

Emeği geçen herkese teşekkürler...


https://www.duolingo.com/profile/Coolmaster06

Kurslar güzel ama birde ödül sistemi olsa daha çok katılım olur diye düşünüyorum. Misal 50 kişilik liglerde birinci olana sonraki hafta plus hediyesi verilebilir. Bu şekilde gruptakiler daha çok derse katılmaya başlar. Hem daha zevkli ders öğrenilir hem de potansiyel olur


https://www.duolingo.com/profile/firari73

çok harıka bır yer


https://www.duolingo.com/profile/yakaryos

her şey için teşekkürler


https://www.duolingo.com/profile/cagriadsiz

emeği geçen herkese teşekkürler. ellerinize sağlık.


https://www.duolingo.com/profile/-Yusuf-

Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Özellikle Barış abi ve Selcen ablaya çok teşekkürler.

Türkçe-Fransızca Türkçe-Almanca Türkçe-İspanyolca

merakla bekliyorum, henüz bu işe kimse girişmese de beklemeye devam edicem.

Şuanlık Türkçe-İngilizce öğreniyoruz bakalım :D


https://www.duolingo.com/profile/nazmunver

Bende bugün bunu düşünüyordum, sitede reklam bile yok ama çok güzel bir eğitim sistemi mevcut. Emeği geçen arkadaşlara sonsuz teşekkürler.


https://www.duolingo.com/profile/mskaymas

kurs için çok teşekkürler


https://www.duolingo.com/profile/dastinblac

kursu hazırlayanlara ve sorularımızı yanıtlamaya özen gösteren selcen öztürk'e çok teşekkür ediyorum. yeterli seviyeye geldiğime inandığım zaman elimden geleni yapmaya çalışacağım.


https://www.duolingo.com/profile/TurkismaninNY

Ben de yeni üye oldum. Gercekten basarılı bir site ve uygulama. Emegi gecen herkese tesekkurler

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.