Duolingo is the most popular way to learn languages in the world. Best of all, it's 100% free!

https://www.duolingo.com/wiktorka234

Świąteczne życzenia: Christmas wishes

Chcę Wam Użytecznikom Duolingu'a na kurs polskiego życzyć Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

Też życzę Wam zdrowia i dużo szczęścia, i niech Wasze wszytskie marzenia się spełniły.

Moim postanowieniem noworocznym jest nauczenie się więcej jezyka moich przodków, czyli polskiego. Jakie są Wasze postanowienia na nowy rok?

Dla tych uczących się polskiego, trzymam kciuki dla Was, i mam nadzieję że będziecie dwujęczyzni, i że będziecie znali polski. Wiem, że polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie (uwierzcie mi), ale wszystko jest możliwe. Nigdy nie poddawajcie się!!! W końcu, będziecie zwyciężyć, o tym jestem pewna.

Jeszcze raz, Wesołych Świąt!!!!!!!!

TŁUMACZENIE: TRANSLATION

I want to wish the users of the Polish Duolingo course merry Christmas and a happy new year.

I also wish you guys good health and happiness, and may all your dreams come true.

My new year's resolution is learning more of the language of my ancestors, in other words, Polish.What are your new year's resolutions?

For those learning Polish, I am keeping my thumbs up for you, and I hope that you will be bilingual and that you will know Polish. I know that Polish is one of the hardest languages in the world (believe me), but anything is possible. Never give up. In the end, you will succeed, of that I am sure.

Again, Merry Christmas!!!

11
1 year ago
15

5 Comments