1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. lütfen okuyun(önemli)

https://www.duolingo.com/profile/CEYLNNCE

lütfen okuyun(önemli)

Kullanıcılarımızın tamamına yakının anadili Türkçe olmasına rağmen çoğumuzun takıldığı bir nokta var, çoğul cümlelerde özne yüklem uyumu! Bu konu vikipedi'de güzel açıklanmış, o yüzden sözü ona bırakıyorum:

Türkçede bir cümlenin öznesi tekil ise yüklemi de tekil, çoğul ise yüklemi de çoğul olur. Ancak bu kural her zaman aranmaz.Teklik-çokluk uyumu çoğul ekleri ve 3. çoğul şahıs eki ile sağlanır.

Elma yere yuvarlandı . (tekil-tekil) Öğrenciler ödevlerini teslim ettiler. (çoğul-çoğul) Tekillik-çoğulluk uyumu her cümlede bulunmaz. Örneğin öznesi hayvanlar, bitkiler, soyut kavramlar gibi "insan olmayan" cümlelerde yüklem tekildir:

Sarı, turuncu yapraklar bahçeyi kaplamıştı. Yüklemine göre cümleler ikiye ayrılır. Komşunun kedileri bahçede oynuyordu. Sınav sonuçları elimize ulaştı. Ancak edebî sanatların kullanıldığı cümlelerde kişileştirme sanatı varsa yüklem "genellikle" çoğul olur:

Erik ağaçları baharın geldiğini müjdeliyorlar. Özneyi oluşturan varlıkların adedi belirtilmişse yüklem genellikle tekil olur:

Toplantıya sadece on bir delege katıldı. Bu sabah iki kişi seni sordu. Cümledeki eylem "toplu halde" yapılmışsa yüklem genellikle tekil olur:

İşçiler çalışma koşulları nedeniyle grev yaptı. Askerler karargah binasının önünde toplandı. Ancak eylem şahıslar tarafından "teker teker" yapılmışsa yüklem genellikle çoğul olur. Tekil olmasında bir sakınca yoktur:

Öğrenciler ayakkabılarını boyuyorlardı. Özne belgisiz zamir olduğunda yüklem "genellikle" tekil olur:

Çoğu, adımı dahi duymamıştı. Herkes dışarıda toplansın. Kimse ödevini yapmamış.

January 3, 2017

5 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/s.cemali

gerekli bir açıklama...............


https://www.duolingo.com/profile/TheBerfin

Anlattığın için sa ol. Bilmiyordum. ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥ SANA KATILIYORUMMMMMMM


https://www.duolingo.com/profile/TolgaTML

COK HAKLISIN SANA KATILIYORUM

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.