https://www.duolingo.com/Yesimcankal

GELECEK ZAMAN (Will Future Tense Konu Anlatımı)

1)Bir konuyu anlamanın en iyi ve hızlı yollarından biri zaman zarflarını bılmekten geçer.

Gelecek Zamanın (Zaman Zarfları) <<

 • " tomorrow " yarın
 • " tonight " bu gece
 • " next " gelecek ... " next week / year / month / sunday... " gelecek hafta / yıl / ay / pazar
 • " in two days " iki gün içerisinde
 • " the day after tomorrow " yarından sonraki gün
 • " soon " yakında
 • " later " sonra

Örnek Cümleler < - I will be rich tomorrow.

(Yarın zengin olacağım)

 • I hope you will stay there forever.

(Umarım hep orada kalırsın)

 • We will definitely win the match.

(Biz kesinlikle maçı kazanacağız)

2) YAPISI: - Future simple (will) Tüm öznelerle will yardımcı fiil olarak kullanılır. Fiil hiçbir takı almadan yalın halde kullanılır.

Dip Not: I ve we ile will yerine shall kullanılabilir. Fakat will daha yaygındır. Çoğu zaman will ve shall yerine (’ll ) kısaltması kullanılır.

*I will ---> I’ll gibi...

3)(Will ile yapılan gelecek zamanın kullanımı)

 • Simple future tense (will future tense), “will” yardımcı fiili kullanarak yapılır. Will’den sonra fiil hiç bir takı almadan gelir. Bu yapı gelecekten bahsetmek için kullanılır.

 • Gelecekte olacağını düşündüğümüz, tahmin ettiğimiz eylemler için

It will rain tomorrow.

(Yarın yağmur yağacak)

We will win the match.

(Maçı kazanacağız)

 • Konuşma anında yapmaya niyet ettiğimiz eylemler için I will take one more cup.

(Bir bardak daha alayım)

Wait. I will come with you.

(Bekle. Seninle geleyim)

 • Müdahalemiz olmayan vakti gelince gerçekleşecek olaylar için kullanılır.

The sun will rise at 5:31 tomorrow morning.

(Güneş yarın 5.31’de doğacak)

4) (Will ile yapılan gelecek zamanın yapısı )

 • Will tüm şahıslarla aynı şekilde kullanılır ve her zaman fiil takı almadan gelir.

 • I/You/We/They/He/she/It

You will read a book next week.

You won’t read a book next week.

Will you read a book next week?

 • Contractions (Kısaltmalar):

You will go = You’ll go

I will not stay = I won’t stay

5)Geleceğe yönelik bir tahminde bulunurken ''will'' veya ''be going to''kullanırız. -go ( gitmek ) fiili ile bir bilgisi yoktur.

6)Going to ve will future tense İngilizce öğrenen herkesin sıklıkla karıştırdığı iki zamandır. Aslında her ikisi de gelecek zaman için kullanılır, fakat iki zaman arasında belirgin farklar vardır. Kısaca, going to önceden kararlaştırılmış veya olmasına kesin gözüyle bakılan işler için kullanılır. Will ise konuşma anında, o anda karar verilen işleri anlatmada kullanılır. Bunu bir örnekle açıklayalım.

 • “ Going to “ kullanımı

 • İngilizce’de going to, planlamış veya olacağı kesin olarak görülen olaylarda kullanılır. Örneğin haberlerden yarının yağmurlu olacağını duyduysan, “It’s going to rain tomorrow” demelisin.

 • Veya diyelim iki kişi çok hararetli bir şekilde tartışıyor ve sen kavga edeceklerine eminsin. Bunun için “They are going to fight” demelisin.

 • “Going to” ayrıca gelecek için planladığın olaylar için kullanılır. Diyelim tatile gideceksin ve uçak biletini aldın. Planlar hazır. Bu durumda “going to” kullanır. Örneğin tatile gideceksen, “I’m going on a vacation” demen lazım.

 • “Going to” ile ilgili birkaç örneğe bakalım;

 • Diyelim tatile gideceksiniz ve sen tatilin eğlenceli olacağına eminsin. Bunu için “It’s going to be fun” demelisin. Emin olmasaydın veya “eğlenceli olur” şeklinde söylemek isteseydin, “It will be fun” demeliydin.

 • Diyelim bir ip cambazını izliyorsun ve adam yüksekte sendeliyor. Sen düşeceğini zannediyorsun. Bunun için “He’s going to fall” demelisin. Türkçe’deki farka benziyor. Bu durumda genelde “adam düşecek” deriz. “Adam düşer” demeyiz. Diyelim yarın işe erken gitmeyi planlıyorsun. Bunu için “I am going to go to work early” demelisin. Diyelim bir arkadaşın taşınırsa çok üzüleceksin ve üzüleceğine eminsin. Bu durumda “I am going to be very sad if you move.” demelisin.

NOT: Bu kurallar çok katı değil ve tamamen senin tercihine bağlı. Türkçe’deki farka benziyor. Birine “gidersen üzülürüm” de diyebilirsin, “gidersen üzüleceğim” de diyebilirsin. Bu tamamen senin kararın. Biri diğerinden daha kesin bir sonuç hissi verirken (üzüleceğim) öbürü o hissi vermiyor(üzülürüm). Ama hangisini kullandığın çok farketmiyor.

“Going to” ve “will” arasındaki fark buna benziyor. Bazı durumlarda hangisini kullandığın çok önemli değil. Ama bazı durumlarda önemli(birazdan bahsedeceğim).

 • “ Will “ kullanımı Will konusunda biraz daha fazla kural var ve bazılarında dikkat etmen gerekiyor yoksa biraz kaba gözükebilirsin (özellikle tekliflerde)

Kullanım yerlerine bakalım.

1)Konuşma anında verilen kararlar

Will’in en çok kullanıldığı yerlerden biri konuşma anında verilen kararlardır. Konuşma anından kastımı birkaç örnekle anlatayım;

 • Diyelim bir iş halletmen gerekiyor ve hastasın. Biri de sana “o işi ne zaman halledeceksin?” diye soruyor. Eğer sen o anda haftaya yapmaya karar verirsen, “I’ll do it next week” demelisin. Eğer bu kişi sormadan zaten haftaya yapmayı planlamışsan “I am going to do it next week” demelisin.
 • Diyelim faturaları ödemen lazım ve sana biri “faturaları ne zaman yatıracaksın?” diye soruyor. Eğer önceden akşam yatıracağına karar vermişsen, “I’m going to pay the bills tonight” demelisin. Eğer o anda akşam yatıracağına karar veriyorsan, “I’ll pay the bills tonight” demelisin. Bu aynı “faturaları bu akşam yatıracağım” ile “faturaları bu akşam yatırırım” demek arasındaki fark gibi.

NOT: Bu tür durumlarda hangisini kullandığın çok önemli değil. Burada “going to” ve “will” sadece karşı tarafa o anda mı karar verdiğini yoksa o hareketi yapacağını önceden mi karar verdiğini iletmek içi kullanılıyor.

ÖZET OLARAK

''Future Tense'' in Türkçe karşılığı gelecek zamandır.

İngilizcede gelecek zaman için iki farklı yapı kullanırız. Aslında ikisi de kullanıldığı cümleye gelecek zaman eki olan ''-ecek, -acak'' anlamını verir. Ama aralarında tabi ki bir fark vardır şimdi ikisini de açıklayarak öğrenelim.

WILL - Gelecekle ilgili tahminlerde ve konuşma anında verilen kararları ifade etmede kullanır. - Fille herhangi bir ek getirilmez - Kısaltılmış hali özneye '' 'II ''şeklinde eklenerek yapılır - Olumsuz hali '' won't '' olarak kullanılır. ( will not ) - I will drink a cup of coffee. (Bir fincan kahve içeceğim.) - I will go to cinema . (Sinemaya gideceğim.)

BE GOİNG TO - Gelecekte yapcağımız işleri bir plan dahilinde yapacaksak yani önceden yapacağımız iş için herhangir hazırlık yaptıysak, kasıtlı olarak bir şeyi gerçekleştireceksek o zaman bu durumlar için ''be going to'' yapısını kullanırız. WILL'den en büyük farkı budur. Yani yapacağımız işin planlı olmasıdır. - Gelecekte gerçekleşmesi çok yüksek olan işler için kullanırız. Mesela girdiği sınavdan yuksek alan birisinin yaptığı tercihlerden mutlaka birisine yerleştirilme ihtimalinin neredeyse %99 olması durumu gibi.

 • I am going to go to holiday by plane. (Tatile uçak ile gideceğim.) => Bunu söyleyen kişi muhtemelen uçak biletini almıştır.

 • He isn't going to come to party. He has an exam. (O partiye gelmeyecek. Onun bir sınavı var.)

 • Are you going to wash the dishes? (Bulaşıkları yıkayacak mısın?)

2 yıl önce

5 Yorum


https://www.duolingo.com/MustafaNzlm

Güzel paylaşım

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/KPOPGZB

En son 3 örneğin ilk başındaki örnekde uçak biletini almamışsa ama kesin alıcaksa yani almaya gidecek o zaman ''I'll go to holiday by plane'' mi olur?Yoksa yine going to ile mi?

6 ay önce

https://www.duolingo.com/ilknur10489

Bu cümlede going to kullanmak lazım tatili planlamış uçak biletini büyük bir ihtimalle Almisyada rezervasyon yapmış

6 ay önce

https://www.duolingo.com/KPOPGZB

Ama almamış olabilir.Herkes aldıkdan sonra söylemiyor.Eğer alıcaksam almaya gidiyorsam ne kullanılır?

5 ay önce

https://www.duolingo.com/ilknur10489

"Gelecek zaman" konusunu okuduğumda gelecekte önceden planlanmış bir durum eylem olacaksa going to ,şayet ikimiz konuşuyoruz konuşma anında ben mesela annem hastalanmış acilen uçakla gideceğim diyorsam orada Will kullanabilirim.Ben bunu böyle anladım inşallah işinize yarar ve bir fikir verir.

5 ay önce
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.