Duolingo jest napopularniejszą metodą nauki języków na świecie. A co najlepsze, jest w 100% darmowe!

https://www.duolingo.com/.KenT.

Czas teraźniejszy dokonany w Duolingo.

.KenT.
  • 11
  • 9
  • 3

/ Jeżeli wybrałem zły "dział" (jeżeli coś takiego tu istnieje) to przepraszam z góry, pierwszy raz piszę post w Duo.

Witam. Chciałbym się spytać, czy temat "Czas teraźniejszy dokonany" jest to temat w którym stosujemy czas Present Perfect ? Jeżeli nie to napiszcie jaki, a jeżeli nie to mam kilka pytań: O ile się nie mylę to budowa czasu Present Perfect wygląda następująco: Osoba --> have/has ---> III forma czasownika ---> reszta zdania. (oczywiście zdanie twierdzące) Ucząc się tego tematu spotkałem kilka przykładów:

1) I have not eaten today.

W czasie Present Perfect obchodzi nas czynnośc która ma związek z teraźniejszością: Nie jadłem dzisiaj - Więc jestem głodny (związek z teraźniejszością jest) Ale z drugiej strony w czasie Present Perfect nie podajemy kiedy dana czynność miała miejsce, a tutaj jest podany określnik czasu (today). Więc czemu nie jest użyty Past Simple ? Ja myślę, że jednak bardziej liczy się ten związek, niż to kiedy miała dana czynność miejsce. Czy może się mylę ?

2) My previous house was small

Tutaj z kolei wykorzystany czas present simple - A czemu nie Present Perfect (nie ma podanego czasu) Jest też możliwość, że ten temat (Cz. teraź. dok.) nie jest związany z czasem present perfect i cały czas źle się uczę :P.

4 lata temu

4 komentarze

https://www.duolingo.com/w0jciech

hej czas teraźniejszy dokonany to jak zauważyłeś Present Perfect i dobrze napisałeś jak go się tworzy.

Ja akurat nie tłumaczę sobie czasów na polski, bo te tłumaczenia dziwnie brzmią i nie oddają jak dla mnie sensu użycia danego czasu.

1) W powyższym zdaniu właśnie stoi te "today" i nie da się powiedzieć w czasie Past Simple, że dziś nie jadłem i nadal jestem głodny - to jest do wyrażenia za pomocą Present Perfect. W czasie tym możesz i używać określników czasu lub nie w zależności od tego co chcesz powiedzieć.

W Past Simple mogę powiedzieć, że "I did not eat 10 minutes ago" i można domniemywać, że jestem nadal głodny, ale bez pewności, że przed chwilą czegoś nie zjadłem (po prostu stwierdzenie, że 10 min temu niczego nie jadłem).

2) W tym zdaniu się stwierdza, że poprzedni dom był mały a to nie ma związku z teraźniejszością, ale zdanie takie "My previous house has been small and i have had only one medium aquarium in it" (a teraz mam duży dom i w każdym pokoju stoi jedno akwarium).

Po prostu nie ucz się, że jak jest określnik czasu to jest Present Perfect a jak nie ma to Past Simple, bo I had the small house yesterday (no i jest określnik czasu, dziś kupiłem nowy większy od starego).

Po prostu: - czynność z przeszłości ma konsekwencje w teraźniejszości - Present Perfect - czynność z przeszłości nie ma konsekwencji w teraźniejszości - Past Simple

Mam nadzieję, że pomogłem ;)

4 lata temu

https://www.duolingo.com/.KenT.
.KenT.
  • 11
  • 9
  • 3

Dzięki za odpowiedź. Też tak myślałem, ale na stronach gdzie przeglądałem ten czas było napisane, że nie ma określnika czasu w tym czasie tzn. nie jest podany czas, a jak jest to już Past Simple. Wydawało mi się to wszystko dziwne :P Oczywiście jeszcze do końca nie ogarniam np.

Where have you seen her?

My wife has told me everything.

They have written three books.

My mother has received the box.

They have performed in Europe.

Nie wiem gdzie tu związek z teraźniejszością. Kiedyś ten czas ogarniałem, "przerwałem" naukę na kilka lat i pozapominałem ... Ale myślę, że z czasem to ogarnę :P

4 lata temu

https://www.duolingo.com/yuioyuio
yuioyuio
  • 24
  • 11
  • 3
  • 3
  • 2

To nie jest tak, że zawsze można użyć tylko jednego czasu - często ogólne zdania będą poprawne i w Present Perfect i w Past Simple.

"They have written three books." - tutaj Present Perfect używamy nie dlatego, że ma to wpływ na teraźniejszość, bo te książki są, ale dlatego, że najwidoczniej autorzy nadal żyją i mogą napisać więcej książek. Gdybyś napisał "He wrote three books" oznaczałoby to, że autor już nie żyje, albo przynajmniej definitywnie zakończył karierę pisarza i na pewno więcej książek już nie powstanie. To samo dotyczy zdania "I have not eaten today" - ten stan może się jeszcze zmienić.

Czasem Present Perfect używa się wtedy, kiedy po prostu nie ma znaczenia kiedy dana czynność miała miejsce, tak jak w zdaniu "My wife has told me everything." Gdybyś napisał to samo zdanie w Past Simple też byłoby ok.

To nieprawda, że w Present Perfect nie ma określenia czasu, ale nieprawda też, że możemy sobie dodać dowolne określenie czasu. Z pewnością określenia typu: 3 years ago, yesterday, last month, last Monday, last year, in 1995 są używane tylko w Past Simple, ponieważ opisują zamknięte przedziały czasowe. Present Perfect ma swoje charakterystyczne określenia, np. for 3 years, since yesterday, yet, przy których możesz być pewien, że będzie to czas Perfect, ale mogą pojawić się też takie jak: today, this month, this year, already. Jak widzisz opisują one przedziały czasu, które jeszcze się nie skończyły.

4 lata temu

https://www.duolingo.com/w0jciech

Zdanie 1 - Where have you seen her? Pytanie to łączy się z teraźniejszością w sytuacji, gdy np. szukasz kogoś i pytasz, gdzie dana osoba widziała dziewczynę, której ty szukasz. Np. gdybyś zrobił na wakacjach zdjęcie obcej dziewczynie to ktoś mógłby zapytać "where did you see her?", bo to obca dla ciebie dziewczyna i jest mała szansa, że ją jeszcze spotkasz a tym pytaniem dana osoba nie łączyłaby przeszłego spotkania z teraźniejszością (widziałeś ją tylko raz).

Zdanie 2 - My wife has told me everything. Do tego zdania dopisałbym na koniec "Now I know her all secrets"

Zdanie 3 - They have written three books. Mają na swoim koncie napisanie 3 książek i ten fakt łączy się z teraźniejszością.

Zdanie 4 - My mother has received the box. No tu zależy co chcesz napisać o tym pudełku. W powyższym zdaniu można byłoby dodać, że trzyma tam teraz swoją biżuterię. Bo można też powiedzieć np. My mother has received a green box once.

Zdanie 5 - They have performed in Europe. Zagrali w Europie i teraz czekają na występy na innych kontynentach. Przy użyciu tego samego czasu dana osoba powiedziałaby, że była w Australii (była, widziała i pobyt w niej ma na swoim koncie). Tylko wszystko zależy od tego co chce się przekazać.

4 lata temu