Duolingo jest napopularniejszą metodą nauki języków na świecie. A co najlepsze, jest w 100% darmowe!

https://www.duolingo.com/.KenT.

Czas teraźniejszy dokonany w Duolingo.

.KenT.
  • 11
  • 9
  • 3

/ Jeżeli wybrałem zły "dział" (jeżeli coś takiego tu istnieje) to przepraszam z góry, pierwszy raz piszę post w Duo.

Witam. Chciałbym się spytać, czy temat "Czas teraźniejszy dokonany" jest to temat w którym stosujemy czas Present Perfect ? Jeżeli nie to napiszcie jaki, a jeżeli nie to mam kilka pytań: O ile się nie mylę to budowa czasu Present Perfect wygląda następująco: Osoba --> have/has ---> III forma czasownika ---> reszta zdania. (oczywiście zdanie twierdzące) Ucząc się tego tematu spotkałem kilka przykładów:

1) I have not eaten today.

W czasie Present Perfect obchodzi nas czynnośc która ma związek z teraźniejszością: Nie jadłem dzisiaj - Więc jestem głodny (związek z teraźniejszością jest) Ale z drugiej strony w czasie Present Perfect nie podajemy kiedy dana czynność miała miejsce, a tutaj jest podany określnik czasu (today). Więc czemu nie jest użyty Past Simple ? Ja myślę, że jednak bardziej liczy się ten związek, niż to kiedy miała dana czynność miejsce. Czy może się mylę ?

2) My previous house was small

Tutaj z kolei wykorzystany czas present simple - A czemu nie Present Perfect (nie ma podanego czasu) Jest też możliwość, że ten temat (Cz. teraź. dok.) nie jest związany z czasem present perfect i cały czas źle się uczę :P.

1
4 lata temu

4 komentarze