1. Forum
  2. >
  3. Konu: English
  4. >
  5. The Fruit From The Tree Of Li…

https://www.duolingo.com/profile/SevilayyAktass

The Fruit From The Tree Of Life Hayat Ağacının Meyvesi

Don't spend the harvest season of olive, without enjoying olive-meals. Zeytinin hasat mevsimini zeytinin lezzetleri tatmadan geçirmeyin.

Since ancient times, the olive tree has been regarded as precious and described as the "tree of life" because it doesn't only give olives but also flowers, wood, oil - and health. Its seed is used as fertilizer and fuel. It's not without reason that people have valued olive oil simply as the"golden liquid". While scientific research reveals that different kinds of olive oil and its global area of usage have increased. * Antik çağlardan bu yana zeytin ağacının insanlar için değerinden söz edilir ve "hayat ağacı" olarak nitelendirilir. Çünkü o ağaç sadece zeytin vermez; çiçek verir, meyve verir, yağ verir, ışık verir, sağlık verir. Çekirdeği ise gübre ve yakıt doludur. Boşuna altın sıvı deyip sarılmamış insanlar zeytine. Bilimsel araştırmalar farklı zeytin ağacı türlerinin farklı değerlere sahip olduğunu ortaya koyarken zeytinyağı tüketiminin ve kullanım alanlarının küresel olarak genişlemesini sağlayan veriler de sunuyor. ** However it's not always easy to meet this increasing demand. Growing olives requires the right kind of climate and soil, and takes a long time. It may be troublesome, but their high worth definitely brings hope to the people who manage to earn their living by cultivating this bitter fruit. The end of autumn and the beginning of winter is when the olive harvest starts. Regarded as the home of the olive, and supporting many different varieties, Turkey, especially the coastal cities, is a place where the fruit is picked right at the end of a long year. Some will be used to eat, and some will be made into oil. * Ancak ihtiyacın surekli olarak arttığı bir dünyada zeytin ve zeytinyağı üretmek pekd de kolay değil. Zeytin yetiştirmek uygun iklim ve arazinin yanı sıra uygun zaman gerektiriyor. Zeytinin derdi de çok, umudu da. Fakat insanlar bu acı meyveden hayat çıkarmayı başarıyor. Sonbaharın sonu, kış aylarının başı zeytin hasadı başlangıcına işaret eder. Zeytinin anavatanı sayılan coğrafyada bulunan ve bozulmamış pek çok zeytin türüne ev sahipliği yapan Türkiye'nin özellikle kıyı bölgelerinde uzun bir yılın sonunda meyveler toplanacak; kimi sofralık, kimi yağlık olarak ayrılacak.

İyi okumalar arkadaşlar....

March 20, 2017

5 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/EmirTokdemir

elentary seviyesinde daha açık ingilizce hikayeler varsa paylaşalım lütfen yalnız açıklaması olmadan çeviriyi biz yapalım daha faydalı olur. Teşekkürler


https://www.duolingo.com/profile/SevilayyAktass

Tabiki eğer başlangıç seviyesi olan bir hikaye bulursam paylaşırım memnuniyetle. Açıklama malesef ekliyemiyorum. Eskiden buna benzer bir özellik vardı kaldırıldı.


https://www.duolingo.com/profile/EmirTokdemir

Yok zaten açıklama istemiyorum, . Çünkü cümleleri kendim çözmeye çalışsam bilmediğim kelime anlamlarını paragraftan veya cümleden bulmaya çalışsam daha verimli olur diye düşünüyorum.


https://www.duolingo.com/profile/SevilayyAktass

evet haklısın ;)


https://www.duolingo.com/profile/EmirTokdemir

Aslında ingilizce pratik yapılabilecek mesela hem dinleme hem okuma hem de konuşma imkanı sunulsa çok güzel olurdu.

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.