1. Forum
  2. >
  3. Konu: English
  4. >
  5. YABANCI DİL ÖĞRENMEK ! TAVSİY…

https://www.duolingo.com/profile/Nazli.

YABANCI DİL ÖĞRENMEK ! TAVSİYELERİNİZ.. Bilenler bilmeyenlere anlatsın =) Nasıl bir yol izlenmeli ?

Merhaba Arkadaşlar,

Ne kadar hevesli meraklı olsak ta kaygılarımızda oluyor Nasıl olmalı ? Nereden başlamalıyım ?Olmayacak gibi düşünce karmaşası yaşıyoruz arada sıkılıp tembelliğimiz de cabası bir çok kişi bu yüzden pes edebiliyor. Şahsi fikrim dil öğrenmeyi bir nevi hobi haline getirmeli ve zamana yaymalı uğraş ve zorunluluk haline geldi mi hem çok sıkıcı oluyor bu süreç hem de kalıcı olmuyor. Yani ingilizceyi 1 yılda öğrendim konuşabiliyorum ee sonra ? Sonrası kullanıma ve hafıza durumuna göre pufff ...

Netten biraz araştırdım bazı bilgileri sizlerle paylaşmak isterim ve bu zaman zaman eğlenceli zaman zaman sıkıcı öğrenim sürecindeki tavsiyelerinizi beklerim.

İŞTE BİR KAÇ TAVSİYE : Sırf kurstan, okuldan vb. bir şey beklemeyin. dersi iyi dinlemez, bol tekrar yapmaz, verilen ödevleri ciddîye almaz, derslere yeterli katılımı sağlamazsanız boş yere çaba sarf ediyor olursunuz.

filmleri ya da dizileri eğer olanağınız varsa türkçe dublajlı, ingilizce alt yazılı izlemeyi deneyin. hem kulağınızı hem gözünüzü alıştırmak bakımından tam tersinden daha yararlıdır.

duyduklarınızı, okuduklarınızı ısrarla türkçe'ye çevirmeye, öyle anlamaya çalışmayın. çeviri bambaşka bir şeydir. her dil bilen çeviri yapamaz. boş yere kendinizi yorar ve yolu uzatmış olursunuz. ingilizce anlayıp ingilizce düşünmeye programlayın beyninizi.

müzik, televizyon, sinema, internet... artık türkçe'den çok ingilizce ile dolu. bu fırsatı değerlendirin. hobilerinizle, sevdiğiniz şeylerle ilgili ingilizce yazılar bulup okumaya çalışın.

facebook, cep telefonu, mp3 çalar vb. araç gereçleri ingilizce kullanın.

okuma ve anlama önce, yazma ve konuşma ise daha geç oluşur. acele etmeyin.

March 12, 2014

3 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Viforvendetta

Sistemli ve düzenli çalışın en büyük tavsiye budur.


https://www.duolingo.com/profile/Nazli.

Düzenli çalışmak en zoru bir de ona sistem eklemek =) Mesela artık alt yazılıları ingilizce dizi film arar oldum, Birde hocamızın bir tavsiyesi küçük hikaye kitapları bunları okuyun bilmediğiniz kelimelerin altını çizin sözlüğe en son bakın çünkü kelimeleri bilmeseniz de konuyu anladığınızda tahmin yürütebiliyorsunuz hem sözlüğe sürekli bakarak anlamaya çalışmak sıkıcı gelir dedi haklı =)

İngilizce dil bilgisi bir şekilde anlıyorsun öğreniyorsun hatta sınav notları oldukça yüksek oluyor ama bizim sorunumuz konuşma yetersizliği cesaretsizliği malum sokaklarında hiç ingilizcesi olmayan bir ülkede çok zor pratik bu yüzden geliştiremiyoruz dediğimizde

Çat pat Türkçesi ve beden diliyle çok güzel bir örnek verdi güzel bir otel düşünün harika bir havuzu olan sıcacık bir hava ve siz Türkler önce suyun sıcaklığına parmak ucuyla bakmakla yetiniyorsunuz bırrrrrr.... =) Direk atlayın hatalar yapın karşınızdaki bilmediğinizi ama anlatmaya çalıştığınızı anlayacak size yardım edecektir.

Havalar düzelsin Ayosofya nın yolunu tutarız artık elimizde sözlükler atlamaya bodozlama hata yapmaya =)


https://www.duolingo.com/profile/ozlemoguz

bişey sorucam burdaki seviyelerin sonu var mı yani anasayfadakin hepsini bitirince bitiyomu yoksa ilerledikçe üstüne eklenecekmi?

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.