1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. Duolingo'ya kelime çalışması.…

https://www.duolingo.com/profile/gokceozcancom

Duolingo'ya kelime çalışması...

Arkadaşlar böyle çalışıyoruz biraz bir şeyler öğreniyoruz iyi güzel benim Duolingo 'dan beklentilerim daha fazla örneğin, sadece kelime çalışabileceğimiz bir alanı da olsa sözlük olarak iyi olmaz mı sizce. Alfabetik olarak yine böyle ağaç gibi A ile kelimeler B ile kelimeler bitirince başka derse geçse.. Türkçe-ingilizce ve ingilizce türkçe 2 türlü olsa sözlük gibi yani anlamı verilmese ve biz o şekil öğrenmeye çalışsak bence çok güzel olur. Bu kadarını yapabilen için böyle bir şey yapmak zor almasa gerek. Ya da Duolingo bunu yapana kadar bu şekil dediğim bir site var mı aklınızda?

April 3, 2017

24 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/zestfor

Vocabulary improvement yapmak istiyorsan bunun en güzel yolu kitap okumandır. Herşeyi duolingodan beklememeni tavsiye ederim :)) Bu arada epey ilerletmişsin ama daha iyi olabilir. Kitap okursan kelimelerin kullanımlarına daha iyi hakim olabilirsin. Yani nasıl kullanıldıklarını görerek öğrenebilirsin. Bunun için de şöyle bir yöntem uygula. Bir word dosyası aç bilgisayarında ve adını Vocabulary improvement koy. Kitapta bilmediğin kelimeleri buraya anlamları ve örnek birer cümle ile yaz. Haftada 2 defa da dönüp tekrar et. Tekrarlarında pronunciation larına da çalış. Bir taşla iki kuş. Mutlaka gelişme sağlarsın. Bunun için tavsiye siteden çok ben youtuber ları öneriyorum. Takip edebileceklerin; Rachel's English, mmmEnglish, English with Lucy, engVid, Daily English Conversation, Go Natural English, Learn English with EnglishClass101.com


https://www.duolingo.com/profile/gokceozcancom

yok tabiki her şeyi buradan beklemiyorum. sadece bunları yapan biri bu söylediğim şeyi de çok rahat yapabilirdi ve çokta faydalı olurdu demek istedim ama sanırım yanlış anlaşıldım. sonuçta bir site bir dil kadar hızlı gelişim gösteremez. Bunu beklemek ayıp olur.


https://www.duolingo.com/profile/iamhello

Katılıyorum, umarım ilgilenirler.


https://www.duolingo.com/profile/-Moana-

Sohbet de gelmeli bence belki vadır ama ben bilmiyorum


https://www.duolingo.com/profile/gokceozcancom

sohbeti aslında biz buradan gerçekleştiriyoruz o nedenle extra bir şey yapmazlar gibi. aslında bi ara oldu duvara yazma tarzı bir şey geri kalktı


https://www.duolingo.com/profile/_Elsa_Olden_

Hello Merhaba Welcome Hoş geldiniz Good bye Hoşça kalın Goodmorning Günaydın Have a good day İyi günler Good evening İyi akşamlar Good nights İyi geceler Good bye Güle güle Good bye Allahaısmarladık Today Bugün This morning Bu sabah This evening Bu akşam Tonight Bu gece Yesterday Dün One day before Önceki gün Yesterday night Dün gece Morning Sabah At noon Öğlen Afternoon Öğleden sonra Evening Akşam Night Gece Mr Bay Miss/ Mrs Bayan Baby Bebek Child Çocuk Young Genç Old Yaşlı Married Evli Single Bekar Divorced Boşanmış My name is Ayse Benim adım Ayşe What is your name? Sizin adınız nedir? Nice to meet you Memnun oldum How do you do? / How are you? Nasılsınız? Fine , thanks and you ? İyiyim, teşekkür ederim, ya siz? Are you single? Bekar mısınız? What is your job? Ne iş yapıyorsunuz? How have been doing this job? Kaç senedir bu işi yapıyorsunuz? Wheredo you live? Nerede yaşıyorsunuz? How many brothers or sisters have you got? Kaç kardeşsiniz? How old are you? Yaşınız? What sport do you do? Hangi sporu yapıyorsunuz? You are very beautiful Çok güzelsiniz Your eyes are very nice Gözleriniz çok güzel I like you very much Sizden hoşlandım I like you ,too Ben de sizden hoşlandım Would you liketo have a meal with me? Benimle yemeğe çıkar mısınız? Yes Evet No Hayır Okey /all right Tamam Sure Tabii ki Of course Elbette You are right Haklısınız Thank you Teşekkür ederim Pardon / Excuse me Affedersiniz Excuse me Özür dilerim You are welcome Rica ederim Help me Yardım edin Pull Çekiniz Push İtiniz Automatic door Otomatik kapı Escalator Yürüyen merpen Stairs Merpen Elavator Asansör I am Turkish Ben Türk’üm Where are you from? Nerelisiniz? I am Swedish İsveçliyim German Alman English İngiliz French Fransız American Amerikalı Spanish İspanyol Belgian Belçikalı Brazilian Brezilyalı Norwagien Norveçli Dennish Danimarkalı Russian Rus Argentinian Arjantinli Japanese Japon Chinese Çinli Egyptian Mısırlı Canadian Kanadalı Dutch Hollandalı Bulgarian Bulgar Greek Yunanlı Here Burada There Orada Over there Şurada In front Önünde Behind Arkasında On the right Sağında On the left Solunda Far Uzağında Near Yakınında Down Aşağıda Up Yukarıda Small Küçük Büyük Büyük Medium Orta Long Uzun Short Kısa Large Geniş Narrow Dar Thin İnce What Ne? Why? Neden? How? Nasıl? Which Hangi? Who? Kim? When? Ne zaman? Where? Nerede? How much? Ne kadar? How many? Kaç tane? For whom? Kimin için? What time is it? Saat kaç? It is three o’clock Saat 3 It is a quarter past three Saat 3’ü çeyrek geçiyor It is half past three Saat 3 buçuk It is a quarter to three Saat 3’e çeyrek var After two o’clock Saat 2’den sonra Before five o’clock Saat 5’ten önce What is the day today? Bugün günlerden hangi gün? Today is twentieth of April 2007 Bugün 20 Nisan 2007 Happy years Mutlu yıllar Have nice religious festival İyi bayramlar Have a happy birthday Doğum gününüz kutlu olsun Have happy marriage anniversary Evlilik yıl dönümüz kutlu olsu


https://www.duolingo.com/profile/kanuni.turkiye

Bu konu defalarca açıldı ve sonuç alınamadı. Şu an için eğitim dil bilgisi üzerine ve sanırım öylede kalacak. Çünkü diğer türlü amacının kapsamından çıkıyor.


https://www.duolingo.com/profile/gokceozcancom

aslında amaç dil öğretmek değil mi evet, bir dil kelimeleri öğrenerek başlanır. kelime bilmeden cümle kurulamaz sonuçta. o yüzden çok dışına çıkacağını düşünmüyorum


https://www.duolingo.com/profile/kanuni.turkiye

Tabii ki kelime öbekleri temeli oluşturur lakin Duo'nun literatürü dil bilgisi.. Duo "öğrenme" yaklaşımına dil bilgisi penceresinden "kervan yolda düzülür" deyimi nispetinde bakıyor.

Adımlar da o yönde atılıyor. Uzun zamandır Duo'yu takip ettiğim için bunları izlenimledim. Tabii ki değişik amaç ve ilkeler de edinilmiş olabilir.


https://www.duolingo.com/profile/Bebisimcom

düzme konusunda size katılıyorum:)


https://www.duolingo.com/profile/Bebisimcom

Mükemmel öneri ,inşallah olur.


https://www.duolingo.com/profile/gokceozcancom

inşallah daha öncede açılmış bu konu ama ses çıkmamış


https://www.duolingo.com/profile/LeylaN09

ya bencede olabilir ama böylede iyi.


https://www.duolingo.com/profile/gokceozcancom

bir müddet sonra eksik olduğunu fark ediyorsun kelimeleri unuttuğun için


https://www.duolingo.com/profile/vav.mbirgin.com

Özellikle Türkçe bilenler için İngilizce kelime öğrenme üzerine geliştirdiğim bir web uygulaması/site var: http://vav.mbirgin.com

Sitede bazı kelime eşleştirme oyunları var. Ama en önemli özelliği, kullanıcıyı takip edip, yanlış yapılan kelimeleri not edip bunları daha sık sormasıdır. Tabi bunun için kullanıcının oturum açmış olması ve öğrenmek istediği/oynadığı kelimeleri listesine eklemiş olması gerekmektedir.

Sitenin benzersiz bir özelliği de, özellikle zorlanılan kelimelerden (yahut favori listesinden), sesli-müzikli kelimeler üretmesidir. Bu sayede 3-5 dakika uzunluklu bir MP3 dosyası oluşturulmakta ve kişi bunu indirip bilgisayarında yahut telefonunda tekrarlı olarak dinleyebilmektedir.

Şunu söylemek isterim ki, siteyi daha çok kendi ihtiyacıma yönelik olarak geliştirdiğim için ilk etapta karışık gibi gelebilir. Ama yine de biraz ilgilenildiğinde basit olduğu anlaşılacaktır.

Bitirirken şunu ekleyeyim... Öğrenmek istediğim kelimelerle düzenli bir şekilde oynayarak, bu site/uygulama yardımıyla 5 binden fazla İngilizce kelimeyi öğrenmiş bulunmaktayım.

Başkaları için de faydalı olabileceğini düşünüp bahsetmek istedim.


https://www.duolingo.com/profile/Bebisimcom

Tebrik ediyorum ,elimden gelen her türlü katkıyı vermeye hazırım. edit:Çok heyacan verici ,gelişimi üzerine öneri sunmak ve ekipe girmek isterim. edit:girilemedi.


https://www.duolingo.com/profile/vav.mbirgin.com

İlginiz için teşekkürler.... Geri bildirimlerinizi almayı elbette isterim.


https://www.duolingo.com/profile/gokceozcancom

mutlaka inceleyeceğim ve daha çok geliştirmeniz için sizlere önerilerde de bulunuruz :)


https://www.duolingo.com/profile/vav.mbirgin.com

Tabiki... Beni belli bir düzeye taşımış olduğu için şu sıralar projeyi biraz ihmal etmeye başladım sanki. Bu sayede onu geliştirmeme vesile olabilirsiniz belki. :)


https://www.duolingo.com/profile/glseren593955

gayet güzel olurdu:):):):)


https://www.duolingo.com/profile/nurhan877553

aynen bir de bir bölümü bitirdiğimizde diğer bölüme geçmiyor buna da bir çare bülsunlar artık

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.