1. Forum
  2. >
  3. Konu: English
  4. >
  5. İngilizce - Türkçe Kelime Eşl…

https://www.duolingo.com/profile/vav.mbirgin.com

İngilizce - Türkçe Kelime Eşleştirme Oyunu

Merhaba arkadaşlar,

Özellikle Türkçe bilenler için İngilizce kelime öğrenme üzerine geliştirdiğim bir web uygulaması/site var: http://vav.mbirgin.com

Sitede bazı kelime eşleştirme oyunları var. Ama en önemli özelliği, kullanıcıyı takip edip, yanlış yapılan kelimeleri not edip bunları daha sık sormasıdır. Tabi bunun için kullanıcının oturum açmış olması ve öğrenmek istediği/oynadığı kelimeleri listesine eklemiş olması gerekmektedir.

Sitenin benzersiz bir özelliği de, özellikle zorlanılan kelimelerden (yahut favori listesinden), sesli-müzikli kelimeler üretmesidir. Bu sayede 3-5 dakika uzunluklu bir MP3 dosyası oluşturulmakta ve kişi bunu indirip bilgisayarında yahut telefonunda tekrarlı olarak dinleyebilmektedir.

Şunu söylemek isterim ki, siteyi daha çok kendi ihtiyacıma yönelik olarak geliştirdiğim için ilk etapta karışık gibi gelebilir. Ama yine de biraz ilgilenildiğinde basit olduğu anlaşılacaktır.

Bitirirken şunu ekleyeyim... Öğrenmek istediğim kelimelerle düzenli bir şekilde ilgilenerek, bu site/uygulama yardımıyla 5 binden fazla İngilizce kelimeyi öğrenmiş bulunmaktayım.

Başkaları için de faydalı olabileceğini düşünüp bahsetmek istedim.

Not: Yeni başlayanlar için sitede Türkçe bir yardım sayfası (alt menüde Help bağlantısı) bulunmaktadır.

April 13, 2017

4 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/hikilic

hem ingilizce öğrenmek isteyen hem de bilgisayar mühendisi bir birey olarak da bir şey söyleyim; Elline koluna beynine gözüne sağlık. Duolingo'yu geç gördüm ama üç gündür kasa kasa ilerlemeye çalışıyorum ve sonuna kadar da gitme niyetim var. Ama bir yerde de kelime olarak da birşeyler yapmak istiyordum. web de arama yaptım ama bazı ios uygulamalarının web sürümünü bulamamıştım. çok harika olmuş. sık kullanılanlarıma ekledim siteyi. Tek eksiklik biraz görsel tasarımı ve mümkün olan kemlimelerin resimsel karşılığı olabilir. İyi çalışmalar


https://www.duolingo.com/profile/vav.mbirgin.com

İlginiz ve güzel mesajınız için teşekkür ederim @hikilic.

Görsel tasarımı konusunda haklısınız. Grafikle aram pek iyi olmadığı için siteyi pek süsleyemedim.

Bir de terzi kendi söküğünü dikmezmiş ya hani, benimkisi de o misal... Uygulamayı daha çok kişisel ihtiyacıma yönelik geliştirdiğim için pek önemsemedim sanırım. :)

Ama yine de, uygulama zamanla ilgi görecek olursa, bir grafikerden destek alınarak daha albenili bir arayüz giydirilebilir siteye.

Aslında elimde sesli-resimli kelimeler de var. Ancak telif hakları bana ait olmadığından onları bu uygulamada kullanmak istemedim. Bununla birlikte yıllar evvelinde -henüz telif hakları meselelerine dair pek bilgim yokken- onları ayrı bir basit uygulamada kullanmıştım. O uygulamayı uyarı gelene kadar yayında tutmaya karar verdim. :)

"Multimedia Dictionary: Sesli ve Resimli İngilizce Sözlük" olarak adlandırılan, özellikle temel ve basit İngilizce kelimeleri barındıran bu basit uygulamaya şu adresten erişebilirsiniz:

Adreste özel karakterler bulunduğu için doğrudan buraya ekleyemedim. Ama tarif edebilirim. Önce www.mbirgin.com sitesini açınız. Ardından "Proje" menüsü altında bulunan "Multimedia Dictionary" elamanına tıklayarak sözünü ettiğim uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Yararlı olması dileğiyle...


https://www.duolingo.com/profile/Straw_Berryy

Teşekkürler, hemen deneyeceğim. ^^


https://www.duolingo.com/profile/bhelinn

Elinize, emeğinize sağlık.. En kısa zamanda deneyeceğim kesinlikle. ^-^

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.