1. Forum
  2. >
  3. Topic: Swahili
  4. >
  5. "Kama tukiamka tutaenda shule…

"Kama tukiamka tutaenda shuleni"

Translation:If we wake up, we will go to school

April 16, 2017

12 Comments


https://www.duolingo.com/profile/AGreatUserName

In the tips and notes, kama was used without -ki-, with -ta- in both clauses. Is this doubling up possible to? Is kama there for emphasis?


https://www.duolingo.com/profile/esperanto1887

nina swali sawasawa


https://www.duolingo.com/profile/CarelSchmit

There is no need for kama here


https://www.duolingo.com/profile/gloucester5

So is this an error in the course, or something optional/the speaker's choice?


https://www.duolingo.com/profile/vtopphol

As a teacher I find this sentence really disturbing. It should be "Kwa sababu tunahitaji kwenda shuleni, tutaamka kabla ya kukamua ng'ombe".


https://www.duolingo.com/profile/Nsikan9

Hahaha it is a very laid back attitude to going to school


https://www.duolingo.com/profile/Michelle511709

We would not say this in English as it suggests we might NOT wake up. We would rather say: WHEN we wake up, we will go to school


https://www.duolingo.com/profile/BrainyPirate

or, "If I wake up in time", "If I wake up early enough", etc.


https://www.duolingo.com/profile/v.ivanov

Or else we'll go to the graveyard...


https://www.duolingo.com/profile/Renata725212

I propose =D : If whenever we wake up, we will go to school.


https://www.duolingo.com/profile/BrunoGrgurevic

How could we say: WHEN WE WAKE UP. Is it tutakapoamka?thanks ;)

Learn Swahili in just 5 minutes a day. For free.