1. Forum
 2. >
 3. Temat: Duolingo
 4. >
 5. Często zadawane pytania (FAQ)

https://www.duolingo.com/profile/endios

Często zadawane pytania (FAQ)

Cześć,

Zachęcam do przeczytania krótkiego FAQ (ang. Frequently Asked Questions - Często zadawane pytania) punkt 3. jest szczególnie ważny.

Spis treści:

 1. Czym jest Duolingo? Jak to działa?
 2. Kto stoi za kursem polski -> angielski?
 3. Jak zgłaszać błędy?
 4. Kiedy będzie taki-a-taki kurs? Jak działa Inkubator?
 5. Jak działa siła tematów?
 6. Co jest czym na forum?
 7. Gdzie jest lista słówek?

<h1>1. Czym to jest Duolingo? Jak to działa?</h1>

Za Duolingo stoi Luis von Ahn - ten sam człowiek, przez którego musicie nieraz wpisywać Captche (te pokręcone literki) przy rejestracji na różnych stronach.

Luis von Ahn

Duolingo opiera się na tzw. crowdsourcingu. Krótko mówiąc: ludzie ucząc się języka tłumaczą teksty i tłumaczenia te Duolingo sprzedaje. Info na stronie.

Ponadto, siedziba Duolingo jako firmy mieście sie w Pittsburghu w Pensylwanii. Zatrudniają oni raptem 30 osób.


<h1>2. Kto stoi za kursem polski -> angielski?</h1>

Ponieważ w Duolingo pracuje tak niewiele osób, metodą crowdsourcingu postanowiono utworzyć też nowe kursy. Kursy tworzone są przez wolontariuszy za pomocą narzędzia zwanego Inkubatorem, gdzie w przyjaznych warunkach wylęgają sie nowe kursy. Polecam rzucić okiem jakie kursy niedługo się wyklują!

Kurs polski -> angielski tworzą na chwile obecną Bisk, pkrysiak oraz ja. Naszym nadzwyczaj pomocnym Mentorem jest pracownik Duolingo kristinemc.

Nasz zespół nie pracuje zarobkowo dla Duolingo. Wykonujemy naszą pracę z zamiłowania do nauki języków i inwestujemy nasz czas gdyż wierzymy, że Duolingo sprawdzi się świetnie jako narzędzie edukacyjne.

Oznacza to też, że nasz zespół zajmuje sie niemal wyłącznie tworzeniem tego kursu. Jesteśmy także kanałem informacyjnym mającym za zadanie przekazywanie waszych uwag do informatyków i specjalistów w Duolingo.


<h1>3. Jak zgłaszać błędy w tłumaczeniach</h1>

Niestety nie mamy możliwości wejść do dyskusji przy każdym zdaniu i czytać propozycji. Dlatego też Duolingo stworzyło bardzo przydatny system zgłaszania błędów.

Po zatwierdzeniu każdego zdania w dole okna pojawia sie opcja zaznaczona poniżej:

Zgłoś problem

Gdy nasze tłumaczenie zostało uznane za niepoprawne, otrzymujemy możliwość zgłoszenia go jako poprawne.

Moja odpowiedź powinna być zaakceptowana

Zaznaczamy tę opcję i klikamy "Wyślij".

A oto w jakiej formie nasz zespół otrzymuje wysłane w taki sposób zgłoszenia, zebrane ładnie w jednym miejscu, gotowe do zaakceptowania lub odrzucenia:

Zgłoszenia

Podsumowując:

Używając funkcji "Zgłoś problem" tworzysz lepsze jutro edukacji


Natomiast błędy w tłumaczeniu interfejsu (wszystko poza samymi zdaniami) prosimy zgłaszać w tym temacie.


<h1>4. Kiedy będzie taki-a-taki kurs? Jak działa Inkubator?</h1>

Inkubator

Jeśli kursu nie ma jeszcze w Inkubatorze, trudno określić datę jego pojawienia się. Nowe kursy są wprowadzane raczej powoli, żeby nie zrobić bałaganu. Z czasem to tempo powinno wzrosnąć.

Kiedy będzie twój wymarzony kurs? Kiedy zgłoszą się do tworzenia go ochotnicy. Tak więc możesz zachęcać znajomych znających dwa języki do uczestnictwa!

W Inkubatorze kursy są podzielone na trzy etapy: 1. Kursy jeszcze nie wypuszczone - są w fazie tworzenia (wykluwania), niedostępne dla użytkowników. 2. Kursy w wersji beta - wypuszczone do testowania przez użytkowników, wciąż poprawiane. 3. Kursy wypuszczone z bety - kursy w wersji finalnej (co nie zmienia tego, że wciąż są ulepszane!).

Jeśli biegle dwa języki, zachęcamy do zgłoszenia się do tworzenia kursu w Inkubatorze.


<h1>5. Jak działa siła tematów?</h1>

Siła tematu jest umowną miarą ich siły w twojej pamięci. Tematy po nauczeniu mają 5/5 pasków siły, która z czasem spada. Siłę tematów można zwiekszyć ćwicząc dany temat lub ćwicząc ogólnie wszystkie tematy (zostaną wybrane przede wszystkim zdania z tematów osłabionych).


<h1>6. Co jest czym na forum?</h1>

Polskie forum ma trzy działy:

Duolingo po polsku, Rozwiązywanie problemów, Angielski z polskiego

 • Duolingo po polsku - Jest to ogólna dyskusja dla użytkowników Duolingo w języku polskim. W obecnej chwili jest tylko jeden kurs dla osób polskojęzycznych, ale w momencie gdy kursów bedzie więcej, forum będzie służyło też Polakom uczącym sie innych jezyków. Dlatego prosimy nie pisać na tym forum o kwestiach dotyczących stricte kursu polski -> angielski . Jest to miejsce na ogólne dyskusje o Duolingo, sposobie działania strony, nauce języków, waszych metodach, osiągnięciach i przeżyciach, i na wszystko czym warto się podzielić.
 • Rozwiązywanie problemów - dotyczy... rozwiązywania problemów! Tutaj prosimy zgłaszać napotkane błędy (najlepiej zawsze załączyć screenshota), natomiast unikać zamieszczania nowych tłumaczeń czy błędów w interfejsie (te zgłaszamy w tym temacie).
 • Angielski z polskiego - forum dotyczące ściśle kursu polski -> angielski. Tu jest miejsce na wasze opinie na temat całokształtu kursu, propozycji ulepszeń itd. Ponadto forum zawiera zakładkę "Zdania", w której zebrane są ostatnie dyskusje na temat poszczególnych zdań.

<h1>7. Gdzie jest lista słówek?</h1>

Na razie nie ma ich dla kursów poza oryginalnymi. W przyszłości pojawią się i w tym kursie.


Mam nadzieję, że temat ten rozjaśnił nieco sprawy. Dajcie znać co myślicie. Pozdrawiam! :)

March 16, 2014

163 komentarze


https://www.duolingo.com/profile/KemotS

Hej, mam pytanie czy jest planowana na Duolingo nauka offline? Chodzi o ściągniecie jakiś lekcji, nauka offline a następnie synchronizacja w trybie online.

August 22, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Vengir

Istnieje podobna funkcja w aplikacji mobilnej, tylko działa to tylko na nieprzerobione jeszcze lekcję z aktualnego rzędu drzewa. O rozszerzeniu tego w jakikolwiek sposób nic mi nie wiadomo.

June 10, 2016

https://www.duolingo.com/profile/KemotS

1) Czy jest/będzie możliwość w menu Start przełączania na wszystkie języki których się uczymy. Jeśli z języka polskiego uczę się angielskiego, to widzę w nagłówku tylko i wyłącznie angielski. Uczę się jednak tez innych języków (z angielskiego jako baza) i przechodzenie między nimi jest teraz trochę kłopotliwe. Za każdym razem muszę się cofać do menu i tam wybierać "znam angielski, chcę uczyć się portugalskiego".

2) na mniej więcej kiedy planowane jest wyjście z Beta. Przyznam szczerze, że z niecierpliwością oczekuję na Immersion ang-pl. Obecnie mam niekiedy kłopot z tłumaczeniem niektórych tekstów/fraz/idomów na polski albo odwrotnie, zaangażowanie większej ilości uczących na pewno rozwieje wiele moich watpliwości :) Dziekuję za odpowiedź i gratuluję zaangażowania w tak fajny projekt!

March 22, 2014

https://www.duolingo.com/profile/KemotS

Witam. Mam pytanie do ćwiczenia tematów na czas. Na koniec ćwiczenia występuje podsumowanie lekcji, co jest super sprawą. Czy nie można by tu także dodać przy każdym ćwiczeniu możliwości zgłaszania błędów/czytaniakomentarzy? Czasem zdania są bardzo długie lub niejasne i podczas "czasówki" nie ma już czasu na zgłaszanie błędu i czytanie komentarzy. Niestety na wykonaniu zadania nie ma już takiej możliwości. Dziękuję za odpowiedź na to i wcześniejsze pytanie.

September 4, 2014

https://www.duolingo.com/profile/BLUE_BOT

w starej wersji duolingo była taka możliwość ale niestety chyba została usunięta

November 6, 2017

https://www.duolingo.com/profile/Mobius91

Ta strona jest dla mnie wybawieniem. Zdarzyło mi się kiedyś popełnić na studiach język angielski na poziomie B2 (i to nawet z jakimś certyfikatem), ale od tamtego czasu minęło wiele lat. Przez to, że języka używałam sporadycznie bardzo wiele pozapominałam. Teraz mam idealną okazję wszystko sobie przypomnieć i ćwiczyć bardziej systematycznie niż z podręcznikami. Bardzo mi się podoba szczególnie opcja taka, że mogę tu ćwiczyć na kursie polsko-angielskim, ale również angielsko-polskim - co daje dodatkowy trening. Jak tylko skończę z angielskim mam zamiar zabrać się do szwedzkiego, a może i nawet fińskiego. :)

March 14, 2016

https://www.duolingo.com/profile/grzeczny

Tak trzymaj

March 28, 2016

https://www.duolingo.com/profile/MaryJohn2

Rzeczywiście punkt 3 jest ważny. Niektórzy zamiast zgłosić swój problem po prostu piszą tylko to w dyskusji i tyle. Potem inni mają te same problemy i nikt nie zwraca na to uwagi. Polecam! Warto przeczytać i zamiast pisać o problemach w dyskusji zgłosić to. Serdecznie dziękuję za poświęcenie czasu!!!!

March 21, 2015

https://www.duolingo.com/profile/jureksu

Hej. Jak łatwo przełączać się pomiędzy nauką eng-pl i eng-esp ? Pozdrawiam

March 31, 2015

Naucz się języka w zaledwie 5 minut dziennie. Za darmo.