https://www.duolingo.com/adio393

Dzień dobry proszę o szybką pomoc

Nie wiem czy dobrze rozumiem zdanie Zaplanowałem to 2 tygodnie temy I have planned this for 2 weeks ago. ?

A zdanie Planowałem to od dwóch tygodni I have been planning this for 2 weeks ago ?

1 rok temu

2 komentarze


https://www.duolingo.com/obiwanPL
obiwanPL
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 5
  • 3

Różnicą jest użycie czasu Present Perfect/Past Perfect Continuous.

Present Perfect: Podmiot + have/has + III forma czasownika + reszta zdania. Używamy, gdy czynność z przeszłości ma skutki w teraźniejszości, albo zaczęła się w przeszłości i trwa do teraz.

Past Perfect Continuous: Podmiot + had + been + czasownik z końcówką "-ing" + reszta zdania. Używamy, gdy czynność trwała w przeszłości i przerwała ją inna czynność, albo np. w mowie zależnej.

Zaplanowałem to 2 tygodnie temu (I have planned this 2 weeks ago) - możemy użyć Present Perfect , jeśli potem okazuje się, że to zaplanowanie zmieniło coś w teraźniejszości (np. zaplanowałem to 2 tygodnie temu, więc nie mogę teraz czegoś zrobić).

Planowałem to od dwóch tygodni (I have been planning this for 2 weeks) - czynność trwa pewien czas, stąd zastosowanie czasu ciągłego. Jeżeli przerwała to inna czynność, to jest ok (np. planowałem to i w końcu to zrobiłem). Jeśli jednak planowałem to, ale nie skończyłem (czynność niedokonana), zamiast czasu Past Perfect Continuous użyjemy zwykłego Past Continuous (was + czasownik z końcówką "-ing" + reszta zdania).

1 rok temu

https://www.duolingo.com/adio393

Dzięki wielkie

1 rok temu
Naucz się angielskiego w zaledwie 5 minut dziennie. Za darmo.